S
ajnos, napjainkban egyre többen veszítik el munkájukat és kerülnek létbizonytalanságba. Tegnapelőtt éppen egy ilyen olvasói kérdés és a reá adott válasz során fejtettük ki véleményünket azzal kapcsolatban, hogy a korengedményes nyugdíj nem egy főnyeremény, nem lehet a cél, mert a látszólagos előnye ellenére a nyugdíjas évek során – az érthetően – kevesebb nyugdíj nem jelent anyagi biztonságot.
A korengedményes nyugdíj megállapítását és a folyósítását a munkáltató és a munkavállaló között létrejött megállapodás alapozza meg, de az egyéb jogosultsági feltételeknek is teljesülniük kell.
Ezek a
- szükséges szolgálati idő megszerzése (legalább 37 év),
- a meghatározott életkor betöltése (57. életév), valamint
- a meghatározott biztosítási jogviszonynak (munkaviszony, közalkalmazotti jogviszony, közszolgálati jogviszony, bírósági és ügyészségi szolgálati jogviszony, bedolgozói jogviszony, szövetkezeti tag munkaviszony jellegű munkavégzésre irányuló jogviszonya) a korengedményes nyugdíjba vonulás időpontjáig történő megszüntetése.
Azok az 1953-ban, vagy előtte születettek, akik a jogosultsági egyéb feltételeknek is megfelelnek, 2010. december 31-ig állapodhatnak meg a munkaadójukkal a korengedményes nyugdíjba vonulásukról.
Miért mondjuk azt a címben, hogy a “Korengedményes nyugdíj 2010 – egy kicsit másképpen”?
Azért, mert annak az 57-62 év közötti embertársunknak, aki nemrégen elvesztette a munkáját, szinte semmi esélye sincs a munkaerőpiacra történő visszajutásra, az újra elhelyezkedésre, a munkába állásra.
Még ereje teljében lévő emberek rokkannak bele a munkanélküliségbe, kilátástalanságba, a jövedelem kiesésébe. A “szociális háló” csak ideig-óráig tud segíteni nekik, aztán “átesnek a háló szemei között”…
Sokan fordulnak hozzánk azzal a kérdéssel, hogy “…elveszítettem állásomat, nem tudok elhelyezkedni. Nincs rá mód, hogy befizessem a nyugdíjamat, hogy korengedményes nyugdíjba vonulhassak? “, vagy “… munkaadóm nem tudja befizetni a korengedményes nyugdíjam összegét, én befizethetem helyette?”
Amennyiben van némi megtakarítása a reménytelenül állástalan, nyugdíj előtt állónak, akkor egyik lehetőség a szolgálati idő és jövedelem megvásárlása amelyről nemrégen írtunk honlapunkon.
A másik lehetőség (a “kicsit másképpen”) az, amikor valamilyen okból Pl. a szükséges szolgálati ideje bőven megvan) a munkáltatóval kíván megegyezni; lássuk ennek feltételeit:
1. Az 57. életév betöltése
Ennek megállapítása viszonylag egyszerű: A Kormány 283/2009. (XII. 11.) Korm. rendelete szól a korengedményes nyugdíjba vonulás lehetőségének meghosszabbításáról.
A rendelet szerint a korengedményes nyugdíj akkor állapítható meg, ha a munkavállaló a korengedményes nyugdíjra való jogosultsághoz szükséges életkort és szolgálati időt 2010. december 31-ig betölti, illetve megszerzi, ez pedig azt jelenti, hogy az 1953-ban, vagy 1953 előtt születettek szerezhetik (szerezték) meg a jogosultságot.
A megállapodás megkötésekor nem kell betölteni az 57. életévet, de 2010-ben kell legyen az 57. születésnap. Tehát, akár most, márciusban is köthetnek megállapodást, hogy pl. december hónapban akar valaki korengedményes nyugdíjba vonulni, és az 57. életévet akár már januárban betöltötte, akár áprilisban, akár decemberben: mindegyik megoldás megfelelő.
2. A minimálisan 37 év szolgálati idő
Többnyire mindenki tudja, hogy mióta, mennyi ideje dolgozik. Az inkább elő szokott fordulni, hogy arról nem tud, hogy valamelyik munkahelye “elfelejtette” őt bejelenteni, vagy nem annyival jelentette be, mint amennyit keresett. Az ilyen kellemetlen meglepetések elkerülése végett célszerű, ha már most megkérik a nyugdíjigazgatóságtól a szolgálati idő előzetes igazolását; akik 10 éven belül jogosultak nyugállományba vonulni, azok számára ingyenesen történik az igazolás kiadása. Meglepően gyorsan érkezik meg az igazolás, és elég alapos. (Tapasztalataink szerint a rendszerváltozás utáni vadkapitalista időszakban jelentkezhetnek eltérések leginkább.)
Ha a kapott igazolás és a mi tudomásunk között eltérés mutatkozik, akkor még időben vagyunk a rendezésnek, utánajárásnak, iratok, igazolások, tanuk beszerzésének.
3. A biztosítási jogviszony megszüntetése
Igen. Hát ez az. Ez az, ami előbb bekövetkezett, mint ahogyan azt szándékoztuk volna – munkanélküliek vagyunk. 🙁
A feladat annyi, hogy keresni kell egy munkaadót, aki
– munkaszerződést köt velünk,
– megállapodik velünk, és aki
– egyösszegben megfizeti a nyugdíjbiztosítónak a korengedményes nyugdíjba vonulástól az előrehozott öregségi nyugdíjkorhatárig terjedő időszak nyugdíját (amit aztán nekünk fizet ki havonta, nyugdíj címén).
Arra vonatkozólag nincs semmiféle törvényi előírás, vagy korlátozás, hogy mennyi időt kell munkaviszonyban eltölteni az új munkaadónál – gyakorlatilag a belépés napján is megköthető a megállapodás.
Így már bővülhet az esély arra, hogy találunk ilyen munkaadót a családi, vagy baráti bt-k, kft-k, egyéni vállalkozások között…
Amint említettük, a várható nyugdíj összegét egyösszegben kell a vállalkozásnak megfizetnie, de más szabályok is vonatkoznak a vállalkozásra: a befizetett összeget a nyugdíj kezdetét megállapító határozat évében (jellemzően 2010-ben) a költségei között kell elszámolnia; hiába érint a nyugdíjazás több évet is.
Magyarra fordítva ez azt jelenti, hogy a vállalkozás tárgyévi eredményét a befizetés mértékével csökkenti.
Jó, jó, de miből legyen kifizetve? A vállalkozásoknak egyébként sincs nagy szabad forrása, és csekély a remény arra, hogy ennyi összeget megfizetnének, ha lenne is miből.
Ugyancsak nincs jogszabályi ellentmondása annak, hogy a nyugdíjba vonulni szándékozó magánszemély a megtakarított pénzéből egy vállalkozásnak kölcsönt adjon, csak ennek feltételeit írásba kell foglalni.
A magánszemély átadja a befizetendő összeget egy hitelszerződés keretében a vállalkozásnak (akár úgy is, hogy a kölcsönmegállapodás megkötése után saját maga adja fel az összeget a postán a vállalkozás nevében – a nyugdíjigazgatóságnak, mert így bizonyosan nem “költődik” más, nem kívánt célra).
A vállalkozás a papír szerint X év alatt visszafizeti a kölcsönt a magánszemélynek, addig kötelezettségei között tartja nyilván, az utána fizetendő kamatot pedig költségei között írja le. A magánszemély pedig az adott kamat után adózik.
A vállalkozásnak ez lehet “jó üzlet” is, mert a kölcsönkapott összeggel a tárgyévben “költséget tud gyártani”, tehát, kevesebbet adózik. (Ha csak simán, kölcsön-megállapodás nélkül, “zsebbe” kapná a vállalkozás ezt az összeget a szívességért, akkor a kasszából “ki is emelhetne” éppen ennyi összeget, adómentesen.)
Egyáltalán nem ideális megoldás a korengedményes nyugdíj, és ennek “másképpen” történő megoldása sem az. Ugyanakkor valamiféle kis biztos pont a körülöttünk kavargó világban, ha azt mondjuk, hogy a státuszunk: nyugdíjas. Ezzel a kapaszkodóval, talán levegőhöz jutunk, talán áthidalhatjuk az előrehozott öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig terjedő időszakot, ami után már saját jogunkon, az állam pénzén (amit éveken át mi fizettünk meg) leszünk nyugdíjasok.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Úgy néz ki, hogy lenne egy cég aki még idén alkalmazna, majd december 31.-el korengedményes nyugdíjba küldene. Úgy tudom nem akadály, hogy a cég mostoha anyámé, és annyi megkötést jelent csupán, hogy nyugdíjba küldésem után nem foglalkoztathat az előrehozott öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig.
Ha evás, akkor tényleg nem írhatja le költségként a korengedményes nyugdíjba küldésem költségeit? Tényleg így van?
Hogy értendő az, amit egyik kérdezőnek írtak, hogy hatósági “jóváhagyás is kell a korengedményes nyugdíjba menetelhez? Mit jelent ez?
Én úgy tájékozódtam Önöktől, a Nyugdíj Intézettől, és az illetékes Munkaügyi központtól, hogy: a munkaadónak és a munkáltatónak “Szándékbejelentés” és “A foglalkoztatott személy munkaerő-piaci adatai” nyomtatványt kell kitölteni (akár a foglalkoztatás első napján), és 30 naptári nappal a korengedményes nyugdíj megállapodás megkötése előtt el kell juttatni a Munkaügyi Központnak.
(A Munkaügyi Központnak 20 napja van arra, hogy a munkáltatót kiértesítse a betölthető állásokról. Ez azonban sem a munkáltatót sem a munkavállalót nem kötelezi semmire sem.)
A megállapodás megkötését pedig 15 napon belül, legkésőbb december 31.-ig el kell juttatni a Nyugdíj Intézethez.
