Társadalombiztosítás

Rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás 2012.

rokkantsági ellátás és rehabilitációs ellátás 2012.A mai napra virradóan – több új törvény mellett – az országgyűlés döntött a megváltozott munkaképességű emberek jövőbeni ellátási rendszeréről, így 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék nem állapítható meg, helyüket a  rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás veszi át.

A megváltozott munkaképességű emberek számára a jövőben kétféle ellátást lesz, a rehabilitációs ellátás, vagy a rokkantsági ellátás.

Rehabilitációs ellátásban azok részesülhetnek – legfeljebb három évig -, akiknek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, illetve azok, akik tartós foglalkozási rehabilitációt igényelnek.

Rokkantsági ellátásban azok részesülhetnek, akiknek a rehabilitációja nem javasolt.

2012. január 1-jét követően az lehet jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátásaira, akinek az egészségi állapota 60 százalékos vagy annál kisebb mértékű.

A megváltozott munkaképességűek ellátásai jövedelempótló jellegűek, ezért csak akkor lesznek megállapíthatók, ha

– az egészségi állapota miatt nem tud dolgozni, és ha

– a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább 1095 napon – tehát összesen három éven – át volt társadalombiztosítása.

Az utóbbi feltétel azonban nem vonatkozik azokra, akik 2011. december 31-én részesültek az ellátások valamelyikében.

A végleges törvényszöveget ugyan nem ismerjük (esküszünk, hogy mi nem voltunk ott az éjszakai eseményen, és meg sem kérdeztek bennünket! 😉 ), de a törvényjavaslat szövege, valamint az MTI-hírek, és egyéb hírcsatornák (Origó, Index, Pénzcentrum, Porfólió, stb.) hírei alapján egy gyors összefoglalót állítottunk össze:

A rokkantsági ellátást a legsúlyosabb egészségkárosodással élők, tehát az eddigi 1. és 2. rokkantsági kategóriába soroltak kapják a jövőben, illetve kategóriától függetlenül azok, akik már betöltötték az 57. életévüket, vagyis a hivatalos öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül elérik. Velük semmi nem történik, ellátásukat ugyanúgy kapják, mint eddig, csak nem rokkantsági nyugdíjnak, hanem rokkantsági ellátásnak nevezik majd.

Az összeg nem tér majd el az eddig folyósítottól, aki tud és lehetősége nyílik rá, az dolgozhat is, de csak addig, amíg keresete három hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát.

Aki már 62 éves is elmúlt, vagyis betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és eddig “korbetöltött rokkantsági nyugdíjat” kapott, az a jövőben öregségi nyugdíjat kap, melynek összege változatlan marad az eddigihez képest.

Rehabilitációs ellátást azok kapnak, akik a jelenlegi besorolás szerint a 3. kategóriába tartoznak, vagyis a legkevésbé súlyos károsodással élnek, és 57 évnél fiatalabbak.

Ebből a körből próbálják meg kiszűrni az indokolatlanul leszázalékoltakat, illetve azokat, akik még valóban képesek dolgozni.

Ez a kör, várhatóan jövő januárban, kap értesítést a változásokról, és felszólítják őket rokkantsági felülvizsgálatra. Aki elmulasztja a felülvizsgálatot, annak a rehabilitációs ellátását megszüntetik.

A felülvizsgálat végeredményeként

– kimondhatják a rokkantnyugdíjasról, hogy nem rehabilitálható, ezzel rokkantsági ellátásra jogosult (a mostani rendszerben 3. kategóriájú rokkantnak az számít, aki legfeljebb 67 százalékban egészséges, az új rendszerben viszont csak annak jár rokkantsági ellátás, aki legfeljebb 60 százalékban egészséges).

– a vizsgálat megállapíthatja azt is, hogy rehabilitációt követően van esélye a munkára a rokkantnak. Ők a jövőben nem rokkantsági nyugdíjat fognak kapni, hanem úgynevezett rehabilitációs ellátást, amely csak 3 évig jár. A három év alatt kellene a megváltozott munkaképességűnek elhelyezkednie.

A felülvizsgálatot – információink szerint – azoknál kezdik, akik a legközelebb vannak a védett korhoz, vagyis, akik – akár hónapokon belül – hamarosan betöltik az 57. évüket, védettséget ugyanis a felülvizsgálatnál állapítják meg, ekkor szűrik ki azokat, akiknek már csak öt évük van a nyugdíjig.

Több információ

Kapcsolódó bejegyzések

428ozzászólás

  1. Tisztelt Könyvelőiroda!

    35 éves vagyok, 2006-óta rokkant nyugdíjas voltam. 2011-ben rehabilitációs járadékra kerültem! Ez 2011.dec.31-én megszűnt. 2011.11.15-én voltam felülvizsgálaton, ahol II. csoportú (80% -os) rokkantságot állapítottak meg. A napokban megkapta a Nyugdíjfolyósító levelét melyben tájékoztattak, hogy megváltozott a nyugdíjtörvény. Ezzel egyidejűleg szembesültem azzal, hogy nem utaltak számomra semmilyen ellátást. Telefonos érdeklődésemre mely szerint mikor és mennyi ellátást fogok kapni azt a választ kaptam, hogy mivel rehabilitációs járadékban részesültem és egyéb jövedelmem nem volt, ugyan olyan módon kerül kiszámításra az ellátásom mint a táppénz, ezért a minimálbér 50 % -ára leszek jogosult. Ez kb. 45.000 Ft, nagyjából a fele az eddigi járadékaimnak! Valóban lehetséges lenne, hogy gyakorlatilag minden ok nélkül megfelezik az ellátásomat?

    Válaszát előre is köszönöm!

    Laczi Krisztián

    1. Kedves Laczi Krisztián!

      Tudjuk, hogy türelmetlen, de mégse írja be kétnaponta ugyanazon kérdését; ahogy energiánkból, időnkből telik, válaszolunk mindenkinek.
      Hihetetlen mennyiségű jogszabály-változást kell elolvasnunk, értelmeznünk, rendszerbe illesztenünk, miközben dolgozunk, hogy ne dögöljünk éhen mi sem.

      Kérdésére visszatérve: ebben a formában nem teljesen helytálló az információja. Elméletileg nem marad ellátás nélkül senki, és összegszerű csökkenés sem következik be pusztán a váltás okán.

      1. Tisztelt Könyvelőiroda!

        Elnézésüket kérem, ha türelmetlennek tűntem. A világért sem szeretném sürgetni önöket, mindössze arról volt szó, hogy azt hittem már válaszoltak csak nem találtam a választ. Megértem, hogy nem egyszerű feladatot vállaltak magukra és egyben fogadják minden elismerésemet ezért. Ebben, a finoman szólva, kissé kusza helyzetben óriási segítség számomra és a hozzám hasonló helyzetben lévők számára óriási segítség, hogy van hova fordulni a kérdéseinkkel! Amennyiben tudnak további információkkal szolgálni, örömmel venném!

        Válaszukat köszönöm!

        Tisztelettel!

        Laczi Krisztián

  2. Tisztelt Könyvelőiroda!
    1998 óta voltam 67 %-os III. csoportú rokkant. Többszöri felülvizsgálat után a kz2016uj vizsgálat alapján is maradtam rokkant nyugdíjas 60 %-os egészségkárosodással, kz2016uj rehabilitációm nem volt javasolt.
    2011 februárjában az újabb kz2016uj felülvizsgálat már rehabilitálhatónak minősített ( az egészségkárosodásom nem változott ). Ugyanaz a két foglalkoztatási szakértő egy évvel előbb ennek az ellenkezőjéről foglalt állást (jogszabályváltozás időközben nem volt )…
    Tehát 2011 májusától rehabilitációs járadékban részesülök. Ez az ellátás 2014 májusáig illet meg.
    Időközben a Munkaügyi Bíróságnál a rehabilitálhatóság kétsége miatt eljárást indítottam. Még a tavalyi évben megtörtént a foglalkoztatási szakértői vizsgálatom, aki a foglalkoztatásomra nem látott esélyt. Ez alapján a bírónő még nem hozott ítéletet, viszont kirendelt egy igazságügyi orvosszakértőt is. Erre a vizsgálatra a napokban kerül sor.
    1. 2011. december 31.-én rehabilitációs járadékos voltam.
    2. Az orvosszakértői vizsgálat eredménye mikortól lehet érvényes? Esetleg a rokkantsági nyugdíj megszüntetésének a napjától visszamenőlegesen vagy a vizsgálat napjától? Ha viszont 2011. december 31.-én rokkantsági nyugdíjas lennék, akkor az 2012-től ismét rehabilitációs ellátás lenne. Ha jól értem, akkor viszont idén újból kérnem kell majd a kz2016uj felülvizsgálatot.
    Kérem segítsen abban, hogy világosabban lássam a helyzetem!

    1. Kedves Beleznai Ferencné!

      Véleményünk szerint ön a 2011. februári kz2016uj felülvizsgálat megállapítása ellen fordult Bírósághoz, feltehetően ebben a határozatban megjelölt időponttól kezdődően (2011. május?) kell majd visszaállítani az eredeti állapotot.
      Amennyiben visszakapná rokkant nyugdíjas státuszát, akkor 2012.01.01-től valóban rokkantsági ellátás vagy rokkantsági nyugdíj illetné meg.

