Társadalombiztosítás

Rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás 2012.

rokkantsági ellátás és rehabilitációs ellátás 2012.A mai napra virradóan – több új törvény mellett – az országgyűlés döntött a megváltozott munkaképességű emberek jövőbeni ellátási rendszeréről, így 2012. január 1-jétől rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék és átmeneti járadék nem állapítható meg, helyüket a  rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás veszi át.

A megváltozott munkaképességű emberek számára a jövőben kétféle ellátást lesz, a rehabilitációs ellátás, vagy a rokkantsági ellátás.

Rehabilitációs ellátásban azok részesülhetnek – legfeljebb három évig -, akiknek a foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, illetve azok, akik tartós foglalkozási rehabilitációt igényelnek.

Rokkantsági ellátásban azok részesülhetnek, akiknek a rehabilitációja nem javasolt.

2012. január 1-jét követően az lehet jogosult a megváltozott munkaképességűek ellátásaira, akinek az egészségi állapota 60 százalékos vagy annál kisebb mértékű.

A megváltozott munkaképességűek ellátásai jövedelempótló jellegűek, ezért csak akkor lesznek megállapíthatók, ha

– az egészségi állapota miatt nem tud dolgozni, és ha

– a kérelem benyújtását megelőző öt évben legalább 1095 napon – tehát összesen három éven – át volt társadalombiztosítása.

Az utóbbi feltétel azonban nem vonatkozik azokra, akik 2011. december 31-én részesültek az ellátások valamelyikében.

A végleges törvényszöveget ugyan nem ismerjük (esküszünk, hogy mi nem voltunk ott az éjszakai eseményen, és meg sem kérdeztek bennünket! 😉 ), de a törvényjavaslat szövege, valamint az MTI-hírek, és egyéb hírcsatornák (Origó, Index, Pénzcentrum, Porfólió, stb.) hírei alapján egy gyors összefoglalót állítottunk össze:

A rokkantsági ellátást a legsúlyosabb egészségkárosodással élők, tehát az eddigi 1. és 2. rokkantsági kategóriába soroltak kapják a jövőben, illetve kategóriától függetlenül azok, akik már betöltötték az 57. életévüket, vagyis a hivatalos öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül elérik. Velük semmi nem történik, ellátásukat ugyanúgy kapják, mint eddig, csak nem rokkantsági nyugdíjnak, hanem rokkantsági ellátásnak nevezik majd.

Az összeg nem tér majd el az eddig folyósítottól, aki tud és lehetősége nyílik rá, az dolgozhat is, de csak addig, amíg keresete három hónapon keresztül nem haladja meg a minimálbér 150 százalékát.

Aki már 62 éves is elmúlt, vagyis betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és eddig “korbetöltött rokkantsági nyugdíjat” kapott, az a jövőben öregségi nyugdíjat kap, melynek összege változatlan marad az eddigihez képest.

Rehabilitációs ellátást azok kapnak, akik a jelenlegi besorolás szerint a 3. kategóriába tartoznak, vagyis a legkevésbé súlyos károsodással élnek, és 57 évnél fiatalabbak.

Ebből a körből próbálják meg kiszűrni az indokolatlanul leszázalékoltakat, illetve azokat, akik még valóban képesek dolgozni.

Ez a kör, várhatóan jövő januárban, kap értesítést a változásokról, és felszólítják őket rokkantsági felülvizsgálatra. Aki elmulasztja a felülvizsgálatot, annak a rehabilitációs ellátását megszüntetik.

A felülvizsgálat végeredményeként

– kimondhatják a rokkantnyugdíjasról, hogy nem rehabilitálható, ezzel rokkantsági ellátásra jogosult (a mostani rendszerben 3. kategóriájú rokkantnak az számít, aki legfeljebb 67 százalékban egészséges, az új rendszerben viszont csak annak jár rokkantsági ellátás, aki legfeljebb 60 százalékban egészséges).

– a vizsgálat megállapíthatja azt is, hogy rehabilitációt követően van esélye a munkára a rokkantnak. Ők a jövőben nem rokkantsági nyugdíjat fognak kapni, hanem úgynevezett rehabilitációs ellátást, amely csak 3 évig jár. A három év alatt kellene a megváltozott munkaképességűnek elhelyezkednie.

A felülvizsgálatot – információink szerint – azoknál kezdik, akik a legközelebb vannak a védett korhoz, vagyis, akik – akár hónapokon belül – hamarosan betöltik az 57. évüket, védettséget ugyanis a felülvizsgálatnál állapítják meg, ekkor szűrik ki azokat, akiknek már csak öt évük van a nyugdíjig.

Több információ

Kapcsolódó bejegyzések

428ozzászólás

  1. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Nagyon sok mindenre tetszettek válaszolni, és ezért szeretnék én is kérdezni, ha a sok levél után még nem lenne fárasztó a válasz. 57 éves leszek az idén, rehabilitációs ellátást kapok, a rokkant nyugdíj helyett, és hozzátartozói ellátást is kapok 2012-ben, és addig amíg nem hívnak vissza felülvizsgálatra. 2014 ben volna a soros vizsgálatom. az volna a kérdésem Ön felé, hogy tudom hogy a rehabilitációs ellátásra nem vagyok jogosult a nyugdíjas bérletre, de úgy hallottam, mert csak hallani lehet, hogy ha én hozzátartozói ellátást kapok akkor jár a bérlet nekem is. Nagy tisztelettel szeretném kérni a véleményét, és a válaszát. Köszönettel Kovácsné

    1. Kedves Kovács Józsefné!

      Kicsiny szívünk örömmel verdes, amikor ilyen kedvesen szólnak hozzánk – és felgyorsul a szívdobbanás, amikor még valami csekélyke jó hírrel tudunk szolgálni; kérem, olvassa le legfrissebb írásunkat!

      1. Tisztelt Könyvelőiroda!

        Nagyon szépen köszönöm a gyors választ!!! Nem gondoltam volna hogy ilyen gyorsan válaszolnak!!
        Mégegyszer köszönöm!!
        Kellemes és szép estét kívánok!!

    2. Nagyon szépen kérem,legyen szíves leírni nekem mi az hozzátartási ellátát Nagyon szépen köszönöm.

      1. Kedves marianna!

        Feltehetően a hozzátartozói ellátást értette a hozzátartási ellátát leírásakor… 🙂 🙂

        Hozzátartozói nyugellátások az özvegyi nyugdíj, az árvaellátás, a szülői nyugdíj, a baleseti hozzátartozói nyugellátások és az özvegyi járadék.

  2. önök nagyszerű emberek, hogy legalább igy próbálnak segiteni. teljesen el vagyok tévedve a törvények tengerében. 9 éve protézises egy karral élek. soha senkitől egy fillér segitséget nem kaptam. januárban betöltöttem a 60.-évemet, 29- 30 év közalkalmazotti munkaviszonyom van, kb. nem tudom mik a jogaim, kitől kaphatok segitséget, mikor mehetek normál nyj.-ba és az jobb-e nekem, lenne még kérdés 100, de lehet nálam sűrgőseebb is. köszönöm, ha válaszolnak. görgyi

    1. Kedves kathiné borbás györgyi!

      Nagyon szépen köszönjük hízelgő köszönetét!

      Sajnos, nem sok mindent tudunk önnek mondani, hisz’ számtalan körülményét nem ismerjük.

      Az 1952-ben született hölgyek öregségi nyugdíjkorhatára 62 év és 183 nap (2014. I. félév). Ha teheti, akkor ezt a közel kettő évet próbálja végigdolgozni.

