A törvényhozás alig döntött a rehabilitációs ellátás, rokkantsági ellátás 2012. évi szabályairól, mi már a lényeget feldolgoztuk, és honlapunkon megjelentettük a döntés tartalmának lényegét. (A megadott hivatkozást követve olvasható írásunk.)
Természetesen, ez a törvény is annyira későn és faramuci szövegezéssel született, hogy az érdekeltek csak idegesen néznek ki a fejükből, és nem értik, hogy mi történik egyáltalán. A törvényhozók nem nagyon érzékelték, nem nagyon érezték át, hogy az egészséges emberek sem tudják feldolgozni ezt az irtózatos változás-dömpinget, és az egészségükben károsodott embertársainknak a saját bajukon kívül még ezzel a bizonytalansággal is meg kell küzdeniük. Nem képzeltek bele egyáltalán, vagy ha igen, akkor érzéketlenek, hogy ilyen döntésre felkészülni az embereknek nem elég a 11 nap ami az évből még hátra volt.
FIGYELEM! Az ellátásban részesülő, keresőtevékenységet folytatók figyelmét felhívjuk ismételten és hangsúlyosan, hogy a rehabilitációs és a rokkantsági ellátás nem nyugellátás, ezért 2012. január 1-jétől a foglalkoztatottak nem minősülnek nyugdíjasnak, az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkezők, illetőleg a társas vállalkozás tagjai pedig nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozónak!
Magyarul ez annyit jelent, hogy pl. aki eddig Bt. beltagjaként kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozónak minősült, nem vett ki egy huncut vasat sem az havi 5.100,- Ft-tal “megúszta”, 2012. január elsejétől 59.000,- Ft (!) összeget kell, hogy befizessen a NAV kasszájába. 🙁 🙁
Mindezek mellett, a keresőtevékenységet végzőket továbbra is “fenyegetik”, korlátozzák:
A 2011. december 31-én
a) I-II. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,
b) az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban,
c) az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött vagy 5 éven belül betöltő rendszeres szociális járadékban,
d) átmeneti járadékban
részesülő rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.
E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.
Ha a bányászok egészségkárosodási járadékában részesülő biztosítással járó jogviszonyban áll és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes minimálbér havi összegének tizennyolcszorosát, ezen keretösszeg elérését követő hónap első napjától a tárgyév december 31-ig (de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig) az ellátás folyósítását szüneteltetni kell.
Keresőtevékenység folytatása esetén a 2011. december 31-én III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, rendszeres szociális járadékban részesülő ? az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő, azaz 1954. december 31-ét követően született ? rehabilitációs ellátásban részesülő személy ellátásának megszüntetésére nem kerül sor.
A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.
Tisztelt iroda!
2007.04.01-től szoc.jár.-ot kapok ,meg volt a felülvizsgálat, mely szerint 2012 szept.1-tól rehab. ellátást kapok 28720ft addig kapom a 27000ft -ot jelenleg 7 órában rehab. cégnél dolgozom .Nekem azt monták a Nyf.-nál rehab. ellátás munkaviszony mellett nem jár.Olvastam válaszaikat melyben azt írták keresetkorlát van annak aki 2008 jan-1-e ellőtt lett leszázalékolva. Kérdésem szept.-től munkaviszony mellet jár e az ellátás, ha igen milyen törvényre hivatkozzak?
Kedves Gönczi Jánosné!
Ha jól sejtjük, akkor ön 2011.12.31-ig rendszeres szociális járadékot kapott, ami 2012.01.01-től – változatlan összeggel – rehabilitációs ellátásként került továbbfolyósításra. A nyugdíjfolyósító tájékoztatta önt arról, hogy
a) az ellátás rehabilitációs ellátásként kerül folyósításra,
b) Rehabilitációs kártyával történő foglalkoztatásra jogosult,
c) amennyiben keresőtevékenység végzésére rehabilitáció nélkül nem képes, kérheti a kz2016uj minősítés elvégzését.
A felülvizsgálatot követően a jogosultsági feltételek fennállása esetén a rehabilitációs ellátást az erről szóló döntést követő harmadik hónap első napjával állapítják/állapították meg.
Az 57. életévét be nem töltött személynek, aki 2011. december 31-ig rendszeres szociális járadékban, rokkantsági vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesült, a felülvizsgálat időpontjáig rehabilitációs ellátást folyósítanak, a felülvizsgálat időpontjáig folytathatnak keresőtevékenységet, de ezen időtartamra az ellátás folyósítása szünetel. Amennyiben felhagy a kereső tevékenységgel, az ellátás külön felülvizsgálat nélkül folyósítható a megállapított időtartamon belül.
