egyszerűsített foglalkoztatás
-
Egyéb
Képesítéshez, szakképesítéshez kötött tevékenységekre vonatkozó alapvető előírások
Előrebocsájtjuk: írásunk – a megszokotthoz képest – hosszabb lesz, és egy kicsit fájni is fog. Aki tudja a feltételeket, annak nem kell elolvasnia, aki nem tudja, az jobban teszi, ha többször, figyelmesen, értő módon elolvassa; a vállalkozás élete függhet tőle. A nem ismeret nem mentesít a következményektől! Nagyon gyakori kérdés egy induló, vagy éppenséggel működő, vállalkozás esetében, hogy vannak-e előírások, és ha igen, akkor milyen előírások a végzendő/végzett tevékenységek vonatkozásában, vagy még egyszerűbben: milyen szakképesítés szükséges ahhoz, hogy törvény szerint működhessenek. Sőt, indirekt formában is igen gyakran felmerül: nincs szakképzettség (vagy egyáltalán semmi, vagy nem szakirányú), hogyan lehetne törvényesen működtetni…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Legfontosabb 2018. évi adóváltozásokról távirati stílusban
Őszintén szólva erősen kételkedünk abban, hogy valaki, a kiadón kívül, végigolvassa a Magyar Közlönyt és a Hivatalos értesítőt, ezért távirati stílusban összefoglaltuk, hogy 2018. január 01-től mire számíthat a magyar vállalkozó a legfontosabb adószabályok, adózási muszáj-számok tekintetében. A Magyar Közlöny Magyarország hivatalos napja. A Magyar Közlönyben csak új jogszabály jelenhet meg, régebbi hatályos szövege (egységes szerkezetben való kihirdetés) nem (Melléklete a miniszteri utasításokat, határozatokat, tájékoztatókat és más szervektől származó közleményeket, hirdetményeket tartalmazó Hivatalos Értesítő). Ma mi voltunk a Magyar Közlöny online felületén a 7 040 514. látogatók, vagyis az ország apraja-nagyja évente, átlagosan majdnem egy alkalommal megtekintette az oldalt. Igaz,…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Legfontosabb 2017. évi adóváltozások dióhéjban, távirati stílusban
[print_link] [email_link] Nincsen olyan év vége, hogy ne legyen változás a gazdálkodási körülményekben a következő év elejétől, így gyorsan összeállítottuk a 2017. január 01-től hatályba lévő lényegesebb adóváltozásokat, dióhéjban összefoglalva, távirati stílusban, a teljesség igénye nélkül. Elhiheti mindenki, hogy az állandó változásokat nem mi generáljuk, évek óta a stabil, előre tervezhető gazdálkodási jogszabálykörnyezetért küzdünk, amiből nem azt a következtetést kell levonni, hogy a “mi jó Édesmamánk”… Személyi jövedelemadó (SZJA) és egyéni járulékok Az SZJA kulcs (15 %), és az egyéni járulék-kulcsok mértéke (nyugdíjjárulék 10 %, egészségbizosítási és munkaerőpiaci járulék 8,5%) nem változik. Családi kedvezmény Az adóalap kedvezmény mértéke 2017-ben 2 gyermek…
Bővebben » -
TB-Bér-Nyugdíj-Munkaügy
Minimálbér 2017, garantált bérminimum 2017, minimálbér 2018, garantált bérminimum 2018
[print_link] [email_link] A Magyar Közlöny 204. számában megjelent a Kormány 430/2016. (XII. 15.) Korm. rendelete a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról, amelynek külön érdekessége, hogy a 2017-évre vonatkozó meghatározásokon túl először tartalmaz hosszabb időszakra vonatkozó előírásokat, hiszen már most megtudhatjuk, hogy a 2018-as évben mekkora lesz az előírt legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum (közismert nevén: szakmunkásbér). A rendelet előírásait táblázatba foglaltuk, és ugyanezzel a lendülettel az egyszerűsített foglalkoztatottakra vonatkozó összegeket is összerendeztük: Minimálbér Garantált bérminimum 2016. 2017. 2018. 2016. 2017. 2018. Havi bér 111 000 127 500 138 000 129 000 161 000 180 500…
Bővebben » -
Munkaügy
Minimálbér 2016, garantált bérminimum 2016
Szokás szerint a lehető legkésőbben, de megjelent az év végén a Magyar Közlönyben a Kormány 454/2015. (XII. 29.) Korm. rendelete a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról, a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér), illetőleg a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2016. január 1-jétől az alábbiak szerint alakul: Az egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatottak esetén a minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2016. január 1-jétől a következők szerint alakul: A közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér 2016. január 1-jétől a következők…
Bővebben » -
Cégügyek