      2011-ben ön jogot szerzet az akkor előrehozott öregségi nyugdíjnak nevezett ellátásra (2012.01.01-től ebből lett a korhatár előtti ellátás). Feltételezzük, hogy nem csak ez a 29-30 év szolgálati ideje van, hanem ennél több. 37 évet elérő szolgálati idő esetén csökkentett összegű, 40 évet elérő szolgálati idő esetén teljes összegű az előrehozott öregségi nyugdíj.

      Amennyiben veszélyben van erősen, vagy megszűnt munkahelye, és nincs esélye másikra, akkor talán érdemes lehet a rokkantsági ellátásban gondolkozni.

      1. T.Könyvelőiroda! Köszönöm válaszát, érthető. Azt szeretném még megkérdezni, hogy Ön szerint a tárgyhavi 05.hónapra jön az értesítés a felülvizsgálatra?
        Köszönöm válaszát: Kőrösi Magdolna

        1. Kedves Kőrösi Magdolna!

          Legjobb tudásunk szerint érkezik a “behívó”, de a varázsgömb részlegünk hatékonysága nem mindig 100 %… 🙂 🙂

  3. Tisztelt Könyvelőiroda!Az előző kérdésem az volt, hogy 2012 01.23.-án töltöttem be az 57 évet és rehabilitációs ellátást kapok. A jövőben kell -e felülvizsgálaton résztvennem?

  4. Tisztelt könyvelőiroda 2011-ben voltam felülvizsgálaton és 50% munkaképességcsökkenést állapitottak meg. 2012 januárjában voltam 57 éves. Azt szeretném kérdezni, hogy behivnak -e felülvizsgálara?

    1. Kedves vincze andrás!

      Megtenné, hogy elolvasná írásunkat, amelyhez kérdését feltette? 🙁

      A rokkantsági ellátást a legsúlyosabb egészségkárosodással élők, tehát az eddigi 1. és 2. rokkantsági kategóriába soroltak kapják a jövőben, illetve kategóriától függetlenül azok, akik már betöltötték az 57. életévüket, vagyis a hivatalos öregségi nyugdíjkorhatárt öt éven belül elérik. Velük semmi nem történik, ellátásukat ugyanúgy kapják, mint eddig, csak nem rokkantsági nyugdíjnak, hanem rokkantsági ellátásnak nevezik majd.

  5. Üdvözlöm!
    Kérdésem a következő lenne:rokkantági ellátásban részesülök és van egy 4 órás állásom.Érdeklődöm ha beteg leszek és betegállományba kerülök,hány nap betegállományt kaphatok.Mivel most már nem nyugdijas vagyok.
    Válaszát előre is nagyon köszönöm

  6. Bocsánat! Nem márciusban, januárban mentettek fel, elírtam.

  7. Teljesen tanácstalan vagyok. Kormánytisztviselőként idén márciusban létszámcsökkentés címén felmentettek a m.végzés alól 2 hónapra, ez napok múlva lejár. 55. életévemet betöltöttem, a 40 éves jogviszonyhoz kb. 2,5 évem lett volna hátra /m.nélküli is voltam/. Beteg lettem, beadtam a leszázalékoláshoz a papírokat. Nem tudom, mi lesz az eredmény, de ha rokkantsági ellátásban részesülnék, az jó nekem? Vagy dolgozzak még valahogy és valahol 2,5 évet nehezen? Sajnálnám, ha a 40 évem nem lenne meg, hiszen mindig dolgoztam /GYES-nélkül/, de viszont ha rokkant lennék, az nem számít bele a 40 éves jogviszonyba, ugye? Mit csináljak? Állandóan ezen zakatol az agyam, eddig is depis voltam, most már az öngyilkosságra is gondolok.

    1. Kedves Péter Juli!

      Valóban jól tudja, a nők kedvezményes nyugdíjba vonulásához nem számítják be a jogosultsági időbe sem a munkanélkülit, sem a rokkantságit.

      A legjobb tényleg az lenne, ha – bármilyen nehezen is – meg próbálná azt a hiányzó kettő és fél évet kidolgozni.

      Az utolsó mondatához annyit: ha tehetnénk, és tudnánk hova, akkor most odamennénk, és elfenekelnénk, mint a kétfenekű dobot. Hülyeségekre nem érdemes gondolni, energiát pazarolni. Hétköznapinak hangzik, de a legkönnyebb meghátrálni, feladni. Saját magunkért, a családunkért, a barátainkért küzdeni derogál? 🙁

      1. Köszönöm a választ, nem fogok meghátrálni.

        1. Kedves Péter Juli!

          Na, így már mindjárt jobb! Csak így tovább! Minden nap meg kell vívnunk a csatáinkat. Nem könnyű, de menni fog. 🙂 🙂

  8. Tisztelt Könyvelő Iroda!

    Egyetlen kérdésem lenne. Mivel a rokkantsági ellátás már nem nyugdíj, adózás szempontjából minek tekinthető? Személyi jövedelem után 16%-ot kell fizetni. A rokkantsági ellátás adóköteles jövedelemnek számít?
    Várom válaszát, köszönettel:

    Császár Zoltánné

    1. Kedves Császár Zoltánné!

      Rokkantsági ellátás a személyi jövedelemadó tekintetében nyugdíjnak minősül, és nem terheli személyi jövedelemadó, nem számít adóköteles jövedelemnek.

  9. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Én már előre elnézést kérek, ha nem jó helyre írok, de nagyon megkeveredem a jogszabályok fergetegesen sok útvesztőjében. Annak ellenére, hogy igyekeztem, sok mindent elolvastam, olyasmit nem találtam, amit magamra vonatkoztathatnék.
    A MÁV- nál dolgoztam, de 1997- ben lapátra kerültem, és ennek következtében vagy nem tudom, lettem beteg, hogy milyen betegségem van, azt hiszem itt ez nem is érdekes. A lényeg, hogy mások javaslatára adtam be rokkant nyugdíjazásra a kérelmet, de nem értem el a rokkantságnak a törvényben előírt mértékét, egészségkárosodásom mértéke 50%- ék volt, így a Szolgálati Főnökségemnél benyújtandó rendszeres szociális járadék iránti igénnyel élhettem, és éltem is. Amikor egy kicsit jobbra fordult az egészségi állapotom, elhelyezkedtem 4 órás fizikai munkakörben, de ugye jó magyar szokás szerint járulékot nem fizettek utánam, ebben majdnem biztos vagyok. Ja, és közben vártam, hogy hívjanak vissza felülvizsgálatra, ami azóta sem történt meg, pedig közben megszűnt a MÁV nyugdíjintézet, de kaptam tovább az ellátást az ONYFI- től. Ha telefonon próbáltam érdeklődni, mi lesz velem, nem adott senki megfelelő tájékoztatást és tanácsot sem, ja igen, és ezt az összeget kapom januártól rokkantsági járadék címen, ez így rendben van, erről volt szó. A kérdésem az lenne, mit tehetnék, hova forduljak, hogy magasabb összeget kapjak, ez év január 10.- én betöltöttem az 58.- ik életévemet, 6 éve már, hogy munkát nem vállaltam, nem is tudok, és nincs is hol.
    Bocsánat, ha nem voltam eléggé érthető, de másképpen nem tudtam röviden leírni.
    Várom megtisztelő válaszukat.
    Köszönöm előre is.

    1. Kedves Nagy Mária!

      A 2011.12.31-én az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, vagy 5 éven belül betöltő (mint ön is) rendszeres szociális járadékban részesülő ellátását 2012.01.01-től rokkantsági ellátásként folyósítják tovább, azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó ellátás összegével.
      Az minősül öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő személynek, aki 2011.12.31-ig betöltötte az 57. életévét.
      Ez az átalakítás a soros felülvizsgálati kötelezettséget nem érinti.