      Mi azt gyanítjuk, hogy mivel 2012-ben volt (lesz) igazságügyi orvosi szakértői vizsgálata és egy bírói döntés, nem valószínű az ismételt kz2016uj vizsgálaton való részvétel. Bár, ez nem is annyira elképzelhetetlen. A teljes helyzet ismerete nélkül nehéz lenne megmondani.

  3. Olvasva Varga Julianna írását is, ismételten az a véleményem, hogy a beteg, vagy bármely módon egészségükben sérült emerek sokszorosát tették/teszik annak, mint nagyon sok egészséges.
    Ráadásul nekünk ez volt az öngondokodás, és most ezt is ugyanúgy elveszik/elvennék, mint a magánnyugdíjakat.
    Elképesztő pofátlanságnak adtak helyt a Parlamentben!!
    Ha ugyanis valaki “megvette” a rokkantsági igazolását, azt fel kellett volna jeléenteni orvosával együtt, de nem meghurcolni a betegen is munkában megfáradt embertársainkat.
    Szégyelljék magukat azok, akik ezeknek az embereknek a munkája nyomán jutottak kenyérhez, iskoláztatáshoz, de adja meg nekik a jó Isten, hogy a gyerekeik szenvedjék meg azokat a betegségeket, amelyeken most “vigadozni” akarnak.
    Önmagukon valószínüleg nem éreznék meg mi is ennek a súlya…
    Természetesen mindannyian elmegyünk a felülvizsgálatra, hiszen nem újonnan megállapított, és eleve hátrányosabb helyzetbe taszigált “betegek” akarunk lenni. Régóta azok vagyunk!
    És akinek ereje engedi tegyen még azért, hogy az utánunk következő ám egészségükben károsodott embertársainkat így ne diszkriminálhassák!

  4. Tisztelt Ügyintéző!
    Kérdésem a következő. Volt férjem 2008 óta rokkantnyugdíjas – nyugdíjából vonták a gyerektartást amit természetesen minden hónapban rendesen megkaptam.
    Ellenben ebben a hónapban 2012.január se szó se beszéd nem kaptam a Nyugdíjfolyósító-tól egy árva sort sem,hogy innentől kezdve ne is számítsak a gyerektartásra (hozzáteszem a volt férjemtől sem kaptam tájékoztatást amin persze nem is vagyok meglepve). Felhívtam a nyugdíjfolyósító Intézetet ahol azt a tájékoztatást kaptam,hogy innentől kezdve ne is számítsak erre az összegre (ami mindössze 15.000 ,-ft) mert a volt férjemet rehabilitációs ellátásba tették át január 1-jétől.
    Kérdezem én akkor innentől kezdve gyakorlatilag keresztetvethetek arra,hogy a gyerektartást megkapjam ami ha jól tudom a gyerek nappalitagozatos iskolába járásáig jár.
    Kihez fordulhatok Önök szerint ez ügyből kifolyólag mert az a gyerektartás gyermekemnek igenis jár (és mivel egyedül nevelem így igenis szükség lenne erre a kis összegre is) Azt a felvilágosítást kaptam,hogy ebből az ellátásból nem vonhatnak gyerektartást!
    Nagyon szépen köszönöm előre is válaszukat. maradok Tisztelettel:
    S.Kriszta

    1. Kedves Simon Kriszta!

      Őszintén szólva bennünk fel sem merült, hogy a gyerektartást nem vonja tovább az ellátásból a NYUFIG. Megnézzük a jogszabályi alapját, de kételkedünk, hogy így lenne, valami más lehet esetleg a háttérben?

      A gyermektartásdíjra jogosultnak, az édesanyának ilyen esetben először a bírósághoz kell fordulnia, és ott kell kérnie a gyermektartásdíj végrehajtását. Ha az édesanya tehát a bíróságtól kéri a gyermektartásdíj végrehajtását és a gyermektartásdíj fizetésére kötelezett (példánkban az apa) munkabérére, más rendszeres jövedelmére, illetve egyéb vagyonára vezetett végrehajtás eredménytelen volt, a lakóhely szerint illetékes gyámhivatalhoz fordulhat és ott kérheti a tartásdíj megelőlegezését.

      1. nagyon szépen köszönöm válaszukat!!!
        Tisztelettel: S.Kriszta

        1. Nem tudom, hogy a jogszabályi háttérből mi következik, de én már tényként közölhetem, hogy a NYUFIG, bizony NEM vonja a továbbiakban a gyermektartást!!!! Ezt a mai napon közölték velem az igazgatóságon, volt férjem pedig természetesen nem küldte el önként. Lehet menni érvényes bírósági ítélettel az ítéletet meghozó bírósághoz, és hat példányban kitölteni egy nyomtatványt, amit majd továbbítanak a végrehajtónak, kérdés mekkora eredményességgel, mivel ugyanígy végrehajtást sem lehet eszközölni innentől kezdve ezen ellátási formából. Magyarul ott tartunk, ahol a part szakad. Baromi nagy joghézagot hagyott tisztelt kormányunk. Nem tudom rajtam kívül még hány anya és gyermek nem jut hozzá a neki járó összeghez. Mi 40 ezer forinttól estünk el. Lehet mg büntető feljelentést tenni, ugyanis gyt meg nem fizetése btk-s ügy. Talán ezzel hatni lehet a fizetési hajlandóságra 🙁 Messzemenőkig fel vagyok háborodva, és el vagyok keseredve, csak abban tudok bízni, hátha a kormány észbe kap, ha sok lesz a reklamáló, és módosítják ezt a képtelenséget…

          1. Kedves Nagy Katalin!

            Sok rosszat el tud mondani az ember az élete volt párjáról, de ezt azért nem kellene – nehezen is lehetne – a nyakába varrni; honnan a bánatos, kék égből tudhatta volna az a szerencsétlen, hogy egyik napról a másikra megváltozik a jogszabály, és fogja magát egy hivatal, és nem vonja le azt, amit eddig levonhatott?

            Miért is kell büntető ügyet kiáltani azonnal? Egy kezdő ügyvédfióka porrá zúzná a vádat. Arról nem beszélve, hogy ettől a gyermek ellátása egy fikarcnyira sem javul. 🙁

            Mindenekelőtt saját magában bízzon, és ne abban, hogy mikor kap a kormány észbe, és – a gyereke érdekében különösen – cselekedjen okosan!

            Minden érdekeltnek javasoljuk, hogy még ma írjon egy elektronikus levelet az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Nyugdíjjogi és Hatósági Ügyek Főosztályának az

            on**@on**.hu











            címre (az elektronikus leveleket is iktatják), ahol írják le az ügyszámot, a nyugdíjas törzsszámot, a határozat számát, és azt, hogy elmaradt a levonás a jogszabály változása miatt, és azonnali segítséget, intézkedést kérnek.

            1. Tisztelt Könyvelőiroda Pécs!
              Köszönet a vastagbetűvel szedett tanácsért, remélem,sokan fogják követni, és hosszabb távon eredménnyel is jár majd.
              (a feljelentét csak rövid távú ösztönzési javaslatként említettem meg, persze, mindenki maga ismeri a konkrét helyzetét, de nekem ezt ügyvéd tanácsolta, ezért bátorkodtam tovább adni. Bár az én helyzetem ilyen szempontból talán tényleg speciális, mert volt férjem az elmúlt hónapokban nyilvánította ki nemfizetési szándékát felperesként, egy gyermektartásdíj fizetése ellen irányuló perben, ahol én voltam az alperes , továbbá ha rendőrségre kerülne az ügy, ott már nyilvántartanak vele kapcsolatosan egyéb ügyet, amiben a fizetési kötelezettség iránit erős ellenszenve nyilvánult meg, továbbá feltételezem, ha ezen ellenszenve mostanában módosult volna, az elmúlt hetekben talált volna egyéb módot, hogy a nekünk járó összeget eljuttassa hozzánk. Ezen mentalitása fényében látom problémásnak a végrehajtó általi behajtást is, bármilyen tulajdonát papíron átruházhatja az élettársára, és máris érinthetetlen. )
              Még egyszer köszönöm a javaslatukat, még ma meglépem. Mindamellett beadom a kérelmet a bíróságra is, lehet a rendőrséget is meglátogatom, nem feltétlen hogy eljussak az ügyészi szakba,ettől tényleg nem leszünk gazdagabbak, csak hogy nyomást gyakoroljak. Üdvözlettel; Nagy Katalin

  5. Tisztelt Könyvelőiroda!
    2012.01.07-én töltöttem az 57 évet 3. rokkantsági kategóriába tartozok kaptam papírt,hogy mennem kell felülvizsgálatra. Azt szeretném kérdezni, hogy már betöltöttem az 57 évet nem lettem védet? Rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra jár az özvegyi nyugdíj mert most kapom? Rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás összege változni fog-e a mostani rokkantsági nyugdíjamhoz képest?

    1. ki jogosult fogyatékos adó kedvezményre

      1. Kedves magyar icu!

        A súlyos fogyatékosság miatt igénybe vehető személyi kedvezményre gondol? Mert fogyatékos adó, olyan nincs.