A munkaviszonyt legkésőbb december 30.-al meg kell szüntetni, és 31.-el arra rendszeresített nyomtatványon kérni a korengedményes nyugdíj megállapítását. A cégnek a határozat kézhezvételétől számítva a megadott számlaszámra 15 napon belül egy összegben be kell fizetni a megállapított összeget. (A munkavállaló nyugdíját az előrehozott öregségi nyugdíj korhatárig, beleértve az utalási és vagy postaköltséget, és a jövő évi nyugdíjemelést is)
Remélem nem hagytam ki semmit sem… Hatósági jóváhagyás? Mi az?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Wehrwolf
Tisztelettel köszöntöm Önöket!
Kérdésem az, a szolgálati idő beszámításánál, ha nincsek meg a kellő évek, de minden egyéb feltétel megvan, figyelembe vehető-e a /régebben volt ilyen/ gyermekek utáni kedvezmény?(remélem érthetően fogalmaztam:)
Kedves pency!
Ez így kicsit valóban nehezen érthető kérdés. Illetve, a lényege érthető, de nem elég konkrét ahhoz, hogy egyszerűen meg lehessen válaszolni. Gyermekkedvezmény már nem vehető figyelembe (1951-es születésűek, akiknél utoljára még figyelembe vehető volt, amennyiben a korengedményhez hiányoztak évek.)
Szeretettel köszöntöm Önöket!
Én 1953 novemberben születtem. Jelenleg rendszeres szociális járadékból élek 40%-os leszázalékolás miatt. Kb. 37-38 év munkaviszony van a hátam mögött.
Munkát nem találok és a 27000 ft nem elég a megélhetésemre. Mit tanácsolnak, hogy nyugdíjba vonulhassak? Mivel nincs munkáltatóm és saját erőből sem tudok befizetni semmit a korengedményes nyugdíjra, így nem tudom mit tehetek? Köszönöm a válaszukat.
Kedves Kuszenda Judit!
Az Ön esetére is jellemző összefoglaló táblázatunkat a következő LINKre kattintva olvashatja.
Korengedményes nyugdíjba legkorábban (amennyiben legalább 37 év szolgálati ideje van) 2012-ben vonulhat.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Édesapám saját Kft-jében ( többségi befolyással rendelkezik ) munkaviszonyban van fog bejelentve. 1952-ben született, korengedményes nyugdíjazást szeretne. A kérdésem az, hogy lehetséges-e ( megvan a 37 év szolgálati ideje ) , a vállalkozás költségként leírhatja-e a kifizetett összeget. Utána megbízási jogviszonyban ( mert tudom, hogy munkaviszonyban nem lehetséges ) foglalkoztathatja-e a cég.
Köszönöm.
Bernadett
Kedves bodbetti!
Édesapja öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap (2014. II. félév, vagy 2015. I. félév). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 60 év és 183 nap és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Amennyiben édesapjának 42 év szolgálati ideje lenne, akkor a csökkentéssel történő előrehozás időpontja 60 év (2012.).
Korengedményes nyugdíjazáskor a munkaadó és a munkavállaló megállapodása szükséges, és hatósági “jóváhagyás” is. Nemcsak költségként írhatja le a vállalkozás a szóbanforgó összeget, hanem az egyösszegű befizetést költségként kell leírni és nem alkalmazható rá az időbeli elhatárolás.
Nincs sok értelme megbízási jogviszonynak, hiszen tagi viszony alapján is dolgozhat édesapja, ha akar.
Tisztelt Könyvelő Iroda/ Tisztelt Címzett!
Szakvéleményükre lennék kíváncsi a szolgálati idő megváltásával összefüggésben, az alábbi példa kapcsán.
56 éves leszek novemberben, 37 szolgálati idővel rendelkezem. Van e lehetőség arra, hogy saját magam – nem a munkaadóval közösen- megváltsam a szükséges szolgálati időmet?1954. november 28-án születtem.
Esetleg van e más lehetőség? Azt olvastam, hogy 20 év a minimális szolgálati idő.
Tisztelettel
Honvári Józsefné
Kedves Honvári Józsefné!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év és 183 nap (2018. I. félév). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 60 év és 183 nap (2015. I félév) és 37 év szolgálati idő.
a.) Valóban 20 év szolgálati idő szükséges a nyugdíjba vonulásához; ha 2018. I. félévében legalább a 20 év megvan, akkor jogosult a nyugdíjra, ami kb. annyi lenne, hogy a templom egerei hoznák Önnek a szendvicseket…. 🙁
b.) Önnek már van 37 év szolgálati ideje, tehát a csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjra már az egyik jogosultságot megszerezte (a minimális szolgálati évet), vagyis, ha nem is dolgozik tovább, 2015. I. félévben betölti a nyugdíjkorhatárt, tehát akkor mehet nyugdíjba (ha addig dolgozik, akkor már lesz 42 év szolgálati ideje).
ba.) a jelenlegi szabályok szerint előrehozott öregségi nyugdíjba mehet
bb.) Várhatóan a 40 éves szolgálati idő betöltésekor teljes összegű öregségi nyugdíjba vonulhat (Kormány már elfogadta, döntés az őszi ülésszakon várható)
Fentiek alapján értelmetlen dolog megváltásban gondolkodnia.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Először is nagyon örülök, hogy a lányom Önökre talált az interneten.Nem kevésbé annak, hogy a mai világunkban vannak olyan-nemes egyszerűséggel szólva-kiváló emberek, akik képesek akár az anyagiaktól elvonatkoztatva is – hozzáértő, nem utolsó sorban nagy türelemre valló, korrekt válaszokat adni nekünk, hozzá nem értőknek.Köszönöm, köszönjük is!
Magamról: 1952.jan.04-én születtem.Munkaviszonyom 1972 – 2006 februárjáig datálódik. Közben, 4 évig r.nyugdíjas voltam, ezen idő alatt is dolgoztam, napi 6 órában.2006 február közepén- köztisztviselőként – felmentettek a munkavégzés alól.(6 hónap felmentési idő, végkielégítés)Utána 9 hónap m.nélküli segély, 3 hónap álláskeresési járadék, 3 hónap passzív tp.következett.
Mivel nem tudtam elhelyezkedni, (sehová nem alkalmaztak), semmilyen státusban nem voltam.2010. február 1-e óta a férjem bejelentett a vállalkozásába, alkalmazottként.Fizetjük a járulékokat.
Kérdésem: beszámíthatók-e a szolgálati időbe, a r.nyugdíjas évek?
És persze, hogy mikor mehetek el valamilyen jogcímen nyugdíjba..
Köszönöm válaszukat!
Kedves Lázárné!
Köszönjük szépen a dicsérő szavakat! 😀
A szolgálati időbe a rokkantnyugdíjas évek beszámítanak. A nyugdíjbavonulásának részletes lehetőségeit összefoglaló táblázatunkban olvashatja a honlapunkon, amennyiben ide kattint.
Mindenekelőtt kérje ki a nyugdíjigazgatóságtól a hivatalos szolgálati idejét (ingyenes, és elektronikusan is megkérhető). Ahogyan elnézzük, jövő februárban (azaz, mintegy jó fél év múlva) meg lesz a 40 év szolgálati ideje, és akkor azonnal csökkentés nélküli öregségi nyugdíjba vonulhat.
Azért fontos a szolgálati évek lekérése, mert akkor még lehet gondolkodni, hiányt pótolni, egyeztetni, nem pedig az utolsó pillanatban kapkodni. És – szerencsére – ott van még a férje Bt-je, ahol vagy pár hónapot kell még alkalmazottnak lenni, vagy idén még megállapodhatnak korengedményes nyugdíjban.
Jó egészséget a hamarosan elérhető közelségben lévő nyugdíjához! 🙂
Tisztelettel köszöntöm Önöket! (Most folyamatosan sírtam…mert, jónak tűnnek ezek a kondíciók!)
Lehet, kissé félreértelmezhető amit írtam.
A rokkant-nyugdíjas évek, a felmentési időm előtt voltak, jó néhány évvel..A nyufi-nál-kb.2 éve jártam-, ott azt az információt kaptam, hogy a r.nyugdíjas éveket nem lehet beszámítani sehová. És az, hogy 3 élő gyermeket szültem, az jelent-e valamit/bármit?=A Nyufi-nál azt m.dták, nem..)
Azt sem értem, hogyan jött ki a 40 év szolgálati viszony(om)?Én kétségbe vagyok esve, nem kicsit, nagyon.
Bárcsak lehetne egyszerűbb az élet(ünk)Tisztelettel:Pency
Kedves Lázárné!
Nem írta rosszul, csak elkerülte a figyelmünket a “közben” szócska.. 🙁 Sajnáljuk.
Mindenesetre az biztos, hogy le kell kérni a szolgálati időt, mert ettől függ a további teendő és kalkuláció. A 2011-es időpont igaz, “csak” nem teljes összegű, hanem csökkentett összegű nyugdíjra jogosult, ha a 37 év szolgálati ideje megvan (a táblázatot megnézte, ugye?)
Igen, megnéztem!
Teljesen tanácstalan vagyok!
El sem tudom képzelni, mi lesz velem..,velünk….
Azért köszönök mindent! Önök nagyon korrektek és maximálisan jóindulatúak voltak velem szemben!
Annyit azért el szeretnék mondani, hogy egy senki, egy senki ember kevert ebbe a megrázó helyzetbe. Feldolgozhatatlan!
Pedig’ eltelt több mint 4 év!
Minden napom napom arról szól, hogy dolgozhassak!
Imádom a munkát, a kihívásokat, így, 58 évesen is!
Adja az Isten, hogy mindhalálig dolgozhassak!
Másként nem is tudnék/tudok élni.
