adózási mód
-
KATA
KATA változások 2017-2018, a tavaszi adócsomagból távirati stílusban
A KATA adózási módot választók – leginkább a látszólagos egyszerűsége, kedvező tételes adóösszege miatt – úgy törnek fel, mint a harkányi gyógyvíz. 🙂 A látványos fejlődés már olyan mértékű, hogy egyes fórumokon már arról is beszélnek, hogy azért a sok-sok kedvezmény, hogy minél többen válasszák, majd meg lehet kopasztani őket, mint ahogyan az EVA-tól is elvették a kedvet. Mindenesetre, most ott tartunk, hogy az elfogadás alatt álló tavaszi adócsomagban néhány KATA adózást érintő változás is bekerült. A változások – jellemzően – inkább egyértelműsítések, mint újdonságok, és a vállalkozások szemszögéből nézve több pozitívum is van. Szemezgessünk távirati stílusban a várható változásokból:…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
KATA 2017. (KisAdózó vállalkozások Tételes Adója 2017.)
[print_link] [email_link] A KATA adózási mód (KisAdózó vállalkozások Tételes Adója) 2017-ben is leginkább azoknak a vállalkozásoknak éri meg, akiknek minél jobban megközelíti a várható bevételük a 8 millió forintot (12 millió forintot), és minél kisebb a működési költségük. Ami rögtön szemet szúrhat, hogy mi az a 8millió forint, amikor a KATA felső bevételi határa 2017-ben 12millió forint? Csak szépen, sorjában! Ennek a magyarázatára is sort fogunk keríteni! Akik “odavannak” a jogi nyelvezetért, azoknak ajánljuk a 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról 2017. január 01-től hatályos törvényi szöveg olvasgatását, míg mások számára igyekszünk érthetően feleleveníteni…
Bővebben » -
Adózás rendje
Mi legyen az egyéni vállalkozó bélyegzőjén?
Amikor a vállalkozásunk hőskorszakában Németországban voltunk, és egy benzinkútnál számlát kértünk a tankoláskor, a benzinkutastól kértük, hogy legalább nyomjon egy bélyegzőt a pénztárgép által kiadott számlára, akkor nézett ránk, mint borjú az új kapura; a “Wir sind ein Stempelland” (Bélyegzőország vagyunk) kifejezésre felcsillant a szeme, és nyomta stemplit, amelyen ugyanazok az adatok voltak, mint a pénztárszalag fejlécén. Annak idején így fogadták el az üzemanyag elszámolást. Ha volt stempli, akkor az rendben volt, hivatalos volt. 🙂 Valamilyen rejtélyes okból kifolyólag, mai is nagy kultusza van egy bélyegzőnek, de tisztázzuk gyorsan; Magyarországon egyetlen törvény sem írja elő a bélyegző kötelező használatát a…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
KATA adózási mód és az árbevételi határ nagyon egyszerűen
Így, hogy gyorsan oson felénk az év vége, egyre lázasabb számolgatás zajlik azon KATA adózási mód alá tartozó vállalkozóknál, akik erősen közelítik az adózási mód 6 millió forintos értékhatárát. Mivan akkor, ha elérjük az értékhatárt? Megszűnés? Büntetés? Fővesztés? Nem fogunk paragrafusokat citálni, egyszerű köznyelven elmondjuk: Ahány KATA adózási mód után fizetendő hónap, annyiszor 500ezer Ft lehet az éves árbevétel. (Így jön ki, hogy a KATA adózási mód esetén az éves árbevétel nem haladhatja meg a 12 x 500ezer = 6 millió Ft összeget.) Éves összegezésben a 6millió Forint úgy is összejöhet – elméletben -, hogy az első 11 hónapban nincs…
Bővebben » -
KATA
A főállású kata vállalkozó időszaka mégis teljes szolgálati időnek minősül
Egyes sajtóhíresztelésekkel ellentétben a főállású katás időszak 100%-a számít be a szolgálati időbe a résznyugdíjhoz szükséges legalább 15 éves, a teljes nyugdíjhoz szükséges legalább 20 éves szolgálati idő megállapításakor. Ugyanakkor az öregségi nyugdíj összegének kiszámításakor esetükben arányosítani kell. Tehát a főállású kisadózó nyugdíjának számításakor havi 81300 forintot lehet keresetként figyelembe venni, és ? mivel az kevesebb 2013-ban, mint a minimálbér ? arányosítást kell alkalmazni rá a leendő nyugdíj összegének kiszámításakor. Kiadó: Nemzetgazdasági Minisztérium Úgy tartjuk korrektnek, ha az Országos Sajtószolgálat közleményét, amely az NGM-re hivatkozik, szó szerint tesszük közzé. Úgy tűnik, hogy a “Főállású kata adózási mód esetén mennyi a…
Bővebben »