  6. Tisztelt Szakértő!
    Édesanyám 2012-ben tölti az 56 évét, III. típusú rokkantásági járadékot kapott eddig, munkavégzésre rehabilitáció nélkül nem alkalmas és rehabilitációja nem javasolt volt a papírján. A felülvizsgálaton egészen biztos, hogy a rehabilitációja nem lesz javasolt (fogyatékosságai miatt). Viszont 2010 óta 4 órában “dolgozik” (minimálbér feléért) egy cégnél, alkalmanként telefonügyeletet kell tartania. Ha jól értelmeztem, akkor 2012-től nem végezhet munkát? Talán érdemes lenne rögtön felmondania, hogy nehogy e miatt ne kapjon majd rokkantsági ellátást? Sajnos a havi 30 ezer forint “fizetéséből” nem tudna megélni, más esélye viszont nincs a munkára, ez is csoda, hogy van… Várom válaszát, köszönöm előre is: Kenderes Éva

    1. Kedves Kenderes Éva!

      Édesanyja, a leírtak alapján (III. csoportú, 57 évét be nem töltött), rehabilitációs ellátásra jogosult 2012.01.01-től, akinek állapotát felül fogják vizsgálni (sok mindenki más mellett), és erről januárban levelet kap(ott).
      Amennyiben a felülvizsgálat eredménye az lesz, hogy nem rehabilitálható, akkor rokkantsági ellátást fog kapni.

      Keresőtevékenység folytatása esetén a 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő ? az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő, azaz 1954. december 31-ét követően született ? rehabilitációs ellátásban részesülő személy ellátásának megszüntetésére nem kerül sor.

      A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.

      1. Köszönöm a választ, további jó munkát!

  7. Tisztelt!
    Hallássérült vagyok! 2011 márciusban volt felülvizsgálatom, III. rokkant nyugdíjt és végleges is! Orvosszakértö az irta,hogy felülvizsgálat nem szükséges! Mégis kell mennem felülvizsgálatra? Nem értem.. 🙁 Köszönöm választ!

    1. Kedves Sanya!

      Az idő nem állt meg,, 2011. márciusában még ez volt a helyzet, 2012. januárjától meg az lesz a helyzet.
      Nem azt mondjuk, hogy helyesen döntöttek, meg nem azt, hogy baromság, hanem azt, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően felülvizsgálaton kell részt vennie (és még sokaknak), ahol (mégegyszer) kimondják hogy rehabilitálható (és így van esélye a munkára), vagy sem.

  8. Tisztelt Könyvelőiroda! 1961-ben születtem, 1970-ben 9 éves koromban megműtöttek, amputálták a jobb lábamat, /Chondrosarcoma, / csipőből, teljes mértékben. Utána hazakerültem a kórházból, és éltem az életem…..elvégeztem az ált.iskolát, közg.gazd.szakközépiskola, ugy jártam iskolába, mint a többi diák…..elhelyezkedtem dolgozni. Raktárvezető voltam….középvezetői beosztásban, fizikai, szellemi munka vegyesen, minden létszámcsökkentést “megúsztam, mert nagyon szerették a munkámat, meg voltak elégedve./csak a fizetés volt nagyon kevés……./ 1987-ben a vállalatom elküldött a szolnoki OSZI-hoz, állapotmegállapitásra, mivel megváltozott munkaképességü voltam, de én ragaszkodtam hozzá, hogy nem akarom magam leszázalékoltatni…….fiatal voltam, még jól birtam a munkát, és szívós fajta vagyok, nem hagyom el magam, és nem vagyok az a síró-rívó…………Szóval az OSZI megállapitotta, hogy III. csoport, aktívan dolgozom., de minden feltétel adott ahhoz, hogy leszázalékoltassam magam, ha akarom, akkor töltsem ki a nyomtatványokat, és küldjem el…..de én nem akartam, főállásban dolgoztam tovább, 1998-ig, akkor már nagyon el voltam fáradva, “munkafrontján”, összekészítettem a papírjaimat, és elküldtem a nyugdíjintézethez, hogy szeretném magam leszázalékoltatni……megjött a válasz, hogy a meglévő OSZI vélemény alapján, meg 18 évi munkaviszony / akkor csak 6 év kellett volna/, meg hogy újabb szakvéleményre nincs szükség, meghogy végleges, meghogy felülvizsgálatra nincs szükség………..Tehát maradtam a III.-ik csoportban.
    Megállapitották a rokkantnyugdij összegét, és azóta is kapom………….2001-ben, lehetőség volt Fogyatékossági támogatás kérvényezéséhez,elküldtem ismét a papírjaimat…….majd megállapitották, hogy jogosult vagyok………….azóta is folyósitják az összeget. Csak zárójelben…….én ápoltam a szüleimet, Apukám 7 évig volt beteg, Sztrók , bénulás…..állandó ápolásra szorult. Eltemettem szüleimet………….Akkor már nagyon el voltam fáradva, a sok strapától, hiszen akinek csipőcsonkolt amputációja van, eléggé be vannnak határolva a menési lehetőségei, nem akarok részletekbe belemenni……….2006-ban beadtuk Ápolási dij megállapitására a kérvényünket, rögtön elbirálták, és élettársam viseli gondomat, a hétköznapokban……………Mi egyszerüen élünk……..gyermekem nincs. Tegnap megkaptam a “LEVELET”‘, kérem majd a felülvizsgálatomat…….Szeretném kérni a Tisztelt Könyvelőiroda véleményét, a leirtakkal kapcsolatosan. /Én most sem hagyom el magam, mülábat használok 40 éve, kórházban nem volt, ilyen olyan betegségekkel, télen a hóban nem tudok egy lépést sem tenni, itthonról ilyenkor egyáltalán nem is mozdulok ki….most 50 éves vagyok./Köszönöm türelmüket……………..Varga Julianna

    1. Kedves Varga Julianna!

      Sorait olvasva sokat gondolkodtunk, elmélkedtünk, beszéltünk a sorsáról. Érezzük és megértjük a ki nem mondott, le nem írt véleményét, és egyet is értünk önnel.

      Elismerésünkről, együttérzésünkről bővebben szólni nem tudunk….

  9. T Könyvelőiroda!1954.04.18-án születtem.1968.09.01-től2010.02.28-ig 41év és176nap a figyelemben vehető szolgálati idő.1996.03.14-től rokkant III.cs.2010.01.hóig.2010-től 2013.01.hóig rehab járadékos.Az uj rendelet szerint mit tehetek 2013-tól miután közel 59éves leszek,(főleg ha nem találok megfelelő munkát)? Mit jelent az én esetemben az 5év kedvezmény(védettség)? Rám nem vonatkozik a női 40 jogviszony? Az én esetemben mi a megoldás 2013-tól? köszönettel:Éva

  10. csak kérdeztem hogy hallásérult vagyok rokkanyuijbol én szeretnék dolgozik sehol nincs munka lehetoség mert nehéz beszél és komunácio nem tovább elvégeztem iskola hogy segit nekem melyik kell felulvizsgált vagy rehabitácio koszonom kérem válaszolj

    1. Kedves IGAZ TIBORNÉ!

      Sajnos, nem értjük teljesen, hogy mire szeretne választ kapni.

      Amikor megkapja a levelet az ONYF-től, akkor az abban foglaltak szerint kell eljárnia.

  11. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Olyan kérdésem lenne,h eddig rokkantsági nyugdíjat kaptam, be kell-e valamilyen igényt nyújtani és hova,h kaphassak Rehabilitációs ellátást vagy rokkantsági ellátást? Milyen dokumentumok kellenek?
    Lehet,h buta kérdésnek tűnik de én ezeken a dolgokon már egyáltalán nem tudok eligazodni!
    Köszönöm ellőre is válaszukat!

    1. Kedves Nagy Róbert!

      A kérdése nem butaság, és valóban nem egyszerű az eligazodás.

      Nem kell igényt benyújtania, majd kapja a levelet, és az abban írtak szerint kell eljárni. Ott kell majd kérnie a felülvizsgálatot, ami nem kötelező, de ha nem kéri, elveszítheti az ellátást.

  12. Én is megkaptam LEVELET.MELYBEN IRJÁK, HOGY NYILATKOZZAK. 2009-ÓTA VAGYOK III. CSOPORTOS. 10-hónapos utánjárás felülvizsgálatok sokasága után ,a munkaügyi döntőbiróság és az igazságügyi orvosszakértői véleményezés után kaptam meg az 50%. rá egy évre felülvizsg.alapján 52%.kérdésem: felülbírálhatják -e az igazságügyi orvos -és a munkaügyi bíróság ítéletét. válaszukat várva .KÖszönettel:

    1. Kedves Varga Istvánné!

      Nem felülvizsgálatról van szó, hanem egy megváltozott törvény alapján történő újraminősítés. Sajnos, bármi történhet… 🙁

  13. Én is voltam november 30 felülvizsgálaton .És december 30 kaptam levelet hogy átettek 3csoportba rehabilitációs ellátásra. Be is adtam a papírokat már egy hete,ere ma megint kaptam egy nyilatkozatot.Most mit tegyek be kell adni még egyszer.Nagyon várom a választ köszönöm

  14. Katalin:Elnézést kérek ha már valaki esetleg elöttem már kérdezett volna ilyet.
    Szeretném megkérdezni most hogy nem rokkantnyugdíjat kapunk hanem rehabilitációs ellátást,minden más kedvezmény is megszünik ezáltal?
    Mint pl.utazási kedvezmény,nyugdíjjas bérlet ilyenekre gondolok.
    Előre is köszönöm válaszukat.

    1. Kedves Sz.Katalin!

      Igen, volt már kérdés és válasz is. Kicsit tessék bolyongani visszafelé. 🙂

      Az is megoldás, ha belegondol: ezen típusú kedvezmények jellemzően a saját jogú nyugdíjasoknak járnak, és a korhatár előtti ellátások nem minősülnek saját jogú nyugdíjaknak… 🙁

  15. Tisztelt Könyvelőiroda!

    67%-os, III. csoportú rokkant és súlyos fogy. támogatásban részesülő személy vagyok. Fogalmam sincs, mire számíthatok, mik az esélyeim, tegnap kaptam meg én is a levelet.

