Társadalombiztosítás

Rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás 2012.

rokkantsági ellátás és rehabilitációs ellátás 2012.A mai napra virradóan – több új törvény mellett – az országgyűlés döntött a megváltozott munkaképességű emberek jövőbeni ellátási rendszeréről, így 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék nem állapítható meg, helyüket a  rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás veszi át.

A megváltozott munkaképességű emberek számára a jövőben kétféle ellátást lesz, a rehabilitációs ellátás, vagy a rokkantsági ellátás.

Rehabilitációs ellátásban azok részesülhetnek – legfeljebb három évig -, akiknek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, illetve azok, akik tartós foglalkozási rehabilitációt igényelnek.

Rokkantsági ellátásban azok részesülhetnek, akiknek a rehabilitációja nem javasolt.

2012. január 1-jét követően az lehet jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátásaira, akinek az egészségi állapota 60 százalékos vagy annál kisebb mértékű.

A megváltozott munkaképességűek ellátásai jövedelempótló jellegűek, ezért csak akkor lesznek megállapíthatók, ha

– az egészségi állapota miatt nem tud dolgozni, és ha

– a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább 1095 napon – tehát összesen három éven – át volt társadalombiztosítása.

Az utóbbi feltétel azonban nem vonatkozik azokra, akik 2011. december 31-én részesültek az ellátások valamelyikében.

A végleges törvényszöveget ugyan nem ismerjük (esküszünk, hogy mi nem voltunk ott az éjszakai eseményen, és meg sem kérdeztek bennünket! 😉 ), de a törvényjavaslat szövege, valamint az MTI-hírek, és egyéb hírcsatornák (Origó, Index, Pénzcentrum, Porfólió, stb.) hírei alapján egy gyors összefoglalót állítottunk össze:

A rokkantsági ellátást a legsúlyosabb egészségkárosodással élők, tehát az eddigi 1. és 2. rokkantsági kategóriába soroltak kapják a jövőben, illetve kategóriától függetlenül azok, akik már betöltötték az 57. életévüket, vagyis a hivatalos öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül elérik. Velük semmi nem történik, ellátásukat ugyanúgy kapják, mint eddig, csak nem rokkantsági nyugdíjnak, hanem rokkantsági ellátásnak nevezik majd.

Az összeg nem tér majd el az eddig folyósítottól, aki tud és lehetősége nyílik rá, az dolgozhat is, de csak addig, amíg keresete három hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát.

Aki már 62 éves is elmúlt, vagyis betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és eddig “korbetöltött rokkantsági nyugdíjat” kapott, az a jövőben öregségi nyugdíjat kap, melynek összege változatlan marad az eddigihez képest.

Rehabilitációs ellátást azok kapnak, akik a jelenlegi besorolás szerint a 3. kategóriába tartoznak, vagyis a legkevésbé súlyos károsodással élnek, és 57 évnél fiatalabbak.

Ebből a körből próbálják meg kiszűrni az indokolatlanul leszázalékoltakat, illetve azokat, akik még valóban képesek dolgozni.

Ez a kör, várhatóan jövő januárban, kap értesítést a változásokról, és felszólítják őket rokkantsági felülvizsgálatra. Aki elmulasztja a felülvizsgálatot, annak a rehabilitációs ellátását megszüntetik.

A felülvizsgálat végeredményeként

– kimondhatják a rokkantnyugdíjasról, hogy nem rehabilitálható, ezzel rokkantsági ellátásra jogosult (a mostani rendszerben 3. kategóriájú rokkantnak az számít, aki legfeljebb 67 százalékban egészséges, az új rendszerben viszont csak annak jár rokkantsági ellátás, aki legfeljebb 60 százalékban egészséges).

– a vizsgálat megállapíthatja azt is, hogy rehabilitációt követően van esélye a munkára a rokkantnak. Ők a jövőben nem rokkantsági nyugdíjat fognak kapni, hanem úgynevezett rehabilitációs ellátást, amely csak 3 évig jár. A három év alatt kellene a megváltozott munkaképességűnek elhelyezkednie.

A felülvizsgálatot – információink szerint – azoknál kezdik, akik a legközelebb vannak a védett korhoz, vagyis, akik – akár hónapokon belül – hamarosan betöltik az 57. évüket, védettséget ugyanis a felülvizsgálatnál állapítják meg, ekkor szűrik ki azokat, akiknek már csak öt évük van a nyugdíjig.

Továbbiak

Kapcsolódó bejegyzések

ozzászólás

  1. Tisztelt könyvelőiroda!

    Én egy 30éves 17 éve tartós betegként elő fiatal ember vagyok.Idáig kaptam az Államkincstártól az emelt összegű családi pótlékot alanyi jogon…sajnos egészségesnek nyílvánítotak és ezt el vették.Ez mellett kaptam a rendszeres szociális járadékot,ami most ugye átalakul rehabilitációs járadékká…de kevés az esélye hogy ezt megkapjam,ha már az OSZI a családi pótléknál is egészségesnek nyílvánított.Ezek mellett dolgozhattam napi 7 órában és a fizetésem nem lehetett magasabb a mindenkori minimálbér 80%-nál.Kérdés…lehet e abból problémám hogy tavaly novemberében találtam egy állást ahol bruttó 150.000,- Ft-ra jelentettek be de ezt csak 2 hónapig kaptam,mert utána érdeklődve kiderült hogy ekkora összegnél elvehetik a járadékaim(csp.,rend.szoc.jár.)Kérdés…ha megint az OSZI egészségesnek ítél meg így elveszik azt a kis 27 ezremet is,így nem lesz közgyógyigazolványom sem(tehát vehetem a gyógyszereim,inzulinom,tűimet,tesztcsíkomat a vércukorméréshez teljes áron)van e valamiféle ellátás vagy pénzbeli juttatás amit esetleg megkaphatok vagy igénybe vehetek?Köszönettel:Tibor

    1. Kedves Tibor!

      Sajnos, rettentően kevés annyi adat amit leírt ahhoz, hogy valami normális dologgal tudjuk önt biztatni. 🙁

      Annyit javasolhatunk, hogy várja meg az NRSZ döntését, mert akkor – talán – ön is tisztábban fog látni. Bizonyára akad megoldás, de látatlanban semmi esetre sem lehet megmondani, hogy mi is lesz az. Minden eset, minden körülmény más megoldással bír; a rendelkezésre álló eszközökről tanulmányt írni nem a mi kompetenciánk, nem is a mi szakterületünk.

      1. Köszönöm a válaszukat.Megvárom az eredményt és annak függvényében újra felkeresem majd Önöket esetleges megoldás ügyében.
        Tisztelettel:Tibor

  2. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Az alábbiakkal kapcsolatban kérném tájékoztatásukat.
    A héten több internetes hírportálon is olvastam, hogy a jövőben újra jár a gyes, nemcsak a rokkantsági ellátásban, hanem a rehabilitációs járadékban részesülő kismamáknak is. Erről hétfőn (július 9) döntött az országgyűlés. Én 42 százalékban vagyok egészségkárosodott. Havi 27 ezer forintot kapok, és mivel kértem a felülvizsgálatomat, így május 1-től nem jár részemre a gyes. Sajnos beteg gyerekkel vagyok itthon. 2006. elején, teljesen véletlenül tudtam meg, hogy szociális járadék mellett is jár a gyes. Az egyik kereskedelmi adón, az üzenő csíkra írta ki egy kismama ezt az információt, amit én éppen akkor véletlenül olvastam. Ha akkor nem olvasom, nem tudtam volna, hogy jár ez az ellátás. Ezért szeretném tudni pontosan, hogy tényleg jár-e? Ha igen, akkor mikortól és automatikusan küldik, vagy újra kell igényelni? Már az egész internetet átböngésztem, de sehol nem találtam választ a kérdésemre.
    Fáradozásukat és válaszukat előre is nagyon szépen köszönöm.
    További jó munkát kívánok! Kriszta

    1. Kedves Kriszta!

      Az Országgyűlés szavazott a szociális tárgyú törvénycsomaghoz benyújtott módosító indítványokról, amelyek között elfogadta a szociális bizottságnak azt a javaslatát, amely alapján újra jár a gyes – nemcsak a rokkantsági ellátásban, hanem – a rehabilitációs ellátásban részesülő kismamáknak is – várhatóan 2012.08.01-től.

  3. Tisztelt Könyvelőiroda! A férjem 60 éves 67%-os rokkantsági ellátásban részesül.A vállalkozását kiegészítő tevékenységként folytatja.Soha nincs kivétje.Az lenne a kérdésem,hogy kell-e neki fizetni a NAV felé az 59000-ft-ot.Ő egyéni vállalkozó.

