Hónap: 2016 október
- Adó | Járulék | Illeték
Egészségügyi szolgáltatási járulék 2016 – meg a passzív jog
Figyelem! Figyelem! Ezennel közhírré tétetik, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulék mindenki által kötelezően megfizetendő, a renitensektől a hátralék összege behajtattatik! Az majdnem mindenkinél megvan, hogy a magyarban a -tatik, -tetik, nem használtattatik, és az -andó, -endő kerülendő, de elsőre nem mindenkinek ugrik be, hogy mi a csuda az az egészségügyi szolgáltatási járulék. Az a személy, akire Magyarországon a társadalombiztosítás szabályai kiterjednek és nem biztosított, valamint egészségügyi szolgáltatásra sem jogosult egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére köteles. A járulék fizetését az adóhatóságnál kell kezdeményezni (T1011 számú nyomtatvány) Minden Magyarországon élő személynek kötelező fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot (közismertebben: tb), akkor is, ha nem szorul orvosi kezelésre. Egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésével az egészségbiztosítás egészségügyi szolgáltatásaira lehet jogosultságot szerezni. Egészségügyi szolgáltatási járulékot csak annak kell fizetnie, aki semmilyen más jogcímen (ellátás Magyarországon/jogosultság az ellátásra/egészségbiztosítás szolgáltatásaira jogosultak/kizárólag egészségügyi ellátásra jogosultság), és szociális rászorultság alapján sem jogosult egészségbiztosítási szolgáltatásra. Az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettség az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megszűnését követő naptól áll fenn, azzal, hogy 15 napon belül kell bejelentkezni az adóhatósághoz a járulékfizetés céljából. Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a társadalombiztosítási szempontból belföldinek minősülő személyek részére a biztosítási jogviszony, illetve az alapul szolgáló jogosultsági feltétel megszűnését követően még meghatározott ideig fennáll, ez az…
Többet olvasni... - Általános forgalmi adó
A meglévő online pénztárgépek engedélyét is meg kell újítani, a gépeket frissíteni kell
Ugye, mindenki ismeri az otthoni gyakorlatból azt, amikor az asszony monda a párjának: “Tegyél már rendet az asztalodon, nem hiszem, hogy bármit meg lehet találni ebben a kuplerájban! Mire az ember: Nyugi anyukám! A zsenik átlátják a káoszt!” 🙂 Az online pénztárgép ügyben vagy nincsen káosz, vagy a jogszabály-alkotók a zsenik. 🙂 Ahogyan a címben is jeleztük: a meglévő online pénztárgépek engedélyét is meg kell újítani, a gépeket frissíteni kell! Az online pénztárgépekkel kapcsolatban van jó és rossz hírünk is. Melyikkel folytassuk? A rendelet módosítása miatt, pénztárgépenként jelentősebb plusz kiadással is számolhatnak azok a vállalkozások, amelyeknek már van szabályosan működő, NAV-hoz bekötött pénztárgépük. Tehát, az online kassza használatra kötelezettek körének bővítésén kívül a meglévő online pénztárgépek engedélyét is meg kell újítani, a gépeket frissíteni kell, mert változtak a korábban beüzemelt gépekre vonatkozó műszaki-technikai követelmények. (Csak úgy, magunk elé mormolva kérdezzük: Egy tenyérnyi vegyesbolt, valahol a világ végén innen és túl, vajon mikorra termeli ki ezt az összeget? Lehet azon csodálkozni, ha bezár, és azt mondja, hogy az legyen a boltos, akinek hat körösztanyja van? És… Gondoljunk csak bele, ha mi, mindenki, a magunk helyén így végeznénk a munkánkat, mint azok, akik szórakoznak velünk az online pénztárgépekkel kapcsolatos jogszabály módosításokkal? Aki…
Többet olvasni... - Adózás rendje
Mi legyen az egyéni vállalkozó bélyegzőjén?
Amikor a vállalkozásunk hőskorszakában Németországban voltunk, és egy benzinkútnál számlát kértünk a tankoláskor, a benzinkutastól kértük, hogy legalább nyomjon egy bélyegzőt a pénztárgép által kiadott számlára, akkor nézett ránk, mint borjú az új kapura; a “Wir sind ein Stempelland” (Bélyegzőország vagyunk) kifejezésre felcsillant a szeme, és nyomta stemplit, amelyen ugyanazok az adatok voltak, mint a pénztárszalag fejlécén. Annak idején így fogadták el az üzemanyag elszámolást. Ha volt stempli, akkor az rendben volt, hivatalos volt. 🙂 Valamilyen rejtélyes okból kifolyólag, mai is nagy kultusza van egy bélyegzőnek, de tisztázzuk gyorsan; Magyarországon egyetlen törvény sem írja elő a bélyegző kötelező használatát a vállalkozások számára, bármennyire is unszolja a vállalkozókat néhány hatósági ügyintéző! A kötelező adatokat szépen, kézzel körmölve, olvashatóan is fel lehet tüntetni bármilyen hivatalos dokumentumra. Mindezek ellenére, egy újonnan létrejött egyéni vállalkozás első kérdései közé tartozik: “Mit kell szerepeltetni a bélyegzőn?” VÁLLALKOZÓ/VÁLLALKOZÁS NEVE Nyilvántartási szám és adószám Eltérő adózási mód (pl. “KISADÓZÓ”, “PÉNZFORGALMI”) Székhely/Telephely/Fióktelephely címe Bankszámlaszám (utalásos számlánál) Vállalkozó/Vállalkozás neve Alapesteben megegyezik az egyéni vállalkozó tulajdonnevével (pl. Suckenbacher Alejandro ev., ahol az ev. az egyéni vállalkozó mivoltát jelenti – vagyis nem magánszemélyt, hanem vállalkozást jelöl). Amennyiben a NAV-hoz bejelenti az egyéni vállalkozó a vállalkozásának fantázianevét, akkor az is szerepelhet a neve…
Többet olvasni...