    A többiek számára fontosnak tartom megjegyezni, nagyon ügyeljenek arra, mit írnak. Ugyanis ez a levél arra szólit fel, hogy önként kell felülvizsgálatot kérni, tehát azt mindenképpen jelezni kell írásban is, hogy a törvény kényszerít/kötelez rá, hogy felülvizsgálatra menj!! Tehát nem magadtól kérsz felülvizsgálatot, ez nagyon fontos!
    Mert akkor úgy járnak sokan mint a manyup-nál, hogy utólag már azt mondják, önként léptek ki a manyupból, senki nem kötelezett rá. Ügyes. A választói emlékezet rövid ideig tart.

    1. Kedves zsipsz!

      A felülvizsgálat kérése valóban önkéntes; eldönthető, hogy jelentkezik-e rá az ember, mert ha nem, akkor elveszti a járandóságát… 🙁

  16. Tisztelt Tanácsadó Iroda!
    Két hete kaptam kézhez a határozatot, melyben értesítenek,hogy a 2011 december 5.-ei felülvizsgálaton való megjelenésemkor III.foku rokkantnak nyilvánítanak és a következő felülvizsgálat ideje 2014.Ma kaptam egy levelet melyben újabb felülvizsgálatra köteleznek március 31. hatállyal.Nem értem ,hogy december 23.-án datált határozat,mely kimondja,hogy még intézményes szinten sem vagyok rehabilitálható, miért kell nekem gerinc műtétekkel a hátam mögött (egy év alatt 3)beutaznom 50 km.Budapestre, amikor még mozogni is alig tudok.Egy két hetes határozat amit 2011-ben dátumoztak már 2012-ben nem ér semmit?Tisztelettel várom véleményüket Ilona.

    1. Kedves Niegreiszné Eke Ilona!

      Emberileg teljesen megértjük önt, mi is olyant tudtunk volna mondani az ön helyébe, hogy talán még “azt a kiskésit” is lenne benne.
      Ugyanakkor, a szerencsétlen hivatal sem tehet róla, hogy képviselőink gyomrát megülhette a töltött káposzta, és rémálomszerűen nyomkodták a gombokat, amivel – kifutási időt sem hagyva – 2012.01.01-től alaposan felforgatták a jogszabályi előírásokat.
      Számukra is kötelező a törvények alkalmazása.

  17. Tisztelt Könyvelőiroda!
    2001 óta vagyok 67%harmadik csoportos leszázalékolt.2011.12.06.-án voltam hatodszor soros (időszakos felülvizsgálaton)2011.12.29.-én postázták;hogy ismételten a korábban folyósított ősszegben kapom az ellátásomat a következő felülvizsgálat ideje 2013év 12.hónap.A határozatot 2012.01.02.vettem át a kézbesítőtől.Arra volnék kíváncsi;hogy nekem is kell-e jelentkeznem 2012.03.31.ig ismételten felülvizsgálatra.
    Válaszukat előre is köszönöm.

    1. Kedves KULCSÁR JÁNOS!

      Véleményünk szerint igen, és a vizsgálat időpontja nem lehet később, mint jelenleg, azaz 2013.12. hónap.

  18. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Az előző válaszuk alapján:

    “…alakítsanak társaságot olyannal, akinek van főfoglalkozása, vagy öregségi nyugdíja, ön legyen heti 1-2 órában alkalmazott (munkaviszonyos). Ez mérsékli a terheit…”

    ez azt jelentené, hogy ha pl. heti 1-2 órában vagyok alkalmazott akkor már a saját vállalkozásom maradhatna mint kiegészítő vállalkozás???

    Aki engem alkalmaz ilyen rövid időre, annak milyen plusz terheket jelent ez a megoldás???

    1. Kedves Sós Tibor!

      A nagyszámú válaszokból nem derül ki számunkra, hogy honnan, kinek és mikor adott válaszunkból, vagy írásunkból idézett.

      Az ön esetében, sajnos, az a helyzet, hogy nincs olyan mód, mely szerint ne lenne a saját vállalkozásában kiegészítő tevékenységet folytató, az őrületesen növekedett terhekkel.

      Tervezünk még pár cikket megírni ezekről a kérdésekről, de még az anyagokat nem dolgoztuk fel teljesen. Amit most megtehet, (ha megteheti a tevékenység jellegétől), hogy függessze fel az egyéni vállalkozói tevékenységét, és ha teheti, január 1-től, vagy minél előbb.
      Könyvelőjével feltétlenül konzultáljon előtte.

  19. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Rendkívül figyelemre méltó ez az idézet: (Nyug, Főig.)

    “…Keresőtevékenység folytatása esetén a III. pontban említett rehabilitációs ellátásban részesülő személy ellátásának megszüntetésére nem kerül sor.

    A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbért …”

    Ez alapján ha jól értelmezem, a rehabos mégis csak dolgozhat, viszont nem a 150%-os verzió szerint, (mint a rokkant ellátásnál) hanem a fentiekben leírtak alapján.

    Jól értelmezem?

    Ami viszont egyértelműen teljesen tönkreteszi az egészet, ( a nyugdíj szó törlésével) hogy megszüntetik a kiegészítő tevékenységet, evvel rengeteg kisvállalkozónak, aki csak 50-60 ezer forinttal próbálta kipótolni az ellátmányát, ami csak az életben maradáshoz volt elég.
    Ezek az emberek teljesen kiszolgáltatottá váltak és a létfenntartásuk alapja is odalett.
    Ezek az emberek vissza fogják adni a vállalkozásukat és evvel újabb adóktól esik el az állam és újabb létminimum alatt élők tömege kerül ki az utcára.

    Kinek jó ez????

  20. Tisztelt Könyvelőiroda! 2011. évben szolgálati nyugdíjba vonultam. Idén, 2012. -ben szeretnék mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozni. Vásárolni tervezek egy másik Őstermelővel közösen egy földterületet, amelynek használata során termények és állat szaporulat várható nyereségként. Kérdezem, hogy az így előállított termények és állatok milyen módon tartoznak az engem érintő jövedelemkorlát hatálya alá? Érdekelne még az is, hogy ha én a földtulajdonomat bérbe adom és azért nem készpénzt, hanem mezőgazdasági terményeket, illetve állatokat kérek, az hogyan érinti a jövedelemkorlát hatályát.?
    Előre is köszönöm válaszát.
    Tisztelettel üdvözlöm!

  21. Tisztelt Könyvelőiroda!

    55múltam a múlt évben, össz. szervezeti egészség károsodásom 61%
    “véglegesített” rokkant nyugdíjas voltam. Ezek szerint 39%-ban vagyok egészséges. Kapok egy levelet, ami szerint kérhetem a felülvizsgálatomat. Mivel nincsen senki élő hozzátartozóm, és csakis a rokkant nyugdíjamból élek, így pozitív elbírálással muszáj gondolkodnom, különben marad a gyorsvonat…
    Ha pozitív lesz az elbírálás, idézek a törvényből”A felülvizsgálatot követően a jogosultsági feltételek fennállása esetén a rehabilitációs ellátást vagy a rokkantsági ellátást az erről szóló döntést követő harmadik hónap első napjával kell megállapítani. ”
    A köztes két hónapban mi a bánatból fogok élni?????Vagy addig kapom az előzőleg megállapított összeget? Vagy két hónapig hibernálnak? Ha lenne megtakarításom, hozzátartozóm, akitől kölcsönt kérhetnék nem kérdeznék ilyet.
    Kérem erősítsenek meg, hogy jól értelmezem-e a dolgokat, vagy mit ért félre a zaklatott agyam.
    Köszönöm a türelmüket magam és mások nevében is. Hohl Marianna

  22. Mi történik a rokkantság jogán megállapított özvegyi nyugdíjjal? Érinti a mostani átalakítás?

    1. Kedves Krisztina!
      Vagy kedves Pisti?

      Korábban, hosszabb időn keresztül a hozzászólásban használt email címről Krisztina névvel jelölte magát, majd a napokban már Pisti néven, aztán megint Krisztina néven, bár érezhetőleg azonos a stílusa a legutóbb feltett kérdésnek a Pisti néven feltett kérdés stílusával: se jó napot, semmmi udvarias fordulat, csak durr, bele a közepébe, némileg követelődzően.

      Nem nyugdíjszakértők vagyunk, hanem könyvelőiroda, rengeteg számvitelhez kapcsolódó tapasztalattal. Ha lehetne, mi erre koncentrálunk, most ennyire van erőnk. nem tudjuk, hogy momentán miért ne érintené az átalakítás. 😉

  23. Tisztelt könyvelőiroda!

    1953.06.01.-én születtem és III fokú, véglegesen lerokkantott vagyok, 38 éves munkaviszonnyal. Szeretném megkérdezni, hogy engem is visszahívhatnak-e, illetve mikor igényelhetem a kedvezményes korhatáros nyugdíjat.
    Előre is köszönöm a válaszukat. Üdvözlettel : Marika

  24. Tisztelt Könyvelőiroda!

    I. kat. mozgáskorlátozott, rokkantnyugdíjas voltam (ettől az évtől rokkantsági ellátásban fogok részesülni).
    Az elmúlt időszakban távmunkában dolgoztam, arra szeretnék választ kapni, hogy milyen feltételekkel dolgozhatom ezután tovább.
    Segítségüket előre is köszönöm!

