Év: 2022
- Adó | Járulék | Illeték
Minimálbér 2023, garantált bérminimum 2023 (szakmunkás bérminimum 2023, diplomás minimálbér 2023, szakképzett minimálbér 2023)
A Magyar Közlöny 2022. évi 214. számában, a 10.150. oldalon, megjelent a Kormány 573/2022. (XII. 23.) Korm. rendelete a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról a 2023-as évre vonatkozóan. A rendelkezést 2023. január hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni (3. §): A rendelet előírásait táblázatba foglaltuk, majd az egyszerűsített foglalkoztatottakra vonatkozó előírásokat alkalmazva kiszámítottuk az egyszerűsített foglalkoztatás (alkalmi munka) 2023. évi minimálbért, garantált bérminimumait: A minimálbéres alkalmi munkavállalók mentesített keretösszege (vagyis az a napi jövedelem, ameddig nem kell szja-t fizetniük) a napi minimálbér 130 %-a, vagyis 13.871,- Ft/nap összegre emelkedik. A garantált bérminimumos alkalmi munkavállalók mentesített keretösszege 17.719,- Ft/nap (napi garantált bérminimum 130 %-a). Figyelem! A mentesített keretösszegek kiszámítása során a 2010. évi LXXV. törvény az egyszerűsített foglalkoztatásról 9. § (2) bekezdését kell alkalmazni, amelyik így szól: “(2) A 7. § (2) bekezdésében meghatározott foglalkoztatásból származó bevételből a természetes személynek nem kell jövedelmet megállapítania és bevallást benyújtania, feltéve hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele nem haladja meg az egyszerűsített foglalkoztatás naptári napjainak száma és az adóév első napján hatályos a) kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) vagy b) – ha részére alapbérként, illetve teljesítménybérként legalább a garantált bérminimum 87 százaléka jár – a garantált bérminimum napibérként meghatározott összege 130…
Többet olvasni... - KATA
Nem maradhatsz KATA adózó 2022.09.01-től, ha…
A kezdeti sokk után – bár sok részletkérdés még mindig nem tisztázott – lassan tisztul a kép, hogy ki az aki biztosan nem maradhat katás 2022.09.01-től, és mik a következő lépések. Figyelem! A bejegyzés nem szakmai nyelven fogalmaz (kollégák nézzétek el a konyhanyelvet :D): NEM LEHETSZ KATÁS 2022.09.01-től (ha a felsoroltak bármelyike is bekövetkezik, vagy fennáll): Ha van heti 36 órát elérő munkaviszonyod (több munkahely esetén összeadódik a munkaórák száma) Ha saját cégben tagi jogviszonyban tevékenykedsz Ha nyugdíjas vagy Ha egyéni ügyvéd, állatorvos, közjegyző, végrehajtó vagy Ha külföldi biztosítási jogviszonyod van Ha rokkantsági vagy rehabilitációs ellátásban részesülsz, rokkantsági nyugdíjat kapsz Ha nevelőszülő vagy Ha nappali rendszerben tanulói jogviszonyod van Ha 2022.08.31-e utáni teljesítéssel kifizetőnek számlázol (előtte való napi hatállyal hajítanak ki a katából, már az így kiállított számlád sem lesz katás bevétel!) Ha a munkaidőd heti 35 órásra csökkentése megoldható, főállású egyéni vállalkozónak minősülsz, és csak magánszemélyeknek számlázol akkor maradhatsz katás AMI NAGYON FONTOS, HOGY MINDENKINEK MEGSZŰNIK A KATÁS LÉTE, AKI MARADNI JOGOSULT ÉS SZERETNE IS, ANNAK IS VANNAK TOVÁBBI TEENDŐI! RENGETEG PLUSZ FELADATOT RÓ RÁNK, KÖNYVELŐKRE, IS AZ ÚJ SZABÁLYZÁS. GYAKORLATILAG OLYAN MÉRTÉKŰ MINT AZ ÉVES BEVALLÁSOK (IPA, KATA,JOGVISZONY VÁLTOZÁSOK STB) IDEJÉN. Aki nem tud a KATA alatt maradni,…
Többet olvasni... - KATA
