munkaügy
-
Adó | Járulék | Illeték
Iratmegőrzés, de meddig? Iratselejtezés, de mikor és hogyan?
Az a hatalmas szerencsétlenségünk, hogy súlyos közpénzekből (az adóforintokból) tartunk fenn olyan bürokráciát, amely 5 papírt kér tőlünk ahhoz, hogy igazoljuk 1 papírunk meglétét… 🙁 A vállalkozásoknál elég gyakran felmerülő kérdés: – Meddig kerülgessük még ezeket a ki… dobozokat? A rövid válasz az iratmegőrzési, iratselejtezési határidőkre: Munkaügy korlátlan Adóügy 5 (7) év Számvitel 8 év Lássuk, hogy mi a hosszabb válasz: Az adóügyekkel kapcsolatos iratokat (a szerződések, számlák, könyvelés, könyvek, listák, adóbevallásokat alátámasztó nyilvántartások, határozatok, okiratok, számítások, stb.) az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizni. Az általános elévülési idő az adott adónem esedékességének évét követő 5 év. (Magyarul, ez…
Bővebben » -
Munkaügy
A munkáltatónak munkaidő nyilvántartást kell vezetni és nem jelenléti ívet!
Megharagudtam, az interneten terjedő sok szemétbe való, félrevezető, munkáltatókat százezrekre büntettető munkaügyi dokumentum mintákra. Hogyha valaki megbetegszik nem “Dr. Google” fogja a helyes diagnózist felállítani és a receptet megírni. Ha a beteg az interneten rákeres a tünetek alapján, hogy milyen betegsége lehet “Dr. Google” alapján, nagy valószínűséggel fogja magát félre diagnosztizálni, és ha ez alapján gyógyszert is szed csak a saját helyzetét súlyosbíthatja. Így van ez a munkaügyi dokumentumokkal is, ha valakinek nem a munkaügy a szakmája és rossz dokumentumokat tölt le és használ, maga fogja látni a kárát. Keressünk rá a jelenléti ív (munkaidő nyilvántartás) mintákra, hogy megtudjuk, milyenek…
Bővebben » -
Munkaügy
2013. augusztus 1-től szabadság esetén nem változik a munkabér
Olvasgatva azokat a híradásokat, amelyek arról tudósítanak, hogy a kisvállalkozások nagy részénél a munkaügyi ellenőrzések a szabálytalanságok tucatját fedik fel, és az ellenőrző hatóság véleménye szerint ezek nagy részét a szabályok nem megfelelő ismerete okozza, mi egyáltalán nem csodálkozunk: szakember legyen a talpán aki követni tudja a változásokat, értelmezni, majd az érdekelteknek úgy elmagyarázni, hogy azok is megértsék akiket érint, és tudják is alkalmazni a napi élet valóságában. Kis lépés egy embernek, de óriási ugrás a “szerencsétlen vállalkozásoknak” az a módosítás, amelyik végre rendezi azt az egyszerűnek tűnő kérdést, hogy távollét (jellemzően a szabadság) esetén a munkabér nem változik a munkanapok…
Bővebben »