    Kívánok Áldott, békés új évet!

  25. Tanácsra lenne szükségem. 59 éves vagyok, tehát már védett korban. A változások alapján a jövedelmem 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga nem haladhatja meg a minimálbér 150 százalékát, különben elvész a rokkantsági ellátásom.
    A munkaügyi osztályon érdeklődésemre azt mondta az illetékes osztályvezető, hogy 2012. május után, azaz június 1-től aktuálisak a fentiek, azaz az első néhány hónapban akkor sem veszik el a rokkantsági ellátást, ha januártól májusig a jövedelmem 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. Tehát a fizetésem csökkentése majd csak júniustól válik szükségessé.
    Én azonban bizonytalan vagyok, nem szeretném elveszíteni a rokkantsági ellátásomat. Kérem segítségüket.

    1. Kedves Zsuzsi!

      Szerencsére, úgy tűnik, jól felkészült osztályvezetőjük van (bizonyára ő is olvasgatja honlapunkat, azért ilyen hibátlan a válasza 🙂 🙂 ).

      Mivel ez a kérdés már többször, többféleképpen és több kapcsolódó helyen felmerült, megjelentettünk egy kis írásunkat, amelyeket a szakmai anyagokból, tájékoztatókból és a jogszabályokból állítottunk össze a korlátozásokról. Csak kattintson a hivatkozásra az olvasásához.

    2. Tiszteletem!
      211-ben elvették a rokkant nyugdíjamat, rehab járulékot állapítottak meg helyette.Bírósági úton októberben vissza kaptam a rokkant nyugdíjamat, mivel jogtalan volt a rokkantnyugdíjam megszüntetése.52% rokkant vagyok.Kérdésem kell-e mennem ismét felülvizsgálatra márciusban?Munkaügyi szakértő nem javasolta a rehabilitációmat!

      1. Kedves Suto!

        Olvasgasson kicsit a kérdés-válaszok között, ott talál hivatkozást az NRSZH (ORSZI) tájékoztatójához. Az alapján eldönthető a teendője, amiről január 31-ig levelet is fog kapni. Amit leírt az alapján nehéz lenne eldönteni a kérdést.

  26. Meg tudják válaszolni, hogy mik a munkavégzés szabályai a rehabilitaciós ellátássá átforduló ügyekben?
    Hogyan lehet dolgozni? Mikor lehet/ kell szüneteltetni és megszüntetni? És van különbség azok munkavégzésének szabályai között akiknek most lesz igénybejelentés alapján megállapítva 2012-ben a rehab ellátás, vagy annak akinek ebbe fordult át az ellátása?

    1. Kedves Pisti!

      Üdvözöljük!

      A rehabilitációs ellátás folyósításával egyidejűleg nem engedélyezett a keresőtevékenység, ebben az esetben az ellátás folyósítása felfüggesztésre kerül.

      1. Tisztelt Könyvelőiroda!

        Az onyf honlapján megjelent tájékoztató szerint a 2011. december 31. előtt megállapított rehabilitációs járadékban részesülőknek változatlan feltételekkel lehet keresőtevékenységet folytatni, legalább is én így értelmezem. A rehabilitációs ellátás folyósításával egyidejűleg nem engedélyezett a keresőtevékenység, csak a 2012. január 1. napjától megállapított rehabilitációs ellátottakra vonatkozik. Szeretnék megerősítést kérni, hogy Önök is így értelmezik-e, mert akkor megint egy kérdés megoldódott, amit sokszor fel fognak tenni még Önöknek.
        Sikerekben gazdag új évet kívánok.

  27. Tisztelt Könyvelő iroda.
    III. kategóriás rokkant vagyok havi 53000 Ft nyugdíjjal. Mivel még gyermekem tanul mindenképpen valami munkát kellett vállalnom és ezt kiegészítő tevékenység formájában egyéni vállalkozóként végzem.
    Az új törvény szerint ha jól tudom ezt a formát mint rokkant, tovább nem választhatom viszont mint főállású egyéni vállalkozó további 53 000 Ft állandó kiadást jelentene. (Ez egyébként teljesen ellehetetleníti a vállalkozásomat.)
    Valóban nincs mód arra, hogy továbbra is kiegészítő tevékenységként vállalkozzam?
    Illetve ebben az átmeneti időszakban amíg újra felülvizsgálnak, (még több hónap), milyen formában működhetek tovább? A régi, vagy már az új?

    Együttműködésüket előre is köszönöm és további eredményes munkát kívánok
    Üdvözlettel:
    Tibor

    1. Kedves Soós Tibor!

      2012. január 01-től kezdődően az új szabályok szerint kell tevékenykednie, nincsenek átmeneti, könnyítő megoldások. Szüneteltesse, vagy éppen szüntesse meg a vállalkozását (könyvelőjével egyeztessen erről!), alakítsanak társaságot olyannal, akinek van főfoglalkozása, vagy öregségi nyugdíja, ön legyen heti 1-2 órában alkalmazott (munkaviszonyos). Ez mérsékli a terheit.

  28. Már csak egy dolog nem világos. Rokkant ellátás jár ezentúl, azt nem tudom, milyen járulékokat stb. kell fizetnem egyéni vállalkozóként. eddig az egészségügyi hozzájárulást és a szja-t fizettem. Köszönöm válaszukat.

    1. Kedves Máté Mihányné!

      A rokkantsági ellátások esetében lehet keresőtevékenységet folytatni, viszont meg kell szüntetni az ellátás folyósítását, ha a keresőtevékenységből származó jövedelem 3 egymást követő hónapra vonatkozó átlaga, meghaladja a minimálbér 150%-át

      Azt, hogy egyéni vállalkozóként milyen közterhei vannak az befolyásolja, hogy betöltötte-e az öregségi nyugdíjkorhatárt, vagy nem.

      Továbbiakat elmondja a könyvelője.

  29. Tisztelt Könyvelőiroda!!

    Lányom 12 éves kora óta autoimmun beteg,vesetranszplantált.Két éve amikor 18 éves lett ,voltunk ORSZI vizsgálaton ,ő II.csoportos 80%-os véglegest kapott.
    Azóta kapja a rokkant járadékot/33.300ft/az lenne a kérdésem hogy velük mi lesz?Mert mindenhol csak a rokkantnyugdíjasokról van szó ,a rokkantjáradékos II.csoportosokról nem.Ővelük mi lesz?Nekik sem kell vizsgálatra jelentkezni?

    Üdv.Teru

      1. Tisztelt könyvelőiroda!

        az I,és II.csoportosoknál nem találtam a kérdésemre választ ,max,az vonatkozott rá hogy majd levélben a NYUFIG értesít 🙁

  30. Apropó! Volna egy konkrét kérdésem!
    A nők a legújabb törvénykezés szerint 40 évnyi jogviszony után öregségi nyugdíjra jogosultak.
    Ilyenkor mi számít 5 évvel korábbi vagy 5 évnél későbbi betöltendő nyugdíj-kornak?
    A tényleges koruk, vagy a 40 évnyi jogviszonyhoz viszonyított jogviszonyuk?

    1. Kedves Satra Kata!

      Nem a legújabb törvénykezési előírás szerint, de kétségtelenül friss rendelkezés alapján. Nem 40 évnyi jogviszony után, hanem 40 év jogosultsági időt követően válnak jogosultakká az öregségi nyugdíjra.
      Mivel ez életkoruktól függetlenül illeti meg a hölgyeket, ezért ebből a szempontból nincs a nyugdíjba vonulásnak életkori feltétele.

      Ha az írásunkban említett 5 évvel korábbi időpontra gondolt, akkor az ő esetükben ilyen nem létezik, mert az nem biztos, hogy a még hiányzó pl. 1 hónap jogosultsági időt mennyi idő alatt tudja “összeszedni” az érintett hölgy. Az egy bekövetkezett állapot eredménye.

      Az öt évet ezért a születési időponttól függően meghatározott öregségi nyugdíj korhatárához kell nézni.

  31. T.Könyvelő Iroda!

    Engem többféle betegséggel, melyek krónikusak, visszafordíthatatlanok, szakszerűbben progresszívek, közel 38 évnyi jogviszony után 2009. június 1-vel 57 %-os rokkantnyugdíjasnak minősítettek (Mindenféle paraszolvencia és egyéb bűncselekmény nélkül, hiteles orvosi véleményekkel.) Szerepel ugyan a határozatban, hogy bár rehabilitálható lennék, de kz2016uj rehabilitációmat nem javasolják. Felülvizsgálatnak 2015 évet rögzítették (biztosan kíváncsiak rá, hogy akkor is élek-e még).
    Ebben az esetben mire számíthat az ember?
    Azért azt mindenképpen felháborítónak tartom, hogy vagyunk páran, akik eleve nem egészségesen teljesítettünk annyit, vagy talán többet, mint az egészségesek, és egyszerűen kidobják az ablakon a ledolgozott évtizedeinket?!
    Én nagyon szégyellném a mostani törvényhozók helyében a pofámat!

    Szóval érdekel a véáleményük, de miután nincsen más választásunk várjuk a levelet.

    1. Kedves Satra Kata!

      Nagyon is megértjük panaszait, de tehetetlen jogalkalmazók vagyunk.