A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell,
– ha az ellátott keresőtevékenységet végez,
– közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy
– keresőképtelen.
Tehát, lehet a rehabilitációs ellátás mellett kereső tevékenységet folytatni, azonban ezen időtartamra az ellátás folyósítása szünetel. Amennyiben az érintett felhagy a kereső tevékenységgel, az ellátás külön felülvizsgálat nélkül folyósítható a megállapított időtartamon belül. [2011. évi CXCI. törvény]
A keresetkorlátozás, amelyet ön említ, más jogcím esetén lép életbe, nem az ön leírt esetére vonatkozik.
Tisztelt könyvelőiroda!
Én egy 58 éves férfi vagyok aki 2001 óta rokkantnyugdijas,szív és érrendszeri és agyi érrendszeri bajokkal.2001-ben leszázalékoltak 68 % III.csop rokkantnyugdijas lettem 19010-Ftnyugdijjal,amit villanyszerelőként 30 év megszakítás nélkül imunkaviszony után lett megállapitva részemre.Ez több mint tíz év alatt szép lassan felment a mai napig 49000 ezer forintigt.Ez az amit én nagyon keveslek mindenféle szempontból.Kérem adjanak tanácsot hogy mit tehetnék ezután ha már eddig csak vártam.Tisztelettel várom válaszukat.
Kedves Felnagy László!
Sajnos, kimondatlan kérdését-gondját értjük, érezzük, de a leírttal kapcsolatban nem tudunk semmi értelmeset, okosat mondani. 🙁
A válasz nem a számvitel-adózás, vagy éppen a rokonszakmák területén fellelhető, hanem egy lélektelen politika területén – szerintünk.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. 2007-ben súlyos agyvérzést kaptam. 2008. augusztusában leszázalékoltak. A leszázalékolás I. fokozatban 83%. 2012. január 05.-én felülvizsgálaton vettem részt, mivel még 59 éves voltam, a felülvizsgálat megállapította, hogy az addig fennálló besorolás és % arány továbbiakban is megmarad. Elmondták, hogy továbbiakban már nem lesz szükség felülvizsgálatra, mert három és múlva betöltöm a 62. életévemet. A járandóságomat is meghagyták 57.000.-Ft/hó. A betegségem maradandó, állandó egyensúly zavar, beszédem elmosódott, hibás, végtagjaimat 50%-ban tudom használni. Járásom segítséggel, vagy kapaszkodási lehetőséggel rövid távon, egyébként kerekesszékhez kötött. Mentálisan teljesen rendben vagyok. Ez a jelenlegi állapot. Kérdésem, hogy van egy fél hektár földterület, amit én és hozzám tartozó személyek, három fiú gyermekem, egy unokám, egy nyugdíjas élettársam, három testvérem együttesen szeretnénk saját részre hasznosítani, továbbá a plusz megtermelt zöldségféléket és tojótyúk tenyésztés által fennmaradt tojást értékesíteni szeretném. Ehhez én őstermelői igazolványt szeretnék kiváltani, mivel végzettségem középfokú állattenyésztő, növénytermesztő és kereskedelmi végzettség. Számításaink szerint a már felsorolt családi létszámmal 2-3.000.000.-forint közötti éves árbevételt tudnánk elérni. Ennek az előre látható profitja 10-25% között várható. Ezen az összegen, ha marad osztozkodna a dolgozó család. Részemről milyen követelmény van, mivel én csak mentálisan szellemi irányítója lennék a tevékenységnek. Milyen kötelezettségekkel jár és az 57.000.-forint összeget amit kapok fenyegeti-e az a veszély, hogy megvonják? Vagy milyen összeghatár az, amelynél én még nem vagyok kötelezett egyéb befizetésekre? Van-e akadálya annak, hogy az őstermelői tevékenység az én nevem alatt legyen bejegyezve. Köszönöm válaszukat és szeretném megdicsérni az Önök által adott tanácsokat, melyeket olvastam és a továbbiakban sok sikert és köszönetet kívánok a munkájukhoz. Ez egy emberséges feladat, ahogy Önök dolgoznak. Tisztelettel: Nagy Ferenc
T. Könyvelő Iroda!
Azt hallottam, hogy aki rokkantsági ellátás mellett akár egy napot is dolgozik, függetlenül a kereset összegétől, azt július elseje után a következő felülvizsgálat alkalmával automatikusan munkaképessé nyilvánítják!
Hallottak-e erről, én nem találtam rá utalást, de szeretnék tisztába lenni a dolgokkal!