Tisztelt könyvelő iroda
1955.12.19 születtem szeptemberben lesz 40 éves munkaviszonyom van 5 év korkedvezményem 25 buszvezetés után. Mikor mehetek nyugdijba?
válaszát előre köszönöm.
Kedves Varga Károly!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 64 év (2019.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 62 év (2017.) és minimálisan 37 év szolgálati idő. A korengedményre jogosító évek számát a fentiekben megadott korhatárból kell levonni.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Érdekesnek találtam az írásukat, és egy lényeges dolgot kérdeznék:
Azt állítják, hogy nincs foglalkoztatási időtartamhoz kötve a korengedményes nyugdíjba küldés lehetősége. Ugyanakkor a munkáltatónak egy hónappal a korengedményes nyugdíjba küldés előtt írásban jelezni kell az illetékes Munkaügyi Központnak a szándékot.
Ha valakit például egy heti foglalkoztatás után küldenének el korengedményes nyugdíjba, akkor a munkáltató ennek a rendelkezésnek csak úgy tud eleget tenni, ha még az alkalmazás előtt jelzi a szándékot. Lehetséges e még alkalmazásba vétel előtt jelezni a szándékot, és beleköthetnek e ebbe?
Válaszukat előre is köszönöm.
Wehrwolf
Kedves Wehrwolf!
Olyan értelemben nincs foglalkoztatási időtartamhoz kötve, hogy jogszabályi kikötés nincs rá. Az más kérdés, hogy egy másik megkötés bizonyos technikai bonyodalmat okozhat, de ugye abban egyetértünk, hogy ilyen dolgot az ember nem 1-2 nap alatt, vagy 1-2 hét alatt akar, tud lerendezni, bármennyire is szeretné?
Ez a fajta nyugdíjazás kizárólag munkaadó és munkavállaló közötti megállapodás eredménye lehet (az egyéb feltételek teljesülése esetén), ezért fogalmilag kizárt, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt az egymással kapcsolatban nem álló felek a nem létező viszonyukra hivatkozva tegyenek hivatalos bejelentést ez ügyben.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Köszönöm a választ.
Lenne egy kérdésem még a témával kapcsolatban, ami nagyon lényeges:
A törvény előírja a munkáltatónak és a munkavállalónak, hogy a korengedményes nyugdíjra vonatkozó megállapodás megkötése előtt 30
( naptári) nappal egy arra rendszeresített “Szándékbejelentés” nyomtatványon a területileg illetékes Munkaügyi Központnál bejelentést tegyenek, amire a Munkaügyi Központnak a bejelentés kézhezvételétől számított 20 napon belül írásban tájékoztatni kell a munkáltatót az érintett munkavállaló számára felajánlható munkahelyekről.
Mit jelent ez pontosan, és milyen következményekkel, kötelezettségekkel jár? Konkrétabban, ha például valaki le van százalékolva, egészségkárosodása miatt nyugdíjszerű ellátásban részesül és a megállapodást követően mindössze három hónap választja el az előrehozott öregségi nyugdíjba meneteli lehetőségtől, akkor meghiúsulhat-e a korengedményes nyugdíjba meneteli lehetősége ha a Munkaügyi Központ törvényi kötelességből megküld néhány címet a munkáltatónak, ahová a munkavállalót egészségi alkalmatlanság és közeli nyugdíjazása miatt úgysem vennék fel? Vagy ez nem kötelezi a munkavállalót és a munkáltatót semmire, ez csak segítség arra nézve, hogy a munkáltató ha akarja áthelyeztetheti a másik munkahelyre a munkavállalót? És mi van, ha a Munkaügyi Központ 20 napon belül nem küld álláslehetőséget?
MILYEN KÖTELEZETTSÉG TERHELI A MUNKÁLTATÓT ÉS A MUNKAVÁLLALÓT A SZÁNDÉKBEJELENTÉSI BEJELENTÉSÉN KÍVÜL EBBEN A VONATKOZÁSBAN?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Wehrwolf
Kedves Wehrwolf!
A jogszabály ebben a tekintetben nem ír elő több kötelezettséget, mint a bejelentési kötelezettség, és ez mindkettő fél számára előírás.
Az előírás azt a célt szolgálja (és éppen ezért kell a területileg illetékes kirendeltséghez eljuttatni), hogy inkább munkát végezzen a kedves aktív korú lakosság, mintsem élvezze jól megérdemelt pihenését, amely nem az égből pottyant az ölébe.
Őszintén szólva, nem teljesen világos és nem levezethető a törvény szövegéből, hogy milyen egyéb teendője és kinek akad, de nem hisszük, hogy a jelen helyzetben a jobbnál jobb ajánlatokkal elárasztják a munkavállalókat, amelyekért majd tülekedni fognak, és a munkaadók várva várva, sőt két kézzel kapkodnak az idős, már beteges, fáradt munkavállalók után, többszörös pénzért, mint a közel 40 év munkájuk után kézhez kapandó nyugdíj…. 🙁
Fentiekből következően az állásinterjúkra bátran lehet készülni.
2006-óta leszázalékoltak, most kaptam meg a véglegesítésre való jogosítványt.
Jelenleg részmunkát vállaltam, szeretném megkérdezni, beletartozik e a jelenlegi munkavégzésem után kifizetett járulékok a majdani nyugdíj összegében tehát emelkedik-e valamennyit a nyugdíjam összege és mikor melyik évben.
Kedves kovács flóra!
Percekkel ezelőtt válaszoltunk Önnek a hasonló kérédésre. Általánosságban el kell még mondanunk, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény értelmében az előrehozott öregségi nyugdíjra és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság szempontjából szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát
Üdvözlöm a tisztelt könyvelő irodát! 2011 januárjába töltöm a 60 évemet. Kb 44 ledolgozott évem van. Úgy hallottam, ha korengedményes nyugdijba tudnék még
idén elmenni, kedvezöbb nyugdijat kapnék. Magán vállalkozó vagyok, erre igy lenne mód az elöre befizetéssel, vagy csak ha máshova helyezkednék el? Szives válaszukat elöre is köszönöm! Üdvözlettel Kovács György
Kedves Kovács György!
Zseniálisan kiszámítottuk, hogy Ön – feltehetően – 2011. januárjában született. Ebből következőleg az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 62 év (2013.) Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetősége 60 év (2011.) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Egyéni vállalkozóként a korengedményes nyugdíj igénybevételére nincs lehetősége, mivel nincs munkaadója. Az eset összes körülményeinek ismerete hiányában nem lehet megalapozott választ adni a további kérdésére; átlagos esetben mérlegelni kellene, hogy folytatni kívánja-e (érdemes-e) az EV-tevékenységet nyugdíjasként, avagy sem, ha igen, akkor mennyi a megtakarítás a járulékfizetésnél, érdemes-e előrehozott öregségi nyugdíjat igénybevenni, stb.
T.Könyvelőiroda !
Ma kaptam kézhez a Határozatot a szolgálati idő elismerési kérelmemre.
Sajnos rossz hír is van benne, 6 hónapot (1994.12.02. – 1995.05.31-ig terjedő időszakot ) nem lehet figyelembe venni. Már régebben érdeklődtem Önöknél a nyudíjbavonulás idejével kapcsolatban, és gyors választ is kaptam. Újabb kérdésem lenne: 10 napon belül fellebbezhetek hivatalosan, – vajon érdemes-e? A munkaviszonyom 1994.12.10-én végkielégítéssel megszűnt. 1994.12.02.-ától viszont kórházba kerültem, a táppénzes papír a munkáltatómnál lett leadva.
A határozat szerint okmányok hiányában nem lehet figyelembe venni. Keresgéltem a neten, de arra sem találtam igazán választ, hogy a végkielégítésként kapott 6 hónap nem szolgálati idő. Az összegből az szja. be lett fizetve.
Előre is köszönöm a segítségüket.
Kedves eva1952!
Önmagában a végkielégítés összege szolgálati időt nem teremt, nem is ez a funkciója.
Nem tűnik ki egyértelműen leveléből, hogy a hat hónap honnan, miért hiányzik, de gyaníthatóan a passzív táppénzről lehet szó, amely azonban nem számít szolgálati időnek.
T. Könyvelőiroda !
Köszönöm a választ. A 6 hónap a 40 év szolgálati időmhöz kellett volna, jelenleg 39,5 év igazolt munkaviszonyom van. A televízióban Orbán Viktor Miniszterelnök Úr úgy nyilatkozott, hogy : ” azok a nők, akiknek 40 év betöltött munkaviszonyuk megvan, – megérdemlik, hogy 2011.január 1-től nyugdíjba mehessenek”. Hát ezért szerettem volna biztosan tudni, hogy az Én esetemben beleszámít-e a szolgálati időbe a kérdéses időszakom.
A bizonytalanság alapja az volt, hogy 1994. december 10-től jogosult voltam egy év munkanélkülire, ebből csak 5 hónapot vettem igénybe, 1995.06.01-1995.11.01.-g. És annak idején úgy fogalmaztak a végkielégítéssel kapcsolatban, hogy ahány hónapot kaptunk, annyival később kezdődik a munkanélküli segély folyósítása , – az addig megszerzett munkaviszonynak megfelelően nálam 21 év után 12 hónap. Ha egyértelmű lett volna, akkor azonnal be kellett volna jelentkeznem a munkanélküli hivatalnál, és akkor a betegségemmel együtt is csak 11 hónapot vettem volna igénybe a megjáró 12 hónapból.
Hát így jártam, köszönöm a segítségüket.
Tisztelt Konyvelőiroda
Olvastam hogy önök nem a nagyseggű álami alkalmazottak ezért kérném a válaszukat, amenyiben tudnak válaszolni junius 28.án feltett kérdésemre:55. 07. 24.én születtem 15évig voltam továbbszolgáló katona,1972-töl van folyamatos munkaviszonyom.Mi a legkorábbi időpont amikor nyugdijba mehetek?