      Valószínűleg ön rokkantsági ellátást kap, és nem rokkantsági járadékot.

      Sajnos, a magasabb összeg tekintetében a legcsekélyebb vigaszt sem tudjuk önnek mondani… 🙁

      Azt a 4 órás munkaviszonyt azért talán érdemes lenne jobban körüljárni; az, hogy nem fizettek ön után járulékot, még nem teszi lehetetlenné a helyzetet. Ha volt munkaszerződése, bérjegyzéke, elszámoló lapja, munkatársai, akik igazolják a munkában töltött időt, vagy annak egy részét, akkor az még segíthet valamelyest.

      1. Köszönöm a választ, ez valóban nem biztató:(. Igazából arra gondoltam, hogy újra számoltatni a rokkantsági ellátást, hiszen volt több mint 23 év munkaviszonyom, mielőtt megállapították az 50%- os egészségkárosodást. Azóta nem kerestek, nem hívtak, ami nem az én hibám. S mivel ennyi idős vagyok, nem is kérhetem az újbóli felülvizsgálatot?

  10. Rokkantsági ellátásban részesülö,58-éves nö vagyok.Azt szeretném kérdezni,hogy jár-e a nyugdijasok utazási kedvezménye?

    1. Kedves Garda Gyuláné!

      Mivel nem rokkantnyugdíjas, nem nyugdíjas, ezért a nyugdíjasok utazási kedvezménye (és más nyugdíjas kedvezmény) jogszerűen nem jár önnek. 🙁

  11. Tisztelt Könyvelő iroda.Rokkantsági ellátásban részesülök,59 éves vagyok44 éves munka viszonyom van.Annyi lenne a kérdésem,hogy ez ellátás mellet lehetek e őstermelő?Lehet e ős termelő kártyám?Válaszukat előre is köszönöm,tisztelettel.Herczegh Sándor…

    1. Kedves Hercegh Sándor!

      A rokkantsági ellátásban részesülő a keresetkorlátozás szabályainak betartásával dolgozhat, lehet vállalkozása, lehet akár őstermelőije is.

    1. Kedves Ildi 57 2012.03.01.!

      Mi egy könyvelőiroda vagyunk, egyáltalán nem szakmánk a felülvizsgálat. Sajnos, ebben nem tudunk önnek semmilyen választ adni. 🙁

  12. 2012.március 5.-én töltöm be a 62 évemet.
    Kaptam egy információs levelet januárban,amiben arról értesítenek,hogy az
    “irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését követően amennyiben azt kéri,az Önt megillető rokkantsági ellátást változatlan összegben,öregségi nyugdíjként fogják továbbfolyósítani”.

    Tehát az öregségi nyugdíj elnevezést ezekszerint csak akkor adják meg,ha ezt külön kéri az ember.
    Ez érthetetlen számomra.
    Korábban ugyan 800 ezer rokkantnyugdíjasról beszéltek-félrevezető módon -beleszámítva a korhatárt betöltötteket is,ezt tudjuk.
    A törvény előkészítésekor viszont azt kommunikálták,hogy a korhatár betöltésekor automatikusan öregségi nyugdíjként fog tovább funkcionálni a folyósítás.
    Akkor lesz olyan aki kéri,lesz aki nem,ez megint egy félrevezető statisztikát fog mutatni.

    Ettől viszont sokkal lényegesebb és fontosabb az a kérdés,mi várható a jövőben az elnevezés megkülönböztetésén kivül?
    Mivel valószinüleg két külön kasszából megy a kifizetés,ezért lehet az a jövőbeni szándék,hogy a kétféle juttatás összege akár el is térhet egymástól?

    Ez a kérdés minden korhatárbetöltött rokkantsági nyugdíjast érint.

    Kérem legyen szívesek válaszoljanak.

    1. Kedves Barna Sándor!

      Mi egy gyalogkakukk pécsi könyvelőiroda vagyunk, nagyjaink agymenésébe nem látunk bele – mindebből következően, jövendőmondásra ritkán vállalkozunk, egzakt választ önnek adni nem tudunk. 🙁

  13. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Az alábbi kérdésben kérném véleményüket. 1953. november 05-én született férfi, jelenleg egyéni vállalkozó vagyok. Tavaly szeptember óta keresőképtelen állományban vagyok és táppénzben részesülök. Hamarosan el kell indítanom a “leszázalékolást”.Betegségemből kifolyólag valószínűleg már csak könyebb munkát tudok végezni. Ha leszázalékolnak és rokkant ellátást kapnék, meg kell szüntetnem a vállalkozást?
    Ha betöltöm a 63. évem akkor az öregségi nyugdíjat újraszámolják, vagy a továbbiakban is a rokkant ellátás összegét kapnám öregségi nyugdíj címén?
    43 év szolgálati időm van, ami sajnos a rokkant ellátásnál nem jelent semmit.
    Válaszukat köszönöm, maradok tisztelettel: Péter

  14. Tisztelt Könyvelőiroda!
    1954.03.08-án született nő vagyok. Évek óta rendszeres szoc. járadékban részesültem.
    2012. 01.01-e óta rokkant ellátássá alakult. Az lenne a kérdésem, mivel az 57.évem 2011-ben betöltöttem, kell felüvizsgálatra jelentkeznem?
    Válaszukat köszönöm, tisztelettel: Erzsébet.

  15. Tisztelt könyvelö iroda!
    Miota rátaláltam az Önök oldalára állandoan olvasgatom!Sajnos engem is érint a dolog!

    10-évigvoltam “67”%-os rokkant utána is az maradtam csak rehabjáradékos lettem.

    Tavaly kiközvetittek dolgozni,de nem tudtam a munkaköröm ellátni ezekután ujra bizottságra küldtek.Ez 2011 aug 30-án volt akkor visszaminösitettek rokkantnyugdijasnak.
    Ez eddig szép és jo,de szeptemberben llakohelyemen indult egy rehabilitácios munkahely.Én erre jelentkeztem mivel ülömunka.
    Igenám ,de az ügyem folyamatba volt még a nyugdijfolyositonál.Felvételkor kérdeztem ez nem gond erre a válasz nem.

    Igen kéremszépen ebböl nekem károm származott mivel megállapitottak 40000ft-elöleget ezt nnovember végén utalták. Januárba kaptam meg augusztusol-inditva a végleges határozatott amibe viszont az szerepel rehabos ellátást kapok tartozása nincs!

    Minap érkezik egy levél ,hogy fizessek vissza 68000ft.ot mert jogtalanul vettem fel.
    Bocsánat Én egy egyszerü ember vagyok ha jön pénz élek vele,de ha nem jogos miért küldték!

    Most dolgozom ezen a rehabos munkahelyen ,de nem tudom,hogy lehet vagy nem? Ez itt a nagy kérdés? Köszönöm

    1. Kedves Ballai Márta!

      Nagyjából sejtjük a történéseket, de – mint tudjuk – az ördög a részletekben lakozik… 🙁

      2011. augusztus 30-án rokkantnyugdíjas. Ezt még értjük. Rokkant nyugdíj mellett dolgozni kezdet egy rehabilitációs munkahelyen? Ki adott előleget, és milyen jogcímen? Nem azt a határozatot kapta, hogy 2012. január 1-től nem minősül rokkantnyugdíjasnak a törvény erejénél fogva?
      Rehabilitációs ellátást azok kapnak, akik a jelenlegi besorolás[2011] szerint a 3. kategóriába tartoznak, vagyis a legkevésbé súlyos károsodással élnek, és 57 évnél fiatalabbak. (A mostani [2011-es] rendszerben 3. kategóriájú rokkantnak az számít, aki legfeljebb 67 százalékban egészséges, az új rendszerben viszont csak annak jár rokkantsági ellátás, aki legfeljebb 60 százalékban egészséges.)