Bevétel időpontja az áttérő KATA vállalkozásoknál – kérdések és válaszok
Tisztelt Ügyintéző! A kata változásainak szabályai nagyon elbizonytalanítottak sokunkat abban, hogy egy egy ügylet mikor számít bevételnek. Az alábbi esetekre kérném a válaszukat: 3. negyedévi (7-9 havi) könyvelési díj számlázásra került 2022.07 hónapban, ügyfél ki is egyenlítette. A 9-ik havi díj ebben az esetben kata bevételnek minősül? Kata törvény 9. § értelmezéséhez kérném a segítségüket erre az esetre. 3. negyedévi díj számlázásra kerül de az ügyfél csak 9-ik hónapban egyenlíti ki. Mikori bevételnek minősül, katásnak vagy egyéb adózási forma bevétele lesz egy Bt esetében tekintettel a megszűnés szabályaira? Ha valaki kiszámlázza egyben a 8-12 havi átalánydíját mert a szerződés erre lehetőséget ad, a pénz befolyik a 8-ik hónapban milyen adózás alá fog esni? Megteheti, hogy egyben számlázza ki? A kata tv 9. § bizonytalanít el abban, hogy kata bevételnek minősül, vagy az új választott adónem szerint kell leadózni? Ugyanaz mint a 3-ik esetben, annyi különbséggel, hogy a számla kiállításra kerül viszont a pénz csak 9-ik hónapban folyik be? Bevétel szempontjából a megszűnés szabályai szerint katás lesz? Utólagos számlázásoknál folyamatos teljesítés miatt a 8-ik havi díjak a következő módon kerülnek számlázásra:számla kelte: 2022.09.01, fizetési határidő és áfa tv szerinti teljesítés: 2022.09.10, számviteli teljesítés (vonatkozó időszak): 2022.08 hónap Mikor minősül bevételnek és…
Többet olvasni... - Adó | Járulék | Illeték
Átalányadózás alapjai dióhéjban…
ÁTALÁNYADÓZÁS EGYÉNI VÁLLALKOZÓ (ev.) 2022. Az átalányadózás választásának feltételei: az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben (értsd: 2021-ben) az egyéni vállalkozói bevétel (áfa nélküli bevétel) az éves minimálbér 10x-esét nem haladta meg (2021: 20.088.000 forint), és az adóévben várhatóan sem haladja meg (2022-ben: 24.000.000 forint) az adóév egészében kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató egyéni vállalkozó esetében az átalányadózás megkezdését közvetlenül megelőző adóévben az egyéni vállalkozói bevétel az éves minimálbér 50x-esét nem haladta meg (2021: 100.440.000 forint), és az adóévben várhatóan sem haladja meg (120.000.000 forint) Megjegyzés: az értékhatár átlépése esetén az adózó kiesik az átalányadóból (4 év!) az értékhatárba a katás bevétel is beszámít! bevételi értékhatárt a tevékenység folytatásának napjaival időarányosan csökkenteni kell (kezdő, megszűnő, szünetelő, katából áttérő) az az egyéni vállalkozó, akinek az átalányadózásra való jogosultsága a bevételi értékhatár átlépése miatt 2020. január 1-jét megelőzően megszűnt, 2022-re nem választhat jogszerűen átalányadózást Adómentes: az átalányadózást alkalmazó egyéni vállalkozó e tevékenységéből származó jövedelmének az éves minimálbér felét (1.200.000 forint) meg nem haladó része Átalányadózás – költségkulcsok 2022. Átalányadózás – adómentes értékhatár: * Adómentes jövedelem = az éves minimálbér (2022-ben ez 200ezer Ft/hónap) fele, azaz 1.200.000,- Ft Vegyes tevékenységből származó bevétel esetén az alacsonyabb költséghányad alkalmazandó! Tevékenység évközi változása esetén az év első napjára…
Többet olvasni... - Adó | Járulék | Illeték
ÚJ KATA 2022.09.01-től – megjelent a törvényjavaslat
