2011. december 08-án megjelent a Magyar Közlöny 148. száma a 2011. évi CLXVII. törvénnyel, amely a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. november 28-i Országgyűlésen elfogadottakat hirdeti ki.
Korhatár előtti öregségi nyugdíj 2011. december 31-ét követő kezdő nappal nem állapítható meg.
A 2012. január 1-ét megelőző kezdő naptól megállapításra kerülő korhatár előtti nyugdíjak megállapítására a korhatár előtti öregségi nyugdíj kezdő napján hatályos szabályokat kell alkalmazni.
Egyszerűen és magyarul: 2012. január 1-től kezdődően, egyetlen éles vágással megszűnik mindenfajta nyugdíjkorhatár elérése előtti öregségi nyugdíj:
c) korhatár előtti öregségi nyugdíj: az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött személynek járó
ca) előrehozott öregségi nyugdíj,
cb) csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj,
cc) korkedvezményes nyugdíj,
cd) bányásznyugdíj,
ce) korengedményes nyugdíj,
cf) az egyes művészeti tevékenységeket folytatók öregségi nyugdíjra jogosultságáról szóló 5/1992. (I. 13.) Korm. rendelet alapján megállapított öregségi nyugdíj,
cg) a polgármesteri tisztség ellátásának egyes kérdéseiről és az önkormányzati képviselők tiszteletdíjáról szóló 1994. évi LXIV. törvény 2012. január 1-jét megelőzően hatályos rendelkezései alapján megállapított öregségi nyugdíj,
ch) az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló 2004. évi LVII. törvény 2012. január 1-jét megelőzően hatályos rendelkezései alapján megállapított öregségi nyugdíj,
ci) az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló 1990. évi LVI. törvény 2012. január 1-jét megelőzően hatályos rendelkezései alapján megállapított öregségi nyugdíj,
cj) szolgálati nyugdíj;
A legfontosabb információ: a korhatár előtti ellátás bevezetése nem azt jelenti, hogy az előzőekben megállapított nyugdíjának pénzösszegét ezentúl nem fogja megkapni.
Magyarul annyit jelent, hogy
– az állam egy másik zsebéből fizeti az ellátást,
– nem illetik meg a nyugdíjasokat megillető jogok (néhány kivételtől eltekintve), továbbá
– ez az ellátási forma – bizonyos esetekben megvonható, vagy éppen le is lehet mondani róla.
Nyugdíjba vonulni és nyugellátást kapni az államtól az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésekor lehetséges 2012. január 01-től!
A nők 40 éves, kedvezményes nyugdíjára vonatkozó szabályozás továbbra is hatályban marad, és számukra (a kivételek egyikeként) 2012. január 01-jét követően is öregségi nyugdíj kerül folyósításra.
Az 1949-ben, vagy azt megelőzően született korhatár előtti megállapított nyugdíjak összegét 2012. január 01-től ugyancsak öregségi nyugdíjként folyósítják.
Az 1954-ben, vagy azt megelőzően született, szolgálati nyugdíjban részesülő személynek a szolgálati nyugdíja csökkentés nélküli, teljes összegét 2012. január 01-től öregségi nyugdíjként folyósítják tovább.
A felsorolt esetekben is (tehát, a továbbfolyósításnál) az öregségi nyugdíj szüneteltetésének szabályait figyelembe kell venni.
Korhatár előtti ellátás megállapítására 2011. december 31-ét követő naptól jogosult az, aki
– 2011. december 31-ig az előrehozott, a csökkentett előrehozott öregségi nyugdíjra a 2012. január 01-jét megelőző szabályok szerint a szükséges
a.) életkort betöltötte, és
b.) szolgálati időt megszerezte
– az 1953-ban született nő, aki az 59. életévét betöltötte, és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-ig legalább 37 év szolgálati időt szerzett,
– a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-ig szerzett a 2012. január 1-jét megelőző szabályok szerint korkedvezményre jogosultságot,
– 2011. december 31-ig bányásznyugdíjra jogosultságot szerzett a 2012. január 1-jét megelőző hatályos szabályok szerint,
– 2011. december 31-ig az egyes művészeti tevékenységeket folytatók öregségi nyugdíjára jogosultságot szerzett a 2012. január 1-jét megelőző hatályos szabályok szerint,
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a korhatár előtti ellátásban részesülők esetében érvényes a keresőtevékenységre vonatkozó korlátozás!
Amennyiben a korhatár előtti öregségi nyugdíjat 2008. január 1-jét megelőző kezdőnappal állapították meg, akkor a korlátozás 2012. június 30-át követően szerzett jövedelmek esetén lép életbe.
A korhatár előtti ellátás folyósítását szüneteltetni kell azokra a hónapokra, amikor a jogosult álláskeresési ellátásban részesül.
A korhatár előtti ellátást a szüneteltetésen túl meg is lehet szüntetni (nem úgy, mint korábban a nyugdíjat), akár kérelemre is, de a nyugdíjmegállapító szerv határozatával is.
Amennyiben egy korhatár előtti ellátásban, illetve szolgálati járandóságban lévő személyt feketemunkán érnek (“… személy foglalkoztatására a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában kerül sor…”)
– a jogsértést megállapító határozat jogerőre emelkedését követő hónaptól az ellátást megszüntetik, és
– az ellátás egy évi összegét kell fizetnie (ha kevesebb, mint egy éve kapja az ellátást, akkor a teljes összeget), valamint
– “Akinek a korhatár előtti ellátása vagy szolgálati járandósága megszűnik,annak korhatár előtti ellátás és szolgálati járandóság ismételten nem állapítható meg.”
Amire még nyomatékkal felhívjuk a figyelmet: a korhatár előtti ellátásban vagy szolgálati járandóságban részesülő nem minősül nyugdíjasnak!
Aki a nyugdíja mellett eddig vállalkozóként (beleértve az EVA hatálya alá tartozókat is) tevékenykedett, az számoljon azzal, hogy 2012. január 1-től kezdődően teljes mértékű járulékfizetésre lesz kötelezett !
T. Könyvelőiroda!
Szolgálati járandóságot kapok. Feketemunkának számit-e, ha 4 órás munkaszerződéssel 8 órát dolgozom egy nap.
Milyen esetben (ha egyáltalán van ilyen) nem vonják a járandóságból az adót.
Válaszukat köszönöm K B.
Kedves Kontra Béla!
Ugyan nem a szó klasszikus értelmében, de mégis annak minősül.
Tisztelt Cím
Édesanyám 2012. január 01-től rokkantsági ellátásra jogosult (1954.11.29-én született, 67%-ban egészségkárosult) egyéni vállalkozóként ingatalan bérbeadási tevékenységet folytat. A kérdésem az lenne, hogy mekkora járulék és adófizetési kötelezettség terheli 2012 évben? valamint jól értelmezem-e a törvényt, hogy nem kell felülvizsgálatra mennie mert az öregségi nyugdíjkorhatáron belül van 5 évvel?
Köszönettel
Seresné Magyar Henrietta
Tisztelt Könyvelőiroda Pécs!
Nagyon köszönöm a gyors választ, valóban szolgálati járandóságom lesz, a vállalkozást szüneteltetem a keresetkorlátra eddig is kellet figyelnem. Még egy kérdés ha szüneteltetem a vállalkozást akkor ezt 1 adóév alatt hányszor kérhetem, pl: 01.01-től szünet utána 08.01-én esetleg bejelentem 1 hónapra és 09.01-től ismét szünet majd esetleg dec 01-én újra bejelentem. Azért kérdezem mert ugye megbízási szerződéssel nagyon nem lehet költségelni és esetleg erre a két hónapra számolok el több költséget,köszönöm a választ, további jó munkát.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
A következő lenne a kérdésem.
A húgom 1953. október 29-én született. 42 év szolgálati ideje van (Nyugd.bizt.Ig. által igazoltan)
A 40 éves munkaviszonyhoz még 11 hónapra lenne szüksége. Sajnos most betegség miatt már nem tud dolgozni. Persze a kora miatt sem igazán talál munkát.
A korhatár előtti ellátásra jogosult-e? A jogszabály szerint én azt vettem ki, hogy igen, ha betöltötte az 59. életévét, ami ez év októberében lesz.
Ha jogosult a korhatár elótti ellátásra, akkor ennek az összegét a 42 év szolgálati idő szerint számolják-e ki? Ennek az összege csökkentett-e vagy mi alapján számolják ki?
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Előre hozott öregségi nyugdíjas vagyok. 1951 02.-hóban születtem, az lenne a Tiszteletteljes kérdésem, hogy az új tv. szerint 2012 01.-hótól milyen minősítést kapok, öregségi nyugellátást? Mivel még van egy évem az öregségi nyugdíjig, dolgozhatok e és milyen kereset korlátozás vonatkozik az én esetemben?
Kedves Julika!
Abban az írásunkban, amelyhez kérdését írta, éppen ezt ismertetjük. Jó, azt elismerjük, hogy nem pont önnek címeztük, de azért legyen kedves elolvasni.. 🙂
A keresetkorlátozásról is külön írtunk, többször is, és a kérdés-válaszokat is érdemes átolvasni; annyiszor volt már téma.
Tisztelt Könyvelőiroda Pécs!
Fantasztikus ez az önzetlen segítségük a mai világban ez példaértékű!
Az én kérdésem: Szolgálati járadékos lettem 2012-től. 4 éve vállalkozó vagyok 662201 a fő tevékenységem. Érdeklődnék ezt végezhetem-e a cég által megbízási szerződéssel mivel főtevékenységűként az 57000ft + adó és iparűzési esetén már annyira nem éri meg. Azért szeretnék körültekintő lenni mert nem szeretném ha megvonnák a járadékom. Válaszukat előre is köszönöm és további jó munkát.
Kedves istván!
Önnek és másoknak is köszönjük szépen az elismerő szavakat!
Amennyiben arra gondol, hogy 2012.01.01-től a biztosítási ügynöki, brókeri tevékenységét főfoglalkozásban végzi vállalkozóként, akkor a közterhe havonként valóban annyi, amennyit írt, és ez kb. 10x-ese az elmúlt évinek. Hogy megéri-e, vagy sem, azt nem tudjuk eldönteni.
Szolgálati járandóságot kap, ugye? Nem járadékot?
Megbízási szerződéssel dolgozhat a megbízónak, de ettől még a keresetkorlátra is ügyelnie kell, és, ha van vállalkozása, akkor is ezt a minimál járulékot kell fizetnie, hacsak nem szünetelteti, vagy szünteti meg a vállalkozását. Ezekről a lehetőségekről könyvelőjével egyeztessen.
Tisztelt Könyvelőiroda Pécs!