Köszönettel: Vimesterne.
Kedves Vincze Istvánné!
A rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.
E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.
A többi az kacsa, rémhír, pletyka, marhaság… 😉
Tisztelt Könyvelőiroda!
Az az édesanyámnak 2011.ben 48%-os egészségkárosodást határoztak meg.Pénzbeli ellátást azonban nem kapott mert a megállapítást megelőzően nem volt munkaviszon.Az egészs.bizt.járulékot viszont nem kell fizetni mert az a besorolása miatt jár neki .Azt szertném megtudni,hogy az új módositással a rehab ellátás megigényelhetőe a számára vagy annak is fügvénye , hogy munkaviszonyból adjuk be? Mert én úgy értelmeztem csak az a lényeg ,hogy eg.bizt. renndelkezzen ,az pedig folyamatos. Nagyon köszönöm a válaszuk .Szép napot
Erika
Kedves Erika!
Rehabilitációs ellátásra az jogosult akinek az egészségi állapota a kz2016uj minősítés alapján 60 százalékos vagy kisebb mértékű és aki
– a kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át (3 év) biztosított volt,
– keresőtevékenységet nem végez és
– rendszeres pénzellátásban nem részesül, továbbá
aki rehabilitálható, ezen belül
– foglalkoztathatósága rehabilitációval helyreállítható, vagy
– tartós foglalkozási rehabilitációt igényel.
Tisztelt Könyvelőiroda! Már megvolt a felülvizsgálat 57% ÖEK 43% egészséges Tartósan Rehabilitálható.Kemény nettó 37665Ft 36hónapra.Heti 1-2alkalommal tudnék alkalmi munkát vállalni,alkalmi munkavállalói kiskönyvem van. Alkalmi munka esetén, a Közteher mértéke napi (1000ft/nap) Vagy a nyugellátás Közteher megfizetésével 2470ft/nap. Míránk ez Megváltozott munkaképességűekre nem vonatkozik? Szeretném ha ebbe segítenének,mert evvel a kispénzzel 17000ft-tos Gyógyszerköltséggel nem ehet (cukros) élni. Válaszukat szeretettel várom. Hűséges olvasója a rovatnak, melyet nagyon jónak találok és remélem mások is.Egy elkeseredett 47 éves beteg ember, akit nem hagynak élni, sem dolgozni, ebbe a Rossz világba! Nem akarok panasszkodní de ez az igazság nekem, és biztos másoknak is ez a véleményük, Szeretettel János.
Kedves János!
Amennyiben az ellátásban részesülő személy kereső tevékenységet folytat, ellátását a kereső tevékenység fennállásáig szüneteltetik, majd annak megszűnésével ismét folyósítják.
Az alkalmi munkavállalói könyv már régen megszűnt (2010. április 01-től, ha jól emlékszünk), helyette az egyszerűsített foglalkoztatás intézménye van.
Tisztelt Könyvelő Iroda !
Tisztelettel megkérdezem, hogy rokkantsági ellátott alkalmazása esetén milyen járulékokat kell fizetni a munkaadónak illetve a munkavállalónak ?
Köszönettel: m_tibor
mennyi most a minimálbér és bruttót vagy nettót kell figyelembe venni,a rokkantsági ellátásban részesülő munkavégzésénél,kérem aki tud válaszoljon köszönettel: László
Kedves László!
A kötelező minimálbér és a garantált minimálbér 2012-ben mértékéről és különbözőségéről külön cikket írtunk, ha rákattint a megadott hivatkozásra, akkor kérdése első felére választ kap.
Amennyiben a keresetkorlátozással kapcsolatos az érdeklődése, akkor a minimálbérről (és nem a garantált bérminimumról), és bruttó bérről beszélünk.
Tisztelt könyvelőiroda! Elnézésüket kérem a rossz megfogalmazás és a nagybetűs kezdő írásokért, mint kezdő Internetező. Azért válaszukat Tisztelettel várom. János.
Tisztelt Könyvelő Iroda! Rehabilitációs ellátásba részesülök.Alkalmi Munkát vállalhatok e? Ha igen ,hány napot egy hónapban? Anélkül hogy ne mondjam vissza az ellátást. Köszönöm előre is a segitségűket. János.
Kedves János!
Feltételezzük, hogy megvolt már a felülvizsgálat, és a 2012. január 01-től hatályos előírások szerinti rehabilitációs ellátásban részesül.
A rehabilitációs ellátásban részesülő pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell, ha az ellátott keresőtevékenységet végez, közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy keresőképtelen.
