szabadság
-
Társadalombiztosítás
A vállalkozó, a KATA és a táppénz viszonyáról
Tudjuk nagyon jól, hogy a vállalkozónak törvény- és természetadta joga és kötelessége a látástól-Mikulásig történő munkavégzés, cserébe a fenenagy vállalkozói önállóságért, szabadságért.”Életemet és véremet, a királyságomat és fele lovamat a vállalkozói létért!” 🙂 🙂 …lenne egy kérdésem, táppénzzel kapcsolatban! Volt egy műtétem és nem tudom ez egy vállalkozó esetén hogyan működik. (Ott minden ehhez szükséges papírt megkaptam!) Előre is köszönöm… Többen feltették már a hasonló tartalmú kérdésüket, többen lehetnek érintettek, ezért most kedves Ügyfelünknek úgy válaszolunk, hogy más érintettek is érthessenek belőle: Az eléggé közismert dolog, hogy egy alkalmazottnak, a munkavállalónak, rendkívül sok joga van, és ezeket a jogokat sok-sok…
Bővebben » -
Könyvelőzóna
KÖNYVELŐZÓNA – a könyvelőiroda 2017.08.07-ig zárva tart
Kedves Ügyfelünk! Kedves Barátunk, Partnerünk! Tisztelettel tájékoztatunk minden érdekeltet, hogy Könyvelőirodánk – nyári szabadságolások miatt – zárva tart. Nyitás: 2017. augusztus 07., hétfő, 08:00 Az igazán sürgős esetekben ügyeletes munkatársunk, az évek óta szokásos módon áll rendelkezésre (email, mobil, skype). Kérjük, vegyék figyelembe, hogy az ügyeletes munkatárs az ügyeleti szolgálatot távmunkában végzi, így a konkrét dokumentumokhoz korlátolt a hozzáférése. Mindenkinek kellemes időt, aktív pihenést kívánunk!
Bővebben » -
Munkaügy
Éves szabadságok kiadása, szabadság átvitele 2015.
Tetszik vagy nem tetszik, de igen nagyon komoly sebességgel közeledik az év vége, amelynek nyomán a maradék kis szabadságunk kivételének tervezgetése legalább olyan fontos, mint a nyolcfogásos, diétás karácsonyi ebéd megtervezése. 🙂 A Munka Törvénykönyvének főszabálya szerint a szabadságot ? értve ezalatt az alap- és a különböző jogcímeken járó pótszabadságokat ? annak esedékessége évében kell kiadni, ennek megfelelően a 2015. évre vonatkozó szabadság kiadásának legkésőbbi jogszerű időpontja 2015. december 31. A szabadság kiadása a foglalkoztató kötelezettsége, még akkor is, ha a munkavállaló kérését figyelembe veszi. A foglalkoztató jogszabályt sért, ha a szabadságot nem, vagy nem megfelelően adja ki a tárgyévben.…
Bővebben » -
Könyvelőzóna
Nyári szünet a könyvelőirodában 2015.
Kedves Partnereink és Látogatóink! Ma (kedden) 0:00-tól 2015. augusztus 03-án (hétfőn) 08:00 óráig a könyvelőiroda dolgozói elteszik kis buksijukat – nyári szabadságolás jogcímen – a szebb napokra. Szent esküvéssel fogadtuk, hogy kialusszuk a május 31-ig tartó beszámoló-készítési időszakot, a tegnapi áfával befejeződött júniusi rohamtempó fáradalmait. Természetesen, mint minden évben, most is tartunk ügyeletet; a nagyon-nagyon sürgős esetekben (itt toporog mellettem az ellenőr) az ismert mobilszám hívható, és ugyancsak nonstop ügyeletet tartunk az ügyfélszolgálatos email címünk felett. A postaláda naponta ürítésre kerül, így a nyár ne fogjon vissza senkit abban, hogy elhozza a könyvelési anyagait. A napi rutinhoz szükséges kérdésekkel pedig…
Bővebben » -
Munkaügy
2013. augusztus 1-től szabadság esetén nem változik a munkabér
Olvasgatva azokat a híradásokat, amelyek arról tudósítanak, hogy a kisvállalkozások nagy részénél a munkaügyi ellenőrzések a szabálytalanságok tucatját fedik fel, és az ellenőrző hatóság véleménye szerint ezek nagy részét a szabályok nem megfelelő ismerete okozza, mi egyáltalán nem csodálkozunk: szakember legyen a talpán aki követni tudja a változásokat, értelmezni, majd az érdekelteknek úgy elmagyarázni, hogy azok is megértsék akiket érint, és tudják is alkalmazni a napi élet valóságában. Kis lépés egy embernek, de óriási ugrás a “szerencsétlen vállalkozásoknak” az a módosítás, amelyik végre rendezi azt az egyszerűnek tűnő kérdést, hogy távollét (jellemzően a szabadság) esetén a munkabér nem változik a munkanapok…
Bővebben » -
Társadalombiztosítás
Biztosítási jogviszony megszüntetése nyugdíjba vonuláskor
Sokak számára ismeretes dolog, hogy a nyugdíjba vonulásnak alapvetően három feltétele van: – életkori feltétel, – előírt minimális szolgálati idő és – a biztosítási jogviszony (munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, bírósági és ügyészségi szolgálati jogviszony, bedolgozói jogviszony, szövetkezeti tag munkaviszony jellegű tevékenységre irányuló jogviszonya) nyugdíjba vonulás időpontjáig történő megszüntetése. Lehetőségek a biztosítási jogviszony megszüntetéséhez, melyek nem kötelezőek a munkáltató számára: 1. közös megegyezéssel való megszüntetés – mely során legkorábban az előírt életév betöltése előtti napra célszerű megszüntetni a munkaviszonyt – munkáltatót nem terheli semmilyen fizetési kötelezettség, nincs felmondási idő, nincs felmentés, nincs végkielégítés 2. rendes felmondás a munkáltató részéről – ez akkor gyakorolható, ha…
Bővebben »