Módosítva 2022.07.12-én, 16:00-kor: Ma délután, mintegy fél órája, kivételes eljárás keretében 120 igen, 57 nem és 1 tartózkodó mellett elfogadta az Országgyűlés a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló törvénymódosítást. További tenni- és tudnivalókért keresse fel könyvelőjét, adótanácsadóját. Az “ÚJ KATA TÖRVÉNY” 50 nap múlva hatályba lép! Kedves Barátnéink és Barátaink! Dr. Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes benyújtotta (előadó: Varga Mihály pénzügyminiszter) a Kormány nevében, és ma, pontosan 12:00-kor, iktatták az Ország Házában “a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló törvényjavaslatot.” A mintegy 450ezer érintett vállalkozásból legalább 410-440ezren már hetek óta, az első Parragh-jelzés óta, szinte naponta hívta könyvelőjét, kata-társát, ügyfelét, a szakszervezetet, a tanácsot, és ki tudja még kicsodát-micsodát: “Tudsz valamit az új KATA-ról?” Ma végre fellebbent a fátyol, a Pénzügyminisztérium bejelentette, hogy a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek az új kata törvényjavaslatot – bár ne tudtuk volna meg, hogy mit rejtenek a változások! Az előterjesztés a Parlament oldalán elérhető a https://www.parlament.hu/irom42/00583/00583.pdf címen. Az Iromány száma: T/583. Az első olvasatban úgy foglalhatjuk össze, hogy a KATA intézményét halálos találat érte, feltehetően lényegesebb módosítások nélkül fogja az Országgyűlés elfogadni a kormány előterjesztését. 2022. szeptember 1-től ez a KATA már nem az a KATA lesz, amit megismertünk; az adó alanya a főfoglalkozású egyéni vállalkozó. Még érthetőbben:…
Többet olvasni... - Kamara
Változott a kamarai hozzájárulás befizetésének rendje 2022. január 1-től
A kamarai hozzájárulást 2022. január 1-ét követően a Gktv. módosítása miatt a már létező, és az újonnan alakuló vállalkozásoknak is, nem a vállalkozás székhelye szerinti területi kamarának, hanem az országos kamarának, vagyis a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarának kell megfizetni a Gránit Banknál vezetett 12100011-10639683 számú bankszámlájára. A közlemény rovatban fel kell tüntetni a vállalkozás 11 számjegyű adószámát a befizetés beazonosítása érdekében. Amennyiben a vállalkozásnak a 2021. december 31. napját megelőző időszakra vonatkozóan hátraléka van a kamarai hozzájárulás megfizetése vonatkozásában, úgy azt változatlanul a területileg illetékes Kereskedelmi és Iparkamara felé kell megfizetni. Ha a 2022. évi kamarai hozzájárulást a szervezet már megfizette a területi kamara felé, az az MKIK-val elszámolásra kerül, ismételt befizetésre nincs szükség. Azon szervezeteknek, amelyek az elmúlt években eleget tettek a törvényi előírásoknak és kamarai nyilvántartásba vételük megtörtént (rendelkeznek regisztrációs számmal), idén már nem kell adatot szolgáltatniuk (amennyiben ezek nem változtak), viszont a kamarai hozzájárulás megfizetése a törvény rendelkezése alapján idén is szükséges. 1. Az újonnan alakuló társas vállalkozások a bejegyzésüket követő 5 napon belül, az egyéni vállalkozás az egyéni vállalkozási tevékenysége megkezdésének bejelentésével egyidejűleg kötelesek a székhely szerinti területi kereskedelmi és iparkamaránál a nyilvántartásba vételüket kezdeményezni és a kamarai hozzájárulás összegét az MKIK Gránit Banknál vezetett 12100011-10639683 számú bankszámlájára megfizetni.…
Többet olvasni...