Év: 2025
- Könyvelőzóna
Bankkivonat és számlatörténet különbözősége
Nem egy élet-halál kérdése, hogy mikor kell a könyvelőnek bankkivonatot, és mikor számlatörténetet (tranzakció-történetet) küldeni, de egy vállalkozás jó, ha tudja, hogy a banki kivonat egyáltalán nem egyenlő a bankszámla történettel, bármennyire is azonos adatokat tartalmaznak: A számlatörténet (bankszámlatörténet, avagy tranzakció történet), nem más, mint a bank által közölt, időrendi számlaforgalom egy, vagy több lekérdezett bankszámláról. A számlatörténet bármikor, (szinte) bármilyen intervallumra, időszakra szabadon lekérhető, nem csak hó elejétől hó végéig, hanem akár számlaműveletenként, tranzakciónként, naponként. A bank az elektronikus lekérésre valamilyen formátumban (banktól függő formátumok), általában .xls, .csv, .xml, .stm, .txt, stb. formátumban adja vissza a lekért számlaforgalmi/számlatörténési adatokat. A könyvelők ezeket az adatokat automatikusan, vagy félautomatikusan átemelik a könyvelési programjaikba, ezáltal gyorsítva, és pontosítva az előfeldolgozást, feldolgozást, amivel a rögzítés manuális munkáját kiváltják, helyette több idő marad az érdemi, szakmai munkafolyamatokra. Természetesen, ahány bank, annyiféle formátum, a kapott formátumokon belül a táblaelrendezés is megannyiféle, továbbá a könyvelőprogramok is ezerféle megoldásúak. Mi, jelenleg, a könyvelőprogramjainkhoz 27-féle számlatörténet-formátumot tudunk fogadni [Megjegyzés: mi a Baloghy Szoftver Kft. könyvelési programcsomagot használjuk, arra esküszünk.]. A fájlok belső elrendezése időnként, a bankok kénye-kedve-döntése során változhat, a konverter programok készítői folyamatosan dolgoznak a változások követésein, naprakészségen, valamint az esetlegesen jelentkező, népszerűbb bankok, pénzintézetek formátumainak beépítéA…
Többet olvasni... - Könyvelőzóna
Árrés, vagy Nyereség
Ezekben a napokban az árrés-stop kapcsán célkeresztbe kerültek a kereskedők, azonban sokak (sajnos még a vállalkozók közül is!) nincsenek tisztában azzal, hogy mit is jelent az árrés. Árrésük nem csak a kereskedőknek van, hanem minden vállalkozónak, még a szolgáltatóknak is. ÁRRÉS = Termék vagy szolgáltatás eladási ára és a beszerzési vagy előállítási költsége közötti különbség. Fontos részlet, hogy az árrés csak a BESZERZÉSI vagy ELŐÁLLÍTÁSI és az ELADÁSI ÁR közötti különbség, ami NEM tartalmazza az egyéb költségeket. Például, ha 500 forintért veszek egy terméket és azt 1000 forintért adom tovább, akkor 500 forint az árrésem. Ebből az 500 forint árrésből kell fedeznem minden egyéb költségemet. Az árrés az csak egy mutató, ami NEM egyenlő a nyereséggel, azonban a nyereség kiszámításához szükségünk van az árrés ismeretére is. NYERESÉG = A teljes bevétel és az összes költség különbözete. Számítások: Célszerű nettó (áfa nélkül) bevétellel és nettó költségekkel számolni, mivel az ÁFA nem a vállalkozás bevétele. Az árrés mértéke minden vállalkozásnál más és termék vagy szolgáltatástípusonként is változik. Általánosítani nem lehet, hogy mert ahogy máskor is mindig mondom, nincs két egyforma vállalkozás és ez igaz a különböző vállalkozások árképzésre is. Az árképzést (az árrés mértékét) rengeteg tényező befolyásolja, ezek közé tartoznak a költségek.…
Többet olvasni... - Általános forgalmi adó
Tények az alanyi áfa mentes értékhatár 2025. évi választásával kapcsolatban
Szerkesztőség megjegyzése: Szerzőnk [Lakatos Klára, Egy könyvelő élete] írásának eredeti megjelenési ideje 2025.01.26. A NAV 2025.01.29-én tette közzé a legfontosabb tudnivalókat, Tájékoztató az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatár emeléséről címmel. Az alanyi áfa mentes értékhatár 2025. január 1-től visszamenőleges hatállyal emelkedett 18 millió Ft-ra. A hír felröppenését követő pár napon belül, 2025.01.25-én már meg is jelent a Magyar Közlönyben az 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelet 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelet az alanyi adómentesség választhatóságára jogosító értékhatár emeléséről, amely jogszabály