Nagyon köszönöm a gyors választ, valóban szolgálati járandóságom lesz, a vállalkozást szüneteltetem a keresetkorlátra eddig is kellet figyelnem. Még egy kérdés ha szüneteltetem a vállalkozást akkor ezt 1 adóév alatt hányszor kérhetem, pl: 01.01-től szünet utána 08.01-én esetleg bejelentem 1 hónapra és 09.01-től ismét szünet majd esetleg dec 01-én újra bejelentem. Azért kérdezem mert ugye megbízási szerződéssel nagyon nem lehet költségelni és esetleg erre a két hónapra számolok el több költséget,köszönöm a választ, további jó munkát.
Tisztelt Könyvelőiroda Pécs!
1952 májusában született nő vagyok, 2011 májusában 40 év+198 nap szolgálati idővel az akkori jogszabályok szerint előrehozott nyugdíjba mentem.
Sajnos ennek ellenére nem vagyok jogosult a nők 40 éves munkaviszonyából adódó kedvezményére , a teljes jogú öregségi nyugdíjra, mert a nappali felsőfokú tanulmányok nem számítanak e tekintetben – ahogy olvastam,a jogosultsági idő nem azonos a szolgálati idővel.
Most nem is abbéli döbbenetemet kívánom kifejezni,hogy szerzett jogok vesznek el, hanem azt szeretném kérdezni,hogy az új szabályozás egyben azt is jelenti,hogy az “új” ellátás után levonják-e a 16% szja-t? – és pl. elveszik az utazási kedvezményt is?
Ez óriási érvágás és mellbevágó ha így van mert ez minusz több 10000 forintottal kevesebb havi bevételt jelent az eddigiekhez képest.(az eddig jogosan kapott előrehozott nyugdíj összegéhez képest.)
válaszukat köszönöm.Andrea
Kedves Andrea!
Az 1950. évben vagy azt követően született korhatár előtti öregségi nyugdíjban részesülő személynek a korhatár előtti öregségi nyugdíját 2012. január 1-jétől – a 2012. januári nyugdíjemelés mértékével növelt összegben – hivatalból korhatár előtti ellátásként kell továbbfolyósítani az öregségi nyugdíj szüneteltetésére vonatkozó szabályok (Tny. 83/B. §) figyelembevételével.
Amire ön gondolhatott az az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló 1990. évi LVI. törvény 2012. január 1-jét megelőzően hatályos rendelkezései alapján megállapított öregségi nyugdíjában részesülőkre vonatkozik.
Kedves Könyvelőiroda Pécs!
Köszönöm a nagyon gyors választ, hihetetlen,hogy az éjjel 11 óra után feltett kérdésemre másfél óra alatt válaszoltak!
tehát akkor a kérdésemre a válasz az,hogy nem kell 16% szja-t fizetnem a korhatár előtt folyósított ellátásom után?
Vagyis akkor számomra semmi nem változik,és kapom pl az utazási kedvezményt és ugyanannyi (illetve a januári emeléssel növelt)csak más elnevezésű ellátásomat mint eddig?
Az eddig olvasott válaszadásaikból azt szűrtem még le magamra vonatkoztatva,hogy a minimálbér 18 szorosáig lehet pl eseti megbízásom.
Ugye jól értelmeztem?
üdvözlettel:Andrea
Kedves Andrea!
Az utazási kedvezmények és egyéb hasonlók kivételével jól gondolja. Mivel a korhatár előtti ellátással bírók nem minősülnek nyugdíjasoknak, részükre a nyugdíjkedvezmények sem járnak.
T. Könyvelőiroda!
Szolgálati járandóság mellett vállalhatok-e 8 órás munkát, csak a keresetem az évi 93000×18-at ne haladja meg?
üdvözlettel: K B
Kedves Kontra Béla!
Igen, a keresetkorlátozásra kell figyelnie.
Tisztelt Könyvelőiroda.
Az előrehozott nyugdíjjal kapcsolatban szeretnék érdeklődni.
Vállalkozóként dolgozom, 2008. 12. 31. ig 42-év 130 nap szolgálati időt ismertek el.
Azóta is folyamatosan dolgozom. Tehát több mint 45-év szolgálati idővel fogok rendelkezni, 60 éves koromig. Amit 2012 junius 06-án fogok betölteni.
A kérdésem ettől az időpontól elmehetek-e előrehozott korkedvezményes nyugdíjba. Vagy milyen lehetőségem van.
Tisztelettel Pajerich Mihály
Kedves pajerichm!
Kedves Pajerich Mihály!
Kérjük, olvassa el a hivatkozást követve másik írásunkat a témáról, és a csatlakozó kérdéseket, válaszokat.
Nagyon köszönöm a megnyugtató válaszukat. További munkájukhoz minden jót és további szakmai sikereket kívánok tisztelettel Pintérné.
2008-ban, 57 évesen, 38 év szolg. idő után előre hozott nyugdijba mentem. Idáig kieg. tevékenységű nyugdijas voltam, de most nem tudom mit csináljak, hogy ne fizessek járulékot. Dolgoznom kell, mert a nyugdijam kevés és azért is, mert nem akarok kiesni a szakmából.
Meg tudom-e szabályosan úgy oldani a helyzetet, hogy a vállalkozásomat szüneteltetem és a saját KFT-ben /10 %- tag vagyok/ folytatom a tevékenységemet pl. megbizással vagy 1-2 órás munkaviszonnyal?
Kedves Sallainé Kata!
Igen, ez így megfelelő megoldás.
Köszönöm szépen.
2012. 01. 03-án feltett kérdésemre még nem kaptam választ, pedig nagyon szeretném, ha válaszolnának.
Előre is köszönöm. Üdvözlettel Sallainé Kata
Kedves Könyvelő iroda ! Nagyon szépen köszönöm a választ.
Pontositani szeretném a kérdésem : Tehát ha elérem a 59 évem és jogosult leszek a ” korhatár előtti teljes ellátásra “,- és azt igénybe is veszem- emellett dolgozhatom-e kiegészítő tevékenységet mint alkalmazott egy bt.-ben ? Úgy értettem a választ , hogy ez igy megengedett . Még azt kérdezem meg hogy ebben az esetben milyen kötelezettség terhel ?
Köszönöm szépen a tanácsot , tájékoztatást és további szép napot Önöknek ! Üdvözlettel : Olgi.
Kedves Olgi!
Már az előbb is leírtuk: nincs kiegészítő tevékenységű alkalmazott. 🙁
Vagy kiegészítő tevékenységű tag, vagy alkalmazott. Ha nem tagja (tulajdonosa) a bt-nek, akkor alkalmazottként dolgozhat (munkaviszonyt, megbízási jogviszonyt létesíthet).
Korhatár előtti ellátásban részesülőként az éves keresetkorlátra kell ügyelnie. A többit a Bt. könyvelőjével kellene tisztáznia.
Köszönöm szépen, és jó éjszakát kívánok.
1950.09.26-án született nő vagyok, 2007.09.26-tól előrehozott öregségi nyugdíjas, idén korhatár előtti ellátásban részesülőként munkaviszonyban dolgozom.Jól értelmezem-e a keresetkorlátom 2012-ben az alábbiak szerint:
2012.junius 30-ig korlátlanul kereshetek /többet is, mint a minimálbér l8-szorosa/,julius 1-től szeptember 26-ig nem léphetem át a fenti korlátot, de ezután már 62 évesen öregségi nyugdíjasnak számítok és ismét korlátlanul dolgozhatom egész évben.? Összefoglalva, egész évben kaphatom a nyugdíjam abban az esetben,ha a keresetem 2012.julius 1 és szept.26.között nem több a 93000*18=1674000 Ft-nál?
Üdvözlettel és köszönettel Pintér Józsefné
Kedves Pintér Józsefné!
Szerintünk teljesen jól érti… 🙂
Tisztelt Könyvelő iroda ! Ez évben leszek 59 éves és 40 év szolgálati idővel rendelkezem Mivel ebben van munkanélküli is, tudom hogy csak a” jövedelem pótló juttatásra ” lesz lehetőségem elmenni, mivel ez lépett az előrehozott nyugdíj helyébe. Jól tudom , hogy itt a megállapított összeg nem lehet kevesebb, mint a nyugdíj lenne ? A másik kérdésem : Kereső tevékenységet mellette olyan formában lehet-e folytatni : egy BT-ben 2 órás kiegészítő tevékenység lenne ? Ezt a jelenleg érvényes törvény megengedi ? Tehát egy szolgáltatást végző Bt-ben napi 2 órát csupán ? Nagyon kíváncsian várom a válaszukat ! Minden jót kívánok Önöknek és sok erőt és egészséget az új évre ! Üdvölettel.
Kedves Olgi!
A megállapított összeg tekintetében az előrehozott öregségi nyugdíjra gondolt, azaz a korhatár előtti ellátásra ugye? Akkor jól gondolja. 😉
Korhatár előtti ellátás esetében keresőtevékenység folytatható a keresetkorlát figyelembevételével. A 2 órás kiegészíttevékenység viszont nehezen értelmezhető; hacsak nem arra gondolt, hogy kiegészítő jelleggel, napi 2 óra munkaviszony. Úgy rendben van. Ha a társaságnak beltagja, akkor nincs rendben teljesen, mert akkor nem minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak, és teljes összegű járulékot kell fizetnie.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
2012. április 30-án lesz meg a nők 40 éves nyugdíjba vonulásához szükséges jogosultságom.
A kérdésem, el mehetek-e 2012. május 1-el nyugdíjba?
Tisztelettel:
Varga Lászlóné
Kedves Varga Lászlóné!
Végre, valaki bearanyozza a napunkat, melegséggel tölti el a lelkünket, kisimítja egy pillanatra a homlokunkon a redőket: igen, igen, igen és igen! 🙂 🙂 🙂
A nők 40 éves korkedvezményes nyugdíját – a leírtak alapján – május elsejétől már élvezheti.
Jó egészséget, boldogságos nyugdíjas programot kívánunk hozzá!
Köszönöm a válaszukat és további munkájukhoz jó erőt és egészséget kívánok.
Üdv.:
Vargáné
Tisztelt Iroda!
Társaságunk beltagja is korhatár előtti ellátásban részesülő lett idén. Emiatt határozott a társaság beltag változásról. A kérdésem az lenne, hogy GYES-en lévő anyuka, akinek az iker gyermekei már 6 évesek, lehetne-e beltag? Mivel az anyukának van főállása, – ahonnan persze a GYES idejére fizetés nélküli szabadságon van – ezért a beltagság 36 órás jogviszony mellettinek minősülne? Így akkor kell neki jövedelmet kivennie?
Köszönöm válaszukat: Vali
Tisztelt könyvelő Iroda.
Mindenek előtt Boldog Új Esztendőt.
2005-ben mentem szolgálati nyugdíjba, és azóta járművezető oktatóként dolgozom.
2012-től mi lenne Önök szerint számomra anyagilag a legmegfelelőbb megoldás járulék fizetés tekintetében. Milyen formában lehet ilyen jellegű oktatást végezni. Ezen felül hozzá teszem, két gyermek után családi pótlékra vagyok jogosult, a feleségem ellátás nélkül álláskereső.
