GondolatkarcokKönyvelőzóna

A könyvelő is a piacról vásárol

A könyvelő is ember!

A napokban mesélte az egyik könyvelő ismerősöm, hogy miután kiküldte az árajánlatát az ügyfeleinek a 2025-ös díjakról, az egyik ügyfele éktelen haraggal hívta fel, hogy mit képzel magáról, már így is többet fizet, mint amennyit megérdemelne.
Szerintem ezt már sok könyvelő átélte, aki nem az nagyon szerencsés. Szomorú, hogy még mindig sok vállalkozó a szükséges rossznak gondol minket, és azt hiszi, hogy fillérekért állunk a rendelkezésére, könyvelünk, figyelünk a határidős kötelezettségeire, intézzük az ügyeit és még képezzük is magunkat, mert a változásokkal lépést kell tartani.

Felsorolni is nehéz lenne, hogy mennyi mindent csinálunk. Tudom nagyon jól, hogy azért gondolják ezt, mert a munkánk nagy része láthatatlan az ügyfeleinknek. Ez nem olyan, mint amikor elromlott valami és elviszik a szerelőhöz, az pedig visszaadja működőképes állapotban. Azt látják, a mi munkánkat viszont nem, vagy csak egy részét.

Az is egy mérce, ha nem lát mindent. Mert akkor nem kapott felszólítást, nem bírságolták meg és nem zaklatja mindenféle hatóság, hogy itt ez hiányzik, ott pedig az hiányzik, tehát a könyvelő valószínűleg jól végzi a dolgát.
Nem látják, hogy mennyit dolgozunk, hogy még most is az asztal mellett ülünk, hogy sokszor hétvégén és az ünnepnapokon is dolgozunk, hogy ha néhány nap szabadságra megyünk, akkor azért kemény árat fizetünk, mert a NAV-ot egyáltalán nem érdekli, hogy a könyvelő szabin volt. A határidő az határidő, be kell tartani.

De miért emelnek árat a könyvelők (is)?

Azért, mert ők is ugyanolyan vállalkozók, mint bárki más. Ők is többet fizetnek mindenért a boltban, a szolgáltatóknál és többe kerül nekik is minden. Ugyanúgy emelkednek nekik is az adók, és ugyanúgy többet fizetnek a rezsiért.
Programokat bérelnek vagy vásárolnak, hogy dolgozni tudjanak és a munkaeszközeiket is gyakran kell cserélni (számítógép, monitorok, szkenner, nyomtató, telefon …stb.) és az is pénzbe kerül, hogy az ügyfeleink adataira vigyázunk. Kell, hogy legyen tartalék eszközünk is, mert az sem fog érdekelni senkit, hogy elromlott a számítógép a határidő előtt.

Egyre többet fizetünk a továbbképzésekért és a szaklapok előfizetéseire, de nem tudunk ezen sem spórolni. Ha ezen spórolnánk, akkor lemaradnánk és az ügyfelünk fizetné meg az árát büntetés formájában.
Az idő pénz, és tévedés azt gondolni, hogy van olyan vállalkozás, amivel nincs semmi gond. Még a szünetelő vállalkozásoknak is vannak kötelezettségeik (de még mennyi és sokszor jobban kell rá figyelni, mint egy működőre🙁).

Mit gondolnak a felháborodó vállalkozók?

Ha megkérdezi a könyvelőjét egy szakmai kérdésről, akkor arra honnan tudja a választ? Valószínűleg onnan, hogy fizetett a tudásáért, vagy pedig órákon keresztül olvasgatta a törvényeket és a rendeleteket és értelmezte őket és a válaszhoz a hosszú évek során szerzett tapasztalatait is felhasználja.

Azt is sokszor halljuk, hogy a könyvelőnek semmiség kitölteni egy bevallást. De miért semmiség? (egyébként a legtöbb bevallást egyáltalán nem semmiség kitölteni és nekünk is sok fejtörést okoz)
Azért, mert előtte 3x elolvasta a 328 oldalas kitöltési útmutatót, a NAV egyéb útmutatóit és tájékoztatóit és ismeri azokat a törvényeket, amik arra az adónemre vonatkoznak. Lekönyvelte, táblázatokat és nyilvántartásokat gyártott, hogy megkönnyítse a saját dolgát amikor kitölti a bevallást.

Honnan tudjuk, hogy egy gazdasági eseménynek milyen adóvonzatai vannak és milyen bevallásokat és mikor kell beadni?

Onnan, hogy amióta könyvelünk, azóta folyamatosan karbantartjuk a tudásunk és mindent elolvasunk, kollégákkal közösen értelmezzük s lehet, hogy napokig azon agyalunk, hogy hogyan húzzuk ki az ügyfelet a bajból, vagy hogyan segítsünk rajta, hogy jobb legyen, vagy mérsékeljük a kárait, mert hülyeséget csinált, vagy éppen utánajárjunk annak, hogy milyen adókedvezményeket vehet igénybe.

Szóval tudom én, hogy mindenki pénzből él és most egy olyan időszak van, amikor nagyon nehéz a vállalkozásoknak életben maradni, de mi az, hogy elmondjuk minden szemétnek a könyvelőt amiért a munkájáért pénzt mer kérni és ő is árat szeretne emelni, mert az ő költségei is emelkedtek?

Én, mint könyvelő azt tudom tanácsolni mindenkinek, hogy annak örüljön, ha nem tudja milyen az amikor a könyvelő nem csinál semmit.
Amikor sorban kapja a felszólításokat mindenféle hiányosságról, akkor viszont kezdjen el gyanakodni, mert az nagyon nincs rendben és nem normális dolog.
Ha viszont nincs, vagy csak nagyon ritkán van bármilyen felszólítás, akkor az jó eséllyel azt jelenti, hogy dolgozik a könyvelő. Az meg, hogy kinek mennyit ér a nyugalma, a biztonsága és mik az igényei az mindig egyéni és megállapodás kérdése.

Több információ

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

"Vissza a tetejére" gomb