közzététel
-
Cégügyek
A számviteli törvény szerinti beszámoló elektronikus úton történő letétbe helyezéséről és közzétételéről szóló rendelet módosult
Jelentkezzen az a könyveléssel foglalkozó szervezet, ahol még nem fordult elő – jellemzően május 31-én 23 óra 56 perckor -, hogy a nagy kapkodásban az “A” Kft beszámolójába a “B” Kft. néhány (vagy teljes) adata került, avagy a “C” társaság tárgyévi beszámolója helyett egy megelőző évi beszámolója került benyújtásra, esetleg, egyszerűen előfordult, hogy a számtalan mérlegelési verzió egyik munkaközi példánya került közzétételre. 🙁 Ilyen esetekben aztán ment a fejvakarás, mert alaptételként a mérleg, beszámoló nem cserélhető, néhány kivételtől eltekintve. Az Igazságügyi Minisztérium Céginformációs és az Elektronikus Cégeljárásban Közreműködő Szolgálat hivatalos weboldalán a közzétett – és egyben letétbehelyezett – beadványok módosítása/javítása…
Bővebben » -
Számvitel
Mit jelent az "újrakönyvelés"?
Időnként előfordul, hogy a tulajdonosok egy már lezárt üzleti évvel kapcsolatban arra kérik a könyvelőt, hogy könyvelje újra az egész évet. Ennek oka általában egy korábbi nem megfelelő számviteli nyilvántartás vagy ennek gyanúja. De vajon mit kezdhetünk egy újrakönyveléssel elkészített főkönyvi kivonattal? A gyakorlatban előfordulhat, hogy a korábbi évek könyvelése olyan rendezetlen, abban olyan sok hiba van, hogy a könyvelő (általában egy új könyvelő) egyszerűbbnek ítéli újrakönyvelni az ellenőrzés évét. A számviteli törvény szerint azonban nincs lehetőség a korábbi évek könyvelését módosítani még akkor sem, ha abban utólag hiba merül fel. Újrakönyvelni kizárólag hibás gazdasági események javítását lehet, de azt…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Vakáció előtt: elektronikus beszámolók ellenőrzése
Ugye, nem csak én vártam a május 31-i határidőt és könnyebbültem meg, amikor az utolsó beszámoló is elkészült? Most, hogy túl vagyunk a beszámolók közzétételén, egy fontos feladatra szeretném még felhívni a figyelmet. A 2008-ban bevezetett, 2009. május 1-jétől hatályos elektronikus nyilvánosságra hozatali szabályok betartását az adóhatóság 2010-től minden esetben ellenőrzi. Érdemes tehát a legfontosabb közzétételi szabályokat és a mulasztás szankcióit röviden áttekinteni. A nyilvánosságra hozatal elektronikus úton teljesítendő eljárásán túl a vállalkozás köteles biztosítani, hogy munkavállalói, alkalmazottai, tagjai a beszámolót és a könyvvizsgálói jelentést a vállalkozás székhelyén megtekinthessék és azokról teljes vagy részleges másolatot készíthessenek. Az adózott eredmény felhasználására…
Bővebben »