A P jelű próbarendszám és a munkavégzésre irányuló jogviszony
A használt járművek kereskedelmével foglalkozó vállalkozások között általában futótűz gyorsasággal terjednek az “okosságok”, ilyen például az utóbbi időben a P jelű próbarendszámokhoz kapcsolódó egyik megoldás, hogy az ilyen rendszámos jármű vezetőjét munkaviszonyba be kell jelenteni, ha a vezető nem alkalmazottja a vállalkozásnak. Talán növekedhetett a hatóság ezirányú ellenőrző tevékenysége, kellően súlyosak a büntetések és következmények, mindenesetre határozottan felerősödtek a “bejelenteni-hírek”. Nem újdonság a 326/2011. (XII.28.) Kormány számú rendelet vonatkozó előírása – 2013.XII.31-vel lépett hatályba néhány, témánkhoz kapcsolódó előírás -, amelyből idézzük a “bejelenteni-hírek” lehetséges előidézőjét, a 70. § egy részét: [blockquote author=””] (2)A P betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott jármű vezetése…
Bővebben » -
Munkaügy
Személyi jövedelemadó bevallás 2015 – egyszerűsített foglalkoztatás
Kell, vagy nem kell az egyszerűsített foglalkoztatottnak személyi jövedelemadó bevallást tennie a 2014-es évről? Kell, vagy nem kell az egyszerűsített foglalkoztatásban foglalkoztatott munkavállaló számára év végén jövedelemigazolást kiadni? Mi is sokkal jobban jártunk volna, ha előbb megírjuk ezt a kis cikkünket, és csak azt követően adjuk ki Ügyfeleinknek a jövedelemigazolásokat – nem kellett volna külön-külön magyarázkodnunk… 🙂 Az egyszerűsített foglalkoztatás egy rendkívül hasznos foglalkoztatási forma, mert viszonylag alacsony költséggel, rugalmasan lehet válaszolni a munkaerőpiaci igények okozta kihívásokra. Az alkalmilag megnövekvő munkaerőigényt át lehet hidalni, a lökésszerűen jelentkező igényeket (pl. mezőgazdasági idénymunka, turisztikai, idegenforgalmi idénymunka) ki lehet elégíteni. Természetesen, ez nem…
Bővebben » -
TB-Bér-Nyugdíj-Munkaügy
Minimálbér, garantált bérminimum 2015-ben
Megjelent a Magyar Közlöny 2014. évi 185. számában a 347/2014. (XII. 29.) Korm. rendelet a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról; a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér), illetőleg a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló garantált bérminimuma a teljes munkaidő teljesítése esetén 2015. január 1-jétől az alábbiak szerint alakul: Az egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatottak esetén a minimálbér, illetve a garantált bérminimum 2015. január 1-jétől a következők szerint alakul: A közfoglalkoztatási bér és a közfoglalkoztatási garantált bér 2014. január 1-jétől a következők szerint alakul *: * A jogszabály változásakor a…
Bővebben » -
Munkaügy
Egyszerűsített foglalkoztatottak bejelentése okostelefonról
Ingyenesen letölthető alkalmazás segítségével okostelefonnal is (Android és iOS telefonokról) elvégezhető az egyszerűsített foglalkoztatás bejelentése. Az alkalmazással készített bejelentések beküldéséhez élő, érvényes Ügyfélkapu felhasználónévre és jelszóra van szükség Abban csak reménykedni lehet a könyvelőknek, hogy a 2013. október vége óta elérhető, okostelefonra írt alkalmazás könnyíteni fog az életükön, hiszen az egyszerűsített foglalkoztatás életszerű használata jellemzően mobil élethelyzetben történik meg, amikor a bejelentő távol van az irodai infrastruktúrától, de nem tart semennyiben felhívni vasárnap hajnalban a könyvelőt, hogy tegye meg a bejelentéseket… 😉 Illusztrációk: NISZ honlapja Ami különösen kiemelkedő jelentőségű, hogy egy hivatalos alkalmazásról (programról) beszélünk, amely a 2010. évi LXXV.…
Bővebben » -
Magánnyugdíjpénztár
Magánnyugdíjpénztári tagdíj 2010. november 1-től
Nem csoda, hogy a könyvelő kollégák feje is kóvályog a törvényváltozások okozta értelmezésektől és többletmunkától; most a magánnyugdíjpénztári tagdíjak okozzák a kalamajkát. 🙁 Közérthetőbben: a jövő év végéig a munkaadók a nyugdíjpénztárakat megillető járulékot is arra az APEH-számlára kell befizetniük, aminek a bevételei az állami nyugdíjbiztosítót illetik meg. Szakszerűen: A magánnyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló 2010. évi CI. törvény rendelkezései alapján módosul a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.). A Tbj. 19. § új (7) bekezdése szerint a magánnyugdíjpénztári tag után fizetendő nyugdíjjárulék mértéke 9,5 százalék, ezzel egyidőben…
Bővebben »