      Hogy miért pont 68ezer Ft-ot kell visszafizetnie, azt nem tudjuk (talán a november-december előlege?), de a visszafizetés oka a jogosulatlan felvételen túl más lehet, valami más is volt még a határozatban: pl. az, hogy mely időszakra és miért jogosulatlan a 68ezer Ft felvétele.

      Gyanítjuk, hogy ön a választ a Keresetkorlátozás rokkantsági és rehabilitációs ellátásoknál 2012-től című írásunkban, valamint az ottani kérdés-feleletek között találja meg, ha követi a megadott hivatkozásainkat.

      Csak még egy – nem szorosan a kérdéshez tartozó – megjegyzés:

      Én egy egyszerü ember vagyok ha jön pénz élek vele,de ha nem jogos miért küldték!

      Sokszor elhangzik ez a mondat, mintegy végső érvként, sok embernél.

      Ki ismer bennünket a legjobban, kinek a kezében van a legtöbb adat saját magunkról? Ugye, hogy nekünk?
      Kinek áll a legjobban az érdekében, hogy az összegyűlt adatokkal befolyásolja a legkedvezőbben az életünket? Ugye, hogy nekünk?

      A sokszor szidott nyugdíjjal (adóval, helypénzbeszedéssel, áramszámlával, hússal, stb-vel) foglalkozó munkahelyeken éppen olyan emberek dolgoznak, mint mi. Ugyanazokkal a hibákkal, erényekkel, képességekkel, lehetőségekkel, mint mi. Azt is nyugodtan elhihetjük, hogy a létező legjobbat akarják kihozni nekünk, mert egyrészt ez a dolguk, másrészt nem eredendően gonoszak. 🙂
      Ők is emberből vannak, és tévedhetnek néha; kicsiket és nagyokat is. (Bár, az is igaz, hogy ami nekik kicsi, az nekünk óriásnak tűnik, de ez egy másik kérdés…)

      Ki a hétnyavalya ellenőrizheti őket a saját ügyünkben, de azonnal? Hát, nem saját magunk? Ha legalább az alapvetéseket betartjuk, akkor sok kellemetlen meglepetéstől menekülhetünk meg, vagy csökkenthetjük hatását.
      Hogy miért küldték a pénzt? Mert úgy tudták, hogy jár önnek, hogy a pénzért járó kötelezettségeinek eleget tett. Aztán, később feldolgozandó, utólagos adatfeldolgozások után kiderült, hogy mégsem, ezért korrigálták: ha nem jár, akkor jogos, hogy visszajár, ugye?

      Természetesen, a saját bőrünkön mi is tapasztaltuk már párszor, hogy egy-egy döntés mélyen a húsunkba vág, és nem kellemes attól elbúcsúzni, amiről már-már azt hittük, hogy a miénk.

      Célszerű ellenőrizni minden dolgot, ami saját magunkkal kapcsolatos, hogy a “rábízom az ügyintézőre, ő tudja, ő dolga, ő baja” helyett a létező legjobban felkészülhessünk saját magunkból.

  16. Tisztelt Könyvelőiroda! Mint régebben is írtam,57%-os Rehabilitációs ellátásba részesülök.Tavaly 200.000ft bevételem volt a saját kertem meggyeséből. Érdeklődöm, hogy mennyit kell fizetnem uttánna, mint Őstermelő. Járulékokra gondolok. Vagy nagykorú Fiam aki Szociális Segélyt kap. Jobban járok ha neki a nevére váltok, Értékesítési Betétlapot. 2012.-re . Válaszukat előre is Köszönöm!

  17. Kedves Könyvelőiroda,

    Ismét a segítségükre (szaktudásukra) szorulok.
    Ma olvastam a neten az alábbiakat:

    “Március végéig átminősítést kell kérni… Aki korábban rokkantsági ellátásban részesült, rehabilitációs eljárást kap (szerintem ezt a szót elírták), ám kérnie kell az illetékes hatóságtól idén március 31-ig, hogy az orvosi vizsgálatot, a kz2016uj átminősítést végezzék el rajta. Amennyiben eddig az időpontig nem kéri ennek a minősítésnek az elvégzését, május elsejétől a törvény szerint meg kell szüntetni a rehabilitációs eljárást.”

    Néhány bekezdéssel előbb a cikk azt is említi, hogy a rokkantsági ellátásra az jogosult többek között, aki öt éven belül tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt.

    Most megzavarodtam kicsit. Önök szerint annak is kérnie kell az orvosi vizsgálatot a kz2016uj átminősítés miatt, aki öt éven belül eléri a 62-t? Nem egyértelmű a cikkből, és nem szeretnék lemaradni a határidőről.

    Előre is hálásan köszönöm a tanácsadást.

    Tisztelettel,
    Forgó Zsuzsanna

    1. Kedves Forgó Zsuzsanna!

      Kettő dolgot tehet; vagy megkérdezi azt a médiát, ahol olvasta, vagy – ha alaposabb szaktudáson alapuló válaszra vágyik – elolvassa azt az írásunkat, amelyet erről írtunk (lehetőleg a kapcsolódó írásainkat se hagyja ki + a kérdés feleletek között is említettük már párszor), és ön is ott tette fel kérdését.

  18. Tisztelt Könyvelőiroda

    Jelenleg rehabilitációs ellátásban részesülök,42 százalék,8 órás közmunkát 47000 ft,vállalhatok e mellette.

    köszönöm

  19. Tisztelt könyvelőiroda!
    1992-ben leszázalékoltak 67%-ra bal csípővel többször is voltam felülvizsgálaton mindig 67%-on hagytak.2004-ben jobb csípővel is megoperáltak ekkor 1évig 100%-ra vettek.1 év elteltével újra 67%-ra.2008 novemberig rokkant nyugdíjat kaptam utána rehabilitációs járadékot és 54%-on 2 évre.2011 november 30-ig kaptam rehabilitációs járadékot december 8-án voltam felülvizsgálaton ahol 59%-ra vettek de ellátást nem állapítottak meg mert a jelenlegi keresetem napi 7 órában nem kevesebb legalább 30%-al mint a megrokkanás előtti 4 havi átlag keresetem.Megrokkanás előtti 1991 2 3 5 6 havi béremet számolták az ellátás megállapításához de ebből 2 hónap olyan volt hogy egyikben 4 a másikban 5 munkanapom volt a többit táppénzen voltam és ez miatt a mostani keresetem nem kevesebb legalább 30%-al mint a megrokkanás előtti.
    Kérdésem volna ,hogy 4 illetve 5 napi keresetet alapul vehetnek e? Vagy pedig csak teljes munka napokkal fedett hónapot?

    1. Kedves Hegedűs József!

      Bármennyire is szeretnénk, de ebben nem tudunk önnek segítséget, megnyugtató választ adni. Ez a terület már nagyon kívül esik a mi szakterületünkön.

