közteher
-
Adó | Járulék | Illeték
Újabb közteherfizetés-mentességek, illetőleg az eddigiek pontosítása a járványügyi vészhelyzetben
Frissítés: Kormány 68/2020. (III. 26.) Korm. rendelete 2020. március 23-án Orbán Viktor miniszterelnökünk “jelentést tett” az Operatív Törzs tájékoztatóján a járványügyi vészhelyzet során tett intézkedésekről, ismertette a rendelkezésre álló humán- és anyagi erők alakulását a védőmaszkoktól a rendfenntartóknak besegítő Polgárőrségig, tovább hat téma köré csoportosítható, újabb közteherfizetési mentességeket, végrehajtási moratóriumot, családvédelmi intézkedést jelentet be. 2020. március 22-én vettük górcső alá a Közteherfizetési mentesség egyes gazdasági ágazatokban, járványügyi vészhelyzet miatt című írásunkban a Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletéről, a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről., és egy nappal később arról írhatunk, hogy a miniszterelnöki bejelentés a…
Bővebben » -
Könyvelőzóna
Közteherfizetési mentesség egyes gazdasági ágazatokban, járványügyi vészhelyzet miatt
Frissítés 2020.03.23. FIGYELEM!! Ma a gazdasági életet, leginkább a kisvállalkozásokat érintő bejelentések voltak, estére jelenik meg a Magyar Közlöny róla. Pl.: – adóvégrehajtásokat felfüggesztik, – lejáró GYES, GYED meghosszabbítva automatikusan státuszban tartva – A felhalmozott adótartozás megfizetésére automatikus haladék – Bővül azon ágazatok köre, akiknél nem kell a katát, a járulékot fizetni, stb. A szüneteltetésen gondolkodással várjuk meg a ma estére (2020.03.23.) ígért, Magyar Közlönyben megjelenő részletszabályozást! Tegnap délután érkezett meg a könyvelőprogramunk frissítése – köszönet a gyorsaságért a keszthelyi Baloghy Szoftver Kft. csapatának! -, amelyben a Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelete a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése…
Bővebben » -
Adózás rendje
KATA bevétel bejelentése 1 millió forint felett
[print_link] [email_link] Nem tudjuk, ki hogyan van, amikor fogorvoshoz megy ecsetelésre, mi akkor már szédelgünk, mint a gólyaizé a levegőben, a vérnyomásunk az egekben, a lélegzetünk akadozó, és amikor a székbe ülünk, a pulzusunk megötszöröződik, orrot kell fújnunk, zsibbad a nyakunk, nehezen nyitjuk ki a szánkat. Ha kikandikál a postaládából egy levél sarka, amiből csak annyit látunk, hogy NAV, akkor a többség hasonló tüneteket produkál, mintha fogorvoshoz kellene mennie. Több mint 25 éve könyvelünk, de bizton állíthatjuk, hogy nem kell beretyetyézni… 🙂 A katás vállalkozónak a kata bevallás benyújtásával egyidejűleg be kell jelentenie az adóhatóság számára (2017-ben ennek február 27.…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Minimálbér, garantált bérminimum egyéni vállalkozók, társas vállalkozók 2017 – tervezet
Még nincs egy hete, hogy a Minimálbér 2017, garantált bérminimum 2017 ? tervezet című írásunkban bemutattuk a számok nyelvén, hogy a kormány 15 százalékos minimálbér-emelési, illetőleg 25 százalékos garantált bérminimum (melyet szokás még szakmunkás minimálbérként is emlegetni)-emelési, és ezekkel együtt 4 százalékos munkáltatói járulékcsökkentési (szociális hozzájárulási adó) javaslata milyen hatással járhat a munkavállalókra és a munkaadókra. A KSH adatai szerint 2015 végén 1 millió 691 ezer vállalkozás volt nyilvántartva, amelyből az önálló vállalkozó 1 millió 130 ezer (ezen belül is az egyéni vállalkozók száma 400ezerre tehető). A vállalkozások létszám-kategóriák szerinti megoszlása a korábbi évekhez képest nem változott: 99,7%-a kisvállalkozásnak ? ezen belül…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Minimálbér 2017, garantált bérminimum 2017 – tervezet