Az alkalmi munkavégzés keresőtevékenységnek minősül.
Tisztelt könyvelőiroda!
Engem 2010 decemberében visszamenőleges hatállyal, 2010 májusától, 40 %-ra százalékoltak le. Ezt a háziorvosom megfellebbezte, így 2012 márciusában, mentem felülvizsgálatra. Miközben már minden táppénzem lejárt, elmentem munkanélkülire. Végül 45%-ot kaptam (27.000 Ft. rendszeres szociális járadék), de azt csak akkor kaphattam meg amikor már a munkanélkülim lejárt 2011 december 19.-től. Mivel közbejött a jogszabály változás, ezt csak 2012 márciusában kaptam meg, természetesen visszamenőleges hatállyal, és kapom mind a mai napig. Most viszont úgy tűnik határozott időre – 3 hónapra – sikerül elhelyezkednem bruttó 65.000 Ft-os munkabérrel. Eddig úgy volt hogy a minimálbér 80%-át ha nem haladja, meg a keresetem akkor dolgozhatok mellette. De most nem tudom mi a helyzet, mert többféle verziót is olvastam. Válaszukat előre is köszönöm!
Üdvözlettel: Ordas Andrea
Természetesen ez csak részmunkaidős állás lenne – 4 órás – hétfőtől.
Még egyszer köszönöm!
Kedves Ordas Andrea!
Nem derül ki a hozzászólásából, hogy 2012-ben milyen ellátást kap, de abban az írásunkban, amelyhez kérdését írta, elég jól összeszedtük a keresetkorlát szabályait.
Teljesen mindegy, hogy 4 órában, 8-ban, 1-ben, vagy 12-ben szerez jövedelmet; nem idő-, hanem keresetkorlátozás van.
Tisztelt Könyvelőiroda!
Olyan kérdésem lenne, hogy rehabilitációs ellátásban részesülő személy (daganat) foglalkoztatható-e egyszerűsített foglalkoztatási szerződéssel, valamint a NAV-on kívül hova és milyen határidővel kell bejelenteni? Az alkalmi munka alatt sem járadék, sem biztosítotti jogviszonyt nem fogunk kapni, de az ellátást folyósító nyufig ügyintéző szerint erre az időre nem jár az ellátás. Ha akkor lesz rosszul a testvérem, vagy bármi történik vele, akkor nem tudjuk orvoshoz vinni?
Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel: Bea
Kedves Bea!
A rehabilitációs ellátás mellett kereső tevékenységet lehet folytatni, azonban ezen időtartamra az ellátás folyósítása szünetel. Amennyiben az érintett felhagy a kereső tevékenységgel, az ellátás külön felülvizsgálat nélkül folyósítható a megállapított időtartamon belül.
A munkavállaló az Efo.tv. szerinti foglalkoztatása alapján
– nem minősül a Tbj. szerinti biztosítottnak,
– nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra szerez jogosultságot.
Egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség azokat a belföldi személyeket terheli, akik biztosítottnak nem minősülnek és egészségügyi szolgáltatásra más jogcímen sem jogosultak. 2012-ben ennek havi összege 6.190,- Ft.
Az ily’ módon megfizetett havi egészségügyi szolgáltatási járulék alapján egészségügyi szolgáltatást vehetnek igénybe (a járulékfizetési kötelezettségük megszűnését követően nem szereznek további 45 napos, ún. passzív jogon is igénybe vehető ellátási jogosultságot).
Az egészségügyi szolgáltatási járulékot a kötelezett lakóhelye szerint illetékes állami adóhatósághoz kell teljesíteni.
A járulékfizetést a kötelezett helyett annak hozzájárulásával más személy vagy szerv is teljesítheti (pl a jövedelemmel nem rendelkező személy után a családtagja).
Tisztelt Könyvelőiroda!
Köszönöm szépen a választ. Valamit már kezdek kapisgálni. Sajnos a jogszabályok olyan nyelven vannak megfogalmazva, hogy nem igazán érti meg egy átlag ember. Esetünkben csak beugrós alkalmi munkáról lenne szó. Ezért nem tudták megmondani, hogy mikor, hova jelentsük be, hiszen nem rendszeres jövedelem lesz.
Tisztelettel: Bea
Kedves Bea!
Nem önnek kell bejelentenie az alkalmi munka kapcsán, hanem a munkaadónak.
Amennyiben a 6.190,- Ft-ra gondolt, akkor a 12T1011-es számú nyomtatványon kell a NAV felé bejelenteni a kötelezettséget.