    1. Kedves majoros jánosné!

      Nem is tudjuk, hogy hányszor írtuk már le, hányszor figyelmeztettünk minden érintettet:

      Azok az egyéni és társas vállalkozók, akik 2012-től már nem tekinthetők saját jogú nyugdíjasnak, a járulékfizetési kötelezettségüknek az adott jogviszonytól függően kell eleget tenni.
      |Kiegészítő tevékenységet folytatónak csak a saját jogú nyugdíj mellett vállalkozást folytató személyt lehet tekinteni.]

      Saját jogú nyugdíjasnak csak azt a természetes személyt lehet tekinteni, aki a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény, illetve nemzetközi egyezmény alkalmazásával
      – öregségi nyugdíjban illetve rehabilitációs járadékban részesül, valamint
      – a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban),
      – Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól egyházi, felekezeti nyugdíjban vagy növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül.

      Saját jogú nyugdíjas továbbá az a személy, aki
      – a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, illetve az EGT-állam jogszabályai alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül.

      Továbbra is saját jogú nyugdíjasnak kell tekinteni az öregségi nyugdíjban részesülő személyt, vagyis
      – aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte (1949. évben vagy azt megelőzően született),

      – életkorától függetlenül azt a nőt, akinek 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg öregségi nyugdíjat,

      – az 1954. évben vagy azt megelőzően született szolgálati nyugdíjban részesülő személyt,

      – a rehabilitációs járadékost, illetve

      – a fent hivatkozott valamely ellátásban részesülő személyt.

  4. Tisztelt Könyvelő iroda ! A következő kéréssel fordulok önökhöz: A feleségem 1953.01.31-én született.Kettős állampolgár/Magyar-Román/.Tanulmányaival együtt is csak 24-év szolgálati idővel rendelkezik.Egy kislányunk van aki már családot alapított.Egészségi állapota romlott,májusban voltunk felülvizsgálaton,ahol végleges 42% kapott,a magyarországi munka-viszonya 1,5év.Kérdésem a következő:Milyen ellátásban részesülhet ő ? Soha nem volt még munkanélküli ellátásban sem,az én ellátásom kevés , éppen megélünk belőle.

    1. Kedves Csabai Miklós!

      Szívesen válaszolnánk, de a mi elsődleges szakterületünk a számvitel. Csak annyiban kapcsolódunk a TB-hez, amennyire átfedés van közöttük, amennyi a munkánkhoz elengedhetetlen (na, jó! sokkal többet tudunk, de ez már öndicséret…).
      Nemzetközi ügyekben nem vállalkoznánk válaszadásra, különösen úgy nem, hogy ezek az adatok nagyon kevesek számunkra, és egyéb körülményeket sem ismerünk.

      Javasoljuk, hogy a kérdéssel forduljon a lakóhelye szerint illetékes nyugdíjigazgatósághoz. (Valamennyi tagállam a saját rendszerének hatálya alatt szerzett biztosítási idő alapján, a nála érvényes jogszabályok szerint köteles a jogosultat megillető ellátást megállapítani és folyósítani – a szociális biztonsági rendszerek koordinációjáról szóló 883/2004/EK és annak végrehajtására kiadott 987/2009/EK rendeletek előírásait figyelembe véve.)

  5. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Az én kérdésemre lenne valami javaslatuk, vagy ötletük?
    Előre is köszönöm: Andrea

    1. Kedves piskota!

      Az édesanyja lakóhelye szerint illetékes munkaügyi központba szíveskedjenek befáradni, ott részletes tájékoztatást kapnak.

  6. Kedves Könyvelőiroda!
    Örülnék, ha az én kérdésemre is válaszolnának.
    Tisztelettel: Palicz Edina

    1. Kedves Palicz Edina!

      Elnézést a késlekedésért, valahogy elkerülte a figyelmet a kérdés a tolongásba… 🙁

      Elöljáróban: ez a kérdés nem igazán adózási, számviteli kérdés, inkább társadalombiztosítási ellátás témakör, amiben azért nem vagyunk mindenhatóak. (Mondjuk úgy: ebben sem. 😉 )

      2012. január 1-től csak az részesülhet megváltozott munkaképességű ellátásra, akinek az egészségi állapota 60%-os, vagy annál is kisebb. Magyarul azt jelenti, hogy ezen ellátásra csak az lesz jogosult, aki 40%-ban egészség-károsult.

      Megmondjuk nőiesen, hogy ennyi adatból nem tudjuk pontosan, hogy mit is lehetne, kellene tennie; OEP, ONYF, Munkaügyi Központ, önkormányzat azok a helyek, ahol nagy biztonsággal tudnak önnek segíteni, a teljes tények ismeretében. 🙁

  7. a LÁNYOM 1993.12.06-ÁN töltötte be a 18 évét most akármerre fordulok segítségért mindenhol elutasítást kapok. Egészségi állapota 30% de kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható. Most jelenleg semmiféle anyagi támogatást nem kap. Én jelenleg már nem tudom anyagilag eltartani lassan az éhhalál küszöbén vagyok. Kérem segítsen valaki. A bankok viszont folyamatosan zaklatnak! Köszönöm előle is segítségüket!

    1. Kedves sZombati A NIKÓ!

      Forduljon a helyi önkormányzathoz szociális támogatásért. Bármennyire is együttérzünk önökkel, közvetlenül segíteni nem tudunk. 🙁

      1. Én is így vagyok .Már február óta egy fillért se kapok.Mert 16 év után elveték a nyugdíjamat.Önkörmázat 4000ez forintot adót.E-ből éjél meg.

  8. Tisztelt Könyvelő iroda!Jelenleg 67%-rokkant vagyok,felülvizsgálatra várok.Hiszen junius hónapban esedékes lettem a felülvizsgálatra./jelenleg rehabitációs járadékot kapok/.Azt szeretném önöktől kérdezni,hogy én bányaszati leszázalékolt voltam 1995-2009-ig.Amikor 67%-ig romlott az egészségi állapotom,és mivel kettős ellátásban nem részesülhettem igy megszüntteték a bányászati egészségkárosodási járulékomat.Tehát jogosult leszek-e újra az előző járulékra,ha számomra kedvezőtlen határozat születik,az OSZI-nál?Mert már sok mindent hallottam a kollégáimtól. Tisztelettel:Csabai Miklós

    1. Kedves Csabai Miklós!

      Mint bizonyára olvasta írásunkat (és több helyen is körbenézett), alaposan megváltozott az ellátó rendszer. A rehabilitációs járadékot 2012.01.01-től meghosszabbítani nem lehet, helyét a rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás veszi át.

      Sajnos, 2012.01.01-től bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka sem állapítható meg.

  9. Tisztelt Könyvelőiroda!
    A segítségükre lenne szükségem. Édesanyám 1954.10.03-án született. 37 év munkaviszonya van. 2005.11.10-től regisztrált munkanélküli (munkanélküli segélyt járadékot nem kapott olyan magyarázattal, hogy egyéni vállalkozó volt, és így nem jár). 2005.06.06-tól 2009. augusztusig 50%-os leszázalékolt, 2011.05.31-től 41%, 2012.06.04-től 65%-os az egészségi állapotának mértéke.
    2005-óta semmilyen segélyt, rokkant ellátást , vagy bármilyen más jogcímű ellátást nem kapott.(Kivéve azt hogy 2008.07.02-től 2011.05.31-ig az édesanyját ápolta ,ezért ápolási díjban részesült.) Védett korban van mivel az 57 életévét már betöltötte. A kérdésem az lenne, hogy a jelenlegi jogszabályok szerint megilleti-e valamilyen ellátás vagy sem? Segítségüket előre is köszönöm: Andrea

  10. Kedves Könyvelőiroda!
    26 éves lány vagyok. 9 éve agydaganattal műtöttek, akkor le is százalékoltak, ám semmi pénzt nem kaptam. Most nemrég hívtak vissza, ma jött meg a papír. AZt akartuk elérni, hogy valamennyi juttatást kaphassak, mivel dolgozni nem tudok, a szüleim tartanak el. Ma megjött a papír, elutasították, és azt írják, hogy az egészségi állapot mértéke 40%. Sajnos iskolából kerültem a műtőasztalra, így soha nem volt tb-m fizetve. Ahogy olvastam, emiatt utasítottak el. Kérem segítsen, lehet-e ezzel valamit kezdeni. Ez nem állapot, nagyon drágák a gyógyszerek, a nagyszülők segítenek be a rezsibe is, mert a szüleim már nem bírják anyagilag, merthogy én semmi pénzt nem kapok, és nem kaptam soha. Várom nagyon a segítő válaszát.
    Tisztelettel: Palicz Edina

  11. jó napot kivánok, azt szeretném megkérdezni hogy le vagyok százalékolva 67%ra
    van egy bedolgozói jogviszonyom mellette egy rechabos cégnél. A munkaszerződésem az áll hogyha munkát nem tudnak biztositani egész hónapban akkor is megillet a minimálbér 30% a már 2 hónapja nem dolgozom de azt a minimális bért sem kapom felmondani viszont nem mondtak fel.Kérdésem fordulhatok e panasszal valahová . köszönettel Tóthné.