Tudomásom szerint a továbbszolgálati időre 5 évenként 1 év kedvezmény jár?
Köszönettel:László
1955 04 12én születtem 2009 dec 31ig 38év és 214napom .leigazolva de folyamatosan dolgozom ugyanazon a munkahelyen.Az lenne a kérdésem hogy ha a Fidesz az igéretét betartja akkor a 40év munka viszonnyal mikor tudnék leghamarabb nyugdijba menni?????,
Kedves Pólya Lajosné!
Mi nem politizálunk (bár véleményünk van az összes színről), csak tényekkel dolgozunk. A hatályos szabályozás szerint az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 64 év (2019). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 61 év (2016.) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Tisztelt iroda!
1951.09.27.-én születtem.1966.szept.1-től van folyamatos munkaviszonyom.
Azt szeretném tudni mikor mehetek nyugdíjba,vagy az előrehozott öregséginyugdíjba
Kedves Nagy József!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 62 év (2013.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 60 év (2011) és minimálisan 37 év szolgálati idő (amely Önnek bőségesen megvan).
Amennyiben a munkaadójával meg tud egyezni, akár az idei évben korengedményes nyugdíjba vonulhat.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Nagyon örülök, hogy rátaláltam az oldalukra, mert segít eligazodni, a rendelkezések sűrűjében, bár így is maradt még kérdésem, köszönöm a lehetőséget, hogy feltehetem őket.
53.08.03.-án születtem, 2010 dec. végéig 39 év szolgálati időm lesz (folyamatos munkaviszony mellett). Két éve saját Kft.-ben vagyok alkalmazott szerződéssel, melynek 33%-ban tulajdonosa is vagyok (férjem és az ő lánya a másik két tulajdonos 33-33%-okban).
A nyugdíj kalkulátor 117e Ft-os összeget állapított meg várható nyugdíjnak.
Kérdéseim:
1. Köthetek-e megállapodást korengedményes nyugdíjra saját Kft-mmel?
(férjem lánya és én vagyunk az ügyvezetők, teljes jogúak mindketten)
2. Ha jól értem ezt a kalkulált 117e Ft-ot kell 24-el szorozni, és egy összegben befizetni a Nyugdíjintézetnek, ahonnan havonta ebből kapom vissza a nyugdíjamat, 2012.aug.3.-ig (ha 2010.aug.3.tól szól a megállapodás)?
3. De van egy olyan lehetőségem is, hogy megvásárolom a szolgálati időt és jövedelmet (az 59. szülinapomig), ami a 117e Ft 33,5%-a szorozva 24-el. Ezt befizetve viszont 2012.aug.3.-ig nem kapok vissza semmit, utána viszont már az előrehozott öregségi nyugdíjam lesz, hiszen addigra már több mint 40 év szolgálati időm lesz?
4. Mindkét esetben meg kell szüntetnem a munkaviszonyomat a Kft-vel a befizetéskor?
Köszönöm türelmüket, válaszukat várva üdvözlettel, H.Edit
Kedves H. Edit!
Az Ön esetére vonatkozó, összefoglaló táblázatunkat ide kattintva olvashatja.
Még ebben az évben köthet Önnel, mint alkalmazottal, a kft. megállapodást a korengedményes nyugdíjra. (értelemszerűen, a másik ügyvezető a szerződés aláírója a kft. részéről)
Többé-kevésbé jó az okfejtése; a megállapodás az előrehozott öregségi nyugdíj korhatárig történhet. Elnézést, de botorság lenne 39 évvel előrehozott nyugdíjba vonulni, amikor 40 szolgálati évtől Ön csökkentés nélküli öregségi nyugdíjra jogosult.
Megvásárolni szolgálati időt munkaviszonyban nem lehetséges, de értelme sem lenne nagyon…
A nyugdíjbavonulás egyik feltétele a biztosítással járó jogviszony megszüntetése.
Tisztel könyvelő iroda!
Azt szeretném megkérdezni önöktől hogy 1953 jan 10én születtem és most szeptember 1 vel 43 év munkaviszonyom lessz.Jelenleg 57 éves vagyok 5 év 174 nap leigazolt idő van fagyosraktárba dolgoztam de jelenleg még, ha sikerül 4 év 290 napot a tanúkkal igazolnom akkor ki lenne a 10 év ami 2 év korkedvezményt adna.Ha ezt nem fogadják el akkor mikor és hogy tudok elmenni nyugdíjba mivel jelenleg munkanélkülin vagyok 2010május 26 tól.
Köszönettelvárom a válaszukat BJ
Tisztet iroda!
Nem kaptam arra válszt,hogy nekem 43 év munkaviszony után mikor mehetek el nyugdíjba és jelenleg nem dolgozom álláskeresői munkanélkülin vagyok.És nem értem azt hogy nekem kell most egy kft vel vagy valakivel felvennem a kapcsolatot és mért nem a volt munkahelyem intézte ezt nekem mivel tudnia kellett volna ,hogy létezik egy ilyen jogszabály.Vagy már most semmi reményem ,hogy elmenjek az idén nyugdíjba?
Kedves motoros!
Mint azt már oly’ sokszor említettük: mi nem állami intézmény vastagon fizetett, nagyseggű alkalmazottai vagyunk! Egy pécsi Könyvelőiroda ingyenesen, saját szabadidejében segíteni szándékozó tagjai vagyunk, nagyon szűk anyagi lehetőséggel, kevés idővel, akik a megélhetésük mellett próbálnak segíteni – például Önnek is.
Kíváncsiak vagyunk, melyik állami intézményben reklamálhat sikerrel azért, mert 24 órán belül nem válaszoltak Önnek… Nekünk 32 óra 22 perc alatt sikerült válaszolni itt; igaz, hogy csak részlegesen, hiszen hiányos adatokkal szolgált, ami alapján nem tudtunk egyértelmű választ adni Önnek.
Ön valamit nagyon félreértett; senkivel sem kell felvennie a kapcsolatot, és senkinek nem kötelessége – ilyen tekintetben – Önről gondoskodni. Ez csak egy lehetőség, amit bizonyos esetekben az Ön javára lehet(ne) alkalmazni.
Amennyiben Ön hölgy, és van 2 korkedvezményes éve, akkor elmehet idény nyugdíjba, ha férfi, akkor három korkedvezménye évre van szüksége.
Amennyiben lenne munkaadója és meg tudna vele állapodni, akkor nemétől függetlenül, akár az idei évben nyugállományba vonulhat (tehát, a lényeg: munkaadóval kell megállapodni – önnel pedig jelenleg nincs munkaadója…).
Kedves motoros!
Sajnos, sem a kérdéséből, sem a – csak általunk látható – egyéb adatokból nem tudjuk megállapítani, hogy Ön nő, avagy férfi? Amennyiben hölgy, összefoglaló táblázatunkat ide kattintva olvashatja a lehetőségekről.
Viszont akár hölgy, akár úr, az idei évben – amennyiben munkaadójával megegyezik – korengedményes nyugdíjba vonulhat.
Tisztelt Iroda!
1953-ban születtem, 1971-től tanárképző főiskolára jártam. A nyugdíjhoz szükséges szolgálati időbe beleszámítanak-e a főiskolai évek? Köszönettel
Katalin
A nappali tagozatos (1992. előtti) beleszámít.
Kedves Kőrösmezei Ottóné!
Köszönjük szépen segítségét, de mégis korrigálnunk kell a válaszát:
Öregséginyugdíj-jogosultság szempontjából az 1998. január 1. előtt nappali tagozaton folytatott tanulmányokat szolgálati időként kell figyelembe venni, 1998-tól folytatott tanulmányokat viszont csak akkor lehet beszámítani, ha ezekre az évekre megállapodás alapján járulékot fizettek.
Kedves Baranyó Katalin!
Az 1998. január 1-je előtti időszakban eltöltött felsőfokú tanulmányokat valamennyi nyugdíj és nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátás tekintetében szolgálati időként kell elfogadni.
A figyelembe vehető tanulmányi időszak alatt a nappali tagozaton eltöltött hallgatói jogviszonyt kell érteni, a nyári szünet időtartamát is.
A szolgálati idő számításánál figyelemmel kell lenni arra is, hogy a tanulmányok címén elismerhető napok száma nem lehet több, mint a tanulmányok folytatása idején a képesítés megszerzéséhez szükséges időtartam.
Tisztelt iroda
55. 07. 24.én születtem 15évig voltam továbbszolgáló katona,1972-töl van munkaviszonyom.Mi a legkorábbi időpont amikor nyugdijba mehetek?
Tudomásom szerint a továbbszolgálati időre 5 évenként 1 év kedvezmény jár?
Köszönettel:hoclac
Tisztelt Konyvelőiroda
Kérném a válaszukat
55. 07. 24.én születtem 15évig voltam továbbszolgáló katona,1972-töl van munkaviszonyom.Mi a legkorábbi időpont amikor nyugdijba mehetek?
Tudomásom szerint a továbbszolgálati időre 5 évenként 1 év kedvezmény jár?
Köszönettel:hoclac
Tisztelt Konyvelőiroda
Kérném a válaszukat amenyiben tudnak válaszolni junius 28.án feltett kérdésemre:55. 07. 24.én születtem 15évig voltam továbbszolgáló katona,1972-töl van munkaviszonyom.Mi a legkorábbi időpont amikor nyugdijba mehetek?
Tudomásom szerint a továbbszolgálati időre 5 évenként 1 év kedvezmény jár?
Köszönettel:hoclac
Kedves hoclac!
Amit ígértünk, azt mi be is tarjuk; a szabadságok miatt nyári üzemmódban van ingyenes szolgáltatásunk is, így bízván számíthat válaszunk késedelmére… 😉 🙂
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 64 év (2019.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 62 év (2017.) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Tudomásunk szerint önmagában a továbbszolgálatra nem jár kedvezmény, a kedvezmény beosztáshoz (munkához) van kötve, de ez a kedvezmény a kapott igazolásán is szerepel.