mindössze 5 paragrafus hosszúságú. Alapvető fogalmi tévedésekkel kezdődött a kommunikáció Az első videós illetve Facebook posztban történő bejelentéseknél még rengeteg bizonytalanság akadt a pongyolán megfogalmazott, vagy téves szóhasználat miatt. Nézzük ezeket: A miniszterelnök a bejelentés videójában egyszer kisvállalkozókat emlegetett, majd később már egyéni vállalkozókat, akiket érinthet az alanyi ÁFA mentes értékhatár 2025-től történő emelése. A kettő azonban nem azonos fogalom, hiszen egy KFT, BT is választhatja az alanyi ÁFA mentességet. Így a szakmán belül meg is indult a találgatás, hogy vajon a cégeket kizárják az emelésből…? Ez teljesen logikátlan lett volna. A másik nagy félreérthető megfogalmazás, az „adókedvezmény” szó volt. Az igaz, hogy az ÁFA az Általános Forgalmi Adó rövidítése, de az alanyi ÁFA mentesség NEM adókedvezmény! Ha nem is adókedvezmény, de az…
Többet olvasni... - Általános forgalmi adó
Újratervezés! 2025.01.01-től – visszamenőlegesen – 18millió forint az alanyi adómentesség határösszege
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter 2025. január 14-i bejelentése nyomán már majdnem biztosak lehettünk abban, hogy az alanyi adómentesség határösszege 12-ről 18 millió forintra emelkedik 2025. január 01-től. És lőn! A Magyar Közlöny 2025. január 25-i – azaz, a mai – számában, délután megjelent a Kormány 5/2025. (I. 25.) Korm. rendelete az alanyi adómentesség választhatóságára jogosító értékhatár emeléséről. Az Áfa tv. 188. § (2) bekezdésétől eltérően az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár 18 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeg. Legfrappánsabban a lényeget egy pécsi kolléganő (köszönjük szépen Kinga! 🙂 ) foglalta össze egy vállalkozó kérdésére: “Nyilatkozni annak lehet február 28-ig, aki 2024-ben túllépte a 12 milliót, de a 18 milliót nem. A januári szabályok alapján ő idén áfás. De, ha február 28-ig nyilatkozik, hogy nem szeretne áfás lenni, mert 2024-ben sem haladta meg a 18 milliót, és idén se fogja várhatóan, akkor maradhat idén is áfamentes. Ha már bocsátott ki áfásan számlát, de mégse akar áfás lenni, akkor stronoznia kell az áfás számláit, és áfamentesen újra kiállítani. Szóval a nyilatkozat csak arra vonatkozik aki átesett tavaly az áfakörbe, de belefér a 18 millióba, és szeretne áfamentes lenni idén.” Tulajdonképpen, és összességében, ez egy jó hír a kisvállalkozásoknak, csak az örömbe mégis keveredett némi üröm:…
Többet olvasni... - Könyvelőzóna
Ügyfélkapu + és DÁP (Digitális Állampolgárság Program)
Kedves Barátaink! Kedves Ügyfeleink! Kedves Kolléganőink és Kollégáink! A Határon innen és a Határon túl! Jelentjük, nem múlott el ez a vasárnap sem haszontalanul; gyakorlatilag majd’ mindenkinek – Ügyfélnek, Barátnak, Ismerősnek, Családtagnak, Boldognak és Boldogtalannak – elkészült, és működik az Ügyfélkapu + belépési mód. A jövő heti határidőig (amikor január 15-én 24:00-kor megszüntetik a sima Ügyfélkapu-bejelentkezés lehetőségét) már csak 4 Ügyfélkapu+ belépés “megalkotásában” kell közreműködni – legalábbis, nincs többről tudomásunk. 🙂 Hogy mindenkit megnyugtassunk; ahogyan eddig is, ezentúl is kizárólag meghatalmazással, avagy “mellettünk ülő együttműködéssel” dolgozunk, az Ügyfélkapu + bejelentkezési adatait, amelyek tudomásunkra jutottak, mind megküldtük az érintetteknek. Bennünket – ebben az értelemben – már nem izgat, hogy a 2025. január 16-i, 0:00-órás kezdési időpontot halasztják-e, avagy nem. Ha valaki lemaradt volna, mert későn kapcsolt, akkor sem késett le semmiről; ha ügyet akar intézni elektronikusan, akkor majd regisztrál a későbbiekben. A média ezt az átállást alaposan felhabozta, és még inkább az előtérbe tolták a DÁP-ot (a Digitális Állampolgárság Programot). A DÁP mobilalkalmazás már elindult, lassacskán szállingóznak belé a fejlesztések, és az év végén – a tervek szerint – az Ügyfélkapu+ megy, a DÁP lesz, szinte, az egyeduralkodó. Megértjük, bár nem mindenben értünk egyet, a DÁP-pal kapcsolatba hozható elméletekkel kapcsolatos aggályokat,…
Többet olvasni...