  12. Tiszteletem!
    Elnézést,hogy ismét zavarom önöket,de tanácstalan vagyok.Múlt évben bírósági úton kaptam vissza a rokkantnyugdíjamat,52%-ot.Ismét kell mennem felülvizsgálatra, időt még nem tudok.Kérdésem, hogy az özvegyi nyugdíjra továbbra is jogosúlt leszek, rehabilitációs ellátásnál is tovább folyósítják,ha esetleg elvesztem a rokkantellátásomat?

    1. Kedves Sütő Ibolya!

      Az özvegyi nyugdíj feltétele az, hogy az elhunyt a halál beálltakor az öregségi, vagy a rokkantsági nyugdíjra jogosító szolgálati időt megszerezte, illetve öregségi/rokkantsági nyugdíjasként hunyt el.
      Az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnését követően özvegyi nyugdíjra az jogosult, aki házastársa halálakor:
      a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkort betöltötte, vagy
      rokkant, vagy
      házastársa jogán árvaellátásra jogosult fogyatékkal élő, illetve tartósan beteg, vagy legalább két árvaellátásra jogosult gyermek ellátásáról gondoskodik.
      Özvegyi nyugdíj akkor is jár, ha az erre jogosító feltételek valamelyike
      a) a házastárs 1993. március 1-je előtt bekövetkezett esetén az elhalálozástól számított tizenöt éven belül,
      b) a házastárs 1993. február 28-a után bekövetkezett esetén az elhalálozástól számított tíz éven belül következik be.

      Az özvegyi nyugdíj az özvegy keresetére, saját jogú öregségi-, rokkantsági-, baleseti rokkantsági nyugdíjának összegére tekintet nélkül jár.

      Az özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszűnik, ha az özvegy a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatár betöltése előtt házasságot köt.
      A rokkantság címén megállapított özvegyi nyugdíjra való jogosultság megszűnik, ha az özvegy már nem rokkant.
      Az árvaellátásra jogosult gyermek(ek) tartása címén megállapított özvegyi nyugdíjra jogosultság akkor szűnik meg, ha már egyik gyermeket sem illeti meg árvaellátás.

  13. A jelenlegi szabályok szerint rokkantnyugdíjasból rokkantsági ellátott lettem.
    (életkorom miatt)
    Azt szeretném tudni, hogy ha esetleg, véletlenül sikerülne valahol részmunkaidős állást találnom, akkor a foglalkoztatóra érvényes-e még az eddigi kedvezmény,
    amit megváltozott m.képességű dolgozó foglalkoztatásáért kap. (azaz nem kell befizetnie évi majdnem 1 millió Ft rehab. hozzájárulást)
    Ha igen, akkor én is igényelhetek rehabilitációs kártyát?

    1. Kedves Erzsébet!

      Rehabilitációs kártyára az a megváltozott munkaképességű személy jogosult, akinek a rehabilitációs hatóság által végzett kz2016uj minősítés szerint
      a) foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy
      b) tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, illetőleg az is, aki
      c) 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesült vagy
      d) rehabilitációs járadékban részesül.

      A munkaadó a rehabilitációs kártyával rendelkező megváltozott munkaképességű személlyel fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyra tekintettel terhelő számított adóból adókedvezményt vehet igénybe, melynek mértéke az adó alapjának megállapításánál figyelembe vett, a munkavállalót terhelő közterhekkel és más levonásokkal nem csökkentett (bruttó) munkabér, de legfeljebb a minimálbér kétszeresének (2012-ben 2 x 93 0000 Ft = 186 000 Ft) 27 százaléka.

  14. A társam jelenleg átmeneti járadékon van, aug 9-én tölti be a 60. évét. Tüdőlebeny eltávolitása volt most márciusban rosszindulatu daganat miatt. Állapotrosszabbodás miatt
    beadtuk a kérelmet felülvizsgálatra.
    Önök szerint volt értelme, kaphat magasabb összegü ellátáts? A jelenlegi 31.200 Ft.
    Válaszukat előre is köszönöm. Eszter.

  15. Tisztelt könyvelő iroda!
    Engem D kategóriában azaz 80 % leszázalékoltak ,eddig nem volt csak 1 év és 77nap munkaviszonyom az is részmunkaidős! Most az lenne a kérdésem 25éves vagyok ,hogy mi alapján fogok bármit is kapni???Vagy erre is van valami minimális összeg??Olyat is hallodtam hogy ilyen esetben az iskolai végzettség számít .Nem tudom ez mennyire faedi a valóságot!
    Várom válaszát!Üdvözlettel :Tóth Erika!

  16. T.Könyvelőiroda !
    Jelenleg rehabilitációs ellátást kapó családtagom(felülvizsgálat előtt van) az ellátása mellett részmunkaidőben dolgozik.Emellett adódott két megbízási szerződése március -áprilisban.Pontosan kiszámolta mennyi munkát vállalhat,úgy ,hogy ne lépje túl a keresetkorlátot.Ennek megfelelően kötött szerződést.Alacsony ellátása miatt ez 6 havi átlagban bruttó 104 eft.(a 2011-ben érvényes keresetkorlát van érvényben a felülvizsgálatig). A munkát adó cég valami hiba folytán többet fizetett neki,nem tudjuk az okát,a pénzt nem kérték vissza. Többszöri megkeresésünkre is csak ígérik,hogy utána néznek.Kérdésem:tudja-e a hibát a cég korrigálni,vagyis vissza tudja-e venni a befizetett Többlet adót és járulékokat,hogy lányom adószámán a valóban elvégzett munka díjazása jelenjen meg.
    Köszönöm válaszukat.
    Üdvözlettel :Balogh Ilona Eszter

      1. Kedves Válaszoló Munkatárs !
        Köszönöm gyors válaszát.Igazán nagyon önzetlen ember Ön,hogy még ünnep napon is a mások problémájával foglalkozik.
        Azért remélem a pihenésre is jut ideje a mai és holnapi napon.
        Minden jót kívánok Önnek is és munkatársainak.
        Üdvözlettel:
        Balogh Ilona Eszter

        1. Kedves Balogh Ilona Eszter!

          Nagyon szépen köszönjük jóleső dicséretét! Igyekszünk… 😉

          Pihenés, reményeink szerint május 31-e után, a beszámolók letétbe helyezését követően, lesz módunk 1-2 napra, aztán 12-én bérhez kapcsolódó-, majd 20-án áfa-bevallásokkal folytatjuk a sort…

  17. Tiszteletem!
    Szeretném megkérdezni,hogy múlt évben megkapott 52 %az elég-e a rokkant elátáshoz,mivel most ismét kell mennem felülvizsgálatra!
    Köszönöm!

  18. Üdvözlet

    Gerincoperációm (2007.01.12) óta nem dolgozok akkor leszázalékoltak 67% (2007.08.01).
    A jogszabályok változás miatt 2009-től rehabilitációs járadékra soroltak ami 50% egészség károsodást állapítottak meg most voltam felülvizsgálaton ahol 40% csökkentették és rehabilitálható vagyok.
    Kérdésem hogy én kapok-e valamiféle ellátást?
    11-év munkaviszonyom van és az a 3 év amikor már rehabilitációs járadékot kaptam.

    Válaszát előre is köszönöm.

  19. T. Könyvelőiroda!

    2011. decemberben 80%-ra rokkantosítottak. Rokkantnyugdíjat kapok visszamenőleg 2011.11.15-ig. A határozatot 2012-ben kaptam meg. Elküldtem az önkéntes nyp.-hez az igényemet, és elutasítottak, mert nem vagyok jogosult a szolgáltatásra. (6 éve vagyok pénztártag) Tényleg várnom kell, hogy elérjem a nyugdíjkorhatárt, hogy megkapjam a pénzem? (57 éves vagyok)

    Köszönöm a válaszukat!
    Tisztelettel: Dukán Tamás

    1. Kedves Dukán Tamás!

      A nyugdíjjogosultság elérésekor felhalmozott megtakarítás
      – egyösszegben, vagy
      – időleges járadék formájában
      adó- és járulék-mentesen felvehető.

      2012. január 1-jétől változott az önkéntes pénztári nyugdíjszolgáltatásra jogosultak köre: a törvénymódosítás értelmében nem jogosít önkéntes pénztári nyugdíjszolgáltatásra a 2012. január 1-je után folyósított, vagy újonnan megállapított rokkantsági, illetve rehabilitációs ellátás folyósítása.