Megtisztelő válaszukat előre is megköszönve.
Kedves György János!
Az elmúlt pár nap egyikében hirtelen 2 gépjárművezetés-oktató is érdeklődött hasonlóan önhöz. Javasoljuk, hogy a megadott hivatkozást követve olvassa el a kérdéseket és válaszokat.
Kedves KönyvelőIroda!
Tanácsot szeretnék kérni, hogy mitévő legyek. 2001 ben szolgálati nyugdijba küldtek, koromnál fogva még van pár évem az öregségi nyugdijig. A társasházunk közös képviseletét, mint kiegészitő tevékenynységet folytató EVA – s végeztem, igy a tháznak nem került semmibe. Közben akadt másik munkám is amit szintén ebben a formában láttam el napi 8 órában.
Ha mint főállásu egyéni vállakozó dolgozom tovább, nem igazán éri meg fölkeni.:)) De van e arra lehetőség, hogy a 8 órás munkámat főállású alkalmazottként folytatom és emellett a társasházi munkát továbbra is kiegészitő tevénykenségként végezzem vállakozólént.
Valamilyen megoldást kell találnom, mert a pénzügyeimet a szolgálati nyugdijra alapozva állitottam be, és ha nem találok megoldást, akkor nem tudom mi lesz.
El is vagyok keseredve és ezen az sem változtat, hogy tudom nem vagyok egyedül a problémámmal.
Nagyon várom válaszukat és köszönöm!
üdvözlettel!
Bori
Kedves Borbala!
Egyre inkább összeszorult gyomorral olvassuk a kérdéseket, illetve a köréjük elejtett sorsokat – és még csak január másodika van….
Szerintünk, ha teheti, vállalja be a 36 órát elérő, vagy azt meghaladó foglalkoztatást, a társasházban legyen képviselő valamicske tiszteletdíjért, vagy megbízási díjért, és hagyja az eva-s ruhát másra; számolja fel, vagy – ha a könyvelője úgy ítéli meg – szüneteltesse.
Kedves Könyvelőiroda!
Köszönöm szépen a gyors választ. Kicsit megnyugodtam:)
Sajnos a könyvelőm is a “végétjárja” nem igazán lehet értelmes mondatot kihuzni belőle, ezért is fordultam Önökhöz.
Az EVA – t már visszaadtam határidőre, de a vállalkozói igazolványomat még nem adtam vissza. Megértettem a 36 órás foglalkoztatás lényegét.
A tiszteletdíjról, vagy megbizási díjról azonban nem sokat tudok. Hogyan zajlik ez? Ezekhez nem kell vállalkozói igazolvány?
Nagyon örülök, hogy Önökre találtam. Mondhatom, hogy fehérhollók. Olvastam a többiek kérdéseit és a válaszokat is, és mondhatom sehol sem találtam ekkora empátiával rendelkező EMBEREKET, akik ennyire átérezve mások helyzetét válaszolnak és igyekeznek segíteni.
Köszönöm, ma éjszakám már nyugodtabb lesz:))
üdvözlettel:
Bori
Kedves Könyvelő Iroda!
Felhivtam a nyufit,azután érdeklődve hogyan jelenthetem be, hogy foglalkoztatott vagyok, azt a tájékoztatást kaptam, hogy a korengedményes nyugdíjasokra vonatkozik a munkaviszony 15 napon belül történő bejelentése, illetve rájuk vonatkozik az a kitétel is, hogy a saját, illetve hozzátartozójuk vállalkozásában nem állhatnak munkaviszonyban. Így hiába szerettem volna, nem tudtam bejelenteni, hogy munkaviszonyban állok. Azt is mondták még, hogy szolgálati járadékosok nem korengedményes nyugdíj helyébe lépő korhatár előtti ellátást kapnak, hanem korkedvezményes nyugdíj helyett lettek szolgálati járadékosok.
Aztán még erre is felhivták a figyelmem:
aki önálló tevékenységet végző magánszemély, arra vonatkozik.
Art.16.§ (3.) bek. i). (bejelentési kötelezettségeket taglalja )
“…az önálló tevékenységet folytató magánszemély tevékenysége gyakorlását, körülményét (fő-, mellékfoglalkozás, nyugdíj melletti kiegészítő tevékenység, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, balettművészeti életjáradék vagy átmeneti bányászjáradék mellett folytatott tevékenység);”
Na és most nem tudom mi is van akkor,?:))
Kérem segitsenek értelmezni, mert most nekem ugy tűmik, mintha a szolgálati járadékosok mégis végezhetnének kiegészitő tevékenységet, vagyis szolgálati járandóság mellett folytatott tevékenységet.
Csak azt nem tudom mit jelent ez?
Előre is köszönöm!!
üdvözlettel:
Bori
Kedves Borbala!
Nagy a gyanúnk, hogy a közszájon forgó fogalmakat, és a szakmai fogalmakat alaposan keveri. (Mellesleg, nem csodálkozunk rajta, mert sokat tesznek a jogalkotók azért, nehogy valamit is értsen belőle az átlagember.)
Korengedmény, korkedvezmény, járandóság, járulék, járadék… ezek hótt más fogalmakat takarnak.
Tisztáznia kellene – a saját papírjaiból, hogy ön pontosan micsoda. 🙂
Kedves Könyvelőiroda!:))
Lassan már én sem tudom micsoda vagyok, hogy ki az talán még megy:)) De hogy most milyen jogállásúnak számítok, hát, szerintem senkise tudja:)
Még jó, hogy tudok nevetni rajta:))
A papirjaimból az derül ki, amit papir nélkül is tudok, hogy szolgálati nyugdijba küldtek, 2001-ben, épp a jelenlegi vezetés tette ezt, de 2005 – ben, reaktiváltattam magam, mert nem birok munka nélkül élni. A nyudijam ezen idő alatt fel volt függesztve. Dehát, 2007 – ben megint csak szolgálati nyugdijba helyeztek:)) és ezen a papiron eddig senki nem változtatott, ugy értem senki sem vonta vissza eme határozatot.
Ennek ellenére 2012. január 1 -től szolgálati járadékot fogok kapni, ha minden igaz:))
Viccet félretéve, Szolgálati járandóságot kapok.
Remélem csupa jót tudnak nekem mondani ezekután.
Mert a NAV sem tudott válaszolni a mai napig sem. De a nyufi se adta irásba.:))
Nagyon köszönöm, hogy segitenek és hogy nem veszitették el a humorukat sem még:))
Üdvözlettel:
Bori
Most jut eszembe micsoda vagyok: Hát egy jó NŐ:))
Nagyon szépen köszönöm gyors válaszukat!
Jogos: előbb kellett volna végig olvassam minthogy írogatok
Csak remélni tudom., hogy ez a helyzet nem fokozódik jobban?
De a továbbiakban is kívánok sok türelmet (a hasonló aggódókhoz mint én)
Erőben egészségben!
Tisztelettel: Keresztesné
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Elnézésüket kérem az előző emailjaim rossz helyre köldtem….és most hogy az oldalukat végig olvastam (szinte??) megis kaptam a választ…))
(de azért bizonyosságot kérvén mégis elküldöm a levelem)
Azt szeretném Önöktől megtudni., hogy a “mai állás” mellett 1953-ban születtem.,mikor mehetek nyugdíjba?
Szolgálati időm lekértem: 2010-ben akkor 41 év és 32 napom volt…(de ebből sajnos anyukám haláláig benne volt az ápolási időm is.,!
Nem értem el a 40 évet mert az (IPO) része a felsorolásból számításom szerint:
“csak” 38 év és 124 nap.
Egy gyermekem van akivel igénybe vettem a (gyest) anno..))
Most., hogy annyi minden van folyamatban még az is lehetséges., hogy 9 hónap múlva nem lehetek nyugdíjas (59 évesen sem??)
Válaszukat megköszönve kívánok Önöknek és Szolgálatkész segítő csapatuknak
Boldog Új Évet!
Köszönettel: Keresztesné
Kedves Keresztes Istváné!
Tavaly márciusban már futtattunk elmét önnek, csak időközben volt némi változás, egészen pontosan: tegnaptól másképpen szól a nóta… 🙁
Most, az ön esetében annyi a változás, hogy korhatár előtti ellátásra lesz jogosult 2012. októbertől, de ha volna olyan kedves, és egy-vagy két választ visszaolvasna…. éppen ma válaszoltunk 1953-as születésű hölgynek….
Ami az emaileket illeti: sajnos, nem állunk olyan jól, hogy szívességből, ingyenes munkával, saját erőnkből és anyagiainkból végzett segítő munkánkat a honlapon kívül el tudjuk látni. Nekünk is dolgozni, megélni, hitelt törleszteni, gyermekeinket segíteni kell. Naponta 2-3ezer egyedi látogatónk 4-6ezer alkalommal lép fel honlapunkra, választ keresve kételyeire, a közérdeklődésű kérdéseiket feltéve. Nekik (ezáltal szinte minden érintettnek) igyekszünk megkeresni a választ, közérthetően megírni.
Nincs arra erőnk, energiánk, hogy egyedi esetekkel foglalkozzunk, mások helyett elolvassun olyant, amit már leírtunk párszor, vagy éppen böngészgessük saját oldalainkat. 🙂
Nincs erőnk, energiánk arra, hogy emailben küldött, egyedi esetekre, személy szerint válaszoljunk; a honlapon, vagy emailben feltett kérdések technikailag előbb a webmesterhez érkeznek, aki formailag, biztonságilag átvizsgálja a tartalmakat, az egyedi kérdésekre egy formalevelet küld (megkérve az írót, hogy a honlapon tegye fel a kérdését, tegye meg észrevételét, szóljon hozzá), a többit pedig az iloletékes önkéntes kollégák kapják meg, akik két könyvelési tétel között, vagy éppen a leves beforralása közben, vagy otthon elalvás előtt igyekeznek a megfelelő választ megkeresni, megadni.
T.iróda
Szeretnék választ kapni 1953 02.23-án leszek 59 éves
2010 dec.31ig kiszámolták a szolgálati ídőmet ezt az évet is végig dolgoztam igy
van szolgálati ídőm 43év133nap
jogosultsági ídő 39év343nap
jogviszonyba szerzett jogosultsági ídő 26év330nap.Ez a számítás 2011 dec 31.ig
Kérdésem,hogy 2012 be az 59év betőltésével elmehetek-e nyugdijba az új törvény szerint,Válaszukat előre is köszönöm.Kitti
T.Iróda!
Sajnos nem a kérdésemre kaptam választ én nem vagyok semilyen kft nek tagja én csak azt szerettem volna tudni,hogy az általam megadott ONYF. álltal kiszámolt évek alapján 2012 be elmehetek -e nyugdijba?
A kiszámitott adatokat már elküldtem őnökhöz amikor kérdésemet fel tettem.
T.Kitti
Kedves Kitti!