Tisztelt Könyvelő Iroda,
Szépen kérem, hogy szíveskedjenek tanáccsal segíteni. Védett korú (59 éves), rokkantsági ellátásban részesülő munkavállalóként július után úgy néz ki, hogy “különösen indokolt esetre” hivatkozva felmondanak a munkahelyemen. A végkielégítés mértéke jelentős, mivel már 30 éve dolgozom itt, plusz ugye extra három hónapnyi távolléti díj is megillet, mint védett korú elbocsátottat.
Tudtommal a végkielégítés nem önálló tevékenységből származó jövedelem. Mivel ennek és a felmondási időnek az összege már jóval magasabb, mint a minimálbér 150 százaléka, attól tartok, hogy ha kifizeti nekem ezt a vállalat, elveszítem a rokkantsági ellátást.
Érdeklődni szeretnék, hogy a végkielégítés és a felmondási időre járó kifizetés is olyan jellegű jövedelemnek számít, ami ehhez a nemkívánt eredményhez vezet? Ha igen, akkor vagy elfogadom, ami a törvény szerint felmondás esetén jár, és elvész a rokkantsági, vagy lemondok róla, és továbbra is kapom a rokkantságit? Nem tudom, mit tehetnék.
Előre is hálásan köszönöm, ha segítenek.
Szép nyarat kívánok!
F. P.
Kedves Forgó Zsuzsanna!
2012 július 01-től, az új Munka törvénykönyve hatályba lépésével, ha valakit a képességeire hivatkozva bocsátanak el, nem részesül végkielégítésben.
A rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát.
E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.
Keresőtevékenység: a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvény (a továbbiakban: Flt.) szerinti kereső tevékenység, azaz:
A havi átlagjövedelem meghatározásához a 2010. december 31-ét követő időszakra vonatkozó, az Art. 31. § (2) bekezdésében meghatározott bevallásban bevallott pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapot képező havi jövedelmi adatokat kell figyelembe venni, melyről az adóhatóság szolgáltat adatot.
A “legjobb” javaslatunk, sajnos, annyi lehet (ha tényleg akkora az összeg), hogy próbáljanak közös megegyezéssel megválni egymástól – akkor bármiben megállapodhatnak. 🙁
T KÖNYVELŐIRODA!
EZT KI TALÁLTA KI HOGY A NAGY BETŰK AZ INT-EN KIABÁLÁSNAK SZÁMITANAK!
ÉN ÖRÜLÖK HOGY EGYÁLTALÁN IGY IS BE TUDTAM GÉPELNI….! ÉS NEM ÖRÜLTEM A FLEGMA REAGÁLÁSNAK IGY A MOSTANI NAGYBETŰIM TÉNYLEG KIABÁLÁSOK.
ÜDV: CW55
Kedves cw55!
Jó ideig érlelte a dühöt magában; február 10-től egészen a mai napig… 🙂 🙂
Bármennyire hihetetlen, de az internet használatának is van etikettje (illemszabályai), amelyet netikettnek hívnak. Egy részük írásba is van foglalva. Javasoljuk, hogy a megadott hivatkozásra kattintva olvassa el a WikiPedia netikettre vonatkozó szócikkét.
A WikiPediában a példafelsorolás első sora:
Azt pedig el sem tudjuk képzelni, hogy flegmák lennénk; ön az első, aki ezt mondja nekünk. Ha úgy érzi mégis, akkor elnézését kérjük.
T. Cím! Egyet értek a hölggyel aki nagy betűvel írt, hiszen én is így írtam még tavaly önöknek. Igenis flegmán válaszoltak és azóta egyáltalán nincs kedvem kérdést feltenni önöknek. Ha valaki nem jártas az internetben, valóban örül,hogy a kérdést feltudja tenni. De ezért talán nem kellene leszólniuk bennünket! Engem már akkor kiosztottak, igy nem folytatok eszmecserét önökkel nagy örömükre.
Kedves Liktor Valéria!
Igazán sajnáljuk, hogy januári kérdés-felelet során megbántottuk, és ilyen hosszú időn keresztül cipeli magában ezt a tüskét. Mi akkor – többek között – a következőket írtuk:
Mi azt nem tudhatjuk, ha megjelenik rendszerünkben egy hozzászólás, hogy azt kezdő, vagy vérprofi internetező követte el. Egy kezdőnek is illik alapvető szabályokat betartani, éppen úgy, mint amikor bemegyünk egy idegen helyre, akkor hangosan, érthetően, udvariasan köszönünk, majd elmondjuk a mondandónkat.
Ha nem ismerjük a helyi sajátosságokat, akkor előbb tájékozódunk, kérdezősködünk.
