Figyelem! Változás: Pénteken (2014.02.28.) ismét változott a helyzet a 10/2014. (II. 28.) NGM rendelet kihirdetésével!
A hozzászólások között olvasható a lényeg! Köszönjük szépen Paczári Tibornak, kedves olvasónknak, az értékes hozzászólást! (A hivatkozásra kattintva olvasható a változás.)
“Nincs online pénztárgépünk? Akkor hetente adatszolgáltatás!” címmel nem egészen egy hónappal ezelőtt hívtuk fel a figyelmet arra, hogy az adóalany, aki
- az egyébként pénztárgép használatra kötelezett tevékenységéhez kapcsolódó
- nyugtaadási kötelezettségét
- az adott pénzátvételi helyen
- kizárólag számla kibocsátásával teljesíti
az e tevékenységéhez kapcsolódóan kibocsátott számlák adatát a számla kibocsátásának keltét alapul véve, naponkénti bontásban, naptári hetente, a tárgyhetet követő hét negyedik napjáig (csütörtök) elektronikus úton megküldi az állami adóhatóságnak.
Az adatszolgáltatási kötelezettséget azon számlák vonatkozásában kell először alkalmazni, amelyek kibocsátása 2014. február 28-át követően történik. A beadást első alkalommal ? a 2014. március 1. és 2. vonatkozásában ? a 9. héttől kell teljesíteni.
Az első beadási határidő: 2014. március 6.
Erősen gyanítjuk, hogy nem mi vagyunk az egyetlen könyvelőiroda, aki hatalmas csatákat vív az arra kötelezett ügyfelekkel; “… de igen, kell pénztárgép, mert nem áll fenn a számlakiadás áfa törvény előírásai szerinti összes lehetősége.”
Egyáltalán nem csodálkozunk azon, hogy megszédülnek az ügyfelek az online pénztárgép tragikomédia előadás nézőjeként és szereplőjeként.
A NAV37 oldalon (!) keresztül ismerteti, hogy ki kötelezett pénztárgéppel, taxaméterrel teljesíteni a nyugtaadási kötelezettséget. Aki szeretne alaposan tájékozódni a kérdésben, az a megadott hivatkozásra kattintva letöltheti saját gépére a tudásanyagot.
Mi megpróbáljuk pár sorban kiemelni a lényeget:
- Alapesetben az értékesítésről – főszabályként számlát – kell kiállítani.
- Készpénzes értékesítésnél, ha a vevő nem adóalany és nem kér számlát, az értékesítő adóalanyt nyugtaadási kötelezettség terheli
- A nyugtaadási kötelezettségét az adóalany bizonyos esetekben kötelezően gépi kibocsátású nyugtával, vagyis a külön jogszabályban meghatározottaknak megfelelő pénztárgéppel, taxaméterrel köteles teljesíteni.
- A nyugtaadás, gépi nyugtaadás kötelezettsége nem terheli az adóalanyt akkor, ha nyugta helyett számla kibocsátásáról gondoskodni tudott, mert módjában állt a nem adóalany vevőtől a számla szabályszerű kiállításához szükséges vevői adatokat megkapni.
A készpénzes forgalomban, nem adóalanynak történő értékesítés esetében nem biztos, hogy a vásárló meg kívánja adni a számla kibocsátáshoz szükséges vevői adatokat, melynek hiányában a számla kibocsátás meghiúsulhat.
Ennek következtében a nyugtaadási kötelezettség fennáll!
Ne adja a jó Atyaúristen, hogy egyetlen alkalommal egy NAV ellenőr azt mondja – az egyébként online pénztárgéppel történő nyugtaadásra kötelezett adóalanynál, aki a gépi nyugtaadás kötelezettsége alól azzal szeretne “menekülni”, hogy tervei szerint minden értékesítésről számlát adna -, hogy nem kívánja megadni az adatait a számlaadáshoz! 🙁
Éééés…, a “menekülőnek” az online pénztárgép helyett, amíg “meg nem bukik”, hetente adatszolgáltatást kell adnia; napi bontásban! Hogyan fog eljutni a könyvelőhöz a napi anyag? Vállalja-e a feldolgozást? Vállalja-e a heti ügyeletet? Vállalja-e a plussz terhet? Megfizeti-e a vállalkozás a többlet terheket?
Pénteken ismét változott a helyzet a 10/2014. (II. 28.) NGM rendelet kihirdetésével 🙂
Aki nem kap haladékot annak sem hetente hanem havonta kell adatot szolgáltatnia!
Kedves Paczári Tibor Úr!
Nagyon szépen köszönjük, hogy nem csak elolvasta a jogszabály változását, hanem azt meg is osztotta honlapunkon!
Ilyenkor egyáltalán nem lehet csodálkozni, hogy az a számviteli szakember (könyvelő, könyvvizsgáló, adótanácsadó stb.), aki alaposan átrágta magát az alaprendeleteken, a változásokon, most mérgében fölhöz csapja sapkáját, ugrál rajta negyed óráig, majd elmegy a legközelebbi becsületsüllyesztőbe, és addig iszik, amíg a sok rendeletből már egyet sem lát. 🙁
A jó mindig elnyeri méltó büntetését! Aki becsülettel dolgozott, felkészült ezen baromság teljesítésére, ismét sutba dobhatja lelkiismeretességét.
Csak egyszer kerülne a kezünk közé az, aki ezeket az épületes marhaságokat kitalálja…! 🙂