Valóban, szánjuk-bánjuk, hogy Szilveszter nap délután feltett kérdésére nem válaszoltunk személyesen önnek. 🙁
Mentségünkre szolgáljon: feltételeztük, hogy mégis elolvasta azt az írásunkat, amelyhez kérdését feltette…
Ami az új hozzászólásról szóló értesítést illeti: Ön is (és mások is) feliratkozott a rendszerünk azon szolgáltatására, hogy kapjon értesítést, ha az önt érdeklő témában új hozzászólás érkezik.
Nos, történetesen egy másik kérdező kérdezett, mi válaszoltunk rá, ön is, ő is (más feliratkozottak is) megkapták az értesítést a rendszertől, a regisztrációkor, feliratkozáskor megadott email címre.
[Az már a sors fintora, hogy önnek, és a másik felhasználónak az email címe – ami nem nyilvános, de a rendszer-adminisztrátor látja – nagy mértékben azonos, ebből gondoljuk, hogy még neveik is nagyon hasonlóak lehetnek.]
Tisztelt Könyvelőiroda!
1953 .0207: születtem és a kérdésem az lenne,hogy a 37 évem meg van ,hogyan mehetek el öregségi nyugdíjba és mennyit fogok kapni, k.b. mikor kel felmondásomat be adni a munkahelyemre??vagy még meddig kel dolgoznom??vagyis, hogyan járnák jobban .válaszát várom és köszönöm szépen!
Kedves sallai lászlóné!
Öregségi nyugdíj korhatára 63 év (2016). Mivel megvan a 37 szolgálati éve, és 1953-ban született, ezért idén február 8-tól korhatár előtti ellátásra lesz jogosult.
Honnan a lila hagymázas égből tudnánk, hogy mennyi lesz az ellátása? 🙂 Minden kereseti adata önnél van, kell keresni az interneten egy nyugdíjkalkulátort, bepötyögni az adatokat, és nagyjából meg fogja tudni, hogy mire számíthat. 😉
Szerintünk, ha bírja egészséggel, és ha stabilnak tűnő munkahelye van, akkor inkább ledolgozza ezt a 4 évet, akkor jobban jár.
Nagyon szépen köszönöm a választ. Tisztelettel
Sallai Lászlóné !!
Tisztelt Könyvelőiroda!
Eddig böngésztem az Önökhöz intézett kérdéseket, válaszokat, de számomra még mindig nem egyértelmű a helyzetem.
57. életévemet ez év (2011) februárjában betöltött, szolgálati nyugdíjasként (2005 óta) kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó vagyok.
Kérdésem: 2012 január 1-től , – mert bár korhatár előtti öregségi nyugdíjat kapok (jól tudom?) a következő közlésük már zavarba hoz:
“”Aki a nyugdíja mellett eddig vállalkozóként (beleértve az EVA hatálya alá tartozókat is) tevékenykedett, az számoljon azzal, hogy 2012. január 1-től kezdődően teljes mértékű járulékfizetésre lesz kötelezett !”” – egyéni vállalkozásom folytatása esetén kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülök-e? (És persze 6390,- íft eü. szolg. járulékot kell-e fizetnem?) Ha ne, akkor mi alapján és mennyit?
Válaszukat tisztelettel megköszönve: Boros Sándor
Kedves Boros Sándor!
Ez az idézet ugyanabból az írásunkból van, aminek ön a végét idézte.
Nem csoda, hogy az ember megkeveredik, mint macska a házicérnába; még szakembereknek is nehéz, és fárasztó oldalak százait értelmesen elolvasni, összefüggéseket megkeresni, memorizálni.
Köszönöm gyors válaszukat!
A rámgabalyodott házicérnából nézve a dolgokat, akkor tehát maradok kiegészítő tevékenységet folytató?
T.Könyvelő Iroda!
3 fős KFT-ben férj-feleség összesen 49%-os, míg egy idegen 51%-os üzletrésszel rendelkezik.(nem hozzátartozó) Ettől a cégtől ment korengedményes nyugdíjba a férj. Vissza mehet-e ehhez a céghez munkaviszonyosként dolgozni a korhatár előtti ellátásban részesülő tag anélkül, hogy az ellátását elveszítené. A tag az ügyvezetői teendőket látná el és ehhez kapcsolódóan a munkáltatói joggyakorló is lenne a cégnél munkaviszonyos alkalmazásban. Mindezt taggyűlési választással és jóváhagyással. A kereseti korlát természetesen betartásra kerülne. Érzésem szerint lehet munkaviszonyos, de mégis bizonytalan vagyok a jogszabály helyes értelmezésében. Kérném szakmai iránymutatásukat.
Kedves Farkas Jenőné!
nem is olyan régen adtunk választ hasonló kérdésre. A hivatkozást követve olvashat részletesen erről a “korhatár előtti visszafoglalkoztatási” tilalomról.
Többségi befolyás: az olyan kapcsolat, amelynek révén :
* természetes személy,
* jogi személy, vagy
* jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (a továbbiakban: befolyással rendelkező)
egy jogi személyben a szavazatok több mint ötven százalékával vagy meghatározó befolyással rendelkezik. /Ptk. 685/B. § (1) bek./.
Meghatározó befolyás:
A befolyással rendelkező akkor rendelkezik egy jogi személyben meghatározó befolyással:
* ha annak tagja, illetve részvényese és
* jogosult e jogi személy vezető tisztségviselői vagy felügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására, vagy
* a jogi személy más tagjaival, illetve részvényeseivel kötött megállapodás alapján egyedül rendelkezik a szavazatok több mint ötven százalékával. /Ptk. 685/B. § (2) bek./.
A meghatározó befolyás akkor is fennáll, ha a befolyással rendelkező számára a (2) bekezdés szerinti jogosultságok közvetett módon biztosítottak.
A befolyással rendelkezőnek:
* egy jogi személyben a szavazatok több mint ötven százalékával közvetett módon való rendelkezése vagy
* egy jogi személyben közvetetten fennálló meghatározó befolyása megállapítása során:
a jogi személyben szavazati joggal rendelkező más jogi személyt (köztes vállalkozást) megillető szavazatokat meg kell szorozni a befolyással rendelkezőnek a köztes vállalkozásban, illetve vállalkozásokban fennálló szavazatával.
Ha a köztes vállalkozásban fennálló szavazatok mértéke az ötven százalékot meghaladja, akkor azt egy egészként kell figyelembe venni./Ptk. 685/B § (3) bek./.
A közeli hozzátartozók közvetlen és közvetett tulajdoni részesedését vagy szavazati jogát egybe kell számítani. /Ptk. 685/B § (4) ; Ptk. 685. § b) pont/.
A munkáltatói jogokat – természetesen – önmagával szemben nem gyakorolhatja, arra a taggyűlésnek, célszerűen, az 51 %-os tagtársat kell felhatalmazni (beleértve a férjével kötendő munkaszerződésre történő felhatalmazást is).
Az ismertetettek alapján, elméletileg nem lesz akadálya a “visszafoglalkoztatásnak”, mindent a harmadik tag jogállása, kapcsolódása(i) dönt(enek) el.
Minden elismerésem a könyvelőiroda válaszadójának.
Világos, érthető válaszával elűzte azt a “démont”, amely napok óta üldöz amiatt, nehogy veszélyeztessem a tag ellátásának folyósítását azzal, hogy a NAV felé a biztosítási kötelezettség bejelentésével kapcsolatos 1041-es nyomtatványt útjára engedem.. A válasz nagy megkönnyebbülés számomra, mert így nem kell ügyvezetőcserén gondolkodni és az azzal járó macerát végigjárni. Külön meg fogom köszönni az ismerősömnek azt, hogy az Önök honlapját ajánlotta a problémám biztos megoldásaként.
A gyors és nagyon körültekintő válaszukat köszönöm, nagyon boldog, sikeres újévet kívánok. Marika
Tisztelt Könyvelőiroda !
A visszafoglalkoztatási tilalomról kérdeznék én is. Az illető hasonló helyzetben van, mint a kérdező ügyfele. Januártól nem lesz kiegészítő tevékenységűnek számító társas vállalkozó. Ő és felesége összesen 99 %-ban tulajdonos, egyben ügyvezető is a KFT-ben, amely nyugdíjazta, valamint van még 1 tőlük teljesen független tag (nem rokon) 1 % tulajdonrésszel. Az önök leírása teljesen világos, többségi tulajdonos révén munkaviszonyt nem létesíthet a cégével, az lenne a kérdésem, hogy tagi jogviszony alapján sem lehet biztosított a saját cégében ( nem venne fel jövedelmet) csak a járulékokat a főfoglalkozás után megfizetné.
Valamint azt kérdezném meg, hogy ez a visszafoglalkoztatási korlát mikortól van érvényben, mert az illetővel a nyugdíjbiztosító ilyen nyilatkozatot nem iratott alá. 2009. dec. hóban kötött szerződést a munkáltatóval és
2010. -től ment el előrehozott csökkentett összegű nyugdíjba. Az megoldás lehet -e számára, ha egy másik cég
foglalkoztatja 40 órában, akkor itt nem keletkezne biztosítási jogviszonya, de továbbra is szeretne ebben a cégben személyesen közreműködni. A személyes közreműködés is visszafoglalkoztatásnak számít? Mert akkor a KFT tagságát is meg kell szüntetnie ahhoz, hogy a korhatár előtti ellátást tovább kaphassa. Előre is nagyon
köszönöm válaszukat. Dóra
Kedves P.Dóra!
A jogszabály nem a munkaviszonyt, hanem a biztosított jogviszonyt zárja ki ebben az esetben az eredeti cégénél.
Az jó megoldásnak tűnik, ha más cégnél lesz biztosított, itt pedig munkaviszony melletti társas vállalkozó.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Bné Magdinak válaszoltátok és ha jól értelmezem az a nő aki 40 szol. idő után elment öregségi nyúgdijba és mellette kiegészitő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó volt 2011-ben , az 2012-től már nem lehet az?Sokan nem igy éretelmezik mivel továbbra is nyugdijszerű ellátás kap, akkor miért nem lehet kieges. Bocsi az értetlenségért, de én egy könyvelő vagyok és a többi könyvelő nem igy gondolja. Ha megerősitenéd , hogy most minek fog számitani, nagyon megköszönném.
Kedves Rné Edit!
Amennyiben 40 év szolgálati idő után ment korengedményes nyugdíjba a hölgy, akkor 2012-ben (az öregségi nyugdíj korhatár eléréséig) nem minősül kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak, ha a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjához szükséges jogosultsági idő birtokában vonult nyugdíjba, akkor életkorától függetlenül kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősül.
Kedves Rné Edit!
Köszönjük szépen, hogy az anomáliára felhívta figyelmünket, Bné Magdi olvasónknak a honlapon keresztül is, és a regisztrált címére is megküldtük a módosított választ.
Tisztelt Szakértők!