      A mire számíthatók? – kérdésre nem tudunk saját szakmánkba illő, egzakt, megnyugtató választ adni, mert nem szakmai kérdés-kategória.

  32. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Én azt szeretném megkérdezni, hogy mi van azokkal, akik véglegesítve vannak?
    Én 1954 májusában születtem, 2007 óta vagyok 50 % os rokkantnyugdíjas.
    A véleményezésemben az van, hogy “Rehabilitálható, de kz2016uj rehabilitációja nem javasolt. III. csoportú rokkant, mely folyamatosan véleményezhető. Jelenlegi, vagy egészségkárosodást megelőző munkakörében, illetve képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, azonban kz2016uj rehabilitációja nem javasolt.”
    Ülni, állni nem tudok gerincműtétem miatt ischiásszal is küszködök és még más egyéb betegségem is van, többek között súlyos depresszióban szenvedek. Sokszor megfordul a fejembe, hogy ha megcsonkítják az ellátásomat valamit csinálnom kell magammal. 35 év 133 napot dolgoztam le és még mindig dolgoznék, ha a gerincműtét nem jön közbe, fél évig szalag alá szakadt sérvem volt, amit nem vettek észre. Aktív sportoló voltam, még a gerincműtétem előtt is futni jártam.
    Ha a rokkant nyugdíj átalakul rokkant ellátásra kapok-e özvegyi nyugdíjat?
    Mielőbbi válaszukat várva

    Tisztelettel:

    Bozzayné Vogl Klára

    1. Kedves Bozzayné Vogl Klára!

      Azokat a személyeket akik 2011. december 31-én III. csoportba tartozó rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugellátásban, vagy rendszeres szociális járadék ellátásban részesülnek és a reájuk irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt több mint 5 év múlva érik el ? függetlenül attól, hogy korábban felülvizsgálatukat a szakértői bizottság nem tartotta szükségesnek, vagy állapotukat véglegesnek minősítette ? az ellátásukat folyósító szerv (NYUFIG) 2012. január 31-ig kiértesítést küld a jogszabályok változásáról és az ellátások átalakításáról, valamint a szükséges teendőkről. A tájékoztató levél alapján a fenti személyeknek nyilatkozniuk kell arról, hogy kérik-e az új szabályok szerinti kz2016uj minősítés elvégzését.
      A kz2016uj minősítést az NRSZH területileg illetékes kirendeltségének szakértői bizottsága fogja elvégezni.
      A jelentkezésre 2012. március 31-ig van lehetőségük.

      Azok a személyek akik a fenti időpontig nem kérik a nyugdíjbiztosítási igazgatóságnál a felülvizsgálat elvégzését Rehabilitációs kártyával történő foglalkoztatásra jogosultak lesznek, de ellátásukat a nyugdíjbiztosítási szerv 2012. május 1. napjával megszünteti.

      Azok a személyeket, akik 2012. március 31-ig kérik a kz2016uj minősítés elvégzését, a nyugdíjbiztosítási igazgatóság ? az NRSZH által megadott kapacitás függvényében ?szakértői felülvizsgálatra fogja behívni. Azoknál a személyeknél akik esetében a szakvéleményben (határozatban) soros ?időszakos? felülvizsgálati idő került meghatározásra, a felülvizsgálati időben lesznek kötelezettek a felülvizsgálaton megjelenni. A felülvizsgálat helyéről és pontos idejéről a nyugdíjbiztosítási igazgatóság küld értesítést.

      A pénzellátás megegyezik a jelenleg folyósított (illetve az évvégi nyugdíjemelés mértékével növelt) ellátásuk összegével, de azt a korábbi jogcímeken folyósított ellátás helyett ? egységesen ? rehabilitációs ellátás címen kapják majd.

  33. Tisztelt könyvelő iroda.Én Herczegh Sándor 2011 Június óta vagyok átmeneti járadékos.40 százalékos rokkant .1953 januárba születtem,pár nap híján 45 év munka viszonyom van,amit esztergályosként töltöttem el. Azt szeretném meg tudni önöktől van e ebben az ügyben teendőm,vagyis mi vonatkozik rám.Előre is köszönöm válaszukat.Tisztelettel,Herczegh Sándor…

    1. Kedves Hercegh Sándor!

      Nem értjük a kérdését. Milyen tennivalóra, milyen ügyben van gondja?

      Olvassa el írásunkat, a kérdés-válaszokat is ajánljuk szíves figyelmébe.

      1. Tisztelt könyvelő iroda.Első sorban szeretnék önöknek boldog új évet kívánni.Csak annyit szerettem volna meg tudni az előző levelemben,hogy kell e újra bizottság elé járulnom,vagy minden jár továbbra is.Tisztelettel,Herczegh Sándor…

  34. 1953 ban születtem 2006 októberétöl 50 százalékos rendszeres szociális járadékos vagyok véglegesitve most kell e nekem felülvizsgálatra jelenkeznem ugyais 1953 05 09 én születtem

  35. Tisztelt Cim!
    Én 1792-ben születtem.1996óta 67%os nyugdijas vagyok. Most telik le a harmadik 5éves periódusom a felülvizsgálatokat illetően. 18 éves voltam amikor a bal vesémet kivették mert akkora elhalt, majd a megmaradt addigra már károsodott de még megmenthető vesémet helyreállitották. Ezzel százalékoltak akkor le. Akkor azt mondta a dnő a bizottságnál, hogy azért nem kapom meg véglegesre mert még túl fiatal vagyok hozzá. Most januárra lesz a következő időpontom felülvizsgálatra. Eddigi orvosi vélemények szerint a rehabilitációk sikertelenek voltak. Részmunkaidőben dolgoztam mellette amig gyesre nem mentem (immár 6 éve, két kisgyermekem van). Az eddigi nyugdijnak nevezett ellátásommal se tudom mi lesz és munkát is kellene majd néznem.

    Ne haragudjanak de az idegtől és a bizonytalanságtól nem tudok gondolkozni és értelmezni egyedül a jogszabályokat.

    Kérem segitsenek.

    1. Tisztelt Könyvelőiroda!

      A válaszukat ha lehetséges a megadott e-mail cimre legyenek szivesek elküldeni.

      BUÉK!

      Előre is köszönöm segitségüket.

      1. Kedves csilla72!

        Amennyiben bejelölte, hogy szeretne értesítést kapni a témához történő új hozzászólásokról, akkor a regisztrációkor megadott email címre a rendszer automatikusan kiküldi önnek a választ.
        Még a kérdések megválaszolásával is nagyon el vagyunk maradva, de egyénileg emailt írni már végképp meghaladja erőnket, energiánkat, lehetőségeinket. Nekünk is dolgozni, megélni kell, ez a tevékenységünk karitatív jellegű, önként vállalt, ingyenes. Sajnáljuk, többre nem fussa… 🙂

    2. Kedves csilla72!

      Borzasztóan nehéz szívvel tudjuk azt írni, hogy nem tudunk segíteni önnek, mert bár tehetnénk, nem tudjuk egészségét visszaadni, javítani. Talán, csak a lelkét tudjuk ilyen távolról megsimogatni, vagy egy kis mosolyt csalni az arcára.

      Először is, azt tanácsoljuk, ne adja fel – a gyermekei felnéznek önre, szükségük van önre, az anyukára, az erős, mosolygós, simogató anyukára. Vannak ilyen és olyan emberek mindenhol, a felülvizsgálaton is, de általában az emberek jók, nem ördögtől valóak.
      Bízzon az orvosokban, a felülvizsgálókban – ha már adni nem tudnak, akkor biztosak vagyunk benne, hogy el sem vesznek öntől.

  36. Tisztelt Könyvelőiroda !

    Köszönöm a választ és kívánok Önöknek nagyon Boldog Új Évet.
    Remélem,hogy nagyon sokat tudnak segíteni sok sorstársamon.
    Lenne önökhöz kettő kérdésem , mikor ,kitől , honnan és hová fogjuk
    kapni a megérdemelt ellátásunkat mert sajnos a hitelemet fizetni kell
    vagy esetleg éltemben először a bank és a közművek felszólítást fog küldeni.1956-ban születtem 2013 novemberében kellene felülvizsgálatra
    mennem 54 % rehabilitációm nem javasolt,jelentkeznem kell-e felülvizsgálatra.

    Előre is köszönöm válaszukat .

    Tisztelettel
    Gálné Hunyák Éva

  37. November 15.-én állapítottak meg számomra 51 % egészségkárosodást. Megtörtént a kz2016uj minősítésem, küldtek 2 db határozatot, hogy jogosult vagyok a rehab járadékra, és kitöltve küldjem vissza. Ez megtörtént, két hivatal részéről három ember győzködött, hogy az orvosi határozatot ne fellebbezzem meg, mert annak a kimenetele bizonytalan, viszont a rehab járadék biztos. Visszaküldtem az igényt a járadékra, és láss csodát december 23.-án elutasították, azzal, hogy december 31.-vel megszűnik a rehab járadék, és mivel én azt január 1. után kapnám, már nem vagyok rá jogosult, ugyanis nem lesz ilyen járadék. A rehabilitációs ellátásra sem vagyok jogosult, mivel azt senki nem ítélte meg nekem. Azt írják, hogy újból kell kezdenem a leszázalékolási eljárást, mert én most semmire jogosult nem vagyok. Kész röhej, és felháborító, hogy semmilyen ellátásra jogosult nem vagyok.
    48 évesen, mellrákkal küszködöm, túl vagyok négy adag kemón, 60 sugárkezelésen, idén kaptam csípőprotézist, előjegyzett vagyok a már műtött térdemmel protézis beültetésre, hátgerinc ferdülésem van, opreráltak porckorong sérvvel, az ágyéki gerinc csontom el van csúszva, és pajzsmirigy problémákkal is kezelnek. A leszázalékoló orvos szerint idézem: “Asszonyom magának az ég világon semmi baja nincs!” Csodálkozom, hogy adott 51 %-ot, ugyanis két évvel ezelőtt megígérte, hogy még 1%-ot sem fogok kapni tőle a következő vizsgálatkor. Nagyon haragszik rám, mert az Ő édesanyja mellrákban halt meg, én viszont még élek.
    Kíváncsi lennék a véleményükre, és arra, hogy egyáltalán rám most milyen jogszabály vonatkozik.
    Válaszukat tisztelettel köszönöm.

