munkabér
-
TB-Bér-Nyugdíj-Munkaügy
A bértámogatásról – a bérszámfejtő levele az ügyfelekhez
Sok kérdés merült fel a csökkentett részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalókat érintő bértámogatással kapcsolatban. A szakembereknek is kihívás a rendeletek értelmezése, de ennél is nagyobb kihívás az ügyfelek felé történő kommunikálása. Alább megosztunk egy levelet, ami valamelyest leegyszerűsítve mutatja be, amit a munkáltatóknak tudniuk kell – hiszen nekik a munkavállók felé kell tovább kommunikálni. Némileg elgondolkodtató részlet, hogy jelenleg a támogatás igénylésekor hatályos alapbér alapján számítják a támogatás összegét. Mivel valószínűleg nem ez volt a jogalkotói szándék, várjuk a módosítást a 105/2020 (IV.10.) Korm. rendelet 1. § f) pontjára és a 3. § (3) bekezdésére, mivel a 141/2020 (IV.21.) Korm. rendelet –…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Újabb közteherfizetés-mentességek, illetőleg az eddigiek pontosítása a járványügyi vészhelyzetben
Frissítés: Kormány 68/2020. (III. 26.) Korm. rendelete 2020. március 23-án Orbán Viktor miniszterelnökünk “jelentést tett” az Operatív Törzs tájékoztatóján a járványügyi vészhelyzet során tett intézkedésekről, ismertette a rendelkezésre álló humán- és anyagi erők alakulását a védőmaszkoktól a rendfenntartóknak besegítő Polgárőrségig, tovább hat téma köré csoportosítható, újabb közteherfizetési mentességeket, végrehajtási moratóriumot, családvédelmi intézkedést jelentet be. 2020. március 22-én vettük górcső alá a Közteherfizetési mentesség egyes gazdasági ágazatokban, járványügyi vészhelyzet miatt című írásunkban a Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletéről, a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges azonnali intézkedésekről., és egy nappal később arról írhatunk, hogy a miniszterelnöki bejelentés a…
Bővebben » -
Könyvelőzóna
Közteherfizetési mentesség egyes gazdasági ágazatokban, járványügyi vészhelyzet miatt
Frissítés 2020.03.23. FIGYELEM!! Ma a gazdasági életet, leginkább a kisvállalkozásokat érintő bejelentések voltak, estére jelenik meg a Magyar Közlöny róla. Pl.: – adóvégrehajtásokat felfüggesztik, – lejáró GYES, GYED meghosszabbítva automatikusan státuszban tartva – A felhalmozott adótartozás megfizetésére automatikus haladék – Bővül azon ágazatok köre, akiknél nem kell a katát, a járulékot fizetni, stb. A szüneteltetésen gondolkodással várjuk meg a ma estére (2020.03.23.) ígért, Magyar Közlönyben megjelenő részletszabályozást! Tegnap délután érkezett meg a könyvelőprogramunk frissítése – köszönet a gyorsaságért a keszthelyi Baloghy Szoftver Kft. csapatának! -, amelyben a Kormány 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelete a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése…
Bővebben » -
Munkaügy
Mit ellenőriztek, mit ellenőriznek a munkaügyi felügyelők?
A tavalyi évben a munkaügyi ellenőrzések 74 százalékánál találtak szabálytalanságokat a munkaügyi felügyelők. Az ellenőrzött foglalkoztatók vonatkozásában jellemzően az alábbi szabálytalanságok miatt kellett a munkaügyi hatóságnak eljárnia: 39 %-ban a munkaidő-nyilvántartással kapcsolatos szabályok megszegése (hiányos, hamis nyilvántartás, illetve nyilvántartás hiánya), 27 %-ban a munkaidőre vonatkozó szabályok megszegése (munkaidő-beosztással, munkaidőkerettel kapcsolatos rendelkezések megsértése), 12 %-ban a bejelentés elmulasztása, a munkabér védelmére vonatkozó szabályok megszegése, pótlékokra vonatkozó szabályok megszegése, pihenőidőre vonatkozó szabályok megszegése. Megállapítások Több foglalkoztató esetében bizonyítást nyert, hogy a munka- és pihenőidővel kapcsolatos adatokat hiányosan vagy nem a valóságnak megfelelően vezette (hamis, illetve kettős nyilvántartás). A munkaidő-nyilvántartással összefüggő legjellemzőbb szabálytalanság, hogy a…
Bővebben » -
Munkaügy
2013. augusztus 1-től szabadság esetén nem változik a munkabér
Olvasgatva azokat a híradásokat, amelyek arról tudósítanak, hogy a kisvállalkozások nagy részénél a munkaügyi ellenőrzések a szabálytalanságok tucatját fedik fel, és az ellenőrző hatóság véleménye szerint ezek nagy részét a szabályok nem megfelelő ismerete okozza, mi egyáltalán nem csodálkozunk: szakember legyen a talpán aki követni tudja a változásokat, értelmezni, majd az érdekelteknek úgy elmagyarázni, hogy azok is megértsék akiket érint, és tudják is alkalmazni a napi élet valóságában. Kis lépés egy embernek, de óriási ugrás a “szerencsétlen vállalkozásoknak” az a módosítás, amelyik végre rendezi azt az egyszerűnek tűnő kérdést, hogy távollét (jellemzően a szabadság) esetén a munkabér nem változik a munkanapok…
Bővebben »