Én és a feleségem, 1994 óta kétszemélyes B.T.-t alkotunk (2009-ig az apósom is tag volt, de elhunyt). Soha semmilyen köztartozásunk nem volt. Én – mint beltag – a 2006 óta folyósított szakmai nyugdíjamat (57.500. Ft) januártól korhatár előtti ellátásként kapom, tehát teljes járulékot kellene fizetnem magam után, feleségem – mint kültag – közalkalmazott. Folyamatos kereső tevékenységet nem folytatok, csak alkalmi megbízatásokból jön be átlag 25-30 eft/hó. Ebből nyílván nem tudom fizetni majd a járulékokat. Eladnám a B.T.-t, de nem nagyon van rá kereslet. Szeretném tehát megszűntetni, de az meg túl költséges, és van egy dolog, amivel nem tudunk mit kezdeni. Amíg élt az apósom, kétszer adott tagi hitelt a cégnek, összesen kb. 2.5 mft értékben. És ezzel nem tudunk mit kezdeni a megszűntetésnél. (Amúgyis, kinek fizetnénk vissza?) Mit tegyünk? Mi a legegyszerűbb megszüntetési mód? A Magyarorszag.HU-n ezt találtam:
Egyszerűsítene-e a megszüntetésen, ha mindketten kilépnénk?
Kedves Bátorligeti Ármin!
Számunkra úgy tűnik, hogy a könyvelőjükkel nem konzultáltak, vagy nem kaptak tőle megfelelő segítséget:
1. Legegyszerűbbnek tűnő megoldás, hogy még az idén “helyet cserélnek” a feleségével, azaz társasági szerződést módosítanak a holnapi napon az ügyvéd barátjuknál, és a felesége lesz a beltag, ön a személyes közreműködésre nem kötelezett kültag.
2. Amennyiben a megszüntetés mellett döntenek, akkor azt úgy határozza meg a tagok gyűlése, hogy december 31-i hatállyal, mert így a leggyorsabb, legolcsóbb.
a.) Apósa 2009-ben hunyt el. Feltételezzük, hogy megvolt a hagyatéki tárgyalás, így – elvileg – az apósa felé fennálló tartozás már az örökösök felé fennálló tartozássá kellett volna módosulni. Az örökösök pedig lemondhatnak a követelésükről. (Hatását a könyvelővel beszéljék meg.)
b.) A kültag még csak-csak kiléphet könnyedén, de a beltagnak kötelezettségei is vannak, ő ezt ilyen lazán, főleg egy-beltagos társaságnál nem teheti meg, továbbra is le kell vezényelnie dolgokat (a hitelezők felé ingével-gatyájával felel).
Köszönöm, önök tényleg profik!
B.U.É.K. = szerkesztő törölte
Kedves Bátorligeti Ármin!
Köszönjük szépen dicséretét! Reméljük, mások is így gondolják! 🙂
Ne haragudjon meg ránk túlságosan, de honlapunktól nagyon szigorúan távol tartjuk a politikát, vallást, a szélsőséges véleményeket – a múltban is, most is, és a jövőben is.
Tiszteletben tartjuk mindenkinek a véleményét, a hovatartozását, a lelki életét, az ízlését, de itt kizárólag szakmai alapon, az embereket érintő és érdeklő szakmai kérdésekről kívánunk szólni, és az ahhoz kapcsolódó kérdésekről beszélgetni.
Mi ezt a segítséget ingyen, szabadidőnkből, saját anyagi eszközeinkből nyújtjuk – akár lelki, vallási, szakmai, piaci, vagy egyéb okokból tesszük, az nem tartozik ide, nem hangoztatjuk, és szeretnénk, ha ez a honlap minden ilyen, vagy hasonló véleménytől mentes, teljesen “tiszta” maradna.
Megértését köszönjük szépen!
BÚÉK!
Akkor csak simán KÖSZÖNÖM! 🙂
Tisztelt Könyvelőiroda !
Szeretnék tájékoztatást kérni, mert a folyton változó jogszabályok özönében egyre nehezebb eligazodni ! 1953-ban születtem, 1994, év óta II.csoportú, 100 %-os rokkant vagyok, állapotom végleges. Csekélyke rokkant-nyugdíjam kiegészítendő egy parányi, napi 3-4 órás elfoglaltsággal járó, havi 20-30 ezer forint jövedelmet hozó vállalkozást működtettem, kiegészítő tevékenységként. Számomra ez a csekély jövedelem is nagyon nagy segítséget jelentett, főleg úgy, hogy erre a pár órára eltereltem a figyelmem szörnyű és nagy fájdalommal járó betegségemről.
Betegségem elllenére igyekeztem segíteni magamon, nem akartam a szociális segélyért folyamodók népes táborát gyarapítani !Sajnos, állítólag 2012.évtől már nem minősülök önálló nyugdíjasnak, így kiegészítő tevékenységet sem folytathatok.Ez a vállalkozás pedig olyan csekély mértékű, hogy nem bírna el egy magasabb összegű járulékfizetést. Sok hasonló sorstársam van ugyanilyen helyzetben ! Elképzelni sem tudom, hogy mi lesz velünk ! Betegségünkből adódóan,no meg munkalehetőség hiányában más munkát vállalni nem tudunk !Tisztelettel várom válaszukat ! Köszönettel : Mamuska
Kedves Mamuska!
Idézünk az NRSZH (korábban ORSZI) legfrissebb tájékoztatójából:
Sajnos, a járulékfizetés tekintetében a hír igaz, sürgősen beszéljen a könyvelőjével a teendőkről.
1951-ben született nő , 39 év 65 nap szolgálati idővel 2008. 08.01-től előre hozott öregségi nyugdíjas vagyok . Három gyermeket neveltem fel , akik után nem vettek figyelembe éveket , mivel nem volt rá szükség, a feltételnek anélkül is megfeleltem. Kérdésem : valahol le van már írva , hogy 2012. január 01-től a Volán járataira milyen bérletet vásárolhatok , a Máv járatain megillet -e valamilyen utazási kedvezmény ? 2012. márc. 31-ig felhasználhatom -e a 2011.évi fel nem használt utazási kedvezményemet ?
Kedves lulu!
A Volánbusz, a MÁV, a belföldi személyszállításokat végző társaságok honlapjain kellene körbenéznie, általában a díjszabás részen, hogy milyen kedvezményeket vehet igénybe.
Tisztelt Könyvelő Iroda !
December 27-én megszűnik a biztositási jogviszonyom a munkahelyemen és 28-tól kérem az előrehozott nyugdíjba menetelemet.
2012. augusztus 6-án leszek öregségi nyugdíjra jogosult, gondolom, addig korhatár előtti ellátást fogok kapni.
Kérdésem: Szeretnék alapítani egy kft-t, én lennék az ügyvezető, másik társam csak tag. Minimálbért kívánok felvenni augusztusig, fizetve a járulékokat. Milyen járulékot kell fizetnem majd öregségi nyugdíjasként augusztus után, ha nem veszek fel bért?
Tisztelt Cím !
Szeretném kikérni véleményüket az alábbiakról.
Én 2012 10 hóban töltöm a 62 évemet, így addig elörehozott ellátást fogok kapni, Úgy gondoltam hogy az egyéni vállalkozásomat januártól szüneteltetem, mely könyvelési tevékenység, a kérdésem az lenne hogy Önök szerint a könyvelést jövőre végezhetem e egyszerüsített foglalkoztatási formában ? azokhoz a cégekhez jelentkeznék be akiknek könyvelek ? és ha átmegyek rendes nyugdíjba az egyéni vállalkozást viszaállítanám.
Köszönöm válaszukat
Kedves Kutas Erzsébet!
Odáig az ötlet jó, hogy szünetelteti az egyéni vállalkozását a kialakult helyzet miatt (merthogy, nem fog kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülni).
A kérdés másik felét értjük, csak nem értjük. 😉
Nem tudjuk, hogy milyen jellegű könyvelési (számviteli) munkát végez pillanatnyilag, illetve tervez jövőre végezni? Több vállalkozás könyvelését viszi önállóan, vagy beosztott könyvelőként, irányítás mellett dolgozza fel az anyagokat (betanított könyvelő jelleggel)?
Az első esetben egyáltalán nem jó ötlet az egyszerűsített foglalkoztatásban gondolkodni, annál jobb az is, ha heti 1-2 órás munkaviszonyban végzi cégenként a tevékenységet.
A második esetben elképzelhető az egyszerűsített foglalkoztatás, hiszen vannak olyan kampánymunkák is (pl. évvégi zárás), ahol elkél a szakképzett kéz (és fej). 🙂
Tisztelt Könyvelőiroda!
Jelenleg még szolgálati nyugdíjasként, 1 szintén szolgálati nyugdíjas társammal alapítottunk 2009-ben egy biztonsági céget, amelynek ügyvezetői vagyunk . A 2012-es változásokra tekintettel úgy döntöttünk, hogy lemondunk az ügyvezetői posztról, ezeket átadjuk a feleségeknek, akik közalkalmazottként teljes munkaidőben dolgoznak és mi ketten csak tagjai leszünk a cégnek és így vállalunk a cégben munkát, mint szakmai vezetők napi 2 órában. Lehetséges-e ez a megoldás.
Várom tisztelettel a válaszukat! Csikós Zoltán
Kedves Csikós Zoltán!
Véleményünk szerint a helyzetben elvárható legjobb megoldást választották. A könyvelőjükkel egyeztették, igaz? És a társasági szerződésüket is módosították, ugye? 🙂
Tisztelt Könyvelőiroda!
Köszönöm szépen a gyors válaszukat. Természetesen a könyvelővel egyeztettünk, társasági szerződés módosítva.
Az Iroda összes dolgozójának Áldott, békés Karácsonyt kívánok! Csikós Zoltán
Tisztelt Könyvelőiroda! 1951. 03. 12.-én születtem, 2011. 03. 12.-én 41 év 303 nap munkaviszonnyal elmentem csökkentett összegű előrehozott nyugdíjba. Most kiderült, hogy túléltem a nyugdíjas kort. Vállalkozó voltam,(gépjárműoktató) amit januártól szüneteltetek. Ki akarom adni a tantermem egy másik autósiskolának, Kérdésem: Milyen bérjeti szerződést kössek, hogy ne kelljen adóznom a rezsiköltség után, s a NAV se tudjon belekötni? Milyen munkaszerződéssel dolgozzam, hogy csak az elvégzett munka után fizethesse a munkáltatóm a terheket? ( a bérlő foglalkoztatna)Válaszukat előre is nagyon köszönöm, imádom a humorukat.
Kedves Fehér András!
Korábbi kérdezz-feleletből is kiderült, hogy ön még nem öregedett meg, még nem teljesen jogos a nyugdíjas “T” betű viselete. 😉
Ön jelenleg, 2011. december 31-ig, előrehozott öregségi nyugdíjas. 2012. január 1-jétől, változatlan összeggel, korhatár előtti ellátást fog kapni, de nem minősül nyugdíjasnak, egészen 2013.03.12-ig, amikor is öregségi nyugdíjassá változik. (Mindezen fordulatokhoz önnek még a kisujját sem kell megemelnie, a szédülésről képviselőink gondoskodnak – jelen ismereteink szerint úgy, ahogyan ezt az előbb leírtuk.)