Mi teljesen ingyenesen, saját elhatározásunkból, saját költségünkből, saját szabadidőnkből, egyetlen fillér állami támogatás nélkül tartjuk fenn a miniportálunkat, hogy segíthessünk eligazodni szakmánkhoz, rokon szakmákhoz kapcsolódó szabályok útvesztőjében.
Joggal várjuk el ez alapján látogatóinktól, olvasóinktól, hogy legalább a saját érdekükben olvassák el azt az írást, amihez kérdésüket feltették, továbba a korábban feltett kérdéseket és válaszokat.
Nem személyre szabott szolgáltatásokat nyújtunk valamilyen összegért, hogy a fizetségért joggal elvárhatják a személyes kiszolgálást – karitatív munkánkhoz szükség van együttműködésükre is, még, ha nem is sokra, de nélkülözhetetlenül; pontosan megfogalmazott kérdésre, adatokra, hogy korrekt választ tudjunk adni. A kérdésekből és a válaszokból tanulhatnak, okulhatnak mások is, és így segíthetünk egymáson.
Válaszaink pár tíz perctől pár naon belül érkeznek: ahogyan energiánkból, lehetőségeinkből, tudásunkból, a beszerzendő információk érkezéséig telik. Minden válaszunk a kérdés/válaszadás időpontjában hatályos szabályozás alapján születik, ugyan általános jelleggel, nem konkrét esetre vonatkozóan, de 99%-ban mentes a hülyeségtől, vagy a tévedéstől. Ha elrontunk valamit, és észleljük, vagy felhívják rá a figyelmet, akkor korrigáljuk, és a kérdés feltevőjét külön is értesítjük.
Mondja meg, mit tehetünk még? Segítséget szívesen nyújtunk, de nehogy már ezt az önként vállalt dolgot kötelességünkké tegyék! Nekünk – ez mellett – dolgoznunk kell, fenntartani a családunkat, meg kell élnünk, törleszteni kell azt a szemét lakáshitelt, rendelkezésére kell állni a hatóságoknak (ügyfeleink érdekében), stb., stb., stb…
A stílusunk valóban – ezen a területen – nem szokványos. Inkább vidámkodónak, közvetlennek, együttérzőnek jellemeznénk, mint flegmának. Nem hülyék az emberek, nem jönnének naponta 3ezren olvasni bennünket évek óta, ha mi flegmák, lekezelőek lennénk. Annak ellenére, hogy a könyvelés, a számvitel nem egy rózsaillatú álom, hanem szürke, unalmas, számokból és szabályokból szegélyezett út, mi mégis meg próbáljuk színesebbé, emberközelibbé tenni mindenki számára.
Ha olyan véleményt olvasunk, mint az öné, akkor nagyon elkeseredünk (pedig nem éri el a számuk az ötöt sem – legalábbis aki megtisztelt bennünket véleményével), és csak az ad némi kis vigaszt, hogy nagyságrendileg több azok száma, akik annyit mondanak nekünk: Köszönöm.
Mi igyekszünk ezt a Köszönöm-öt kiérdemelni, meghálálni, ezért dolgozni. Reméljük, hogy előbb-utóbb ön is belátja, hogy önért (is) dolgozunk, önnek (is) segíteni szeretnénk!
Tisztelt Könyvelőiroda!
Mindenek előtt köszönöm minden hozzászóló nevében eme tevékenységüket, nem sokan teszik ezt a fajta önzetlen segítség nyújtást. Bár olvastam az oldal tetején írtakat, s ha jól értem, a bányászok egészségkárosodási járadékában részesülőkre is vonatkozik hogy “E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.”
Viszont nem tudom, hogy nekem kell ezt bejelentenem, vagy figyelik és megszüntetik?
Vagy mi történik ha nem jelentem be időben. Vissza kell fizetni, esetleg kamatostól?
Köszönettel: S.Z.
Kedves S. Zoltán!
Köszönjük szépen dicséretét, nagyon jóleső érzés…. 🙂
Szerintünk, meg is válaszolta önmagának a kérdéseit; alapvetően önnek kell figyelemmel kísérnie, és a korlát meghaladását követő 15 napon belül az ONYF felé bejelentenie a megadott nyomtatványon.
Ugyanakkor, ők is tudják, úgynevezett adatütköztetéssel szűrni, csak majd később, de annál kellemetlenebb hatással.
Igen, vissza kell fizetni, igen, kamatosan.. 🙁
Tisztelt Könyvelőiroda!
2009 őszén voltam felülvizsgálaton, és 51%-ot állapítottak meg.