      Ugyanakkor, a munkaképességét legalább 50%-ban elvesztő, vagy 40%-os egészségkárosodást elszenvedett pénztártag, ha állapotában egy évig nem várható javulás, a 10 éves várakozási idő letelte előtt átviheti az egyéni számláján lévő összeget önkéntes pénztárból egészség- és önsegélyező pénztárba.

  20. SZerettnék tanácsot kérni, hogy melyik ellátás a jobb. “Rehabilitációs ellátás, vagy a Rokkantsági ellátás. Nyugdíj előtt körülbelül két és fél évem van a negyven éves munka viszonyomhoz. Melyik lenne több.

    1. Kedves Ficsor Jozsefné!

      Ez egy olyan kérdés, amelyre nincs egzakt válaszunk. Ezek nem választható kategóriák; vagy fennállnak a törvényi feltételek, vagy nem.

      A “melyik lenne a több” kérdés pedig teljesen abszurd ebben a formában: csak annyit nem tudunk, hogy mikor született, mennyi jogviszonya van, mennyi volt a korábbi évek jövedelme, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
      A nyugdíjszámítás folyamata kellően bonyolult, összetett, még ha ismernénk is az adatokat, akkor sem vállalkoznánk rá, hogy kiszámoljuk; ez egy rokonszakma ugyan, de mégsem a mi szakmánk…

  21. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Testvérem 1951.szeptemberben született, III. kategóriás rokkantsági ellátásban részesül. Szeretnénk megtudni, hogy mennyi munkát vállalhat, hogy ne essen el a fenti ellátástól.
    Köszönettel várjuk válaszukat:
    V .Eszter

  22. Tisztelt Könyvelői Iroda!
    Tanácsukat szeretném kérni, férjem ügyében, aki 2012.novemberében lesz 57 éves,39 éves munkaviszonnyal.2010.januártól 2 évig rehabilitációs járadékban részesült.(66%-os egészségkárosodást állapítottak meg,együtt működött a munkaüggyel,egészségi állapota romlott,munkát nem ajánlottak a részére) 2012.februárban volt felülvizsgálaton 56 %-ot kapott ,rehabilitációs ellátás-orvosi rehabilitációt javasoltak(súlyos PODP-je,magasvérnyomás,cukor,súlyos alvás apnoéja)
    Úgy gondolom élek a fellebezéssel, rokkantsági ellátásra,tartós munka végzésre alkalmatlan,terhelhetősége romlott, fullad.Ebben kérem a segítségüket, próbáljam e meg a megítélt ellátás összeg ének a fele a havi gyógyszerek költségére elég.Tisztelettel.Poórné

  23. Tisztelt könyvelőiroda! A következő kérdéssel fordulok önökhöz: 12 éve vagyok leszázalékolva,eleinte 67% rokkantnyugdíjas,majd 1,5 éve 50%-os rehabilitációs járadékos. Fél év múlva lesz a felülvizsgálatom,ha akkor visszaminősítenek rokkantá,vagy pedig ha letelik a három év rehab akkor vajon a korábbi rokkantnyugdíjamat kapom vissza (összegszerüleg) vagy pedig valamilyen új elszámolás szerint állapítják meg részemre,ami esetleg kedvezőtlenebb is lehet. Valamint ha visszakapnám a rokkantságit akkor a rehab időszak az megszakításnak számít vagy vehető folytatólagos rokkantságnak. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: P.Béla.

  24. Tisztelt Könyvelőiroda!
    “Mea culpa”, hogy megint kérdezek, de rosszul fogalmaztam a múltkor. III. típusú volt rokkantnyugdíjas vagyok, felülvizsgálat előtt. Tehát most rehabilitációs ellátást kapok a vizsgálatig,az új megfogalmazás szerint,
    és nem járadékot, ahogy tévedésből írtam. Adódna egy kis szezonális munka nyáron. Mennyit kereshetek? Itt is a hathavi bruttó kereset átlagát kell nézni, vagy a három egymást követő hónapra vonatkozó havi átlagot, mint a rokkantsági ellátásnál?
    Mivel ez egy átmeneti állapot, ezért kevertem az ellátás és járadék szavakat.
    Köszönöm a türelmüket sok sorstársam nevében is.H.Marianna

      1. Tisztelt Könyvelőiroda!
        Minden világos, ezer köszönet, hogy még szombaton is válaszoltak, hiszen alig telt el egy nap a kérdésem óta. Ilyenkor visszatér az emberi segítőkészségbe vetett hitem.
        Üdvözlettel: H. Marianna

  25. Köszönöm a válaszukat és elnézést kérek a türelmetlenségemért!!!!

    1. Tisztelt Könyvelőiroda! Ismételten szeretném elnézésüket kérni, hogy türelmetlen voltam. Nem akartam megsérteni Önöket, csak azt hittem, hogy nem jutott el a levelem Önökhöz! Tisztelettel:Csepregi Lajosné

    2. Kedves csepregi lajosné!

      Kérjük, ne hozzon bennünket zavarba! Nincs miért szabadkoznia: ön nem köpött a plafonunkra, nem lépett a lábunkra, nem rottyantott a ventilátorba… 🙂 🙂

      Itt, ezeken az oldalakon, nálunk, mindenki egyenlő, mindenkinek egy alapszabályt kötelező betartania: tisztelni a másikat. Slussz és passsz! 🙂

  26. Múlt héten voltam a bizottság előtt, (most először), s elmondta az orvos, hogy a “magam” kategóriájában a legmagasabb százalékot kapom, amit a törvényi keretek engednek, ez pedig 30%. (mellesleg majdnem lefordultam elképedésemben a székről, főleg amikor elmondta, hogy bár alkalmas vagyok az ellátásra, jogosult kifizetésre nem…)
    Nyelőcső betegségem van (illetve nincs nyelőcsövem), szeretném látni az ide vonatkozó paragrafusát a törvénynek, már hogy valóban 30 % a plafon…tudnak ebben segíteni?

    Köszönöm!

    1. Kedves Bogi!

      Sajnos, ez az amihez nem értünk, vagy értünk, de még nem próbáltuk; NRSZ-orvosi képzettségünk, de még csak ismerősünk sincs. 😉

      Bizonyára van a vizsgálatot (kz2016uj minősítést végző) orvosoknak valamiféle nomenklatúrájuk, és az orvos úgy gondolhatta, hogy a nomenklatúra szerint előírt lehetőségek közül a legmagasabb lehetőségbe sorolta.
      Az összegészségkárosodás 40%-tól tesz lehetővé valamiféle ellátást.

        1. Kedves Juli!
          Én dolgoztam ott, tudom, hogy január 1-től ami százalékot adnak, az azt jelenti, hogy “egészségi állapota 30 %, tehát 70 %-ban beteg ember, ez pedig valójában I. vagy II.csoportu rokkantságot jelent. Tehát jegyezzük meg: Egészségi állapotot jelent!! /ennyi maradt a 100 % ép állapotból/ Sajnos, elég baj, hogy csak ennyi maradt. Valóban igazat mondott az orvos.

  27. T.Könyvelőiroda! Köszönöm válaszát, megkérdezném hogy Ön szerint az akkor kijelölt hónapra kapok időpontot?
    /Véletlen a válasz gombot nyomtam meg/

    Köszönöm válaszát: Kőrösi Magdolna

  28. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Nem a türelmetlenség beszél belőlem, csak az aggodalom miatt írok, mert még nem sikerült választ kapnom az Önök mindent tudó munkatársától. Remélem nem azért, mert kifogott rajta a kérdésem?! HA mód van rá, várom a választ, nagyon megköszönném a segítőkészségét, hogy általa az ilyen tudatlanok mint én nem egy helyben topognak!!! Üdvözlettel: Ágnes

  29. Kedves Válaszolók!
    Kérdezném: be fogom adni a leszázalékolási igényemet, ha rokk.ellátott leszek és mellette 6 órában dolgoznék, akkor a 6 óra beleszámít-e a 40 évhez szükséges jogosultsági időbe?
    Ha nem rokk. ellátott leszek, hanem rehab.ellátott és úgy fogok dolgozni 6 órában/he lehet/, akkor beleszámít-e a jogosultsági időbe?
    Nem tudom mire készüljek fel?

  30. HozzászólásTisztelt Könyvelőiroda!59eves rokkantnyugdijas vagyok.emellett föallasu munkahelyem van.mennyi brutto es netto lehet a havi kereset,hogy a nyugdijam megmaradjon?forintositva,ha lehet kernem.köszönettel:nagy sandor.