Mint korhatár előtti ellátásban részesülő, január 01-től nem fog kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozónak minősülni, ezért teljes járulék fizetésre lesz kötelezve, ha így hagyja a helyzetet.
Cifrázza a dolgot, hogy az ingatlan bérbeadás a vállalkozói bevételek közé kerül, amennyiben a bérbeadónak van egyéni vállalkozása.
Mi azt tanácsolnánk, hogy mindenekelőtt konzultáljon a könyvelőjével a helyzetről, mert mi nem ismerjük az ön tényleges körülményeit.!
Amennyiben nincs nyomos ellenérv, a két ünnep között beballagnánk az önkormányzathoz, és leadnánk az egyéni vállalkozói igazolványt, ha van, ha nincs, akkor csak simán bejelentjük, hogy megszüntetjük az egyéni vállalkozásunkat, és meg is szüntetnénk. 😉
Az ingatlan bérbeadást magánszemélyként lehet folytatni, többféle variáció is lehetséges az elszámolt költségek kapcsán, ebben a könyvelője segíthet. (amennyiben a közüzemi számlák fizetőjét közösen átíratják a bérbevevőre, akkor már eleve nem jelentkezik önnél bevételként, és a bérbevevő elszámolhatja költségként, még az áfa is visszaigényelhető belőle, ha arra jogosult a bérbevevő).
Nem ismerjük azt a helyzetet sem, hogy miként foglalkoztatnák, de a gyakorlatunkból úgy tűnik, hogy a tényleges gyakorlati/elméleti órákra (óraadó tanár) foglalkoztatnák, vagyis, ha van munka, és jutna is, akkor dolgozna, és annyit fizetnének csak. Ez esetben a megbízási jogviszonyt tudjuk szíves figyelmükbe ajánlani (lényege: dolgozzon x órát, óránként kap y forintot, ez és ez az elvégzendő feladat). Közterhe van, azt nem lehet igazán elkerülni, ha nem akar a NAV-val konfliktust, de mégsem annyi a közteher, mint egy teljes foglalkoztatás esetén a minimum 108ezer Ft után.
Kedves Könyvelőzóna!
Mi a legkedvezőbb javaslatuk a 2012. január 1-jétől szolgálati járandóságot kapóknak, akik korábban kiegészítő tevékenységként tudták munkájukat végezni? Mert a többlet teher nagyon sokat jelent majd. Megbízási szerződéses jogviszony? Alkalmazott? Adószámos magánszemély? Valami más??
Köszönettel, T.P.
Kedves Tamási Piroska!
Napok óta tördeljük rajta a fejünket, talán egy írás is kikerekedik belőle…
Nem mindegy, hogy egyéni vállalkozóról beszélünk, vagy társas vállalkozóról, vezető tisztségviselőről.
Kérjük, nézzen vissza honlapunkra időnként, hátha a kollégákkal ki tudunk szorítani valamit ebből az egérfogóból… 🙁
Kedves Könyvelőzóna!
Egyéni vállalkozóról van szó, vagyonőrködik számláz kb. 120 e Ft-t havonta, amiből ha levonjuk a járulékokat….
Csak azért nem kellene dolgozni, hogy elfáradjunk!?
Üdv.: T.P.
1953.szeptember 7-én születtem. Hogyan vehetem igénybe a korhatár előtti ellátást, mivel a negyven év munkaviszonyom nem, de a negyven év szolgálati viszonyom meg lesz 2012-ben. Miben különbözik ez az ellátási forma a nyugdíjtól?
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Szabóné Salamon Ilona!
Megtenné azt a kedvességet, hogy elolvassa azt az írásunkat, amelyhez kérdéseit feltette? 🙁
Az ön esetére, kivastagítva ott a válasz a cikkben; arra is, hogy mit vehet igénybe az 1953-ban született hölgy, és arra is, hogy mi a különbség a nyugdíj és a korhatár előtti ellátás között.
A negyven év munkaviszony és negyven év szolgálati viszony emlegetése sem világos számunkra. Nem a nők kedvezményes nyugdíjra vonatkozó 40 jogosultsági évével keveri?
Kérje le a nyugdíjigazgatóságtól az előzetes szolgálati idő igazolását (ingyenes és elektronikusan is lehetséges), majd ott megtalálja, hogy valójában hány és milyen éve van.
Kedves Szakértők!
Édesapám 1952.10.31-én született,a nyugdíjintézettől 43 év leigazolt szolgálati ideje van.
Van-e bármilyen lehetősége arra,hogy 2012-ben nyugdíjba mehessen?
Válaszukat előre is köszönöm.
Kedves Kosztán Magdolna!
Volt nem sokkal ezelőtt, ugyanezen a részen egy hasonló kérdés, amire adtunk választ. Ugyanakkor el kezdtünk morfondírozni azon, hogy mégis, hogyan értelmezzük a törvény egyik passzusát, amelynek értelmében édesapjának (is) lenne némi esélye korhatár előtti ellátást igényelnie.
Mivel nem jutottunk magunkkal dűlőre, az ONYF-hez küldött emailben kértünk választ:
Amennyiben megérkezik a válasz, azonnal közzé fogjuk tenni honlapunkon.
Kedves Szakértők!
Nagyon köszönöm a választ!
Érdekelne,hogy ebben az esetben mi a pontos eljárás.
Viszont,laikus értelmezésünk szerint édesapám az alábbi kitételeknek megfelel:
“I. 2011. december 31-ét követő kezdő naptól korhatár előtti ellátásra jogosult1. az, aki 2011. december 31-éig az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte,
Itt bemásolom a 1997.évi LXXXI tv. ide vonatkozó részét is:
18/B. § (1) Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően két évvel előrehozott öregségi nyugdíjra jogosult az az 1950. december 31-ét követően született férfi,
a) legalább 37 év szolgálati időt szerzett,”
Köszönettel:
Kosztán Magdolna
Kedves Kosztán Magdolna!
Jelenlegi szabályozás szerint (vagyis 2011.12.31-i állapot): Az 1952-ben született férfi öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap (vagyis, az Önök esetében 2015. I. félév). A kizárólag csökkentéssel történő előrehozás feltétele a betöltött 60 év 183 nap (Önök esetében 2013. I. félév) és minimálisan 37 év szolgálati idő.
Amennyiben a szolgálati idő eléri, vagy meghaladja a 42 évet, akkor 60 éves korától (Önöknél 2012. október) jogosult a csökkentett összegű, előrehozott öregségi nyugdíjra.
Tehát, úgy tűnik, hogy a 42 évet meghaladó szolgálati idő lehet az önök számára a reményt keltő, úgy, ahogyan azt megkértük az ONYF-től.
T. Könyvelőiroda!
Volt hivatásos katonaként ( 1955-en születtem) jövőre szolgálati járandóságot fogok(?) kapni.
A 2011. évi CLXVII. törvény szövege szerint
A fent említett törvény szerint
Ez pedig a “a korhatár előtti öregségi nyugdíjban részesülő nőkről szól.(40 év)
Kérdezem hogy hol van a rám vonatkozó keresetkorlát?
ISTI04
Kedves Mészáros István!
A szolgálati járandóságban részesülő személy keresőtevékenységére a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) 83/B. § (1) és (2) bekezdésének rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.
Ha az érintett személy a tárgyévben törvényben meghatározott biztosítással járó jogviszonyban áll, és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát (a továbbiakban: éves keretösszeg), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a nyugdíjfolyósító szervnek a nyugdíj folyósítását szüneteltetnie kell. Ha a fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátást vissza kell fizetni.
Ha a nyugdíjas 2007. december 31-én nyugellátásban részesült, e rendelkezés alkalmazásánál a 2012. június 30-át követően szerzett jövedelem vehető figyelembe.
A Tny. 83/B. § (1) bekezdésének 2012. január 01-től hatályos szövege valóban úgy szól, ahogyan azt ön is idézte. Mi mégegyszer beidézzük, de úgy tördeljük, ahogyan a központozás szerint, a magyar nyelvtan szabályai szerint azt érteni kell(ene):
(Sajnos), ezt az értelmezést erősíti meg az ONYF 2011. december 12-én közzétett, kifejezetten a szolgálati nyugdíj megszűnéséről és a szolgálati járandóságról szóló tájékoztatójának IV. pontja is.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Jelenleg szolgálati nyugdíjas vagyok. Kérdésem a következő lenne: mivel január 1-től szolgálati járandóságban részesülök, az őstermelői tevékenységemet ez miben befolyásolja (esetleg megszüntessem-e). Más jövedelmem ezen kívül nincs.
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Zsolt!
Nem értjük a kérdését, mire gondolt, milyen tekintetben keressünk összefüggést? 🙁
Tisztelt Könyvelőiroda!
Tudomásom szerint a szolgálati járandóság mellett munkavállalók bevétele nem haladhatja meg a minimálbér 18-szorosát, mert akkor felfüggesztik a járandóság folyósítását. Az őstermelői bevétel is ide tartozik-e?
Válaszukat előre is köszönöm!
Kedves Zsolt!
Jól tudja. A keresetkorlátról szóló írásunkat honlapunkon megtalálja a megadott hivatkozást követve.
üdvözlöm Önöket!
Újra itt vagyok és már megint vannak kérdéseim.
Nov.10-től előrehozott öregségi nyugdíjba mentem. Nyugdíjam 54090Ft!
Jan.1-től a munkahelyem visszavesz részmunkaidősnek, bruttó 111000Ft-ért. Van egy vállalkozásom, ami évi fix bruttó 150000 Ft-t jelent.
Kérdéseim:
Kaptam nyugdíjas igazolványt, törzsszámot, határozatot. Kaptam utazási igazolványt, ami márc.-ig érvényes, és már a jövő héten utazom is vele az unokáimhoz az ország másik felébe, 13000Ft helyett 1600Ft-ért. Váltottam városi nyugdíjas bérletet, 6800Ft helyett 3300Ft-ért.
Mindezeket jövőre már nem tehetem meg? Már nem fognak járni a nyugdíjasoknak lévő kedvezmények?
Amikor visszamegyek dolgozni, akkor a vállalkozásom továbbra is megmaradhat kiegészítő tevékenységnek? Vagy nekem is meg kell fizetni a 27%-os szociális hozzájárulási adót? Egyáltalán lesz értelme, hogy megmaradjon?
Vajon számít-e a jövőre esedékes bérkompenzációnál az, ha én csak január 1-én megyek vissza dolgozni, vagy menjek vissza még az idén, akár pár napra is? (ezen a munkahelyemen már 10 éve dolgozom)
köszönöm a választ
Kedves Jekkel Ilona!