      Elnézését kérjük! 🙁

  20. Üdvözlöm Önöket!
    Érdeklődöm, hogy erre a kz2016uj vizsgálatra akinek menni kell annak megint el kell menni a szokásos orvosi papírokért, vagy elég az amit például az én esetemben szeptemberben vittem a bizottság elé?
    Már követni sem tudom én hova tartozom most. 45%-os egészségkárosodott voltam ezek szerint dec. 31-ig….de most mi vagyok?
    Én is elküldtem a nyilatkozatot, hogy a kz2016uj vizsgálatot szeretném. Most milyen vizsgálatokra kell számítani?

    Válaszát előre is köszönöm!

    1. Kedves zsuzsa57!

      Ugyanaz a procedúra várható ismét és újra. 🙁

      Ha minden igaz, akkor ön rehabilitációs ellátásban részesülő 2012.01.01-től, elméletileg kapott is róla értesítést.

      1. Igen, most 27000.- ft szociális járadékot kapok. Még érdekelne, hogy esetleg ezen a vizsgálaton magasabb %-ot is megállapíthatnak vagy azért helyben hagyják az előző eredményt? Nekem előszór 44%-ot állapítottak meg, felbeleztem aminek az eredménye 45 % lett :(.

        1. Kedves zsuzsa57!

          Az igaz, hogy nagyon kiváló könyvelőiroda vagyunk, de az orvosláshoz (még) nem értünk… 🙂 🙂

          Adó-, számvitel- és munkaügyi kérdésekben még csak-csak, de jóslástanban, sajnos…. 😉

          1. 🙂 🙂 bocsi, pedig milyen jó lenne most akkor már tudnám is, hogy merre hány méter!!! 🙂 🙂

  21. Tisztelt valaszado Nem egesszen vilagos szamomra a 2011 jan . 1tol ervenyes szabalyzat . 2011ben meg a beteg rokkantsagat allapitottak meg %-osan sajat ppldem 58% rokkantsagot allapitott meg a bizottsag / A vizsgalatot vegzo orvos alaposan ki kerdezett minden dokumentalt leletemet atolvasott . Tisztessegesen vegezte munkajat . / Rokkantsagi nyugdijat kaptam rehabilitalhatonak minositett. 2012 majusaban kovetkezett volna az ujjabb vizsgalat . A rehabilitacio ellenere allapoton nem javult . Segitseg nelkul a lakast nem tudom elhagyni . infarktus, (37 % szivizom elhalas, ) magasvernyomas , asztma, cukorbetegseg , tulsuly , derek , ill gerinc problemam ma is valtozatlan .Korhazi korulmenyek kozotti szigoru dieta mellett is nem megfeleo az eredmeny mert mozogni keveset birok , terhelesre fulladok , ( ordogi kor ) Termeszetesen kerem a kz2016uj felulvizsgalatom . Nem ertem minek kell 60 % ot elerni a munkakepesseg csokkenest ???? Ha eseteben semmi nem valtozik akkor mire leszek jogosult ??? Valaszukat tisztelettel koszonom . megjegyzes . igazsagosnak tartom a felulvizsgalatot , hogy kiszurjek az allrokkantakat a rendszerbol . Azok karara kaptak eddig is akik valoban egeszsegkarosodottak . De a felulvizsgeletnal legyenek igazsagosak, mint ahogy korabban tapasztaltam es tobb forumon is igertek . Valaszukat tisztelettel koszonom . Amig lehet vigyazzanak az egeszsegukre , NO STRESZ !!!!

    1. Kedves E Erzsébet!

      Most mondja csak, hogy no stressz!!?? 🙂

      Javasoljuk önnek, hogy olvassa el azt az írást alaposan, mégegyszer, amihez kérdését írta. Igyekeztünk elég magyarul leírni, lefordítani a jogszabály lényegét, amely 2012. január 01-től hatályos.

  22. 67%-os III. csoportba tartozó 52-éves rokkant nyugdíjas voltam (25 évig), január 1.-töl rehabilitációs ellátást kapok és e-mellett részmunkaidőben dolgozom. A kz2016uj felülvizsgálatnál (időpontjáról még nem kaptam visszajelzést) jelenthet e valamiféle hátrányt vagy megkülönböztetést az, hogy dolgozom?

  23. Tisztelt Könyvelőzóna!

    Az alábbi kérdésre keresek választ:

    2011-ben beléptem az önkéntes nyugdíjpénztárba, befizettem 700.000.- Ft-ot.
    Most szeretném felmondani a tagsági viszonyt, a kiküldött adóvisszatérítéssel nem kívánok élni, visszakaphatom-e a 16 % és 27 % megfizetése nélkül a befizetett összeget, amit természetesen magánszemélyként adózott jövedelemből fizettem be.

    Válaszukat várva tisztelettel: Pálffy György

  24. Nem is tudom hagy kezdjem.Novemberbe 29 voltam felülvizsgálaton eddig 54%voltam.December30 megkaptam a papírokat és benne volt hogy rehabilitációs ellátást jogosult vagyok,de itt is 54%. el is mentem a munkanélkülire .Meg csináltuk a papírokat és elvittem a nyugdíjintézetbe január 5.Ere január 15 kaptam egy levelet a nyugdíjintézetöl hagy válasszak rehabilitációs ellátás vagy felülvizsgálat.Természetesen hogy a felülvizsgálatot választottam.Elfelejtetem leírni hogy mikor decemberbe megkaptam a levelet a bizottságtól ,benne volt hogy a nyugdíjam február2 megszűnik.Meg is szűnt? Tegnap elmentem a nyugdíjintézetbe ,hogy mi van a papírokkal amit már egy hónapja hogy be adtam.Hát még kell várni meg egyszer elküldenek felülvizsgálatra és majd csak utána kapok pénzt .Az meg lehet 4honapis és addig miből éjünk.A férjemnek is 64.300 a nyugdij.

    1. Kedves marianna!

      Sajnos, erre nem tudunk mit mondani – fáj a szívünk-lelkünk… 🙁 🙁 🙁

      Ez nem számviteli-, adózási-, társadalombiztosítási szakra tartozó kérdés, ennél sokkal súlyosabb, emberi sorsokat megrázó kérdés. 🙁

      1. És még aszt szeretném megkérdezni,hogy az nem baj hogy rehabilitációs ellátásra jogosult vagyok.És mikor meg jót a nyugdíjintézettől a papír hogy válasszak,re -hab vagy felülvizsgálat.Én meg a felülvizsgálatot húztam alá.köszönöm

          1. Nagyon szépen köszönöm.Most már megnyugodtam akkor.Mert aszt hitem hogy azért húzódik az ügyem olyan sokáig.Nagyon szépen köszönöm.

  25. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Tavaly májusban 80%-ról levettek 60%-ra ,azt írták a papíromra hogy nem vagyok rehabilitálható/májtranszplantált vagyok/.2013-ban kellett volna visszamennem.Most jelenleg Gyesen vagyok 2 éves kisfiammal,illetve 10 hetes kismama vagyok.
    Most vajon mire számíthatok,Elvehetik a rokkantsági ellátásomat?Egyáltalán gyes ideje alatt mondhatják azt hogy éljek meg abból amit a gyermekem után kapok?

    1. Kedves Gálné Berczeli Ildikó!

      Ne tessék előre a falra festeni az ördögöt, mert megjelenik! 🙁

      Nem valószínű, hogy elveszti az ellátását, de várja meg előbb a felülvizsgálat eredményét.

  26. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Érdeklődni szeretnék, hogy én most voltam 2011 szeptemberébe felülvizsgálaton.
    2014 ig meg is kaptam a 50%ot.
    Akkor most újból kell mennem felülvizsgálatra mert be x eltem.?
    Valamint kértem R- kártyát is. Az mindenkinek jár majd vagy csak annak akik felülvizsgálaton ismét elérik a 40% olt?
    Köszönöm válaszát!

