2014
-
Személyi jövedelemadó
A 2014. évi személyi jövedelemadó bevallás főbb határidői
Tudjuk jól, hogy még nagyjából az ünnepi “diétás” sültek, “alakformáló” sütemények, “tudattisztító” italok gyomrozó-sorozatát igyekszünk kiheverni, de nincs mit tennünk; lassan eljött az ideje, hogy szembenézzünk a múltunkkal, és felkészüljünk arra, hogy számot adjunk az adóhatóság felé arról, hogy mit műveltünk a 2014. adóévben. 🙂 A magánszemély (aki nem áfás magánszemély, nem egyéni vállalkozó, nem őstermelő) a 2014. évi jövedelmeiről – az elmúlt évekhez hasonlóan – önadózással vagy munkáltatói adómegállapítással teljesítheti a személyi jövedelemadó bevallását. Önadózóként adónyilatkozatot tehető , és továbbra is készíthető egyszerűsített bevallást az adóhatóság közreműködésével, vagy választható az adóhatóság közreműködése nélküli bevallás készítése. Kétséget kizárólag a személyi…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Feltöltési kötelezettség: 2014. december 22. (hétfő)
A társaságiadó-előleg kiegészítésére, feltöltésre azok a társaságok kötelezettek, amelyeknek a tárgyévet megelőző adóévben (2013-ban) az éves szinten számított nettó árbevételük meghaladta a 100 millió forintot. A NAV felé a társaságiadóelőleg-kiegészítés bevallását a “01”-es nyomtatványon kell benyújtani. Amennyiben a társaságnak más adónemről is kell bevallást készítenie december 22-i határidővel, akkor az eltérő bevallási időszak miatt a különböző adónemek bevallását nem lehet összevonni, a társaságiadó-előleg kiegészítését külön nyomtatványon kell benyújtani. A vállalkozásoknak 2014-ben december 22-i hatállyal (mivel 20-a szombati napra esik) kell az éves várható adó összegére kiegészíteniük a 2014-ben már megfizetett társasági- és, iparűzésiadó-előlegeket, innovációs járulékot, valamint a reklámadót és a…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Cafeteria adózása 2015.
A cafeteria olyan béren kívüli juttatásokat jelent, amelyek a bérekhez képest alacsonyabb adóvonzattal rendelkeznek, egy rugalmasabb és költséghatékonyabb juttatási módszer. A munkaadó számára kevésbé megterhelő, mintha ugyanazt az összeget fizetné ki nettó munkabérre, mert a cafeteria – az adójogszabályok adta keretek között – jelentős költségmegtakarítást eredményezhet. Igénybe vehető leggyakoribb fajtái: étkezési utalvány, melegétel utalvány, ajándék utalvány (szépségápolási, sport, ruházat cikkekre, utazásra, kulturális célokra.), beiskolázási, kulturális, internet, egészségpénztári juttatások, üdülési csekk, utazási költség térítés, Erzsébet-utalvány, Széchenyi-kártya, Szép-utalvány. Nem kell ahhoz egyetemi tanárnak lenni, hogy rájöjjünk: a munkabér mellé jól megválasztott cafeteria elemek mind a munkaadók, mind a munkavállalók számara kedvezőek, hiszen…
Bővebben » -
Munkaügy
Minimálbér, garantált bérminimum 2014-ben
Frissítve: 2013.12.30. (Közfoglalkoztatási bérek – 496/2013. (XII. 29.) Korm. rendelet) Megjelent a Magyar Közlönyben a 483/2013. (XII.17.) Kormány számú rendelet, melynek értelmében a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér), illetőleg a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2014. január 1-jétől az alábbiak szerint alakul: Az egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatottak esetén a minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2014. január 1-jétől a következők szerint alakul: A közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér 2014. január 1-jétől a következők szerint alakul: A nem teljes munkaidőben foglalkoztatottak esetén a…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Kedvező változások a KATA adózási mód esetén 2014. január 01-től
Bár, még meg kell várni, hogy megjelenjen a jogszabály-változás szövege a Magyar Közlönyben, de ez technikai kérdés lehet (igaz, hogy a jogszabály szó szerinti ismerete elengedhetetlen), de az Országgyűlés már szavazott arról is, hogy 2014-ben miként változik a KATA adózási módot választók élete. Két fontos változás történik 2014. január 01-től: Módosul a főállású és nem főállású kisadózó vállalkozó fogalma A főállású kisadózó a magasabb összegű ellátási alapok érdekében választhat magasabb összegű havi KATA fizetést A főállású kisadózó és nem főállású kisadózó fogalom esetében az a rendező elv, ha valaki egy alkalommal már megfizette valahol a minimális járulékalapot, akkor ne legyen…
Bővebben »