
Ezekben a napokban az árrés-stop kapcsán célkeresztbe kerültek a kereskedők, azonban sokak (sajnos még a vállalkozók közül is!) nincsenek tisztában azzal, hogy mit is jelent az árrés. Árrésük nem csak a kereskedőknek van, hanem minden vállalkozónak, még a szolgáltatóknak is.


Például, ha 500 forintért veszek egy terméket és azt 1000 forintért adom tovább, akkor 500 forint az árrésem. Ebből az 500 forint árrésből kell fedeznem minden egyéb költségemet.
Az árrés az csak egy mutató, ami NEM egyenlő a nyereséggel, azonban a nyereség kiszámításához szükségünk van az árrés ismeretére is.















A felsoroltakon kívül több iparágban is fizetnek a vállalkozások speciális adókat, ilyen például a kiskereskedelmi különadó, amit nettó 500 millió forint feletti árbevétel felett kell fizetni.

Egy vállalkozás nyereségét, nyereségességét vagy a veszteségét nem lehet az árrésen keresztül meghatározni, de még kiszámolni sem lehet olyan egyszerűen, mint amit néhány példában lehet látni, főleg nem kizárólag egy termék árrését ismerve. Ennél ez jóval bonyolultabb. Az egyetlen biztos az, hogy a nagyobb árrés, nagyobb nyereséget feltételez, de nagy árrés mellett is lehet veszteséges egy vállalkozás.
Azt, hogy mitől nyereséges vagy veszteséges egy vállalkozás szintén nem lehet általánosan megfogalmazni.
Ami még biztos az, hogy egy kisboltos, vagy egy kis szolgáltató nem tud olyan beszerzési árakat kialkudni magának, mint egy multi, ezért, ha ugyanannyiért is adja a termékét mint a multi, az árrése jóval kisebb lesz. Ebből pedig egyenesen következik, hogy a nyeresége is jóval kevesebb lesz.
Köszönjük szépen a szerzőnek, Tóth Ildikónak, az A könyvelő szemével FB oldal gazdájának, hogy írásának közzétételét engedélyezte!