Köszönöm válaszukat. Még egy kérdéssel zavarom önöket, ha az előrehozott nyugdíjat szeretném választani a rokkant nyugdíj helyett, mi az elintézési módja?
Válaszukat előre is köszönöm.
M Lajosné
Kedves M lajoné!
A lakóhelye szerinti illetékes nyugdíjigazgatósághoz kell fordulnia és kezdeményeznie a nyugdíjazást, természetesen munkaadójának egyidejű tájékoztatása mellett. (Utóbbi nem kötelező, de célszerű.)
Tisztelt Könyvelőiroda!
Szeretném önöket megkérdezni, hogy 2006 óta rokkantnyugdíjas vagyok. 1952 -első félévében születtem. 39 év 123 nap a ledolgozott szolg időm. 2011- II félévben kell visszamenni felülvizsgálatra. Választhatom e az előrehozott nyudgíjat. A másik kérdésem, hogy 7 évet dolgoztam Röntgensugár alatt. Jár e arra a kedvezmény?
Köszönöm előre is válaszukat-
M Lajosné
Kedves M lajosné!
Honlapunkon összefoglaló táblázatot olvashat a nyugdíjbavonulásának lehetőségeiről.
A szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá az egészségre különösen ártalmas munkát végzők korkedvezményben részesülnek, azaz a személyükre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárnál alacsonyabb életkorban válhatnak öregségi nyugdíjra jogosulttá.
Korkedvezményre – 2010. december 31-ig – a 2006. december 31-én hatályos rendelkezések szerinti munkakörök jogosítanak. Az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest kétévi korkedvezményben részesül az a nő, aki legalább nyolc éven át korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozott. Sajnos, a hét éve nem jogosítja korkedvezményre.
Az előrehozott öregségi nyugdíjra és a csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjra való jogosultság megállapítása, valamint a csökkentés mértékének megállapítása során szolgálati időként kell figyelembe venni a rokkantsági nyugdíj folyósításának időtartamát. Ez azért fontos, mivel 2011-ben a soros felülvizsgálata során egy esetleges ?rokkantsági nyugdíj megszüntetés? esetén 59 éves korában, 2011-ben így jogosult lehet csökkentés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjra.
1952 06 23 születtem 40 év szolgálati viszonyom van mikor mehetek nyugdijba
Kedves kornfeldné Hohner Anna!
Akár júniusban született, akár júliusban (mint ahogy két hozzászólásában 2 dátumot írt 🙂 ), kérdésére a válaszokat honlapunk táblázatában olvashatja.
Amennyiben munkaadójával meg tud egyezni, akár az idei évben nyugállományba vonulhat.
1 1 952 07 23 születtem 40 éves munkaviszonyom van azt szeretném tudni mikor mehetek előrehozott őregségi nyugdijba
Anyukám 1953. 04. 28.-án született. 42 év munkaviszonya és 4 gyereke van. Ha most meg tud egyezni a munkáltatójával jól értem, hogy 36*24623 Ft-ot kell fizetnie a minimálbér alapján. És ha ha darabbéres és nincs nagyon munkájuk akkor mi után kell fizetni (mert a fizetésük sokszor nem éri el a minimálbért)? És ez a megvásárolt idő beszámít a szolgálati időbe? És a nyugdíjt mi alapján számolják, mert volt egy idő, hogy az utolső 10 év alapján és hát anyukámnak az nem lenne jó mert a teljesítménye a korával csökkent. Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Bodáné Ferencz Katalin!
Édesanyja 2012.04.28-án vonulhatna csökkenés nélküli előrehozott öregségi nyugdíjba.
Még az idei évben megegyezhet a munkaadóval arról, hogy korengedményes nyugdíjba vonulhat. A nyugdíjigazgatóság az egyezség alapján meghatározza a nyugdíjat, melynek összegét a munkaadónak egy tételben kell megfizetni a nyugdíjigazgatóság számára, aki édesanyjának a határozatban megállapított összeget fogja édesanyjának nyugdíjként fizetni. (Így, nem is nagyon értjük az Ön által leírt összeget.)
Ez nem megvásárolt idő (édesanyjának a 42 év miatt nincs is szüksége szolgálati idő vásárlására!), hane a nyugdíjbavonulás egyik lehetősége az 1952-ben, 1953-ban született hölgyek részére.
Teljesítménybér esetén a teljesítménybért (100%) úgy kell meghatározni, hogy annak teljesítésekor legalább a minimálbért elérje a munkavállaló. Amennyiben a munkavállalók 50 %-a nem éri el a 100%-ot, akkor a teljesítményszintet korrigálni kell.
A nyugdíjszámítás bonyolult folyamat, ajánljuk, hogy társoldalunk nyugdíjkalkulátorát vegyék igénybe a körülbelüli számításhoz.
Tisztelt Könyvelő iroda ! Azzal a kérdésel fordulok önökhöz ,hogy mikor mehetek elörehozot öregségi nyugdijba .1953.11.26.születtem jelenleg 41-éves munkaviszonyom van és van 2 év kor kedvezményem.10 évet dolgoztam egészség kárositó helyen,ezt 2003-ban a tb-nél intéztem .És eröl határozattom van ,hogy elfogaták. Tisztelettel:Németh Géza
Kedves Németh Géza!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év (2016.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével az életkori feltétel 61 év (2014.) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
42 év szolgálati idő esetén az előrehozás lehetősége a 60. életév (2013.).
Az igénylőre irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest kétévi korkedvezményben részesül az a férfi, aki legalább tíz éven át korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozott.
Ezt a 2 évet a fentiekben írt eredeti határidőből kell levonni.
A csökkentés mértéke százalékban:
a.) egy évvel a korhatár betöltése előtt (havi 0,3%) 3,6,
b.) több mint egy évvel a korhatár betöltése előtt (3,6% + havi 0,4%) 8,4.
Tisztelt könyvelő iroda!
1950-ben születtem, 43 év munkaviszonnyal mikor mehetek nyugdíjba?
Kedves Szabó László!
A megadott adatokkal az idei évben, 60. születésnapját követően vonulhat csökkentés nélküli, előrehozott öregségi nyugdíjba.
Részletes táblázatunkat honlapunkon olvashatja.
Tisztelt könyvelöiroda véleményem szerint rendszer hiba okozza hogy napi 10 választ kapok ami nem az enyém hanem valaki más várja ezeket a válaszokat kérem ha lehetséges nézzenekutána mert sokan nem kapják meg a várvavárt választ mert az mind az én cimemrejön Kérem megértésüket további jó munkát kivánok önöknek
Kedves balogh.istvánné!
Hála a Magasságosnak! – nem rendszerhibáról van szó. 🙂
Amikor Ön feltette kérdését, akkor bejelölte a “Jelölje be, ha szeretne emailben értesítést kapni új hozzászólás esetén!” – funkciót, és azóta a rendszer hűségesen küldi Önnek az értesítést.
Minden email alján ott található az a link, amivel le tud iratkozni erről a szolgáltatásról.
Erre – biztonsági okokból és az esetleges visszaélések elkerülése érdekében – kizárólag Önnek van lehetősége.
Tisztelt Könyvelöiroda! Elnézést az elirásért 43 évet akartam irni ,de köszönöm a gyors választ. Tisztelettel:Őze Antal
Ez sem csúnya teljesítmény: 16 éves korától munkaviszonyban lenni.. 🙂
És nincs miért elnézést kérnie.
Tisztelt Könyvelő iroda ! Arra szeretnék önöktöl választ kapni, hogy legközelebb mikor mehetek nyugdijba 1951 október 12-én születem , 53 év munkaviszonyom van. Válaszukat előre is köszönöm: Tisztelettel :Őze Antal
Kedves Őze Antal!
Öregségi nyugdíjkorhatára 62 év (2013), kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségéve a korhatár 60 év (2011) és minimum 37 év szolgálati idő.
Az 53 év szolgálati idő azért elírás, ugye? 6 éves korától munkaviszonyban lenni nem lenne kis teljesítmény.. 😉
Azt szeretném megtudni, hogy az egyetemi évek a munkaviszonyba beszámítanak-e? Másik kérdésem pedig hogy ha 1954. novemberében születtem mikor és milyen feltételekkel mehetek nyugdíjba?
Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel:
Kedves Károly Mária!
Az 1998. január 1-je előtti időszakban eltöltött felsőfokú tanulmányokat valamennyi nyugdíj és nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátás tekintetében szolgálati időként kell elfogadni. A figyelembe vehető tanulmányi időszak alatt a nappali tagozaton eltöltött hallgatói jogviszonyt kell érteni, a nyári szünet időtartamát is.
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év és 183 nap (2018. I. félév). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetősége 60 év és 183 nap (2015. I. félév) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Tisztelt Könyvelőiroda,
Csak hogy jól számolom-e, kérem válaszoljanak, az ember elvész a sok számban.
Vagyis ha idén dec.19-én betöltöm az 57 évet (53-ban születtem) és meglenne a 40 éves munkaviszonyom, akkor csökkentés nélkül kérhetném a korengedményes nyugdij megállapitását a rokkantsági helyett?
Ha igen:
Mivel dec 19 ig 39 év 255 napom lesz, akkor 3,5 hónappal később, 2011 márciusban meglesz a 40 évem, ha akkor kérem, akkor nem csökkentik?
Jól értem?
köszönöm a választ,
G.Edit
Kedves G.Edit!
Az, aki egyidejűleg több saját jogú nyugellátásra vagy több hozzátartozói nyugellátásra is jogosultságot szerzett, mind a saját jogú, mind a hozzátartozói nyugellátások közül a számára kedvezőbbet választhatja.