2 év után minden orvosi igazolásom állapotrosszabbodásra utal.
2011 novemberében voltam felülvizsgálaton, 41%-ot állapítottak meg.
2011 decemberében megszünt a rehabilitációs járadékom, azóta semmit nem kaptam.
Most várom a II. fokú bizottság behívólevelét. Ha megkapnám az 51 %-ot, januárig viiszamenőleg jár-e a rehabilitációs ellátmány?
Várom megtisztelő válaszukat.
Üdvözlettel: Rózsa
Tisztelt Konyveloiroda! Vegigolvasva a hozzaszolasokat, sajnos nem talaltam valaszt a kovetkezo kerdesre: Edasanyam a mai nap folyaman kapta meg a hatarozatot, hogy a felulvizsgalat soran 68%-ban egeszseges, tehat nem jogosult semmilyen ellatasra. A hatarozat eleg erdekes, mivel marc.22-en volt a vizsgalat, es az elutasitasban a hatarozatszam amire hivatkozik, szerintuk marc.20-an kelt….termeszetesen mindenki elfoglalt, es senki sem ad erre erdemleges valaszt, pedig ugy gondolom, ha valaki kiad a kezebol egy hatarozatot, akkor a minimum hogy elolvassa azt…felhaboritonak tartom, hogy egy sablon szoveget legepelve elvesznek emberektol penzt, szamomra az is kerdojeles hogy egyaltalan atnezte valaki az orvosi jelenteseket. (elnezest a kirohanasert). A kerdesem az lenne, hogy Onok szerint mit kellene tennunk? A hatarozat szerint a vizsgalatot koveto honap 1-jetol nincs biztositasa, azaz apr.1-tol, ehhez jon a 45 nap passziv jogu biztositas, tehet majus 16-tol kellene maga utan fizetni az eu,szolg.jaradekot, hogy legalabb orvoshoz el tudjon menni…Ezen felul Onok szerint milyen lehetosege van meg? Van-e olyan ellatas, amit igenyelhet? Valaszukat elore is koszonom.
Udvozlettel:
Dome Nora
Választ szeretnék kapni. Rokkant nyugdijam december 31-vel megszünt.. 2011 november 17-én voltam felülvizsgálaton leminősitettek rehab járadékra. 2012 január 1-vel ez is megszünt.2012 januárjátol semmilyen ellátást nem kaptam. Voltam komlex felülvizsgálaton ma tudtam meg hogy 45 százalékot kaptam 41666ft. 52 éves vagyok Nem kapom meg januártol visszamenőleg az ellátást mivel a egészség károsodásom március 26 -tól véleményezhető. Rosszindulatu emlődaganattal operáltak 210 augusztusban lábfejem amputálva. 2007 julius 31 -vel szünt meg a munkaviszonyom mivel 2007 május 19-én amputálták a lábfejemet. Rokkant nyugdijas lettem. munkaviszonyom azota nem volt. kérem válaszukat miétr nem kapom meg január-1 től a rehab ellátást .KÖSZÖNÖM.
Kedves Lakatos Lászlóné!
Üdvözöljük! Azt hisszük, hogy ön eltévesztette azt a helyet, ahova a kérdését fel szerette volna tenni; mi nem az NRSZH, nem az ONYF vagyunk, hanem egy pécsi Könyvelőiroda, amelyik ingyenesen, emberbarátságból vezérelve, a saját szabadidő terhére törekszik arra, hogy minél többen megértsék a bonyolult adózási, számviteli, és kapcsolódó szabályozást.
[Mellesleg: hivatalos helyen még jobban a lelkükre veszik, ha a köszönés, kérés, udvarias együttműködés helyett a “Választ szeretnék kapni.” belépéssel kezd…]
Tisztelt Könyvelőiroda!
Kérdésem az lenne, hogy mi alapján számítják ki a rokkantsági ellátás összegét?Az ORszi szakvélemény szerint 30% egészségem maradt.2012. márc. 1-én szűnt meg a rehabilitációs ellátásom, amit 3 évre kaptam, de mellette mindig dolgoztam valamennyit, voltak félállásaim. Az ügyintézőm szerint csak a rehab. járadék 65%-át fogom kapni. Valóban így van?
Köszönettel és üdvözlettel,
Horváth Katalin.
Kedves Horváth Katalin!
1-30 % közötti egészségi állapot és kizárólag folyamatos támogatással foglalkoztatható
Az ellátás mértéke: havi átlagjövedelem 65%-a
Az ellátás minimumösszege (Ft/fő/hó): 46 500 Ft (a minimálbér 50%-a)
Az ellátás maximum összege (Ft/fő/hó): 139 500 Ft (a minimálbér 150%-a)
Köszönöm válaszukat!
