adóalany
-
KATA
KATA adózási szabályok évközi változásai 2017-ben
[print_link] [email_link] Az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2017. évi LXXVII. törvény (Módosító tv.) több ponton módosította a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvényt (a továbbiakban: Katv.). A módosításokat összefoglaltuk, és egy kis táblázatban megosztjuk minden érdeklődővel: Korábbi szabályozás Új szabályozás A Katv. 6. §-a korábban úgy rendelkezett, hogy ha a Kata szerinti adóalanyiság megszűnt, az adóalanyiság a megszűnés évében és az azt követő 12 hónapban ismételten nem választható. Ez lényegében azt jelenti, hogy ha egy vállalkozás Kata adóalanyisága 2016-ban megszűnt, akkor azt ismételten először 2018. januárjában választhatja, de csak…
Bővebben » -
Általános forgalmi adó
Az áfa alanyi adómentességről nagyon egyszerűen
[print_link] [email_link] Faék egyszerűséggel: A 2017. január 01. – 2017. december 31. között (teljes évben) az áfa alanyi adómentesség határa 8.000.000 forint. Mi az alanyi adómentesség, mi a 8.000.000 forint értékhatár? A vállalkozások, hacsak nem választották az alanyi adómentességet, a termékértékesítésük és szolgáltatás nyújtásuk után áfát kötelesek felszámolni (vevőik megfizetni), és az áfa összegét az államnak be kell fizetni. Számokkal: ha a termék/szolgáltatás 1.000,- Ft, akkor a vevőnek a 27 %-os áfa kulccsal számított 270,- Ft-ot is fel kell számolni. Így lesz a termék végára 1.270,- Ft, amiből 270,- Ft az államkasszáé. Aki az alanyi adómentességet választja (választhatja), a) az…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Hol és hogyan ellenőrizhetjük üzleti partnereinket?
Az ésszerűség határain belül nekünk is, mint vállalkozóknak, elemi érdekünk, hogy meggyőződjünk arról, kivel, milyen üzleti partnerrel állunk szemben. Igaz ez akkor is, ha egy régi kapcsolatról van szó, de fokozottabban igaz, ha egy új üzleti kapcsolatba keveredünk. Miért is? Mert egyáltalán nem baj, ha minden lehetséges információval rendelkezünk partnerünkről; ki ő, mit csinálhat, mit csinál, milyen tőkeerős, ki jogosult a képviseletre, aláírásra, hol van telephelye, mi a levelezési címe, mik az azonosító adatai, milyen a gazdálkodása, van-e ellene végrehajtás, eljárás, és még sorolhatnánk. (Tudjuk jól: az információ hatalom.) De van egy sokkal földhözragadtabb oka is annak, hogy ránézzünk a…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
A kisadózó vállalkozások tételes adója, vagy a kisvállalati adó – törvénytervezet 2012
Vigyázó szemünket a tegnapi napon benyújtott T/7954 számú, “A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról” címet viselő törvényjavaslatra vessük; úgy tűnik, nem volt még kellően bonyolult eddig a magyar adórendszer, ezért a kisvállalkozások számára nyújtandó kedvezmények szabályait – a szándék, valljuk be, nagyon dicséretes és rendjén való – a Kormányzat szeretné bővíteni, de úgy, hogy a bice-bóca szabályozásba igyekszik beletuszmákolni még két rendszert, kellő szigorúsággal körbebástyázva. Elhatároztuk, hogy ezt a szülési folyamatot meg próbáljuk végigkísérni a magunk szerény kis lehetőségével (igaz, a kutya nem kért bennünket, meg nem is hallgatott meg bennünket senki, de egy könyvelőiroda, vagy egy…
Bővebben »