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év (2016). Előrehozott öregségi nyugdíjkorhatára 59 év (2012) és minimum 37 év szolgálati idő, amennyiben nem áll biztosítotti jogviszonyban, illetve nem rokkantnyugdíjas. (40 éves szolgálati idő esetén az előrehozott öregségi nyugdíj csökkentés nélküli.).
Ott is van egy “apró” tévedés, hogy Ön 2010. december 31-ig, amennyiben munkaadójával meg tud egyezni, korengedményes nyugdíjba vonulhatna.
Kedves Könyvelőirodai Ügyintéző,
Nagyon köszönöm a választ. Az utolsó mondatot elmagyarázná nekem? Az “apró” tévedés mit jelent ? MInden tiszteletem az Önöké, hogy ebben a hatalmas jogszabály-útvesztőben ilyen tökéletesen eligazodnak. MIndez nekünk nem olyan egyszerü, megérteni mit is kellene tennünk.
Idősorban ha leirom:
– idén dec.19-én leszek 57 éves
– jövőre márciusban lesz meg a 40 éves munkaviszonyom, mivel a rokkantsági nyugdij ideje is munkaviszonynak számit.
– jövőre májusban kellene rokkantsági felülvizsgálatra mennem
Ha mindezeket összerakom, jól gondolom a következőket?
– Márciusban kérjem a korengedményes nyugdijat (57 év és 40 év meglesz) , igy a jelenlegi megállapitott nyugdijam összege nem fog változni, mert nem kell csökkenteni.
Munkaadómmal nem tudok megegyezni idén, mivel nincs , rokkantság miatt. Van ennek valami hátránya?
Felhivhatom Önöket telefonon is ?
Nagyon köszönöm!
G.Edit
Kedves G.Edit!
Bár úgy lenne, hogy tökéletesen el tudnánk igazodni… 🙁
Az “apró” jelzővel arra hívtuk fel a figyelmét – egyéb információ hiányában -, hogy korengedményes nyugdíjba vonulni kizárólag akkor lehet(ne), ha volna munkaadója. Munkaadó hiányában azok a határidők vonatkoznak Önre, amit korábbi válaszunkban is írtunk.
Sajnos, arra nincs lehetőségünk, hogy Ügyfeleinken kívül személyes (telefonos, emailen keresztül, stb.) tanácsadással szolgáljunk. A honlap ingyenes szolgáltatásait könyvelőirodánk dolgozói saját szabadidejükben végzik, segítségképpen, közcélúan. Semmilyen szervezettől nem kapunk támogatást, vagy ellenértéket (nem is várjuk el), ugyanakkor nekünk is meg kell élnünk, Ügyfeleinket ki kell szolgálnunk.
Nagyon köszönöm !
Még egyetlen kérdés:
És ha egy családi kft alkalmazottja lennék, akkor a fizetendő összeg több éves nyugdij előre történő kifizetését jelentené?
Nemcsak a családi kft-nél, hanem minden vállalkozásnál, intézménynél így van: a munkaadó az előrehozott öregségi nyugdíj korhatárának eléréséig terjedő időszakra, előre kifizeti a nyugdíjigazgatóság felé a nyugdíj összegét, amelyet a Nyugdíjfolyósító havonta utal a nyugdíjasnak.
A korhatár elérését követően az állam fizeti tovább a nyugdíjat.
Tisztelt Könyvelőiroda!
1951-es születésű vagyok, igazolt 40 év 32 nap munkaviszonnyal. Jogosult vagyok a korkedvezményes nyugdíjra, szívesen mennék is, de a feltételek szigorodása miatt a Munkaügyi Központ felé is el kell juttatni a bejelentést. Személyesen megjelentem, ahol azt közölték, hogy 20 napon belül megpróbálnak a végzettségemnek megfelelő munkahelyet ajánlani. Én nyugdíjba szeretnék vonulni már az idén, köteles vagyok-e elfogadni a felajánlott munkalehetőséget és ezzel elesni a 2010. dec. 31.-ig érvényes korkedvezményes nyugdíjba vonulástól?
Tisztelettel
Szeri József
Kedves Szeri József!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 62 év (2013). Kizárólag csökkentéssel előrehozott öregségi nyugdíjkorhatára 60 év (2011) és minimum 37 év szolgálati idő.
Korkedvezményes nyugdíjra akkor jogosult, ha vannak olyan szolgálati évei, amelyek korkedvezményre jogosítják (szervezetet fokozott igénybevételnek kitevő munkakörök).
Korengedményes nyugdíjbavonulásra valóban jogosult, de ehhez az kell, hogy a munkaadójával meg tudjon egyezni, és a munkaadó vállalja azokat a terheket, amelyek rá nézve kötelezőek 2011-ig.
A megállapodás kötésre irányuló szándékot a munkáltatónak és a munkavállalónak a megállapodás kötést megelőző 30 nappal kell bejelentenie. A munkaügyi központ pedig
köteles a kézhezvételt követő 20 napon belül tájékoztatni a munkáltatót az érintett munkavállaló számára felajánlható megfelelő munkahelyekről.
A szándék bejelentést egyrészt a munkavállaló lakóhelye/tartózkodási helye szerint illetékes kirendeltséghez kell megtenni, mert a kirendeltség tud csak a megfelelő munkahely kérdésében tájékoztatást adni, másrészt annak minimálisan tartalmaznia kell azokat az adatokat, amelyek alapján a megfelelő munkahelyek kereshetőek.
T.Cim,
2003 óta rokkantnyugdijas vagyok, de 2011-ben kell visszamennem felülvizsgálatra. a Rokkantság megállapitásánál számitott napokhoz ha hozzáadom az idén 57. szülnapomig számitott időt : 39 év 255 nap lesz. Kérdésem, mennyivel csökkenne a megállapitott nyugdijam, ha kérném hogy idén elmehessek nyugdijba. Illetve, ha mégsem, akkor ezt csökkentés nélkül mikor tehetném meg?
Köszönettel!!!
Kedves G.Edit!
A lehetőségeket elolvashatja ebben az összefoglaló táblázatunkban.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Jelenleg 36 órás munkaviszony mellett EVÁ-s egyéni vállalkozó vagyok.
A korengedményes nyugdíjbavonulás feltételei fennállnak 2010. évben(betöltött 57 év, 39 év munkaviszony, és a munkáltatóm vállalja a szerződés megkötését)
Kérdésem az, hogy a korengedményes nyugdíj mellett megtarthatom-e EVÁ-s egyéni vállalkozásomat.
Válaszukat megköszönve: tisztelettel
Sulyok Istvánné
Kedves Sulyok Istvánné!
Igen, megtarthatja; ekkor – a törvény erejénél fogva – kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó lesz.
Tiszteltt !
Könyvelői iroda.
Szeretném meg kérdezni,hogy mikor mehetet csökkentés nélküli korkedvezményes ,nyugdijba ?
1952 12.27 születésű férfi vagyok . 1969 április tól folyamatos munka viszonyom van az az 40 év ,
Válszukat előre is köszönöm
Tisztelettel —————-Lévai JÓZSEF
Kedves Lévai józsef!
Ugyenezt a kérdést 2009. december 13-án már megkérdezte, és nem egészen 6 órán belül megválaszoltuk. A választ itt olvashatja.
Amennyiben munkaadójával meg tud egyezni, az idei évben még csökkentett összegű korengedményes (és nem korkedvezményes!) nyugdíjba vonulhat.
Az idén felülvizsgáltak, a II.fokon 48 % egészs.károsodást állapítottak meg,
tehát nem jár semmi, mert vállalkozó vagyok.54-es születésü vagyok, de ez az
év már a 42 évem lesz. Mindent munka mellett kellett abban az időben tanulni.
10 évet dolgoztam tanácsnál, akkor még tanács volt.
Ezt meglovagolva, meg a 42 évemet hogy jöhetnék el én hamarabb
nyugdijba.
Várom a válaszukat ? amit sejtek is, de töröm a fejem,
hogy miért kell 42 év után kuncsorogni azért a kis pénzért !
Kedves Hadrik Jné!
Valóban tiszteletreméltó dolog, hogy 14 éves kora óta folyamatosan dolgozik. Le a kalappal!
Sajnos, jól sejti: legkorábban 2014. II. félévben vagy 2015. I. félévben vonulhat csökkentett összegű előrehozott nyugdíjba. Teljes összegű nyugdíjban 63 év 183 napos életkora betöltésekor lesz jogosult (2017. II. félév vagy 2018. I. félév).
Csak az egészség legyen, a többi pedig majd lesz valahogy, nem? 😉
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Nagy Tisztelet Önöknek a sok hasznos tanácsért, melyek igen sokunknak segitséget jelent.
A következő kérdésem lenne.
Férjem 1953.04.12-én született.
Saját vállalkozásunkban(BT) dolgozunk főfoglalkozásu társas vállalkozóként mindketten.Férjem beltag, én kültag vagyok.
Kérdésem:
Van arra lehetőség, hogy férjem jan.01-től előrehozott nyugdijba menjen(igényeljen), melyet vállalkozásunk kifizetne?Ugy tudom munkaviszonyos jogviszony mellett kérhető ez.
Amennyiben igen, dolgozhat továbbra is az előrehezott nyugdij mellett a saját vállalkozásunkban, vagy más formában lehetséges tovább munkát végeznie?
Köszönettel: Soltészné
Kedves Soltészné!
Kérdéséből ítélve Ön a korengedményes nyugdíjra gondol (a férje öregségi korhatára 63 év (2016), előrehozott öregségi nyugdíjkorhatára 61 év (2014) és minimum 37 év szolgálati idő {42 év szolgálati idő esetén az előrehozott öregségi nyugdíj életkori feltétele 60 év (2013.)}
A férje kora alapján, az általános szabályok szerint (amennyiben a szolgálati ideje megvan) korengedményes nyugdíjra jogosult még ebben az évben, de ahogyan Ön nagyon helyesen írta: a korengedményes nyugdíj feltétele a munkaadó és a munkavállaló megállapodása. Egy beltag és egy kültag esetén a férjének nincs munkaadója, így a Bt. vele megállapodást sem köthet.