    1. Kedves Rádai Zsuzsa!

      Igen, 2012-ben az új rendszer miatt újra kell mennie.

      Rehabilitációs kártyára az a megváltozott munkaképességű személy jogosult, akinek a rehabilitációs hatóság által végzett kz2016uj minősítés szerint
      a) foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy
      b) tartós foglalkozási rehabilitációt igényel, illetőleg az is, aki
      c) 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesült vagy
      d) rehabilitációs járadékban részesül.

  27. Nagyon szépen köszönöm a felvilágosítást, hibáztam, hogy nem olvasgattam vissza.
    Élni fogok a megadott lehetőséggel.

    További szép napot!

  28. T. Iroda!
    Az új rendszer szerint rehab.ellátásra vagyok jogosult. (41 %)
    Azt szeretném megtudni, hogy ha 4 órában el tudok helyezkedni, a munkáltató
    kaphat-e utánam támogatást?
    üdv.
    Horváthné

    1. Kedves Horváthné Zombori Ildikó!

      Bizonyos helyzetekben elképzelhető. Így, ilyen kevés adattal nem lehet nagy biztonsággal válaszolni.
      A munkáltató könyvelője – minden szükséges adat birtokában – bizonyára tud konkrét választ adni.

  29. Szeretnék tanácsot és segítséget kérni. Átalakították a nyugdíjat, most emiatt sok nő nem kap gyermektartásdíjat. Én sem kapok januártól, mert a volt párom nyugdíja átalakult megváltozott munkaképességű személyeket megillető ellátássá, melyből nincs levonás. A törvényhozók gondoltak a gyermekekre, mikor meghozták ezt a törvényt? Itt ebben az országban már csak a nőnek van kötelezettsége a gyermeke felé, az apának meg semmi? Hogy van ez? Hogy lehet ilyen törvényt hozni, mely felülírja a bírósági letiltó végzést a gyermektartásra.
    SZERETNÉM MEGTUDNI, HOVÁ LEHETNE FORDULNI JOGORVOSLÁSÉRT?
    Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget.
    Farkas Éva

  30. 4 éve III. cs. rokkantnygdíjas vagyok 58 éves. Jövő nyáron kell felülvizsgálatra mennem. Most megnyugtató levelet kaptam, hogy koromnál fogva nem kell rendkívüli felülvizsgálatra mennem. Mivel érzékelem, hogy a felülvizsgálatnak takarékossági okai vannak, még koromnál fogva is aggályaim vannak, hogy nem küldenek-e vissza a “munka világába” – ami természetesen nem létezik -.
    A kérdésem az lenne: van 38 év munkaviszonyom, és megváltozott munkaképességgel dolgoztam 2 évet/4 órás munkakörben/, így megvan a 40 éves munkaviszonyom. Kérhetem-e a nők 40 éves nyugdíjazását? és mikor?, illetve beleszámít-e a rokkantság mellett ledogoott 2 év.
    Válaszukat előre is megköszönöm.

    1. Kedves Nagy Attiláné!

      4 órás munkaviszonnyal (hacsak nem éri el a fizetés a 40 órás minimálbért) 1 nap alatt 4/8-ad szolgálati időt lehet szerezni….

      A tavalyi évben a nyugdíj melletti munkavégzéshez nem járt szolgálati idő, idei évtől viszont igen.

  31. Tisztelt könyvelőiroda!
    Férjem 2012.jan.25-én töltötte be az 58. évét. Egy kis két személyes vállalkozásunk van, amiben ő a vállalkozó, rokkant ellátás mellett, én pedig 4 órás munkaviszonyban vagyok. A Nyugdíbiztosítási tájékoztató levélben az van írva, h. vállalhat munkát az ellátás mellett mindaddig míg 2012 júl.1-ét követően a jövedelme 3 egymást követő hónap átlagában nem haladja meg a 139.500Ft-ot. Kérdésem az, h. ebben az esetben mennyi járulákot kell fizetnie? A rokkant ellátása mindössze 38000Ft. Jobban járnánk-e, ha én lennék a vállalkozó?
    Kérem, ha van javaslatuk megoldásra, segítsenek! Köszönettel:Fné

  32. Tisztelt Cím!
    2012. október 24-én leszek 57 éves. Rehabilitációs ellátást + hozzátartozói ellátást kapok. 2010.decemberben 52 % egészségkárosodást állapítottak meg. Kérdésem megkaphatom-e továbbra is a rehab járulékot és az özvegyi nyugdíjat? Valamint mennyit dolgozhatok az ellátás mellett, ha tudok. Tisztelettel.

  33. Tiszteletem! Februárban leszek 57 éves. Eddig már négyszer állapították meg az 51 %-os egészség károsodást, gondolom most is meg lesz. Az lenne a kérdésem, hogy lesz-e lehetőségem valamilyen formában pénzkeresetre_napi 2-3 órát tudnék dolgozni_ itthon. Tudom is mit szeretnék,de szeretném legálisan. Mosolygós szép napot! Tibor

    1. Kedves Nagy Tibor!

      Kérjük, olvassa el az írásunkat, amihez kérdését feltette, és 2-3 napon belül találhat olyan kérdés-válaszokat, amelyek alaposan kivesézik a lehetőséget.

  34. Kérdésem: Szociális járadékos voltam, Munkaügyi Biróságon az ügyem, ma kaptam eggy levelet. Nyugdijbiztositási Igazgatói szerint nem vagyok rehabiritációra jogosul, az Orvosszakértöi véleményt ami 42% levette 34%-ra mivel az indok az Orvosszakértő felminösitette a betegségemet, ami persze nem igy van. abban kérem segitségét kéjek- e másik Orvos szakértőt vagy hadjam mert eggy kis ember nem nyerhet ha még megalázottnak érzi magátt akkor sem. Kérem segitsen. Köszönöm!

    1. Kedves Zsó!

      Az igazáért, ha úgy érzi, hogy az valós, akkor tessék utánamenni, harcolni érte. Ön sem, és más sem kisebb semmivel, mint néhány háj- és vízfej, akik nagy embereknek képzelik magukat.

  35. T .Könyvelőiroda!
    Kérdésem lenne Önökhöz.2011.10.09-én töltöttem 58. életévemet .Október elején
    átmeneti járadék iránti kérelmet nyujtottam be.2009.12-ben OORSZI előtt voltam.Össz-szervezeti egészségkárosodás 42%.Rendszeres szoc járadékban részesülök jelenleg.
    Jelenlegi állapota alapján felülvizsgálata nem szükséges ez áll a papiron.Elutasitották novemberben az átmeneti járadék iránti kérelmemet.Fellebbeztem.2011.03.01-től 4órás munkaidőben dogozom.Decemberben a munkáltatól bekérték a munkaszerződést,bérkartont.leellenőrizték mindent rendben találtak.2012.01.31-én levelet kaptam a nyujdijbizt.-tól.Válasz 2012.január 1-től az igényelt ellátás megállapitására nincs jogi lehetőség. Miért?Nekem is nyilatkozni kell ,hogy kz2016uj felülvizsgálatomat kérem,rehabilitációs kártyát igényelek.Akkor is ha 2016.10.09-én elérem az öregségi nyugdijkorhatárt?OORSZI felülvizsgálat nem szükséges.

    1. Kedves Nagy Józsefné!

      Igen, kell felülvizsgálatra jelentkeznie, mennie, hacsak nem akarja március 31-e utáni időponttól elveszíteni ezt a csekélyke ellátását.
      2012.01.01-től alapvető szabályok változtak, és szinte mindent újra kezdenek.