  31. T.Könyvelőiroda! 57.évemet betöltöttem 1954.09.hóban születtem. A korábban megállapított rokkantsági nyugdíj megszünt, továbbra rokkantsági ellátás jár. Ez világos, ami nem:
    2 éve felülvizsgálatra jelöltek be és 2012.05.hó. a felülvizsg. ideje, 63 % rokkantság, III.csop.rokkant.
    Kérdésem, kell-e menni felülvizsgálattra.
    Köszönöm, válaszát: Kőrösi Magdolna

  32. Tisztelt Könyvelő Iroda!
    Elnézését kérem, hogy ismételten zavarom, de sajnos nem világos számomra az, hogy a rehab. ellátás összege, valamint a kereső tevékenységből származó bevétel együttes összege-e a jövedelem? Vagy kizárólag a kereső tevékenységből származó bevétel minősül jövedelemnek?
    Szives válaszát nagyon köszönöm. Tisztelettel üdvözli: Emilia

      1. Tisztelt könyvelő iroda csak annyit szeretnék kérdezni ,hogy november voltam felülvizsgálaton meg kaptam az eredményt majd januárban mondták újra kell csináltatni ez is megtörtént március 7-én voltam az újabb felülvizsgálaton de azóta sem határozatot sem semmiféle pénzbeli juttatást nem kaptam vagyis jobban mondva február óta nincs semmi felé ellátásom a vizsgálaton azt mondták vissza menőleg meg kapom csak .hogy semmi féle határozat nem jött azóta azt szeretném tudni hány nap a kiküldési határidő és hogy kb. várhatóan mikor kapok pénzt válaszukat előre is köszönöm.

        1. Kedves petrényi zsuzsanna!

          Szívesen segítenénk, vagy mondanánk megnyugtató szavakat, de sajnos, nem tudjuk a választ. Akkora mennyiségű anyag torlódott fel a rövid határidő miatt, hogy a legnagyobb erőfeszítés ellenére sem győzik energiával – ahogyan mondani szokták, ez a fajta munka nem olyan egyszerű, mint a krumplifelszedés, vagy mint az ágybavizelés – felelősséggel jár, emberi sorsokról van szó.

          Szegény ügyintéző kollégákon csattan az ostor az átgondolatlanul, rohamtempóban meghozott jogszabály-változás miatt. … és nem utolsósorban az olyan embereken, mint éppen ön is… 🙁 🙁

          1. A választ köszönöm bár ebből nem veszek kenyeret meg tejet a gyerekeimnek tudom hogy nem azok az emberek a hibásak akik az adatokat fel dolgozzák hanem aki kitalálta ezt a roham …finoman mondva …/ nem részletezném nem publikus mit gondolok róla róluk/ csak igy kicsit nehéz meg élni hogy nincs pénz már 3 hónapja mindent köszönök tisztelettel P.Zs.

      2. Tisztelt Könyvelőiroda!
        Nagyon köszönöm a gyors válaszukat.
        Üdvözlettel: Emilia

  33. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Köszönöm a gyors válaszukat. Egy kérdésemre még kérem szives tájékoztatásukat. Mint irtam 67%-os ellátásban részesülök, egészségi okok miatt nem tudok dolgozi. Viszont némi pótlásra kénytelen vagyok szert tenni, ami az ingatlan bérbeadásból származik. Ez is kereső tevékenységnek minősül, mint ha eljárnék dolgozni? Vagyis a max. 139.500,-Ft/hó vehető fel?
    Nagyon köszönöm a segitségüket. Üdvözletteel: Emilia

  34. Tisztelte Könyvelőiroda!
    Kérem sziveskedjenek válaszolni, hogy aki III. csop. 67%-os rokkant, a nyugdija 109.000,-Ft, viszont ingatlan bérbeadásból kap 64.000,-Ft-ot/hó/ adólevonás után,/ ez a bevétel a további rokkantsági nyugdij folyósítását nem befolyásolhatja-e. Válaszukat köszönöm. Üdvözlettel Emilia

    1. Kedves Emilia!

      2012.01.01-től a rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.

  35. Tisztelt Könyvelőiroda!
    A férjem nevében írok. 2000 óta súlyos daganatos betegsége miatt rokkantnyugdíjas volt. először 100%, majd 67%. Decemberben volt felülvizsgálaton, ahol 50%-os rehabilitálhatóságot állapítottak meg. Most márciusban is volt, ennek várjuk az eredményét (valószínűleg ugyanaz lesz). A problémánk az, hogy ő dolgozik egy óvodában közalkalmazottként 4 órában. Az óvoda támogatást kap utána, mert rokkant. ezért is vették fel, kb. 10 éve.
    Ha rehab mellett nem lehet dolgozni, akkor ő inkább dolgozna, mert a keresete magasabb mint a rehab lenne. De. Ha nem rehabos akkor az ovi nem kap utána támogatást ezért valószínűleg elbocsátják. Akkor se rehab se munkahely? Ha az ovi elküldi kaphat végkielégítést? Ha az ovi elküldi rehabot kaphat vagy munkanélküli segélyt? Egyébként január óta nem kap semmilyen ellátást a kb. 40 EFt-os ovis fizetésen kívül. :((((
    Válaszukat nagyon-nagyon várjuk és előre is köszönjük!!!

  36. Sok régi rokkantnyugdíjas,aki jelenleg rehabilitációs ellátást kap(még nem vett részt felülvizsgálaton),elveszítette a GYES-t.Ez a rehabilitációs ellátás ,nem az az ellátás,ami a felülvizsgálat után lesz.Erre úgy tudom a felülvizsgálatig a 2011.dec 31-én a rokkant nyugdíjra érvényes szabályok vonatkoznak.Ez a rehabilitációs ellátás elnevezés a felülvizsgálat előtti időszakra nagyon buta dolog,hiszen egészen más,mint a felülvizsgálat után.Kérdésem:a gyes elvétele nem a felülvizsgálat utáni időszakra vonatkozik?

      1. Sok rokkant nyugdíjas kapott a múlt évben GYES-t a rokkant nyugdíj mellett.Az új GYES rendelet szerint a rehabilitációs ellátás mellett nem lehet GYES-t kapni,rokkantsági ellátás mellett lehet.
        Sok GYES-en lévő kap rehabilitációs ellátást 2012.jan.1-től.Az Ő számukra március 1-től nem folyósítják a GYEST.Úgy gondolom,hogy amíg nem a kz2016uj felülvizsgálat állapítja meg a rehabilitációs ellátást,addig nem jogos a GYES elvétele,hiszen a felülvizsgálatig munkát lehet vállalni a rehab.ellátás mellett(a 2011.évi korlátokkal).

        1. Kedves balogh ilona eszter!

          Hiába írja be ugyanazt a kérdést többször is, attól még megnyugtató megoldás erre – tölön, sajnos – nem várható.

          Javasoljuk, hogy forduljon állásfoglalásért az ONYF-hez; a kérdésének és a kapott válasznak szívesen helyt adunk honlapunkon – hátha többeknek segíthetünk.

          1. T.Könyvelő Iroda !

            Mivel GYESről van szó,a választ a Magyar Államkincstár adja:a rehabilitációs ellátás mellett nem jár GYES.A rokkantnyugdíj mellett járt és a rokkantellátás mellett is jár.Arra nem tudtak választ adni,hogy ,ha a felülvizsgálat (aminek határideje 2013.dec.31.)után valaki rokkant ellátásra lesz jogosult,akkor visszamenőleg is megkapja a
            GYES-t?
            Nem hiszem,hogy nagyon sok volt rokkantnyugdíjas volt GYES-en,ezért a tőlük megvont ellátás nem sokat spórol az államnak.Ráadásul bejelentés nélkül,utólagos határozatkiküldéssel történt.Nem tudtak felkészülni rá a szülők,akik nehéz körülmények között élnek és az a 28.000 Ft sokat számít nekik.
            Véleményem szerint a felülvizsgálatig meg kellett volna hagyni GYES-t és a felülvizsgálat eredményétől függően változtatni.

            1. Kedves balogh ilona eszter!

              Valóban nem tudunk választ adni erre a kérdésre. Bármennyire is sajnáljuk, szánjuk-bánjuk, de nem tudjuk. 🙁 Ezért kértük, hogy kérjen állásfoglalást, és ezért írtuk, hogy szívesen közzétesszük a kérdést és a kapott választ.

              Erkölcsileg és gondolatmenetileg teljesen azonosulunk az ön által írottakkal.

              1. Megérkezett az Államkincstár válasza a határozat ellen benyújtott fellebbezésre:A rehabilitációs ellátás mellett GYES nem folyósítható.További fellebbezésre nincs lehetőség.
                Ha a kz2016uj felülvizsgálat során a döntés az,hogy az illető rokkant ellátásra jogosult,akkor újra kérheti a GYES-t,természetesen csak attól az időponttól.
                Mivel a kz2016uj felülvizsgálat elvégzésének határideje 2013.december 31.,addigra a gyerekek egy része már életkoruknál fogva nem lesz jogosult a GYES-re.

