cafeteria
-
Adó | Járulék | Illeték
Cafeteria és a cafeteria közterhei 2018-ban
A cafeteria (angolul önkiszolgáló éttermet, kávéházat jelent) lassanként meghonosodott szónak, kifejezésnek tekinthető, amelynek nincs ugyan magyar megfelelője, de mégis mindenki – nagyjából ismeri a tartalmát, a lényegét; választható béren kívüli juttatások rendszere. A béren kívüli juttatások (cafeteria) közül a munkavállalók választhatják ki, mely elemeket milyen értékben kérik, a választékot azonban a vállalkozások szabhatják meg, azt, hogy miből lehet választani. A béren kívüli juttatások rendszeréről még annyit érdemes tudni, hogy az adószabályok az alkalmazhatóságukat a (kedvezményes) fizetendő közterhekkel befolyásolják, támogatják, amit úgy kell értelmezni, hogy bizonyos keretek és feltételek betartása mellett a munkaadónak a bér közterheinél kisebb mértékű adót és járulékot…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Cafeteria 2016 (adómentes juttatások, béren kívüli- és egyes meghatározott juttatások)
Cafeteria 2016 Közteher Adómentes juttatások Adómentes Munkábajárás a bérlet árának 14 %-a Sport nincs korlát Kultúra 50.000 Ft/év Bölcsőde nincs korlát Kockázati biztosítás (élet-, baleset-, egészség) 33.300 Ft/hó Teljes életre szóló biztosítás (2018. jan. 1.-ig) nincs korlát Számítógép-használat nincs korlát Lakáscélú támogatás 5 évente 5 millió Béren kívüli juttatások 34,51% Erzsébet utalvány 8.000 Ft/hó 200 ezer forint éves keret 450 ezer forint éves rekreációs keret Helyi bérlet a bérlet értéke Iskolakezdési támogatás 33.300 Ft/gyermek/év Egészség- és önsegélyező pénztár 33.300 Ft/hó Önkéntes Nyugdíjpénztár 55.500 Ft/hó Munkahelyi étkeztetés 12.500 Ft/hó Iskolarendszerű képzés 277.500 Ft/ év Üdültetés 111.000 Ft/fő/év Foglalkoztatói nyugdíjpénztár 55.500 Ft/hó…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Cafeteria adózása 2015.
A cafeteria olyan béren kívüli juttatásokat jelent, amelyek a bérekhez képest alacsonyabb adóvonzattal rendelkeznek, egy rugalmasabb és költséghatékonyabb juttatási módszer. A munkaadó számára kevésbé megterhelő, mintha ugyanazt az összeget fizetné ki nettó munkabérre, mert a cafeteria – az adójogszabályok adta keretek között – jelentős költségmegtakarítást eredményezhet. Igénybe vehető leggyakoribb fajtái: étkezési utalvány, melegétel utalvány, ajándék utalvány (szépségápolási, sport, ruházat cikkekre, utazásra, kulturális célokra.), beiskolázási, kulturális, internet, egészségpénztári juttatások, üdülési csekk, utazási költség térítés, Erzsébet-utalvány, Széchenyi-kártya, Szép-utalvány. Nem kell ahhoz egyetemi tanárnak lenni, hogy rájöjjünk: a munkabér mellé jól megválasztott cafeteria elemek mind a munkaadók, mind a munkavállalók számara kedvezőek, hiszen…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Internetadó 2015, és még sokan mások?
Pedig aztán erőnek erejével megfogadtuk, hogy nem írunk az internet adóról egy szót sem; akkora a felhajtás körülötte, hogy a normális ember csak pislog tőle, mint az a bizonyos miskolci béka a kocsonyaadóban… 🙂 Miről is van szó? De semmi felhajtás: A kormány nevében, Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter aláírásával, 2014. október 21-én benyújtásra került az Az egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról címet viselő törvényjavaslat, amelyet az országgyűlési adminisztráció a T/1705-ös számon tart nyilván, és a megadott hivatkozást követve bárki elolvashat, az iromány sorsát nyomon kísérheti egészen…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Tanácsadási utalvány adómentesen?
Több utalványforgalmazó cég kifejlesztette a tanácsadási utalványát, melyet ? állításuk szerint ? adómentesen adhat a munkáltató. Igaz ez? Vajon milyen feltételei vannak az adómentességnek? Az szja-törvény 1. számú mellékletének 8.29. pontja szerint: a munkáltató, volt munkáltató által a csoportos létszámleépítés miatt elbocsátott, vagy elbocsátandó munkavállalók részére nyújtott olyan szolgáltatás, mellyel a munkáltató a munkavállaló újra-elhelyezkedését támogatja, azzal, hogy e rendelkezés alkalmazásában a munkavállaló újra-elhelyezkedését támogató szolgáltatásnak minősül a pszichológiai tanácsadás, az át-, illetve továbbképzés, a munkajogi tanácsadás. Szerintem ez az idézet nem igényel sok magyarázatot, de azoknak, akik a tanácsadási utalványokat a cafeteria keretben választható juttatásként adják, azoknak mégis egy…
Bővebben » -
Személyi jövedelemadó
Széchenyi Pihenőkártya 2011.
A 2011-es év újdonsága a Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya), melyről korábban még nem sokat lehetett tudni. Alkalmazásához a kormányrendelet késve jelent meg, de most már a célegyenesben úgy tűnik július elejétől kézbe vehetők az első kártyák. A témával kapcsolatban Szatmáry Kristóf államtitkát is nyilatkozott, ami azonban pontosításra szorul. A kormány 2011. március 30-i ülésén fogadta el és a Magyar Közlöny 2011.04.12-i számában megjelent az 55/2011. (IV. 12.) Korm. rendelet a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól. Ezt az új cafeteria elemet a munkáltatók évi 300.000 forint értékben adhatják a munkavállalóknak. A Széchenyi Pihenő Kártyával szálláshely-szolgáltatással együttesen vehetők igénybe azok a…
Bővebben » -
Adó | Járulék | Illeték
Természetbeni és pénzbeni juttatások 2010.
2010-ben jó alaposan megváltozott minden alkalmazandó szabály; miért éppen a természetbeni és pénzbeni juttatásoknál lenne ez másképpen? Ha osztunk-szorzunk, akkor hamarosan kiderül, hogy természetbeni juttatásokat nagyjából 250ezer forintos fizetés táján érdemes figyelembe venni, számolni velük, mert addig a bérekre jutó közterhek kevesebbe kerülnek, mint a néhai cafeteria-elemek. 🙁 Természetesen, most is azok faragnak rá, akiknek a bérét lejjebb vitték, és viszonylag magasabb összegű adómentes juttatásokkal egészítették ki. 2010-től három csoportra oszthatjuk ezeket a juttatásokat az adózás szempontjából: Adómentes a munkáltató által nyújtott kedvezményes számítógép- és internethasználat a lakáscélú munkáltatói támogatás adóterhet nem viselő járandóság, 5 millió Ft a határa Kedvezményes…
Bővebben »