Szeretettel köszöntjük, immáron (még) nyugdíjas olvasónkként! 🙂
Hát ez az! A korhatár előtti ellátásban részesülő nem minősül nyugdíjasnak. Aki nem nyugdíjas, annak nem járhat nyugdíjasok kedvezménye. Nem minősül kiegészítő tevékenységet végző vállalkozónak sem. Nem csak a 27 % szocho-t, hanem a többit is meg kell fizetnie. Bevételfüggő, hogy érdemes-e megtartania.
A bérkompenzációnál a november-december havi állomány számít igazán.
A többit csak ön tudja eldönteni, és a munkaadója, meg a könyvelője, meg az ő könyvelőjük.
Tisztelt Cím!
Érdeklődöm, hogy a nyugdíjszabályok módosításáról megjelent törvény szerint az 1952. évben született férfiak esetében tartalmaz-e valamilyen könnyítő szabályt az előrehozott nyugdíjbavonulás lehetőségéről. Én magam 1952. január 28-án születtem, 2012. márciusban lesz meg a 42 év munkaviszonyom, a felmentési időm kettő hónap.
Tehetek-e, vagy kell-e tennem a munkáltatóm felé egyoldalú nyilatkozatot, és milyent az előrehozott nyugdíjbameneteli szándékról, egyáltalán van-e lehetőségem elmenni előrehozott nyugdíjba. Válaszukat tisztelettel megköszönöm.
Üdvözlettel: Vancsik György
Kedves Vancsik György!
A törvény 7. §-a alapján 2011. december 31-ét követően is igényelheti a korhatár előtti ellátást,
– aki 2011. december 31-éig az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a Tny. 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte,
(Sajnos, erről ön fél évvel “lecsúszott”.)
vagy
– az, aki esetében a biztosítással járó jogviszonyának megszüntetéséhez szükséges egyoldalú jognyilatkozatot 2012. január 1-jét megelőzően a másik féllel írásban közölték, vagy a jogviszonyt megszüntető megállapodást 2012. január 1-jét megelőzően írásban megkötötték, feltéve, hogy a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő nap 2012. évben van, és a jogosult a biztosítással járó jogviszony megszűnését követő napon a 2011. december 31-én hatályos szabályok szerint korhatár előtti nyugellátásra jogosult lett volna,
(Ezt azért alaposabban körbe kell járni, mert nekünk nem 100 %-osan világos a megfogalmazás… 🙁 )
Tisztelt könyvelőiroda!
Férjem betéti társaságban beltag 2009-től korengedményes nyugdíjban van.Ha nincs jövedelme,csak osztalék mit kell fizetnie 2012.-ben a 6.390.-Ft ?
Másik kérdésem a nők 40 éves kedvezményes nyugdíjával ha beltag az illető jól értelmezem-e hogy a minimálbér x18 erejéig kaphat jövedelmet ,de minden járulékot meg kell fizetni és nem kell a 6.390.-Ft? Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel: Rné Vali
Kedves Rné Vali!
A férje korhatár előtti ellátást fog kapni 2012.01.01-től, és nem nyugdíjas. Nem minősül nyugdíjasnak, így a minimálbér, vagy a garantált bérminimum után meg kell fizetnie a teljes közterhet. (Magyarul: nem minősül kiegészítő tevékenységű vállalkozónak.)
Nagyjából igen a válaszunk a második kérdésére. Keressen rá honlapunkon a “Keresetkorlát” kifejezésre.
T.Könyvelő Iroda!
51-ben született nő nagyok.Eddig előrehozott öregségi nyugdíjat kaptam 39 év szolgálati idővel (2 gyermek is van), most korhatár előtti ellátást fogok kapni. Eddig kiegészítő tevékenységet folytató ev voltam, most főfoglalkozású ev leszek.A törvényt próbáltam olvasni, de megkavarodott a fejem. Ha a minimálbér x18 ig dolgozhatok ezután fogom fizetni mint főfoglalkozású ev a járulékot, ez táppénz alapja lesz-e ? Ha igen akkor megvonják-e a korhatár előtti ellátás összegét erre az időre? Ez azért is érdekelne mert műtét előtt állok, a tavalyi évet is végig betegeskedtem, de mint kiegészítő tevékenységet folytató ev-nek nem járt ellátás sem a kórházi sem a betegség idejére . Próbáltam értelmezni de nem ment, hogy mi van leírva a 8§(2)ben, mit kell és mikor csökkenteni.
Segitségüket köszönöm!
Kedves Király Katica!
A tizennyolcszoros határ a keresetkorlát határa, ha annál többet keres, akkor a korhatár előtti ellátás szünetel. Maga a tényleges kereset az ellátás alapja.
Melyik törvény 8. §-át nem tudja értelmezni, mert van egy pár törvényünk…. 🙁
Jó napot !
Azt szeretném megkérdezni, hogy melyik tv v. rendeletből másolták ki a 12.13-án adott válaszukat a korhatár elötti ellátás megszűnésére vonatkozó kérdésemre.
Köszönöm.
Abonyiné Niki
Kedves Abonyiné Niki!
ONYF tájékoztató III. pont
Csak a 283/2009 (XII.11) Korm.rendelet tiltja a visszafoglalkoztatást, aki 2009.12.31.-ig a 181/1996 rendelet szerint kötött megállapodást, arra nem vonatkozik, akármit is ír az ONYF!
Kedves Fkati!
A Magyar Közlöny 148. számában megjelent CLXVII. törvény 17. §-a szó szerint így hangzik:
Magyarul ez annyit jelent, hogy az e.) pontban (és az ön által is említett) nevesített jogszabályok 2011. december 31-i állapotának megfelelő korlátozások hatályban maradnak.
Még magyarabbul: a “visszafoglalkoztatás” említett esete továbbra is tiltott dolog.
T. Könyvelőiroda!
12.13.-án az alábbi választ adták:
“? a korhatár előtti ellátás megszűnik, ha
?
– a nyugdíjmegállapító szerv hivatalból megszünteti, ha
a keresőtevékenységet folytató, a korengedményes nyugdíj helyébe lépő korhatár előtti ellátásban részesülő személy és a munkáltatója a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 685. §-ának b) pontja szerinti hozzátartozói viszonyban áll (házastárs, bejegyzett élettárs, egyeneságbeli rokon, örökbefogadott, mostoha-, neveltgyermek, örökbefogadó-, mostoha-, nevelőszülő, valamint testvér, élettárs, egyeneságbeli rokon házastársa, bejegyzett élettársa, jegyes, a házastárs, a bejegyzett élettárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa, bejegyzett élettársa), és a munkáltató, a munkavállaló, valamint a hozzátartozóik egymás közötti gazdasági viszonyában többségi befolyás (Ptk. 685/B. §) áll fenn.”
Az lenne a kérdésem, a hivatkozott jogszabályt hol találták meg, mert én a korhatár előtti ellátásról szóló törvényben nem találom.
Üdv:FZs
T. Könyvelőiroda!
közben megtaláltam, az ONyF honlapján lévő tájékoztatóból való.
Így a teljes szövegkörnyezetében már érthető. Álláspontom szerint a T. Könyvelőiroda 12.14.-i válaszában foglaltak némi pontosításra szorulnak:
a szöveg “a korkedvezményes nyugdíj helyébe lépő korhatár előtti ellátásban részesülő” személyről beszél. Az ONYF tájékoztató felsorolja, hogy mi minősül korhatár előtti öregségi nyugdíjnak( amit korhatár előtti ellátásként kell tovább folyósítani), és ide sorolja a korengedményes nyugdíjat is. Ebben az összefüggésben a fent említett rendelkezés csak a korengedményes nyugdíjasra vonatkozik, amíg el nem érte az előrehozott nyugdíj korhatárt. Ebben csak azt nem értem, milyen alapon vonják meg azt az ellátást, amit a munkáltatója már egyszer kifizetett. Szerintem Abonyiné Niki – ha férje nem korengedményes nyugdíjas idejét tölti – nyugodtan alkalmazhatja férjét.
FZs
Kedves Zsolt!
Nem érti? “Az erősebb kutya”-elvről nem hallott még? 🙂
Mi továbbra is kitartunk az mellett, hogy nem tanácsoljuk a férj alkalmazását.
T. Könyvelőiroda!
Az erősebb kutya ….ik elv az állatvilágra érvényes. Itt állítólag törvényesség és demokrácia van. Tulajdonképpen ebben a kérdésben még azt nem lett megfejtve, hogy ez a tilalom csak a korengedményes korhatár előtti ellátásban részsülőre, vagy minden korhatár előtti ellátásában részesülőre vonatkozik?
Kedves Ferenczi Zsolt!
Mi nem az “….ik”-es verzióra gondoltunk, hanem arra, hogy az erősebb kutya ragadja magához a csontot.. 🙂
Átvitt értelemben nem csak az állatvilágra vonatkozik, ugyanúgy, mint az a mondás, hogy “Nagy az Isten állatkertje, és túl alacsony a kerítése.” 🙂
A “megfejtést” az előző válaszunkban, jogszabályi hellyel alátámasztott módon, megadtuk.
T Könyvelő iroda!
Szeretnék megerősítést kapni, hogy jól értem-e a Tv. szövegét, nincs sok időm dönteni.
1952-ben születtem, 59 évet betöltöttem, nő vagyok, megvan a 40 év szolgálati időm.
Nem szeretnék 2011-ben elmenni előre hozott öregségi nyugdíjba. Lehetőségem van arra, hogy jövőre is dolgozzak munkaviszonyban. Jól értem, hogy 2012 évben is elmehetek (2011 CLXVII tv 7 §) korhatár előtti “nyugdíjba”, vis jogosult leszek korhatár előtti ellátásra? Az ellátás összegét a 2011 évben érvényes számítás szerint állapítják meg?
Válaszukat köszönöm,
Kristóf Mária
Kedves Kristóf Mária!
Ön 2011-ben megszerezte a jogosultságot a teljes összegű, előrehozott öregségi nyugdíjra. A törvény 7. §-a alapján 2011. december 31-ét követően is igényelheti a korhatár előtti ellátást,
– aki 2011. december 31-éig az előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj igénybevételéhez a Tny. 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint szükséges életkort betöltötte, és szolgálati időt megszerezte.
Tehát, jól értelmezte a tv. szövegét.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Kérdéseimre szeretnék választ, tanácsot kapni!
– Kaphatok-e jubileumi jutalmat, ha 2012-ben kérem a korhatár előtti ellátásomat, mivel 1953-ban születettként betöltöm az 59. életévemet és 40 év kb. 312 nap szolgálati idővel fogok rendelkezni.
1973.szeptember 1. óta vagyok folyamatosan közalkalmazotti státuszban.( 30 évest kaptam)
– Korhatár előtti ellátottként vállalhatok-e majd pl. érettségi elnöki megbízást, ami egyszeri kifizetéssel jár megbízási szerződéssel (évente kb. 3 alkalom)?
Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Fné Simon Klára
Kedves Fábiánné Simon Klára!