A további foglalkoztatását pedig a korengedményes nyugdíjbavonulás meghosszabbításáról szóló 283/2009-es kormányrendelet 1. § (2) bekezdése tiltaná.
Ugyanakkor azt semmi nem tiltja, hogy a férje elhelyezkedjen valahol munkaviszonyba (történetesen egy nagyon jó barátja vállalkozásánál), és ott a munkaadóval megegyezzen a nyugdíjbavonulásról, annak az írásunknak a megfelelő alkalmazásával, amelyhez kérdését feltette.
Nagyon jónak találom a cikkeiket, köszönöm.
Korengedményes nyugdíjjal kapcsolatban szeretnék kérdezni.
1953.02.13.-án születtem, megkértem a a szolgálati idő megállapítását, 2010. jún. 30.-ig kb. 39 év szolgálati időm lesz.
Kérdéseim.
1. Korengedményes nyugdíjnál milyen csökkentő tényezővel kell kalkulálni az én esetemben (8.4%, vagy több? )
2. A megadott kalkulátor (Nyugdíjkalkulátor 2010.) már a nyugdíszámításhoz szükséges nettó értékekkel kalkulál? (én a nyugdíjintézet által megadott éves keresetet írom be.)
Köszönettel
Kiss Csaba
Kedves Kiss Csaba!
Köszönjük szépen a dicsérő szavakat!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év (2016.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével az előrehozott öregségi nyugdíj korhatára 61 év (2014.) és minimum 37 év szolgálati idő. [42 év szolgálati idő esetén az életkori feltétel 60 év (2013.) ]
Az ismertetett adatok alapján az előrehozott nyugdíjra (feltéve, hogy addig folyamatosan van szolgálati ideje) 2013-ban lesz jogosult.
A nyugdíjcsökkentés legmagasabb értéke (%-ban)
a.) egy évvel a nyugdíjkorhatár betöltése előtt: 3,6 (havi 0,3)
b.) több mint egy évvel a korhatár betöltése előtt: max. 8,4 (3,6 + 0,4/hó)
A 2010-es kalkulátor a 2010-ben hatályos szabályok szerint számol, a végösszeg ahhoz az összeghez hasonlít, amit a nyugdíjigazgatóság meg fog állapítani.
Köszönöm.
3 további kérdés:
1. Ez a lehetőség csak 2010-ben érvényes? Mi van 2011-ben
2. Milyen jelentősége van a 40 éves szolgálati időnek? (2010. dec. 31.-én kb. 39,5 év szolgálati időm lesz.
3. Ha korengedményes nyugdíjba megyek, foglalkoztathat-e a munkáltatóm tovább?
Amit eddig olvastam erről, elég ellentmondásos …
Köszönettel
Kiss Csaba
Kedves Kiss Csaba!
1. Ezt a kérdését teljesen nem értjük. Milyen 2010-es lehetőség? 🙁
2. A 40 éves szolgálati idő az 1952-ben, 1953-ban született nőknél és az 1949-ben, 1950-ben született férfiaknál játszik szerepet: esetükben ekkor lesz az előrehozott öregségi nyugdíj csökkentés nélküli.
3. Elvileg igen, gyakorlatilag figyelmébe ajánljuk a 283/2009-es kormányrendelet 1.§ (2) bekezdését:
“Ha valaki hozzátartozójával vagy olyan jogi személlyel, amellyel való viszonyában többségi befolyás áll fenn, továbbá ha a jogi személy a tagjával vagy vezető tisztségviselőjével, illetve annak hozzátartozójával köt ilyen szerződést, a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet vélelmezni kell. Ugyancsak vélelmezni kell a rosszhiszeműséget, illetve az ingyenességet azonos természetes vagy jogi személy befolyása alatt működő jogi személyek egymás közötti szerződéskötése esetén, akkor is, ha közvetlen vagy közvetett többségi befolyás nem áll fenn.”
Tisztelt Hölgyem, Uram,
édesanyám 1954. decemberében született, 2010-ben 39 év munkaviszonnyal fog rendelkezni. Szeretném megkérdezni, hogy mikor mehet legkorábban nyugdíjba úgy, hogy a nyugdíjának teljes összegét megkapja. Válaszukat előre is köszönöm.
Tiszetelettel:
Vajkóné Hrachoviczky Mónika
Kedves Vajkóné Hrachoviczky Mónika!
Édesanyja öregségi nyugdíjkorhatára 63 év és 183 nap (2018. I. félév). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével az előrehozott öregségi nyugdíj feltétele 60 év és 183 nap (2015. I. félév).
Tisztelt Könyvelőiroda,
Férjem 1952. 10. 30-án született, 15 éve egyéni vállalkozó, szeretném megkérdezni, hogy lehetősége van e korengedményes nyugdíjra.
Kb. 42 éves munkaviszonya van.
Köszönettel:
Rajna Istvánné
Kedves Rajna István(né)!
Az öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap. (2015. I. félév). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 60 év és 183 nap (2013. I. félév) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
42 éves szolgálati idő esetén az életkori feltétel 60 év (2012.)
Javasoljuk, ha nem tették volna még meg, kérjék meg a nyugdíjigazgatóságtól az ingyenes, elektronikusan is lekérhető szolgálati évek előzetes megállapítását. (Nem mindegy, hogy kb. 42 év, vagy 42 év… 😉 )
Korengedményes nyugdíjra jelen helyzetben nem jogosult a férje, mivel egyéni vállalkozó, így nincs munkaadója, akivel meg tudna állapodni.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Nagyon tetszik a honlapjuk, és ezen felbuzdulva szeretnék Önöktől segítséget kérni.
1. 1952.07.28-án születtem, 1970.szept.l-től dolgozom. Mikor, mehetek nyugdíjba, illetve mennyi nyugdíjra számíthatok?
2. Párom 1951.03.30-án született, 1969 óta dolgozik, azt tudom hogy csökkentett összegű nyugdíjba mehet, ha 60 éves korában szeretne elmenni nyugdíjba, mennyi nyugdíjra számíthat?
A fő kérdésem, hogy a csökkentett összeg az már mindíg csökkentett lesz, vagy a tényleges korhatárnál kiegészül?
Kedves Simon Károlyné!
Köszönjük szépen a dicséretet! 🙂
1. Kérjük, olvassa el honlapunkon az Ön esetére vonatkozó, részletes összefoglaló táblázatunkat.
2. Információja párjáról helytálló.
A csökkentett összegű nyugdíj összege nem változik az öregségi nyugdíjkorhatár elérésekor (nem számítva ide a mindenkinek járó, éves emelések összegét).
A nyugdíj összegét egyik esetben sem tudjuk megmondani, hiszen ahhoz számtalan adat nem áll rendelkezésünkre. Alapvetően a keresettől és a szolgálati évek számától függ. (Nyugdíjszámításra nem is vállalkozunk, mert kellően összetett és bonyulult feladat, csak egyedileg határozható meg. Tájékozódás céljából javasoljuk laptársunk nyugdíjkalkulátorát.)
Tisztelt iroda azzal a kéréssel fordulok önökhöz hogy én 1953 07 08 án születtem 38 éves munkaviszonnyal rendelkezem, a honlapon azt irják hogy a ki az 53életévét betölti 2010 december 31ig és 37év szolgálati idövel rendelkezik az elmehet nyugdijba. A nyugdij intézet csak 58évesen engedélyezi a korkedvezményes nyugdijba vonulást. kérdésem akkor mikormehetek korkedvezményes nyugdijba.
Kedves balogh.istvánné!
Ne haragudjon meg ránk, de Ön kissé figyelmetlenül olvasta honlapunkat, vagy inkább kissé megkeverte a fogalmakat. 😉
Az Ön öregségi nyugdíjára és előrehozott öregségi nyugdíjára vonatkozó tudnivalókat honlapunkon itt, ebben az összefoglaló táblázatban olvashatja. (ez alapján valóban 2011-ben vonulhat előrehozott öregségi nyugdíjba, ahogyan azt – helyesen – a nyugdíjbiztosítási igazgatóság elmondta Önnek.)
A honlapunk másik írásában, ahova Ön a hozzászólását írta, úgyszintén igazat mondtunk. De ott se nem öregségi-, se nem előrehozott öregségi nyugdíjról van szó, hanem korengedményes nyugdíjról.
Amennyiben munkaadójával meg tud állapodni, akkor az idei évben korengedményes nyugdíjba vonulhat – a feltételei megvannak, kizárólag munkaadóján és Önön múlik, hogy meg tudnak-e állapodni, és a megállapodást benyújtják-e a nyugdíjigazgatóságnak.
A negyedik fogalom, amit belekevert a hozzászólásába, az a korkedvezményes nyugdíj. Amennyiben – egészségét a szokásos módon jobban igénybevevő (meghatározott) munkakörben dolgozott éveket, amelyek korkedvezményre jogosítják, akkor ezeket az éveket le kell vonni az előzőekben említett korhatárokból.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Nagy tisztelettel,és figyelemmel olvastam honlapjukat,részletesen leírom adataimat, szeretnék részletes választ kérni nyugdíjba vonulásom lehetőségéről.
1954.12.28-án születtem.1971.10.11. -óta folyamatos munkaviszonnyal rendelkeztem 2009.05.02. -ig. Egészségi állapotom nagyon megromlott szív és érrendszerű problémák miatt jelenleg is kezelés alatt állok . /nem táppénz/
2009.05.02.-ól passzív táppénzen voltam.2009.06.17.-ig.2009.06.18.-ól-
2010.03.16.ig álláskeresési támogatást vettem igénybe. 2010.03.17.-től-2010.09.12.-ig álláskeresési segélyre vagyok jogosult.