  36. Tájékoztatást szeretnék kapni,hogy aki tavaly októberben volt rokkantbizottságfelülvizsgálaton,és 2014-re kapott legközelebb időpontot,az idén is behívják felülvizsgálatra,vagy csak akkor kell mennie?az új törvényben erre sehol nem találunk utalást.

  37. Tájékoztatást szeretnék kérni barátom ügyében,aki 44éves lesz,le van százalékolva súlyos depresszióval,7féle gyógyszert szed.tavaly októberben volt felülvizsgálaton,és 2014-ben kell a tavalyi határozat szerint újra mennie.az új rendszer szerint idén újra behivják felülvizsgálatra,vagy csak 2014-ben kell újramennie?ezt szeretnénk biztosra tudni,mert sehol nem találunk erre utalást a törvényben.

    1. Kedves Kramer Mónika!

      A kiküldött tájékoztató szerint – ha nem akarja elveszíteni az ellátást március 31-e után – kérni kell a felülvizsgálatot.

  38. Tiszteletem! III.csoportú rokkantnak minősítettek, miután bírósági úton visszakaptam múlt évben a rokkant nyugdíjamat.Az egészségkárosodásom 52%.Kérdésem ,hogy mostani feltételekkel az 52 %-mellett jogosult lennék a rokkant nyugdíjra?
    Köszönettel:Sütő Ibolya

    1. Kedves Sütő Ibolya!

      A korábbi előírás szerint 40 % egészségkárosodás volt az előírás, amely most 60 % egészségi állapotnak felel meg. Az 52 % korábbi egészségkárosodás jelenleg 48 % egészségi állapotnak felel meg, ami kevesebb, mint 60 %.
      Rokkantsági nyugdíjra bizonyosan nem lesz jogosult, hiszen az 2012.01.01-től mindenki számára megszűnt, más néven, más formában átalakult. Ennek részleteit olvashatja abban az írásunkban, amelyhez kérdését feltette.

  39. Tisztelt Könyvelőiroda
    2006-tól 3 évig rokkantnyugdíjat, majd ezt követően 3 évig rehabilitációs ellátást kaptam, amely 2012. junius 30-án telik le. Az lenne a kérdésem, hogy ezt követő-
    en egy pozitív orvosi felülvizsgálatot feltételezve ha ellátást kapok bármilyen formában annak kiszámításánál milyen kereset vesznek figyelembe. 32 év munkaviszonyom van, jól kerestem, és a jelenlegi rehab.ellátásból is vonnak TB-t.
    Olyan híreket is lehetett olvasni, hogy akitnek az állapota ugyan az maradt, az ellátása nem fog csökkenni, de más forrásból pedig ez nem lett megerősítve.
    Az lenne tehát a kérdésem, hogy mi a megállapítás alapja. Ez nagyon sok embert érinthet.
    Köszönöm.

    1. Kedves Kapocsi Katalin!

      A nyugdíjszámítás 2012. évi szabályai nem férnek el két-három sorban, meg kellően összetett is. Mi nem nyugdíj-szakemberek vagyunk, hanem számviteli szakemberek.
      Nagyon érthető leírást olvashat, ha követi a megadott hivatkozást.

  40. Tisztelt Könyvelőiroda!
    En 3 as csoportu rokkantként családi gaydaságot vezetek.
    Jelentkeztem felülvizsgálatra.
    Kell e fizetnem ezentúl járadékot.
    Vállaszukat koszonom!

    1. Kedves Toth Imre!

      A TBj törvény 5. § (1) bekezdése 2012.01.01-től:

      .. E törvény alapján biztosított..
      .
      i) a mezőgazdasági őstermelő, ha a reá irányadó nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati idő együttesen legalább 20 év, kivéve
      1. az őstermelői tevékenységet közös igazolvány alapján folytató kiskorú személyt és a gazdálkodó család kiskorú tagját,
      2. az egyéb jogcímen – ide nem értve a g) pont és a (2) bekezdés szerint – biztosítottat,
      3. a saját jogú nyugdíjast és az özvegyi nyugdíjban részesülő személyt, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.

      Amennyiben nincs a kivételek között, járulékot kell fizetnie.

  41. Rokkant ellátás utazási kedvezménye iránt érdeklődöm.Megkapják e a rokkant ellátásban részesülök 2012-ben Tisztelettel:Szenténé

    1. Kedves szente róbertné!
      Kedves Szenténé!

      Kérjük, érdeklődjön az utazási kedvezményt nyújtóknál/nem nyújtóknál, és ossza meg velünk a válaszukat, közzé fogjuk tenni.

      Mi adózással, számvitellel, társadalombiztosítással, bér- és munkaügyekkel foglalkozunk alapvetően.

  42. 2011. augusztus 31.-én múltam 57 éves. 2011. októberben volt az újabb felülvizsgálatom, ahol megállapították, hogy nem rehabilitálható, 40%-os munkaképesség csökkenésem van. 1998-óta vagyok beteg. 2011.november óta semilyen ellátást nem kapok, csak leveleznek velem.A havi gyógyszerem, több ezer forint. 2011. december elsejével kértem a rendszeres szoc. járadék megállapítását, most viszont kaptam egy levelet, ami nekem nem egyértelmű. Elmúltam 57 éves, akkor is kell újbóli felülvizsgálatra mennem? Azt írják, hogy azonos hozzászólás volt már, de az egy másik beteg emberé lehetett.

    1. Kedves katona géza!

      Nem tudjuk, mi a levelezésük tartalma, így nincs is mit mondanunk erről.
      Igen, ahogyan ezt leírtuk már párszor: jogszabály-változás miatt minden érintetnek újra végig kell járni a procedúrát. Tessék időben jelezni nekik ajánlott levélben, hogy kéri a kz2016uj kivizsgálást.

      Az utolsó mondatához: ez az oldal nem betegügyi panasz oldal, hanem adózással, számvitellel, munkaügyekkel foglalkozó, segítő miniportál. 🙂
      Ön a mostani bejegyzése előtt 3 perccel már ezt a hozzászólást beküldte, és a második beküldés során a rendszer érzékelte, hogy ön ezt már beküldte.

  43. Tisztelt Könyvelőiroda!

    Érdeklődnék a “rendszeres szociális járadék” megszűnésével kapcsolatban, mely 2011. dec 31 -ig volt igényelhető a 40-50 % egészségkárosodott személyeknél!
    Az ellátások továbbfolyósítása csak azoknak lehetséges 2012. január 1.követően tudtommal, akik 2011 ben már kapták az ellátást! Mi van azokkal akik pl. 2011 év végén kapták meg az orvosszakértői dokumentációt, de nem tudták beadni az igényt még 2011- ben, és 2012 -ben meg megszűnt ez az ellátási forma????? (Semmisé vált így a nyugdíjbiztosító szerint a korábbi szakértő vélemény és nem lehet már ezzel semmit sem igényelni, mivel 2012 -ben pont fordítottan majd az egészséges állapot % -os formája lesz dokumentálva, így 45% -nál pl. 55 % -ban egészséges.) Ellátatlanok maradnak addig amíg nem nyújtanak be igényt újabb felülvizsgálatra, mely után is persze csak akkor kaphatnak ellátást ha a “kedves” empatikus bizottság megfelelően dönt?! Köszönöm válaszát előre is!

    1. Kedves Achilleon László!

      Ön valójában nem nagyon kérdezett, inkább egy eszmefuttatást vetett a monitorra, méghozzá – jogszabályilag – helyesen.