  38. Tisztelt Könyvelőiroda!
    2011.jauárban a Munkaügyi Bíróságon III.csoportu rokkant,egézségkárosom 53%-ban állapították meg mely (67%-nak felel meg)állapotom végleges.Szeretnék Önöktől tájékoztatást kapni vissza kell-e menni felülvizsgálatra.Előre is köszönöm válaszukat.

    Boldog Újévet Kívánok!

  39. 2010-ben a felülvizsgálaton 53% állapítottak meg 2évre rehabilitációs járadéban részesültem.2012. márciusában kell mennem felüülvizsgálatra.Újból kapok 1évre rehabilitációs járadékot vagy rokkantnyugdíjat?Egy rahab cégnél dolgozom 4 órában.
    Dolgozhatok-e tovább a járadék mellett?

  40. Tisztelt Mindenki !

    Kezd elegem lenni mindenből (kormány ,rendelet,hitel ,életből ) 55 éves elmúltam.

    Megígértem már a családomnak is amennyiben elveszítem a rokkantsági ellátásomat. (soha életemben nem kaptunk nem fogadtunk el senkitől semmit csak amiért férjem és én megdolgoztunk ,nem örököltünk hanem ahogy tudtunk mind két szülőnek segítettünk. Most morbid lesz amit leírok ,de így van 2011 év közben és év végén meghalt mind kettőnk édesanyja és nem kell segíteni nekik mellesleg kedves kormányunknak nem kell nyugdíjat fizetni 85 éves semmire nem való öregeknek nyugdíjat fizetni )
    akkor a parlament előtt fogom felgyújtani magam ,vagy börtönben végzem.
    33 év 77 nap munkaviszonnyal leszázalékoltak 2004. októberében .
    (betegségeim : agyi infarktus ,gerinc cysta ,csont cysta amiben nem lehet meghalni ,de irdatlanul fáj,merev a bal csuklóm a jobb kezemet háromszor műtőtték,75 % a szívem 40 % elzárodott , szívkoszorúér,nincs pajzsmirigyem ami alulműködik, idült ízületi gyulladásom van hematológiára járok rendszeresen a rossz vérképem miatt és még sok minden idegeim totál kivannak emmellé még cukros is vagyok nem 1/2ÓRÁNÁL tovább ülni vagy állni
    3-5 kg amit tudok cipel .
    Sokat kerestem ezért úgy gondolom sokat is dolgoztam (10-12 órát sokszor) sok nyugdíjat is kellett volna kapjak amit elvettek.
    Amennyiben nem változott volna meg az egészségi állapotom akkor a 2011-be elmehettem volna nyugdíjba.

    Hát Tisztelt Olvasok képviselők ilyen rohadt az ÉLET

    1. Kedves Gálné Hunyák Éva!

      Elkeseredettségét megértjük, abban az értelemben, hogy valóban kezd tele lenni, vagy máris tele van a hócipő…. 🙁

      Ugyanakkor, semmilyen joga nincs az életét eldobni magától; a családjának igenis szüksége van önre! És a barátainak, ismerőseinek is! Ha már eddig nem adta fel, és miért is adta volna fel, akkor most már ne tegye!

  41. Tisztelt Könyvelőiroda !

    Jelenleg rehabilitációs járadékban részesülök havi, 67.000.-Ft-ban . A kérdésem a következő lenne : Január 02-től 6 órába fel vennének dolgozni . ( természetesen 6 órás minimálbérért ami kevesebb lenne mint a jelenlegi járadékom ). Megszűnik e az ellátásom ha dolgozni fogok ? Egyáltalán mi vonatkozik azokra 2012 jan. 01-től, akik már 2011-ben is rehabilitációs járadékosok voltak?
    Válaszát előre is köszönöm : Tisztelettel Tóthné

  42. Tisztelt Könyvelőiroda! Végigolvastam a fórumot és nagyon elkeseredtem. 1954.január 1-én születtem. 36 év 83 nap munkaviszonnyal, 2006. ápr.05-én a III. csoportban véglegesítettek.Felülvizsgálatra csak állapotromlás esetén kell jelentkeznem. Nem tudom, hogy lesz-e jelentősége annak, hogy végleges lettem?(elég szomorú).Az Önök válaszát orinak, átolvasva (2011.12.22.) van némi aggodalmam, ami szomorúvá tette karácsonyomat. Sajnos nem csak az enyémet, hanem a sok-sok sorstársamét is.Ezt a törvényt nem lett volna szabad az ünnepek előtt meghozni. Legalább vártak volna 2 hetet. (embertelenek). Hiába keresem a törvényben a végleges szót. Önök szerint melyik § vonatkozik ránk? Nagyon várom válaszukat. Eredményekben gazdag, boldog új évet kívánok !!! (Legalább Önöknek legyen)

    1. Kedves Mamika54!

      Hááát, sajnos, igen; még mindig visszaköszön a múlt, a Ratkó korszak gyerekei mindig megszívják valahogy. Ők vannak a legtöbben, a legrosszabb időben, a legrosszabb helyen.
      Szüleik, a “Fényes szelek” nemzedéke, újjáépítettek egy országot (most tekintsünk el az ideológiai baromságoktól), büszkék lehetnek rá, de ezen az alapon nem engedték a kormányrúdhoz ezt a korosztályt.
      Aztán jöttek a Ratkó-gyermekek gyermekei, akiknek jobb sorsot szántak a szüleik, és mindent feláldoztak nekik, értük. Ők már nyelveket tudnak, kisujjukból rázzák ki az internetet, profi vállalkozók – szüleiket kitúrták a kormányzásból (joggal: nagyobb tudás, jobb felkészültség).
      Szerencsétlen szülők (ez a generáció) úgy élte le életét, hogy mindig csak adott, adott és tűrt, és tűrt, abban bízva, hogy talán csak jobb lesz majd egyszer…

      És a fiatalok, mint azt jól tudjuk, mindig önzőek valamilyen szinten. Jogalkotási szempontból nem lehet karácsony után meghozni a döntést, de szerintünk illett volna tavasszal kijönni ilyennel, úgy, hogy következő év január 01-től lép hatályba.
      10-15 nap maradt átgondolti a jövő évi tennivalót, és megcselekedni a látszólag legjobbnak tűnő dolgot (nagyjából az a lehetőségünk, hogy kanállal, vagy villával együk a sz…t 🙁 🙁 ).

      1. Köszönöm, mindezzel tisztában vagyok (érzem a saját bőrömön).Sajnos a kérdéseimre választ nem kaptam, de időközben megtaláltam a T/5000/101.sz. záróvitát. Zárószavazás előtti módisító javaslatokat . A kérdéseimhez vonatkozó részt idemásolom, hátha másokat is érdekel.

        8. Az előterjesztő az egységes javaslat 32§ (1) bekezdésében záró szövegrész módosítását javasolja:
        …..részesülő személy ellátását a Kormány által kijelölt szerv 2012. január 1-től rokkantsági ellátáskánt folyósítja tovább azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011.december hónapra járó – az a) és b) pont szerinti esetben januári nyugdíjemelés mértékével növelt- ellátás összegével. Az átalakítás nem érinti a soros felülvizsgálati kötelezettséget. A b) és c) pont alkalmazásában az minősül az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő személynek{akinél 2011.december 31-én az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralévő időtartam az 5 évet nem haladja meg}, aki 2011. december 31-g az 57. életévét betöltötte.

        Értelmezve ebből a szövegrészből törlendő a zárójeles: akinél 2011.december 31-én az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig hátralévő időtartam az 5 évet nem haladja meg. Helyébe ez a szövegrész kerül: aki, 2011. december 31-ig az 57. életévét betöltötte.
        Talán egy kicsit megnyugodhatok? Ugyan is 2011. december 31-én töltöm be az 57.életévemet és 2012. január 1-én lépek az 58. életévembe.

        1. Kedves Mamika54!

          A Köztársasági Elnöknek aláírásra elküldött utolsó verziót töltöttem le és abban is szerepel ez a változás.

          Nem szeretnék belekotnyeleskedni, de az én értelmezésemben 1955. jan. 1-én töltötte be az 1. életévét, ennekokán 2011. jan. 1-én az 57. életévét töltötte be.

          Üdvözlettel!

          1. Üdv ori! Hát igen, ez elég necces ! Mivel év eleje eléggé megtévesztő. A lényeg az, hogy betöltöttem az 57. évet. (Remélem, hogy most jól jön az öregkor)
            További szép napot.