A hír: A hivatalos oldalakon fellelhető információk szerint, a kabinet 15 százalékos minimálbér-emelést és 4 százalékpontos munkáltatói járulékcsökkentést (szociális hozzájárulási adó) javasol 2017-re, a garantált bérminimum ? melyet szokás még szakmunkás minimálbérként emlegetni- pedig 25 százalékkal nőhet jövőre. A hír még nem jogszabály, ezért aggodalomra nincs ok, csak annyiban, hogy a gyakorlat szerint amit a kormány eltervez, arra a képviselők rábólintanak. Lássuk azonban, hogy mit mondanak a számok: Számok (1): egy szakképzettséget nem igényló munkakörben foglalkoztatott minimálbéres dolgozó havi 16.290,- forinttal többe fog kerülni munkaadójának (158.925,- Ft, ami 11,42%-os növekedés), míg a szakmunkás minimálbér esetén 34.992,- forint a többlet munkáltatói…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
A kata és a munkaviszony kapcsolata
Valljuk be őszintén, hogy a kata adózási módban foglalkoztatott személy után fizetendő közterhek csábítóbbak egy foglalkoztatónak a munkabért sújtó közterheknél. Két – lényegében azonos – kérdést is feltettek honlapunkon, ami arra ösztönzött bennünket, hogy ezzel a viszonylag keveset említett területtel foglalkozzunk, felhívjuk a rejtett veszélyeire a figyelmet: T.Könyvelőiroda. 2012-ben Főállású Egyéni Vállalkozást váltottam ki. Vagyonőri tevékenységre. A könyvelőm 2013 Január. 01-től átjelentett a KATA rendszerbe. A munkáltatóm a januári leadott számlámra azt válaszólta nem tudja elfogadni mert nem vagyok jogosúlt a KATA rendszerhez. A számlámra rávezettem hogy kisadózó. A NAVA is megkűldte a visszaigazolást. Mi a teendőm! A másik kérdés…
Bővebben » -
Egyszerűsített vállalkozói adó (EVA)
EVA 2012, avagy amiről szintén nem szerettünk volna hallani
37 % lesz az EVA mértéke 2012-ben, 30 millió forintos az árbevétel-határ! Nem ez a 37 % volt az egyetlen hír, amelynek nem örvendünk. Hétfőn még egyezkedett a Fidesz-frakció és a Kormány, mára pedig itt a megállapodásuk eredménye: 37 %. Néhány varázsszám addig, amíg parlamenti képviselők végleg rábólintanak arra, amiről a büfében már úgyis megegyeztek: – Nagyjából 7millió forint éves árbevétel alatt nem érdemes evázni, illetve akkor van valamelyest értelme, ha a költségek (beleértve a saját kivétet és közterheket is) szintje az árbevétel maximum 13 %-a, – 10millió forint bruttó bevételnél a költség-százalék 16-17 %-nál ne legyen több, – 30…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Egyszerűsített foglalkoztatás 2010. augusztus 1-től
A Magyar Közlöny 118. számának 21.910. oldalán (2010. július 12.) megjelent a 2010. évi LXXV. törvény az egyszerűsített foglalkoztatásról. Az új törvény előírásait – javarészt – 2010. augusztus 1-től kell alkalmazni. Emlékeztetőül: 2010. április 01-től lépett hatályba a korábbi alkalmi munkavállalói könyvet megszüntető, az egyszerűsített foglalkoztatás intézményét bevezető jogszabály. Élt 4 hónapot. Vissza nem sírjuk, az bizonyos, de látszik, hogy az új törvény sem kezel számtalan, a gyakorlatban előforduló problémát, de még lesz ideje kiforrni – reméljük… A továbbiakban – nyilvánvalóan – részletesebb ismertetőket is fogunk nyújtani, jelen írásunkban néhány fontos jellemzőt, tudnivalót foglalunk össze: Az új törvény előírásait a…
Bővebben » -
Munkaügy
Egyszerűsített foglalkoztatás 2010. – növénytermesztési idénymunka
A jogviszony jellegzetességei: – a 88/2010.(III.26) Kormányrendeletben meghatározott növények termesztése, gazdaságon belüli anyagmozgatása, csomagolása – határozott idejű jogviszony – azonos felek között az egybefüggő 31 napot meghaladhatja – azonos felek között 1 naptári évben maximum 90 napra köthető A jogviszony létrejöttének írásbeli dokumentumai Egyszerűsített munkaszerződés (1. sz. melléklet) Jelenléti ív (2. sz. melléklet) NEM: főszabályként IGEN (Figyelem! A jelenléti ívre a 88/2010. (III.26.) Kormányrendelet előírásai vonatkoznak!) IGEN: – ha a munkavállaló kéri – ha egybefüggően 30 napot meghaladja a foglalkoztatás NEM Bejelentési kötelezettség (APEH): Utólag, következő hó 12-ig – Ügyfélkapun keresztül elektronikusan, vagy – telefonon (185), vagy – SMS-en (2010.07.01-től)…
Bővebben »