Ha jól számolom folyamatos munkaviszonyom 2010.10.11. ig 39 év munkaviszonnyal fogok rendelkezni.2007.12.31. ONYF határozatban elfogadott
nyugdíj jogosultság 36 év +2008.év+2009.év+2010.09.12. /2 gyermeket szültem 1972.-ben és 1974.-ben
2010.március 24.-én az ORSZI 30%-os rokkantsági fokot állapított meg I.fokon.
Pénzügyi területen dolgoztam , elhelyezkedési esélyeim ,egészségi állapotom miatt elhelyezkedni nem tudok. Milyen lehetőségeim vannak , ebben szeretném
kérni tisztelettel a segítségüket.
Amiben lehetőséget látok ez az én rálátásom:
1., Megfellebbezzem II. fokon az ORSZI határozatát?
2., A családon belül /Bt/megfizetem a a korkedvezményes nyugdíjazás járulékait, de mennyi lenne ez az összeg , és milyen időszakra?
Köszönettel,tisztelettel várom részletes válaszukat !
Fonyódi Lászlóné
Tisztelt Fonyódi Lászlóné!
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 63 év és 183 nap (2018. I. félév). A kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével az előrehozott öregségi nyugdíj életkori feltétele 60 év és 183 nap (2015. I. félév)és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Korengedményes nyugdíjba vonulásának nincs meg a törvényi feltétele, így az nem járható út jelenleg.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
1951.aug.5.-én születtem.
2010. okt.4.-én meglesz a 40 éves munkaviszonyom.
Jelenleg nyugdíj elötti munkanélküli segélyt kapok.
Mikor mehetek – elöre hozott, (csökkentet) – nyugdíjba.
Válaszukat elöre is köszönöm.
Kedves Csámpai Lajos!
Az Ön öregségi nyugdíj korhatára 62 év (2013.). Kizárólag csökkentéssel történő előrehozás lehetőségével 60. életév (2011.) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Ebben az évben töltöm be az 57. évemet. A munkáltatómnak megkötné a megállapodást, de nem biztos, hogy lesz pénze kifizetni a két évet. Azt mondja, hogy nincs lehetőség arra, hogy én kifizessem helyette.
Válaszukat előre is megköszönöm!
Kedves Kovács Józsefné!
Jogszerűen nincs is módja kifizetni a munkaadó helyett.
Azonban javasoljuk, olvassa el ezt az írásunkat…. 😉
Tisztelt Könyvelő Iroda !
1952.09.26.-án születtem. Főállású egészségügyi dolgozó vagyok , 40 éves munkaviszonyom már megszereztem. Tiszteletdíjas polgármesterként 3 ciklusban dolgozom, tehát 12. éve. Kérdésem : Megillet – e tiszteletdíjas polgármesterként bármilyen korkedvezmény ? Mikortól mehetek nyugdíjba? Válaszukat köszönöm .
Kedves Szűcs Lászlóné!
Alapesetben az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap (2015. I. félév). Előrehozott öregségi nyugdíjkorhatára 59 év (2011.) Mivel 40 év szolgálati idővel rendelkezik, az előrehozott öregségi nyugdíja csökkentés nélküli lesz.
Ámde, jön a polgármesterség kérdése:
Öregségi nyugdíjra jogosult az a polgármester – az egyéb jogosultsági feltételek esetén -, akinek a megbízatása a 2. § (1) bekezdés a) pontja szerint szűnik (magyarul: új polgármestert választanak)meg, feltéve, hogy
három vagy ennél több választási ciklus – de legalább tizenegy év – során polgármesteri vagy alpolgármesteri tisztséget tölt be, és a tisztségének megszűnését követő hetedik naptári év végéig az öregségi nyugdíjkorhatárt, illetve a korkedvezménnyel csökkentett, reá irányadó korhatárt eléri.
A jogosultság igénybevételéről a polgármester a tisztségének megszűnésétől számított három hónapon belül dönthet.
Magyarra fordítva: amint új polgármestert választanak, attól a pillanattól jogosulttá válik öregségi nyugdíjat igénybe venni.
A feleségem egy év és három hónapja a válságra való hivatkozással, napi 6 órás munkarendben dolgozik.
Lesz-e és milyen hátrányos következménye lesz a csökkentett munkaidőnek nyugdíjba vonulásakor, ha 1954-ben született és 1973 február óta folyamatos munkaviszonya van.
Kedves zámbó józsef!
Részmunkaidő esetén a szolgálati idő is arányosan kerül megállapításra (tehát egy év munka heti 40 órás foglalkoztatással egy év szolgálati idő, 20 órással fél év szolgálati idő).
Az egy év három hónap munkaviszony esetünkben azt jelenti, hogy a szolgálati ideje ((12hónap + 3hónap)/8)*6 = 11 1/4 hónap erre az időszakra vonatkozóan.
Természetesen, sajnos, a nyugdíj összegébe is negatív irányba fog belejátszani… 🙁
Tisztelt Könyvelő Iroda!
1951.02.12-én születtem.1969 óta van folyamatos beszámítható munkaviszonyom.
1972 óta dolgozom egy szakképző intézetben,jelenleg is.2011ben jogosult vagyok korkedvezményes előrehozott nyugdíjra.A 90es évek elején(tanulóhiány miatt)több éven keresztül 50,60,70,80 százalékos leterheléssel dolgoztam.
A kérdésem:ezeket az éveket hogyan veszik figyelembe a szolgálati idő meghatározása során?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel
Kedves Zügn Lajos!
Kérdését két azonos példányban is megkaptuk, de csak egyszer válaszolunk (a másodikat kitakarítottuk). 🙂
Az Ön öregségi nyugdíjkorhatára 62 év (2013.). Előrehozott öregségi nyugdíjkorhatára (kizárólag csökkentéssel) 60 év (2011.) és minimálisan 37 év szolgálati idő..
Nem értjük teljesen az 50, 60..stb százalékos leterhelést. Ez részmunkaidőt jelentett, vagy csak csökkentett összegű díjazást? Részmunkaidő esetén a szolgálati idő is arányosan kerül megállapításra (tehát egy év munka heti 40 órás foglalkoztatással egy év szolgálati idő, 20 órással fél év szolgálati idő).
A csökkentett összegű díjazás majd a nyugdíj számításánál megállapított összeget fogja befolyásolni, negatív irányba.
2010-ben töltöm be az 57. életévemet, 42 év munkaviszonnyal rendelkezem és szeretnék elmenni korengedményes nyugdíjba. Azt szeretném megkérdezni, hogy mikor és hogyan lehetséges ez?
Kedves Mandlik Miklósné!
Honlapunkon táblázatba foglaltuk az Ön esetére a legfontosabb határidőket; itt olvashatja.
Kérem szíveskedjenek válaszolni, mi a helyzet akkor, ha a korengedményes nyugdíjra vonatkozó megállapodást a munkáltató és a dolgozó nem kötötte meg 2009. december 31-ig. Hogy van lehetősége a dolgozónak korengedményes nyugdíjba menni. A munkáltató mindenképpen teljesítené a kötelező kifizetést.
Köszönettel.
Kedves Varga Istvánné!
Amennyiben a jogosultsági feltételek megvoltak 2009-ben, akkor 2010-ben is meg kell, hogy legyenek; idén december 31-ig még van lehetőség a megállapodás megkötésére, csak egy kicsit változtak a szabályai (pl. előzetes Munkaügyi Központba történő szándék-bejelentés).
örömmel találtam rá a honlapjukra! kérem segítsenek nekem!
1953 októberben születtem. kikértem szolgálati időmet,ami 37 év 210 nap.
a munkáltatóm,jelenleg a felszámolóm,az új tulajdonosom a régi lesz 99%
a kalkulátorral kapott 77%-s nyugdijam annyi mint a jelenlegi netto keresetem
mit tanácsolnak,javasolnak milyen stratégiát viselkedést javasolnak?
és azt is szeretném tudni mit jelent és vajon mit hoz ha 2013-tól valóban bruttóból számított lesz a nyugdíjam
Kedves zámbó józsef!
Dicsérő szavai tagadhatatlanul hizlalják májunkat; köszönjük szépen! 🙂
A dolgok jelen állása szerint legkorábban 2014-ben vonulhatna csökkentett összegű, előrehozott öregségi nyugdíjba (2016 az öregségi nyugdíjkorhatára).
Ha azt akarta mondani, hogy a jelenlegi munkaadójával meg tud állapodni a korengedményes öregségi nyugdíjbavonulásról, és a várható, csökkentett összegű nyugdíja nagyjából annyi, mint a jelenlegi jövedelme, akkor tanácsunk az, hogy állapodjanak meg. Még ebben az évben van Önnek erre, vagyis idén korengedményes nyugdíjra jogosult.
2013-ra jósolni nem szeretnénk, hisz’ azt sem tudjuk, mi az Ön döntése, lehetősége, és mi fog történni addig, sőt semmilyen adatot nem ismerünk Öntől (személyes tanácsadást pedig csak fizetős Ügyfeleink részére vállalunk).
Tisztelt könyvelő iroda!
Arra szeretnék önöktől választ kapni, hogy 2002-től rokkant nyugdíjas vagyok
1952.ben születtem, szeptemberben megyek felülvizsgálatra,és ha visszaveszik a rokkantságomat milyen lehetőségem van. 31 évem van ledolgozva,a nyugdíjaztatásom idején nem volt munkaviszonyom.
Köszönettel: egy egyelőre gyógyult rákos beteg.
Kedves Manusek Gusztávné!
Az Önre vonatkozó nyugdíjbavonulás feltételeiről és lehetőségeiről szóló táblázatunkat a honlapunk ezen írásában találja meg.
A rokkant nyugdíjban töltött időszak szolgálati időnek minősül.