  37. Előre is köszönöm fáradozásukat és válaszukat!!!!!

    1. Tisztelt Könyvelőiroda!
      Én miért nem kaptam még választ a kérdésemre? Nagyon vártam, várom a válaszukat továbbra is!!!
      Tisztelettel: Csepregi Lajosná

      1. Kedves csepregi lajosné!

        Két okból nem kapott eddig választ:
        1.) Mert nem egy állami cég normálisan fizetett alkalmazottai vagyunk, akiknek nincs más dolguk, mint válaszolni 30-60-90 napon belül.
        2.) Mert még nem került sorra annál, akinek az a dolga, hogy dolgozzon, eltartsa magát és irodánkat és mindezek mellett a szabad idejében, ingyen segítsen a kérdezőknek.

        Nem is tudjuk, melyik magyar állami hivatalhoz van szokva? 7 óra híján két napja tette fel a kérdését, és reklamál a válaszért… 🙂 🙂

        1. Jogos a felháborodásuk és éppen ezért elnézésüket kérem!Köszönöm a válaszukat! Nagyon zavaros ez az új helyzet és az ember tanácstalan. Nagyon sok visszásságot lehet tapasztalni. Tisztelettel!

  38. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy van egy ismerősöm ,aki már rég óta leszázalékolási nyugdíjat kap. /52%.os/ Ő olyan levelet kapott a nyugdíj igazgatóságtól, hogy már védett korban van ,57 éves. Minden marad a régiben,felülvizsgálatra sem kell mennie. Én most lettem beteg: hallássérült, depressziós, két oldali agyi infarktusom volt és 58 éves vagyok. Behívtak felülvizsgálatra, 46%-os rokkantságot állapítottak meg. Rám miért nem vonatkzik a védett kor?/idősebb is vagyok/érdemes-e fellebbbeznem?

    1. Kedves csepregi lajosné!

      Sem leszázalékolási nyugdíj nincs, sem védett kor. Az tény, hogy a korábbi rokkant ellátások valamelyikében részesülő, 57, életévet betöltő személyekre vonatkozóan vannak bizonyos kivételek.

      Alapvetően az egészségkárosodás határozza meg az egészet, nem az életkor.

    2. Kedves csepregi lajosné!

      Képviselőink tevékenysége nyomán 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, átmeneti járadék, bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka nem állapítható meg.
      Azok részére, akik 2011. december 31-én a felsorolt ellátásokban részesültek, a folyósított ellátást 2012. január 1-jétől öregségi nyugdíjként, rokkantsági ellátásként vagy rehabilitációs ellátásként kell továbbfolyósítani.

      A rokkantsági nyugdíjrendszer 2012. január 1-jével történő átalakítása a 2011. december 31-én a felsorolt egészségkárosodáson alapuló ellátásokban részesülőket (rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjasokat, nyugdíjszerű ellátásokban részesülőket) és ezen belül az egyes életkori csoportokat eltérően érinti.

      1. Tisztelt Könyvelőiroda!
        2006-tól regisztrált munkanélküli vagyok, 55%-ra leszázalékolva.36 év munkaviszonnyal.
        2011.12.31 -ig betöltöttem az 57.évet. Rehabilitációs járadékot kaptam.Mivel
        2012-ben megváltoztak a törvények, lesz-e lehetőségem valamilyen ellátásra?
        Hova kell fordulni a kérelemmel,merre kell elindulni? A Munkanélküli Hivatalban
        sem tudnak konkrét választ adni.
        Válaszukat előre is megköszönve: H.József

        1. Tisztelt Könyvelőiroda!

          Válaszukat köszönöm.

          H.József

          1. Tisztelt Könyvelőiroda!

            Még egy kis zavarom van. A rehab.járadékot 2012.06 hó-ig állapították meg. Nem kaptam papírt a felülvizsgálatra.
            Értem ,hogy betöltöttem az 57.évet és más néven folyósítják a járadékot, de nem csak eddig az időpontig?

            válaszukat előre is köszönöm
            H.József

  39. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Édesapám nevében keresem a következő kérdésre a választ: 1951-es születésű és nem rehabilitálható már sajnos. 2011. novemberében lett beadva a rokkantellátási kérelme, amire még a mai napig nem kaptunk határozatot, de már a revizornál van elvileg – de azóta mindennemű ellátás nélkül van. Visszahívták az előző cégéhez dolgozni (megváltozott munkaképességű embereket foglalkoztató alapítvány), és sajnos nem vagyunk tisztában azzal, mennyi lehet a jövedelme? Már többször felhívtam a nyufit, de minden ügyintéző mást mond 🙁 Nem tudom, ez hogy lehetséges? Van aki azt mondta, az ellátásának a kétszerese (amit még nem is tudunk mennyi), van aki azt monda, mivel 2010 után lett beadva, a minimálbér 150 %-a lehet…. Nem tudom a törvényből kihámozni, csak azt, hogy valóban ez a 150%-os dolog érvényes, DE CSAK 2012. JÚLIUS 01-TŐL. És addig mi van? Hiába kérdeztem tőlük törvényt, hogy legyen mire hivatkozni, azt nem tudtak mondani 🙁 Bízom Önökben, végigolvastam a hozzászólásokat és csak csodálkozni tudok az Önök jóindulatán, hogy a mai világban van még olyan ember, aki “ingyen”, pusztán emberségből segít az embertársainak! Gratulálok és kívánom, még nagyon sokáig így legyen! Üdvözlettel és köszönettel: Lagorio Réka

      1. Kedves Könyvelőiroda!

        Ha jól értelmezem ezek szerint, apukámra 2012. január 01-től vonatkozik a 150 %-os minimálbéres jövedelem? Az sem probléma, hogy még nem is tudjuk, mit tartalmaz a határozat?

        Köszönettel:

        Lagorio Réka

        1. Kedves Lagorio Réka!

          A 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.

          Azt – feltehetően – tudják, hogy édesapja részére milyen ellátás kerül megállapításra (azt írta korábban, hogy az ügy már a revizornál van, aki elmondta, hogy rokkantsági ellátásról beszélhetünk-e valóban).
          A keresetkorlát, az ő esetében – mint rokkantsági ellátásban részesülőnek – a 2012. július 1-től szerzett jövedelmek esetén lép be. Addig csak kiadják a határozatot… 🙁
          A minimálbér 2012-ben 93ezer Ft/hó, amelynek a 150%-a 139,5ezer Ft/hó összeg, amelyet három hónapnak az átlaga nem léphet át.

  40. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Kissé belezavarodtam az uj törvénybe,2011.szeptemberétől rehabilitácios járadékon vagyok,következő felülvizsgálatom 2014-ben lenne esedékes.
    Férjemnek pedig ez év szeptemberében esedékes.Kérdezni szeretném,hogy mi a teendönk,önálloan kell e kérvényezni valamit?Köszönöm válaszukat.

    1. Kedves Nagy Sándorné!

      A 2011. december 31-én rehabilitációs járadékban részesülő személynek az ellátását annak lejártáig felülvizsgálat nélkül tovább kell folyósítani.
      Az ellátásban részesülőknek az együttműködési kötelezettségüket továbbra is teljesíteni kell a munkaügyi kirendeltségek felé.

      1. Én nem értem az egészet.2011 November 26 voltam vizsgálaton,december2011 31 kaptam egy levelet, hogy 54% és rehabilitációs ellátásra tettek.Január öttá se nyugdíj se re hab semmi pénz.Elmentem a polgármesteri hivatalba segélyért február 2012 29.ÉS Azóta semmi.Megállapítottak 4000ft.se pénz semmi.Hogy éjen az ember.köszönöm

  41. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Rehabilitációs járadék folyósítása mellett mennyit lehet keresni? Úgy olvastam, hogy megszűnik, ha a kereső 6 egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét, és a minimálbér összegét. Nem értem! Ez a kettő nem ugyanaz! Megmagyaráznák nekem egy konkrét példán?
    Válaszukat előre is köszönöm: H. Marianna

    1. Kedves Hohl Marianna!

      Feltehetőleg a mi oldalunkon olvasta a keresetkorlátról szóló részt.

      A rehabilitációs járadék 2012.01.01-től maradt rehabilitációs járadék. Az irányadó jogszabályok 2011. december 31-én hatályos rendelkezéseit továbbra is alkalmazni kell azzal, hogy – a meghosszabbítás iránt 2011. december 31-én folyamatban lévő ügyek kivételével – az ellátást meghosszabbítani nem lehet.