Első kérdéséről már alaposan beszéltünk, a jubileumi jutalommal kapcsolatos részletezést honlapunkon olvashatja a hivatkozást követve.
Második kérdésére teljesen igenlő a válasz; csak a keresetkorlátozásra kell figyelnie, de háromszori alkalom évenként nem egy egetverő összeg, a közelébe sem ér a korlátnak (érdekes, a mi időnkben évente csak egyszer volt érettségi, meg egyszer pótérettségi… 🙂 🙂 )
Tisztelt Könyvelőiroda!
Köszönöm válaszukat!
Időközben megtudtam a munkáltatóm álláspontját is, ami nem éppen kedvező számomra.Csak közös megegyezéssel hajlandók megszüntetni a munkaviszonyomat, így a jubileumi jutalmat (39 év közalkalmazotti viszony) nem adják meg.Indok: nincs rá pénz, nem tudják kigazdálkodni, a tantestületből heten megyünk így nyugdíjba ill. korhatár előtti ellátásba. Ezt valóban el kell fogadnunk?
Kértem, hogy 2012. okt.elsejétől mehessek korhatár előttibe, mert így meglenne a 41 év szolgálatim, de akkor meg kellene kezdenem a tanévet. Lemondással talán kaphatnék felmentési időt (Kjt.28.§), s nem kellene bejárnom. Származhat-e hátrányom, ha lemondással szüntetem meg a jogviszonyomat? Vagy fogadjam el a közös megegyezést?
…Az érettségiről…Tavaszi és őszi érettségi időszakok vannak jelenleg. Egy-egy “szezonban” vállalhatok több helyen is elnöki feladatot. A kapott pénztől viszont tényleg nem hasad szét a malacperselyem 🙁
Kedves Fábiánné Simon Klára!
A munkaviszony megszüntetésének lehetőségei, fordított “erősorrendben”:
– közös megegyezés
– felmondás a munkavállaló részéről
– felmondás a munkaadó részéről
A közös megegyezés mindig a legjobb út, amikor a felek a kölcsönös érdekeik mentén meg tudnak állapodni a sok rossz közül az aránylag normálisban.
Valóban, a munkaadó nem kényszeríthető a közös megegyezésre, ilyen helyzetben jobban jár, ha elfogadja, ha nyugdíjba (illetve nyugdíjszerű izébe) szeretne menni.
Fogadja el a közös megegyezést, és ha bírja egészséggel, maradjon óraadó tanár 2012. októbertől.
… Nem sok tanárnak láttuk a malacperselyét felfúvódni…. sajnos….
a rokkantsági nyugdij ideje beleszámit -e nyugdijba. 40 éves nyugdijazáshoz érdeklődöm. 1971. julius 1-én kezdtem el dolgozni,, 1996-tól vagyok jelenleg is rokkantnyugdijas.igényelhetem e a nők 40 év munkaviszonyával, illeltve jogosult vagyok e erre a formáju nyugdijra. várom válaszukat. üdv. szabó györgyné
Kedves Szabó Györgné!
Minden kérdésére választ talál a közel egy éves összefoglaló írásunkban, amiben nagyon részletesen taglalunk minden vonatkozó kérdést a nők kedvezményes nyugdíjával kapcsolatban.
Jó napot !
Férjem szolgálati nyugdíjban van jelenleg. 2012-től szolgálati járadékot kap.Kérdésem az lenne, hogy én mvszonyban 8 órában dolgozom. És egyben egyéni vállalkozó vagyok. 2012-től alkalmazhatom-e a férjemet alkalmi mvállalóként ? Az új tv. nem zárja ezt ki?
Köszönöm válaszát.
Abonyiné
Kedves Abonyiné Niki!
Szolgálati járandóságot fog kapni, és nem szolgálati járadékot! 😉
Munkaviszonyban is, megbízási jogviszonyban is, egyszerűsített foglalkoztatásban is foglalkoztathatja kedves férjét, ha úgy gondolja, hogy önnek nincs belőle otthon elege. 🙂 🙂
Kedves Abonyiné Niki!
Az előbbi válaszunkat módosítjuk:
Elnézést a figyelmetlenségünkért! 🙁
Köszönöm válaszát. Ha jól értelmezem ez azt jelenti,hogy a férjem semmilyen módon nem tud munkát végezni, különben nem kap szolgálati járandóságot ? Vagy van esetleg más megoldás ?
Köszönöm:
Abonyiné Niki
Kedves Abonyiné Niki!
Sajnos. És nem is érdemes kockáztatni, mert nem csak “egyszerű büntetés” lehet a vége, hanem ugrik a korhatár előtti ellátás… 🙁
Honlapjukon olvasható:
Az én értelmezésem szerint továbbra is kiegészítő tevékenységet folytató marad a korhatár előtti nyugdíjas,
az alábbi törvény továbbra is rögzíti :
Rosszul értelmezem?
Nem vagyok könyvelő, csak egy EVA-s egyéni vállalkozó, aki egy hónapja korhatár elötti nyugdíjas.
Tisztelettel: Fortághné Csipke Katalin
Kedves Fortághné Csipke Katalin!
Köszönjük szépen, hogy ezzel az érdekes kérdéssel megtisztelt bennünket!
Igaz, hogy kérdése kissé kalandos úton, de mégiscsak a helyére került. 🙂
Az ön által idézett törvényhely 2012. január 01-től az alábbiak szerint szól (mi, az írásunkban, hangsúlyozottan a 2012. évi változások kapcsán írtuk azt, amit írtunk):
Sajnos, az ön által idézett jogszabályi helyet megváltoztatta a Magyar Közlöny 148-as számában megjelent 2011. évi CLXVII. törvény 61. §-a az alábbiakra:
Tehát, innen minden más kikerült, csak az öregségi nyugdíjas, a rokkantsági nyugdíja, a baleseti rokkantnyugdíjas maradt a “körön belül”. 🙁
Köszönöm a gyors választ.
Sajnos az EVA-s bevételem kevesebb, mint a fizetendő járulékok összege.
A vállalkozás megszüntetése így elkerülhetetlen.
Jövő évben a munkát megbízási szerződéssel fogom elvégezni, jobb nem jutott eszembe.
Tisztelettel: F.Cs.K
Tisztelt Könyvelő iroda.
Kérdésem a kvetkező: 1952.05.20-án születtem, 2012.05.20-án 43 év 250 nap munka viszonyom lessz. jelenleg 1984.06.06-tól egyéni vállalkozó vagyok, elmehetek-e valamilyen fomában nyugdíjba, vagy csak 62.5 éves koromba?
tisztelettel: Horváth Zoltán Siófok
Kedves Horváth Zoltán!
Kérjük, olvassa el figyelmesen írásunkat!
62 év és 183 napos korában lesz öregségi nyugdíjra jogosult. 🙁
Tisztelt Könyvelőiroda! Csoportos létszámleépitéskor 1 hónappal előtte tájékoztatják a dolgozókat,ez 2011 december 07-én megtörtént.A felmondást 2012 január 07-én adják oda.A barátnőm közben 2011.december 11-én betölti az 58 évet.4 éve dolgozott itt a munkahelyen.A felmentési ideje 35 nap jár + 1 hónap felmentési idő csop.leépitésnél? A végkielégitése 1 hónap ,jár + 3 hónap végkielégités mivel elmult 58 éves ,mire megkapja a felmondását?Válaszukat előre is köszönöm.
Kedves Vas Gyuláné!
Helyesen: a felmondási idő 35 nap, felmentési idő ennek legalább a fele (amikor nem kell dolgozni, és az átlagkereset jár), végkielégítés 1 havi díj + 3 havi az öregségi nyugdíjkorhatár előtt 5 éven belüli felmondásért. A rendelkezésektől a munkavállaló javára el lehet térni, különösen akkor, ha a Kollektív Szerződés erre még lehetőséget is ad.
Az lenne a kérdésem, hogy arra az egyéni vállalkozóra, aki a 40 évessel ment nyugdíjba – és továbbra is nyugdíjas marad – vonatkozik-e az, hogy meg kell fizetni a teljes járulékot a vállalkozásában, vagy az ilyen vállalkozóra érvényes továbbra is a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó és az egészségügyi hozzájárulás fizetésére lesz kötelezett (ha nem lesz vállalkozói kivét elszámolva)?
Köszönöm a választ!
Kedves Bné Magdi!
A “40 évessel” kifejezés alatt a nők kedvezményes nyugdíjára gondolt, ha minden igaz. Ők 2012. január 01-től öregségi nyugdíjat kapnak ugyan, és nem korhatár előtti ellátást, de az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig nem minősülnek nyugdíjasnak, így nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytatónak.
Tehát, fizet, fizet, fizet és fizet…. 🙁
T. Könyvelőiroda!
Köszönöm a választ (ami nagyon rossz, vagy a törvény az?), de egyszerűen nem tudom a törvényből kihámozni azt, hogy “öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig” nem minősül nyugdíjasnak a 40 év jogosító idővel nyugdíjba vonult nő. A 2012. tv. 3.§ (2) c. pontja, azt írja, hogy öregségi nyugdíj címén kell továbbfolyósítani az így megállapított nyugdíjat. A Fortághné Csipke Katalinnak adott válaszban idézi a Tbj 14. § (3) a. pontját is, ahol az aa) pont az öregségi nyugdíj kategóriát is tartalmazza. Akkor hogyan van ez?
A 2012-től hatályba lépő tv. 67 §-ban pedig kitér a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozóra is a kereset kapcsán, ahol szintén a 40 évessel nyugdíjba ment nőket is említi.
Segítséget kérnék az értelmezéshez. Köszönöm
Kedves Bné Magdi!
Módosítjuk, pontosítjuk az önnek adott válaszunkat, amelyet – talán már olvasta is honlapunkon – az ONYF hivatalos válasza is megerősített:
Köszi az ismertetőt.
Jövőre korhatár előtti ellátásom lesz a már megállapított előrehozott öregségi nyugdíj helyett.
A keresőtevékenységre vonatkozó korlátozás a minimálbér erejéig érvényes, vagy egyáltalán nem lehetek ügyvezető, ill. egyéb címen alkalmazott?
Olvastam ilyen hírt is, de a Tv. szövegéből és az ott hivatkozott jogszabályokból nem tudom a hírt egyértelműen levezetni.
A gyors választ megköszönöm!
Üdvözlettel: Cz A
Kedves Czékmány Attila!
A keresetkorlát szabályai nem változtak, kövesse a megadott hivatkozást elolvasásához. (minimálbér x 18)
A keresetkorlátozást figyelembe véve lehet ügyvezető is, alkalmazott is, csak a “visszafoglalkoztatási” tilalomra kell ügyelnie (már amennyiben ön tulajdonos abban a társaságban, ahol ügyvezető vagy alkalmazott kíván lenni, vagy a tulajdonos8ok) a Ptk. szerinti egyenesági rokonok).