  43. Köszönjük a tájékoztatást..magam 65% egészségkárosodott vagyok,…2011.szept-ben volt felülvizsgálatom, nem rahabilitálható.2012.febr.03-án töltöm az 57.évem. 36 év közalkalmazotti munkaviszonnyal…tudom, hogy mindenhol határeset vagyok…talán tudnak segíteni…mire számíthatok? Nagyon köszönöm!!!

    1. Kedves Mosonyi Éva!

      Hogy mire számíthat? – az túl tág kérdés, gyakorlatilag háttérinformáció nélkül megválaszolhatatlan, esetleg csak a kristálygömb-szekció tudna valamit mondani rá… 😉
      A leírtak alapján, véleményünk szerint, rokkantsági ellátást fog kapni.

  44. Tisztelt Könyvelőiroda.

    Következő lenne a kérdésem, jelenleg III. csoportos rokkantnyugdíjas vagyok, 2012 . jan 1-től rokkantsági ellátott. 1953 születésű , tehát 58 éves vagyok, kiegészítő vállalkozási tevékenységet folytatok / elméleti gépjármű oktató/.
    2012 JANUÁR 1-től milyen kötőlettségek várhatóak.
    Köszönöm Válaszát.

    1. Kedves kvanduk mihály!

      A kérdése nem teljesen ehhez az írásunkhoz illik, hanem inkább a Korhatár előtti ellátás 2012. című írásunkhoz.

      Igaz ez olyannyira, hogy 5 nappal ezelőtt éppen egy, szintén gépjármű oktató, kollégájának adtunk, részben hasonló kérdésére választ. A hivatkozást követve ajánljuk az ön figyelmébe is akkori válaszunkat.

      2012.01.01-től nem minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak a korhatár előtti ellátásban részesülő, ebből következően közel megtízszereződik az eddigi kötelezettsége. Magyarul: főfoglalkozású vállalkozóvá válik (ha nem “adja vissza az ipart”), és azokat a közterheket kell megfizetnie, már január 1-jétől kezdődően.

  45. 2011 szeptemberében a másodfokú bizottság határozata alapján újból 50%-os rokkantsági nyugdíjat ítéltek meg. Az új szabály alapján kapok-e értesítést, hogy melyik ellátásba sorolnak be? Vagy mindenképpen kell jelentkeznem (kinél?hol?), és ha kell vizsgálaton megjelenni addig is milyen ellátásban részesülök?

    1. Kedves Bán Imre!

      Két, azonos tartalmú hozzászólása közül az egyiket töröltük.
      Amennyiben az írásunkat, amelyhez a kérdését feltette, volna kedves alaposan átolvasni, akkor kiderülhetne az ön számára, hogy mi lesz 2012. január 1-től. Ez nem azért van így, mert mi alávaló módon nem foglalkozunk a kérdéssel, hanem azért, mert nem tudjuk pl. hogy mikor született, a mostani ellátása előtt mi volt a társadalombiztosítási jogállása, stb.
      Viszont, 2012-től csak kétféle ellátás lesz, így írásunk segítségével az egyik, az ön esetére legjobban illő ellátás nagy eséllyel kiválasztható. 😉

      Elméletileg kap majd értesítést, és a vizsgálatig (ha egyáltalán szükséges) ugyanazt az ellátást kapja összegszerűségében, mint eddig, az ön számára “csak” a neve fog változni.

  46. Tisztelt Könyvelőiroda.
    Az elmúlt három évben rokkantsági nyugdíjat kaptam, majd egy évre (2012 augusztusig) rehabiliációs járadékot. Augusztusban kellene mennem felülvizsgálatra. Ez azt jelenti, hogy a rehablilitációs járadékot én már nem kapm meg? És ha nem adják meg vissza kell mennem dolgozni? Jelenleg egy rahabilitációs kft-nél dolgozom a rokkantnyugdíj mellett.
    Üdvözlettel: Kiss Tamásné

    1. Kedves Kiss Tamásné!

      Nem értjük a kérdését; mintha nem olvasta volna el írásunkat, amelyhez ezt a kérdését írta.
      Ön akkor most rehabilitációs járadékos, vagy rokkantnyugdíjas. És melyik összegre gondolt, mikortól?

  47. Tisztelt Könyvelőiroda !

    Érdeklődnék, hogy lesz e 2012-ben olyan fogalom hogy segítő családtag.
    Köszönettel Tóth M

  48. Tisztelt könyvelő- iroda!

    Úgy tudom,hogy benyújtottak a T/5000-es törvényhez egy 98-as számú
    módosító javaslatot amely 2011.12.31.-ig az 57. életévüket betöltőket nem rendeli
    vissza felülvizsgálatra, a sorosakat kivéve. Ezt el is fogadták.

    Maradok tisztelettel,és kellemes ünnepeket kívánva!

    Gyuri!

    1. Kedves gyuri!

      Köszönjük szépen az információt!

      A törvény szövege még nem jelent meg hivatalosan, és a végrehajtási utasítása sem. Jelenleg ismereteink szerint helytálló, amit korábbi válaszunkban írtunk.
      2011. december 31-ig az 1954-ben születettek tölthették/tölthetik be az 57. életévüket, tehát számukra könnyebbséget jelenthetne egy ilyen megfogalmazás. Amint megjelenik a Magyar Közlönyben a jogszabály, visszatérünk a kérdésre.

    2. Köszönöm Gyuri!
      Ez valóban úgy tűnik.
      Lájkolom.

  49. 55 éves 40 % megv.munkaképességü vagyok. Januárban megyek felülvizsgálatra. Értem a 2 variációt ami rám várhat. Vagy 3 évig rehab.ellátás vagy rokkant ellátás. Az esetben ha rehab.ellátást kapok, 3 év után mi lesz a teendő??

    1. Kedves Dani Istvánné!

      Elméletileg, 3 év van az elhelyezkedésre, sikertelenség esetén kikerül a rendszerből. 🙁 🙁
      A törvény hivatalos szövege, végrehajtási utasítása még nem jelent meg.

      1. Köszönöm válaszát.
        Mivel most 40%-om van január vége fele megyek felülvizsgálatra/utoljára3 évre kaptam/ lehet,hogy a maradós betegségem miatt a rokkant ellátást kapjam
        Én igy értelmezem,az új törvényt.
        Bocsánat,hogy zavargolódom

        1. Kedves Dani Istvánné!

          Miért gondolja úgy, hogy zavargolódik nálunk? Örülünk önnek, mint a többi kedves látogatónak, olvasónak; ez a mi önként vállalt feladatunk, aminek becsülettel igyekszünk is eleget tenni.

          Igen, úgy tűnik jól gondolja.

  50. Tisztelt Könyvelőiroda!

    A hírforrások mindenhol az 57. életévüket elérteket tekintik “védettnek”, viszont ha jól tudom, rájuk nem a 62 éves nyugdíjkorhatár vonatkozik már, így gyakorlatilag nem érik el 5 éven belül.
    Megnézve a törvényjavaslatot, az öregségi nyugdíjkorhatárra a Tny. 18.§ (1) bekezdést hivatkozza. Jól értem, hogy ez alapján még a 2012-ben 58. életévüket betöltők sem lesznek védettek?
    Esetleg a végrehajtási rendeletben várható az 57-es határ lefektetése?
    Kérem, ha tudnak más részről vagy értelmezésről, kérem segítsenek.

    Köszönöm!

    1. Kedves ori!

      Van némi igazsága… A hírforrások egy jól megírt MTI hír nyomán állították össze anyagaikat, valamint néhány szakmai munkából. A közérthetőség, és a legközelebbi határidőben érintettek érdekében került a tájékoztatásokba az 57. év.
      A lényeg, a rokkantsági ellátást kapnak azok a jogosultak, akik a hivatalos öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül elérik.

      Kik érik el 5 éven belül az öregségi nyugdíjkorhatárt 2012-ben? Hossza, megfeszített számolások eredményeként nálunk az jött ki eredményül, hogy azok, akiknek az öregségi nyugdíjkorhatára 2017-re, vagy korábbi időszakra esik. (Matematikailag: 2017 mínusz 5 egyenlő 2012). 🙂

      Az 1954-ben született hölgyek és urak öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap, ami azt jelenti, hogy az 1954. I. félévében születettek 2017. II. félévben, az 1954. II. félévben születettek pedig 2018. I. félévben érik el az öregségi nyugdíj korhatárt.
      Tehát, a “védettek”, 2012-ben az 1954. I. félévéig születettek. De! Az 1953-ban születettektől visszafelé megnyugodhatnak ebben a tekintetben, az 1954. I. félévében születettek közül azonban lehet izgalomra ok:
      Aki 1954. januárban született, az 2017. júliusában éri el az öregségi nyugdíj korhatárt. Matematikailag: 2017 – 5 = 2012, vagyis stimmel, összhangban van az előzőleg írt “védett” korral. De, ha pl. 2012. februárban rendelik felülvizsgálatra, akkor februárban még nem éri el az 5 évet, hanem csak júliusban…. 🙁

      Azt nem tudjuk, hogy mi várható a végrehajtási rendeletben, de ha a törvény 5 évet mond, akkor az nem várható 5 és fél évre a végrehajtási rendeletben.

    2. Tisztelt Könyvelőiroda!

      ORSZI tájékoztató, talán már ad valami konkrétumot sorstársaimnak és Önöknek.
      Szakszerű tanácsaikat és segítségüket nagyon köszönöm, sokat segítenek megszerzett tudásom szinten tartásában.

"Vissza a tetejére" gomb