      Az említett korlátozásnál az érintetteknek arra kell figyelemmel lenniük, hogy hat havi bruttó keresetük átlaga ne haladja meg a számukra folyósított rehabilitációs járadék összegének kétszeresét. Amennyiben ellátásuk havi összegének kétszerese nem éri el az adott évben érvényes minimál bér összegét – pl. a folyósított ellátás összege 34.000 Ft, aminek a kétszerese 68.000 Ft -, a bruttó keresetük a minimálbérrel azonos összeg, 2012-ben 93.000 Ft lehet.
      Mindazok pedig, akik a minimálbér összegét meghaladó ellátásban részesülnek, az aktuális ellátás kétszeresének összegéig dolgozhatnak. (Pl.: akinek az ellátása havi 110.000 Ft, keresőtevékenységből származó keresetének, jövedelmének hat havi átlaga 220.000 Ft lehet.)
      Fontos megjegyezni, hogy az új szabályozás értelmében a keresetvizsgálatnál bruttó keresetekre kell figyelemmel lenni, tehát az alacsony összegű ellátásban részesülők esetében a bruttó kereset nem haladhatja meg a minimálbér összegét.

      1. Nagyon köszönöm a gyors, érthető tájékoztatást!
        Napsugaras szép napot kívánok! H. Marianna

  42. Tegnapi kérdésemet bővebben leírom: 2012. 2. 27-én töltöttem be az 57. életévemet. 2011. 12. 20-án voltam soros rehabilitációs felülvizsgálaton, melynek eredményét 2012. 03. 12-én kaptam meg, mely szerint a rehabilitációs ellátásomat 4. 1-jével megszüntetik. (egészségkárosodás 33%) Közben a januárban kapott nyilatkozatot, 2. 29-én visszaküldtem, hogy kérem a felülvizsgálatomat. Az elutasító határozatot megfellebbeztem.
    Ismét kaptam egy levelet, hogy igazán akarom-e megfellebbezni a határozatot, vagy azt visszavonom.
    1973-1992-ig folyamatos munkaviszonyom volt. 12 éve vagyok 50%-os rokkantjáradékos. Válaszukat köszönöm.

    1. Kedves Bódis Istvánné!

      Nem tudunk mást mondani, mint amit ön is tett: meg kell(ett) kifogásolni a minősítést. Ha elutasítják akkor nem lesz ellátásra jogalapja. 🙁

  43. Tisztelt Könyvelőiroda

    54 éves leszek májusban.Ma voltam bizottság előtt ,és azt mondta a főorvos úr ,hogy meg kaptam a legmagasabb fokozatot. Egy hónapon belül kapom meg a hivatalos értesítést. Szeretném tudni ,hogy mit jelent a legmagasabb fokozat.
    Válaszukat előre is köszönöm.

    Balázs Ildikó

    1. Kedves Balázs Ildikó!

      Fogalmunk sincs. Adott esetben ez annyiféle lehet. Valószínűleg – sajnos – ez az egészségügyi állapotára vonatkozhatott, és – feltehetően – rokkantsági ellátásra való jogosultságot jelenthet.

      1. Vastagbél daganattal műtöttek ami miatt táppénzen vagyok és kértem a rokkantsági ellátást, erre kaptam meg a legmagasabb fokozatot és ezt nem tudom ,hogy mit is jelent.
        Tudomásom szerint 3 fokozat van és ez alapján állapítják meg az ellátást.
        Köszönöm a válaszukat de sajnos nem lettem okosabb.
        Úgy látszik ,hogy igaz a mende-monda mi szerint csak akkor tudja meg a beteg ,hogy mennyi lesz a havi ellátása ,amikor kézhez kapja .
        Üdv. Balázs Ildikó

        1. Kedves Balázs Ildikó!

          Némi rosszallást vélünk kivenni válaszából. Eredeti kérdésében sem volt adat, most sem bővelkedik benne. Azt nem értjük, hogy miért nem kérdezett rá a minősítéskor, ha nem értette, hogy mit közöltek önnel. Egyszerűbb azt hümm-hümmölni, aki segíteni szeretne? 🙁

          nem jól tudja: nem háromfokozatú a rendszer, mi pedig jól eltaláltuk, hogy rokkantsági ellátásról lehet szó.:

          1-30 % közötti egészségi állapot és kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható ellátás mértéke: Havi átlagjövedelem 65%-a ellátás minimálösszege: 46 500 Ft/hó (a minimálbér 50%-a) ellátás maximális összege: 139 500 Ft(a minimálbér 150%-a)

          1-30 % közötti egészségi állapot.Önellátási képesség teljes vagy részleges elvesztése esetén ellátás mértéke: Havi átlagjövedelem 70%-a ellátás minimálösszege: 51 150 Ft (a minimálbér 55%-a) ellátás maximális összege: 139 500 Ft (a minimálbér 150%-a)

          A mendemonda annyiból igaz, amennyire törődik magával, embertársaival az ember; ha nem foglalkozik magával, akkor valóban sok lehet a meglepetés.

          Mindenesetre szívből kívánjuk a gyógyulását!

          1. Tisztelt Könyvelőiroda

            Ma megkaptam a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal Szakértői Bizottságának első fokú szakvéleményét
            és e szerint ,idézem–kombinált érték alapján számított össz-szervezeti egészségkárosodás-82 százalék.
            Egészségi állapot-18-százalék.
            Július 8-ig vagyok jogosult táppénzre.
            Jelenleg is táppénzen vagyok ,a tavaly júniusi műtétem óta.
            A szakvélemény mellé kaptam egy 6 oldalas határozatot melyben elutasítják a rokkantsági kérelmemet mivel – idézem- az ellátás folyósításának kért kezdő napján kereső tevékenységet végez, ezért megváltozott munkaképességű személyek ellátására nem jogosult. A kereső tevékenység megszűnését követően ismételt igénybejelentéssel kérheti a megváltozott munkaképességű személyek ellátását.
            -Nem tudom mióta jelent kereső tevékenységet a táppénz?
            Önök szerint most mit tegyek?
            Kihez forduljak ?
            Várom válaszukat és előre is köszönöm szépen.

            Balázs Ildikó

            1. Kedves Balázs Ildikó!

              Keresőtevékenység…: minden olyan munkavégzéssel járó tevékenység, amelyért ellenérték jár, kivéve a tiszteletdíj alapján végzett tevékenységet, ha a havi tiszteletdíj mértéke a kötelező legkisebb munkabér 30 százalékát nem haladja meg, valamint mezőgazdasági őstermelői igazolvánnyal folytatott tevékenységet, ha az abból származó bevételt a személyi jövedelemadóról szóló szabályok szerint a jövedelem kiszámításánál nem kell figyelembe venni; nem minősül ellenértéknek a fogadó szervezet által az önkéntesnek külön törvény alapján biztosított juttatás.

              [1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról]

              A keresőtevékenység fogalmát több törvény is meghatározza, illetve azt határozza meg, hogy mit kell adott esetben alkalmazni. Nagyjából azonosak a megfogalmazások az általunk idézett törvényhellyel.

              Önnek, feltehetően, van egy biztosítási jogviszonya, ami a keresőtevékenységhez kapcsolódik. Amíg ez a jogviszony fennáll (amelynek alapján most a táppénzre jogosult, vagy passzív jogú táppénz esetén a táppénzjogosultság megszűnése előtt), másik ellátásra nem jogosult. Amint megszűnik a táppénze, illetve a jogviszonya, ismételten kezdeményezheti az eljárást.

              1. Tisztelt Könyvelőiroda
                Nagyon szépen köszönöm a válaszukat .
                Mindent értettem, csak azt nem tudom ,hogy ha már kimerítettem az 1 éves táppénzemet,és újból beadom az igénylésemet a válaszukig miből fogok élni mert úgy hallottam ,hogy visszamenőleg nem fizetnek és az idei igénylők negyede még nem kapott semmilyen ellátmányt. Tudom, hogy erre nem tudnak nekem választ adni Önök csak el vagyok keseredve ,mert a Bizottságnál nekem azt mondták ,hogy én választhatok ,hogy a táppénzt vagy a rokkantsági ellátmányt kérem ,attól függően hogy melyik a magasabb.
                Ezzel szemben úgy látom ,hogy egy ideig egyiket sem fogom kapni.
                Még egyszer nagyon köszönöm a segítségüket, majd megírom mire jutottam.
                Üdvözlettel -Balázs Ildikó.

                1. Kedves Balázs Ildikó!

                  Igénylését előbb is benyújthatja, csak a kezdési időpontnak a tp ellátás megszűnését követő napot kell megadnia.

                  Várjuk a konkrét esetben született megoldást, és ami a nyilvánosságra tartozik belőle, szívesen közreadjuk. Előre is köszönjük szépen!

                  1. Tisztelt Könyvelőiroda

                    Minden úgy történt ,ahogy Önök megírták.
                    Egy hónappal a tp. lejárata előtt egy forma nyomtatványt kell kitöltenem és beadnom, semmi más dolgom nem lesz és ha késnének a nyugdíj kifizetésével ,visszamenőleg pótolni fogják.
                    Még egyszer nagyon köszönöm a segítségüket.
                    majd azt is megírom hogy mennyi is lesz a járandóságom a 82 százalékos egészség károsodásra.
                    Tisztelőjük
                    Balázs Ildikó

                    1. Kedves Balázs Ildikó!

                      Halleluja! Örülünk, hogy ez a hozzászólása már optimizmust tükröz, és – talán – egy kissé a mi válaszaink is segítették, hogy átlendüljön a holtponton. 🙂

                      A járandóságát ne írja meg, hiszen az nem tartozik a nagyközönség elé (naponta 2-3ezren olvasnak minket), de azt igen, hogy mi történt önnel, miután lejárt a táppénze, mennyi idő múlva jutott ellátáshoz, volt-e valami “kufirc”, stb…

                      Köszönjük önnek is, hogy megtisztelt bennünket bizalmával!