  44. Tisztelt Iroda!
    Az én kérdésem a következő lenne: Az ez évben felülvizsgálatra behívottaknak újból meg kell csináltatniuk minden, betegségükre vonatkozó orvosi igazolásokat?
    Én legutóbb 2011. augusztusában voltam felülvizsgálaton, egészségkárosodásom
    mértéke: 41 %.
    Szakmai munkaképesség változásom:
    ” A jelenlegi vagy az egészségkárosodást megelőző munkakörben, ill. képzettsé-
    gének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül
    nem alkalmas, azonban kz2016uj rehabilitációja nem szükséges.
    Rehabilitálható.”
    A fentiek alapján Önök szerint mire számíthatok?
    Várom válaszukat!
    Köszönettel
    Horváthné Zombori Ildikó

    1. Kedves Horváthné Zombori Ildikó!

      Mivel 2012.01.01-től alaposan megváltozott a jogszabályi előírás, ezért az érintetteknek minden procedúrát ismételten végig kell járni.

      Hogy mire számíthat, azt nem tudjuk megmondani, és nem is a tisztünk találgatni. Ilyen értelemben, csak remélni tudjuk, hogy olyan eredmény születik, amilyenre számít.

  45. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Egy olyan kérdésem lenne amit eléggé furcsa jogszabálynak tartok.Volt férjem eddig III.rokkantsági minősitésből Rehabilitációs ellátást kap 2012.januártól.2011 decemberig nyugdijellátásából levonásra került két gyermek után járó tartásdij.Ma viszont levelet kaptam a nyugjijfoly.igazg.tól,hogy volt férjem/adós/megváltozott munkaképességű személyeket megillető ellátásban részesül.1994évi LIII.törvény 74§-a alapján 2012.január.1-jétől végrehajtás alól mentesnak minősül,ezért a 2.P.21.003/2010/3hivatkozási számú tartozásokra levonás nem eszközölhető.Ezek szerint gyermektartásdij nem jár tovább???van e lehetőség valami módon gyermektartásdij folyósitásához??Innentől hová fordulhatok???jövedelmem sajnos munkaviszonyom ellenére sem annyi hogy elég legyen a gyermekeim ellátásához.?tanulásához.Kérem segitségét hová fordulhatok gyermektartásdij ügyében ezek után?????
    Tisztelettel :Orosz Lászlóné

  46. Tisztelt cím!
    A kérdésem a következő lenne:
    Eddig a volt férjem rokkantnyugdíjas volt. A nyugdíjából bírósági végzéssel levonták a két gyerek után járó 40% tartásdíjat. Ezzel az új rendszerrel erre a hónapra már nem utalták részükre a tartásdíjat. Mi a teendő ilyen esetben? A volt férjem 58 éves, ő melyik kategóriába tartozik?

    1. Kedves Szabó Béláné!

      A tartásdíjjal kapcsolatos kérdésére: a nyugdíjfolyósító szervhez kell fordulni, minél előbb.

      Adatok hiányában nem tudjuk megmondani, hogy melyik kategóriába tartozhat a volt férje. Ön ismeri az adatokat, ha elolvassa az írásunkat, amihez a kérdését feltette, akkor ön is “be tudja passzintani” őt a megfelelő helyre.

  47. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Olyan kérdéssel fordulok Önökhöz hogy
    1992.10.01. óta 67% III.csop.
    2000.03.13.-tól 100% (új számolási rendszer alapján 80%) II.csop.rokkant vagyok.
    Az állapotom a mai napig változatlan.
    2011. nov.29. voltam időszakos (nem soron kívüli) I.fokú felülvizsgálaton ahol megállapították hogy az egészség károsodásom már csak 50% és kz2016uj rehabilitációra javasoltak, az eddigi (rokkantnyugdíj) ellátást 2012.02.01. napjától megszüntetik.
    Ezt a döntést én nem fogadtam el. A rehabilitációs járadékot nem igényeltem hanem beadtam a fellebbezésemet a II.fokra, ha ez a döntés sem felel meg számomra megyek tovább akár a Munkaügyi Bíróságra is.
    Nem dolgozom sehol, nem fizetnek utánam járulékokat. Az lenne a kérdésem, köztudott az ilyen ügyek lefolyási ideje igen hosszadalmas, az eddigi ellátás megszüntetését 2012.02.01.-t követően ha orvoshoz kell fordulnom akár a betegségem miatt vagy a további ügymenethez szükséges orvosi szakvéleményért jogosult vagyok-e valamilyen módon TB ellátásra?

    Segítségüket előre is köszönöm!

    myibit

    1. Kedves myibit!

      Ez pontosan az a kérdés, ami végképp nem a mi szakterületünk. Precedesünk sem volt rá Ügyfeleink körében, még véleményt sem tudunk mondani (mármint: szakmai véleményt). Reméljük, hogy egy szakjogász, vagy hasonló eseten már átesett kolléga, vagy érintett tud önnek felvilágosítással szolgálni.

      Véleményünk szerint az ügy jogerős lezárásáig a TB ellátás tekintetében nem történhet változás, az ellátás folyósításában már kételkedünk… 🙁

  48. Egy bírósági ítéletet /ami kimondja hogy végleges és a rehabilitáció nem javasolt / hogyan merik meg kérdőjelezni? Miért nem az alkoholtól rokkant és a lusta de egészséges emberektől /rokkant/ veszik el. A mostani kormány mindig azt hangoztatja hogy jogállamban és demokráciában élünk!! Akkor most hogy is van ez??

    Válaszukat köszönöm:

    Tisztelettel: Borbély Sándor

    Szerkesztés oka: rasszista megnyilvánulásoknak nem adunk teret.

    1. Kedves borbely sandor!

      Senki nem vonja kétségbe a bíróság döntését. Az a döntés, az akkori törvényeknek felelt meg, most – bár az egészségi állapotban ugyan nincs változás – más törvényeknek kell megfeleltetni.

      Erkölcsileg önnel teljesen egyetértünk, és csak az egyik “jelmondatunkkal” tudjuk összefoglalni véleményünket:”A jó mindig elnyeri méltó büntetését!” 🙁
      Mondjuk magyarul is? “Szívatnak…” Tudjuk ómagyarul is, de olyan csúnyán mi nem beszélünk. 🙂

  49. Tisztelt Könyvelőiroda!
    Ismételten volna egy kérdésem 2012.01.01-től rehabilitációs ellátásként változatlan összegben folyósítják számlámra az összeget.Azonban van 20%letiltásom gyermektartásra ezt az összeget nem a megfelelő helyre utalták hanem én kaptam meg.A volt feleségem pedig természetesen reklamált megjegyzem jogosan.Mivel annak idején ezt Ő kezdeményezte mondtam neki próbáljon meg intézkedni.Azt mondták neki;hogy azt nekem kell pedig az összes bírósági végzésről neki van értesítése.
    Remélem nem írtam túlvariálva és valahogy tudnak nekem érdemi választ adni amit előre megköszönnék.

    1. Kedves KULCSÁR JÁNOS!

      Ha nagyon őszinték akarunk lenni, akkor elmondhatjuk, hogy legalább a felét nem értjük annak amit leírt, illetve értjük, csak azt nem, hogy miért kötött ki ez nálunk kérdésként. 🙂

      Ön kapta meg a levont gyerektartást, nem a volt felesége. Eddig világos. Mit kezdeményezett a felesége? Hogy ön kapja meg a levonást? Ha ön kapta meg, akkor nincs gond, minden úgy ment, ahogy akarták, Ha nem úgy kapták, akkor nem ön kapta, de akkor hol a probléma, ha az kapta, akinek szánva volt?

"Vissza a tetejére" gomb