járulékalap
- Adó | Járulék | Illeték
Őstermelők és a szocho a bevallásban 2019. július 01-től
Természetesen, nagyon jól tudjuk, hogy kopog az ősz az ablakon (meg az eső is), és régen volt már július elseje, amikor a szociális hozzájárulási adó (szocho) változott. Mégis úgy gondoljuk, hogy tititiá-tá tá tá-tititi távirati stílusban emlékeztetőt küldünk, hátha van, akinek segíthetünk, hátha valakinél felkapcsolódik a villany… 😀 2019.07.01-től a 1958 bevalláson őstermelő esetén nem szabad szochot feltüntetni az alábbi esetek egyikében sem: A biztosított őstermelő (8 MFt feletti előző évi jövedelem vagy kezdő), ha nem választott magasabb járulékalapot, akkor a minimálbér alapján fizet szocho előleget, negyedévente A biztosított őstermelő (8 MFt feletti előző évi jövedelem vagy kezdő), ha magasabb…
Bővebben » - Társadalombiztosítás
Vállalkozók járulékalapja 2011-ben
Az már nem újdonság, hogy a tevékenységre jellemző kereset szabályát 2011-től hatályon kívül helyezték. Viszont a vállalkozóknál is bevezették a ?szakmai minimálbér? fogalmát. Most mégsem azzal szeretnék foglalkozni, hogy kinek kell a magasabb összeg után fizetni, és kinek nem. Nézzük meg inkább azt, ha nincs tényleges jövedelem, akkor mi a járulék alapja. Bár sok hasonlóság található az egyéni és társas vállalkozók járulékfizetésének szabályaiban, mégis a csekély számú, de annál fontosabb különbségek miatt válasszuk most szét őket. Egyéni vállalkozók A biztosított egyéni vállalkozó a társadalombiztosítási járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét, de havi átlagban legalább a törvény szerinti…
Bővebben » - Adó | Járulék | Illeték
Újabb bizonytalan adóztatási forma: TJK (tevékenységre jellemző kereset)
A szerző hozzájárulásával – utánközlés. A fenti három betű nem egy újabb adónem, mint a legutóbb megbukott ingatlanadó, hanem egy cselesen összegyúrt, magasan adóztatott adóalap, amit az osztalékfizetésnél és járulékszámításnál kellene alkalmazni. A járulékalap szélesítése ismét a jogszabály-idézgető propagandán múlik, ugyanis a rendelkezést az érintettek könnyedén kikerülhetik, miközben árgus szemekkel figyelik, hogy az Alkotmánybíróság mit tesz az ügyben? A pénzügyminiszter kifejezetten harcosan állt ki a mellett, hogy az 1 millió minimálbéres országát megváltoztassa és szélesítse, tágítsa a járulékfizetés alapját. A szabályok azonban ismét hézagosak és kiskapukat kínálnak. A tevékenységre jellemző kereset (TJK) több sebből vérző, de mégis látványos próbálkozás, ami…
Bővebben » - Adó | Járulék | Illeték
Tevékenységre jellemző kereset már a spájzban van…
Mintegy másfél hónappal ezelőtt már részletesebben is írtunk a tevékenységre jellemző kereset 2010. évi meghatározásának nehézségéről. Vége a január hónapnak, és február 12-ig muszáj lesz valamit produkálnunk, hogy védjük Ügyfeleinket, hogy eleget tehessünk az újabb faramuci előírásoknak. Itt a januári bérszámfejtés a nyakunkon, nagyon ideje van, hogy vállalkozóink nyilatkozzanak végre, hogy mi legyen. És – természetesen -, mint mindig, a törvényalkotók helyett nekünk kell állni a rohamot, hogy micsoda, meg miezmiez, meg miért, meg hogyaza… 🙁 2010. január elsejétől a főállású egyéni és társas vállalkozók esetében a tevékenységre jellemző kereset után kell személyi jövedelemadót és járulékot fizetni. Ezzel egyidejűleg megszűnik…
Bővebben »