  44. 2012.febr. 27-én töltöttem be az 57. életévemet. 2011. 12. 20- án voltam soros rehabilitációs felülvizsgálaton. A rehabilitációs ellátásomat ápr. 1-jével megszüntetik. Milyen ellátást kaphatok?

    1. Kedves Bódis Istvánné?

      Csak akkor szüntetik meg ellátását, ha március 31-ig nem kéri a felülviszgálatát.

      Ellátás tekintetében nem tudunk nyilatkozni, hiszen halvány feketés-lila gőzünk sincs az előzményekről.

    2. Kedves Bódis Istvánné!

      Miért szüntetik meg az ellátását? Nem kérte az újabb felülvizsgálatot, ahogyan azt a kiküldött levél tartalmazta?

  45. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Leszázalékolt vállalkozó vagyok rokkantsági járulékkal. A 2012-ben megváltozott jogosultsági forma és járulékösszegek miatt a táppénzes napokra jogosult vagyok táppénzre?

    Válaszát köszönöm. T.Végh Sándor

    1. Kedves Végh sándor!

      A táppénzre jogosultságnak három alapfeltétele van:
      1. fennálló biztosítási jogviszony,
      2. a keresőképtelen személy pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett,
      3. az orvos által megállapított és igazolt keresőképtelenség.

      Nem jár táppénz:
      ? a keresőképtelenségnek arra az időtartamára, amelyre a biztosított átlagkeresetre jogosult, vagy teljes keresetét megkapja. Aki keresetének egy részét kapja meg, annak csak az elmaradt keresete után jár a táppénz,
      ? a keresőképtelenség azon időtartamára, amely alatt a biztosítás szünetel, munkavégzési kötelezettség hiányában nincs keresetveszteség (fizetés nélküli szabadság),
      ? a betegszabadság lejártát követő szabadnapra és heti pihenőnapra, ha azt követő munkanapon (munkaszüneti napon) keresőképtelenség már nem áll fenn,
      ? a gyermekgondozási segély folyósításának idejére, (ide nem értve a gyermekgondozási segély mellett végzett munka alapján járó táppénz),
      ? előzetes letartóztatás, szabadságvesztés tartamára,
      ? saját jogú nyugdíj folyósításának időtartamára,
      ? a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék és az átmeneti bányászjáradék folyósításának időtartamára (ide nem értve a korhatár előtti ellátás, a szolgálati járandóság, a balettművészeti életjáradék illetve az átmeneti bányászjáradék mellett végzett munka alapján járó táppénz)

      Méltányosságból sem engedélyezhető táppénz annak, aki jogszabály alapján valamely ellátásra jogosulttá vált, (pl. a munkaképesség csökkenése elérte a 67 %-ot, és a szolgálati ideje alapján rokkantsági nyugdíjra vált jogosulttá) vagy valamilyen más ellátásban részesül (pl. rendszeres szociális járadék).

      Mivel olyan nincs, hogy leszázalékolt vállalkozó rokkantsági járulékkal, ezért vagy pontosítja, hogy milyen ellátásban részesül, vagy besorolja magát a fenti ismérvek alapján.

  46. Tisztelt könyvelőiroda! Azt szeretném kérdezni, hogy csak azokat nem hivják felülvizsgálatra akik 2011 12 31-betöltötték az 57 évet ,vagy azokat sem akik 2012 januárjában születtek és már ők is betöltötték az 57 évet? Válaszukat előre is köszönöm!

    1. Kedves Vincze András!

      Nehezen tudjuk elképzelni, hogy valaki 2012. januárjában született, és betöltötte az 57. életévét. Bár, amennyire átgondolják a törvényalkotást képviselőink, egyáltalán nem csodálkoznánk, ha ezt hamarosan törvénybe is iktatnák… 🙂 🙂

      Kérjük, a kérdését szíveskedjék érthetőbbre, konkrétabbra fogalmazni; igaz, hogy valakit hívnak, de úgy, hogy jelentkeznie kell… 🙁

  47. Azzal a kéréssel fordulnék önökhöz,2002-ben megállapítottak 50 százalékot véglegesen.Ebből 26 százalék baleseti járadék ami most 8970ft,és 27000ft rendszeres szociális járadék.A kérdésem ha!!! meg maradna mind a kettő akkor ha dolgozom,mert olyan “SZERENCSÉS ” vagyok van még munkahelyem akkor utána megmarad-e a mostani járadékom összege?? válaszukat előre is köszönöm.

    1. Kedves danyi jozsef!

      Baleseti járadékra az jogosult, akinek üzemi baleset következtében tizenhárom száza-lékot meghaladó egészségkárosodása keletkezett, de baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék nem illeti meg.
      A megállapításáról és folyósításáról szóló szabályozás a baleseti járadék melletti keresetre vonatkozóan feltételt nem állapít meg, így korlátozás alá nem esik.

      2008. január 1-jét megelőzően hatályos rendelkezések szerint megállapított rendszeres szociális járadékra való jogosultság esetén továbbra is a 2007. december 31-én hatályos rendelkezéseket, kell alkalmazni.
      Korlát: ha a járadékos rendszeresen dolgozik és keresete négy hónap óta lényegesen nem kevesebb annál a keresetnél, amelyet a megrokkanás előtti munkakörében rokkantság nélkül elérhetne.

  48. Tisztelt Könyvelőiroda!Én egy 44 éves nő vagyok. 2011 májusba voltam felülvizsgálaton miszerint 50% rokkant lettem,3évre kaptam meg.Két oldali csípőficammal születtem,többször műtöttek.Bal lábam 2cm rövidebb ez által járásom nagyon nehézkes,és csak autóval tudok közlekedni de mellette dolgozom egy rehabilitált helyen csökkentett órába.Előfordult már az is mivel nem tudok hosszútávon menni,hogy elő kellett vennem a teleszkópos botomat erre támaszkodva tudtam folytatni utamat gyalogosan.Mire számíthatok az újabb felülvizsgálaton Ön szerint?Köszönöm szépen a válaszát.Tisztelettel:Sz.É.

    1. Kedves Évi!

      Bármennyire is együtt érzünk önnel, nincs egzakt válaszunk a kérdésére; mi könyveléssel, adótanácsadással, számviteli szolgáltatásokkal foglalkozó vállalkozás vagyunk, nem orvosi oldal. 🙁

      Szerintünk nem fog változni a leírtak alapján a helyzete (az ellátás oldalról tekintve).

  49. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Én 1992-ben bírósági határozattal véglegesítve megkaptam a 67%-os rokkantsági nyugdíjat. A kérdésem az lenne, hogy a mostani felülvizsgálatok során hozzányúlhatnak-e a bírósági határozathoz?

    Segítségüket előre is köszönöm.
    Tisztelettel, Vörösné

    1. Kedves Vörösné Tóth Krisztina!

      Nem a bírósági határozathoz “nyúlnak”, hanem a jelenleg hatályos előírások alapján az egészségügyi állapotát vizsgálják és minősítik. Ez alapján a jelenlegi rendszer és a korábbi meghatározás vagy azonos eredményt fog hozni, vagy eltérőt. [Ez így, önmagában, kissé lükén hangzik, de így van.]

  50. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Affelől szeretnék érdeklődni,hogy jár-e férjemnek rehabilitációs ellátás.
    2008-ban operálták tüdőrákkal,előtte évekig nem volt bejelentett munkahelye és fiatalon is lett beteg(33 évesen),így összesen csak vmivel több,mint 5 év munkaviszonya volt,ezért rokkantsági nyugdíjra nem jogosult.Az egészségkárosodásának mértéke a legutóbbi felülvizsgálat szerint 45%.Azóta több munkahelye volt,de sajnos mindegyik csak néhány hónapig.Hegesztőként dolgozik,de nem bírt 10-12 órákat dolgozni,mert hiányzik a tüdejének egy jelentős része,ezért általában pár hónap után elküldték.Vagyis folyamatosan nem volt 3 év társadalombiztosítása ( az tb-t mi fizettük utánna,de nyugdíjjáruléka nem volt).Jelenleg is dolgozik.Szeretném tudni megilleti-e vmilyen pénzbeli juttatás?
    Válaszukat nagyon köszönöm!

"Vissza a tetejére" gomb