Viszont nem tudom még mindig, hogy az összes jövedelmem vagy csak a rehabilitációs járadék 65 %-át kapom?
Köszönettel,
Horváth Katalin.
Kedves Horváth Katalin!
Nem tudhatjuk, hogy önnek mi volt a havi átlagjövedelme (járulékfizetési kötelezettség alá eső jövedelem), azt ön jobban tudja.
Tisztelt könyvelőiroda!
A segítségüket szeretném kérni abban, hogy megértsem azt, amit a nyugdíjfolyosító intézettől kapott levelemben nem értek. Sem én sem a házi orvosom, aki hiába hívja őket, nem kapcsolnak senkit.
Tehát 86 % egészségkárosodásom van a papirok szerint, ütőér szükületem van, amputálták 1 lábujjam, valamit ez az érszükület ráment a szemere is és a jobb szememre egyáltalán nem látok, a balban pedig igen nagy a nyomás, folyamatos szemcsepp használatra van szükségem.
Viszont a rokkantsági ellátásra való igényemet, mégis elutasították.
Szeretném tudni, hogy miért.
Előre is köszönöm.
H.József
Kedves Harasztia József!
Megváltozott munkaképességű személyek ellátására az jogosult, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság kz2016uj minősítése alapján 60 százalékos vagy kisebb, és aki
– kérelem benyújtását megelőző 5 éven belül legalább 1095 napon át biztosított volt
– keresőtevékenységet nem végez
– rendszeres pénzellátásban (táppénz, tgys, gyed, öregségi nyugdíj, korhatár előtti ellátás, stb.) nem részesül
Rehabilitációs ellátásra jogosult a megváltozott munkaképességű személy, ha rehabilitálható
Rokkantsági ellátásra jogosult a megváltozott munkaképességű személy, ha rehabilitációja nem javasolt.
Amennyiben rehabilitálható, de a kérelem benyújtásának időpontjában az öregségi nyugdíj-korhatár betöltéséig hátralévő időtartam az 5 évet nem haladja meg, ebben az esetben is rokkantsági ellátás kerül megállapításra.
Biztosan 83 % az egészségkárosodása? Ugyanis 2012-től egészségi állapotot vesz figyelembe az NRSZH, és 60 %-os, vagy az alatti egészségi állapot esetén kerülhet sor az ellátás megállapítására.
Bocsánat,hogy hozzászólok,de minden esetben megírja a nyugdíjfolyósítő az elutasítás indokát.Akkor is elutasítja a rokkantsági ellátási igényt,ha rehabilitációs ellátásra jogosult.Akkor azt kell megigényelni.
Kedves Cs.Erzsi!
Miazhogy? 🙂 Nagyon megköszönünk minden véleményt, hozzászólást, segítséget!
Egyetértünk az ön hozzászólásával.
Csak gratulálni szeretnék Mindazoknak, akik a válaszokon dolgoznak – teljesen önkéntes és ingyenes munkaként !! Minden elismerésem a türelmükért és a fáradozásokért, amivel ezt a dolgot kezelik!! Én is találtam választ a saját problémámra!
Sok ilyen önzetlen ember kellene!!
Mindenkinek köszönet: Bornemissza Anna
Kedves Bornemissza Anna!
Ezt nagyon szépen köszönjük! A mai napunk eddig úgysem ért többet egy kalap trombitanyálnál.. 🙂
Most mégis azt mondjuk: az ilyen beírásokért megérte, megéri! 🙂 🙂
Kiegészítés az előző kérdésemhez.
A 1998. évi XXVI. törvény 23.$ alapján
“A fogyatékossági támogatás a súlyosan fogyatékos személy részére az esélyegyenlőséget elősegítő, havi rendszerességgel járó pénzbeli juttatás. A támogatás célja, hogy ? a súlyosan fogyatékos személy jövedelmétől függetlenül ? anyagi segítséggel járuljon hozzá a súlyosan fogyatékos állapotból eredő társadalmi hátrányok mérsékléséhez.”
Tisztelt Könyvelőiroda!
Az számomra világos, hogy aki rokkantsági ellátásban részesül, annak a keresetkorlát 139.500,- Ft (röviden). Azonban mi a helyzet azokkal a személyekkel akik rokkantsági ellátásban és Fogyatékossági támogatásban is részesülnek? Mert, ugye a 141?2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet szerint korlátozás nélkül kereshetnek.
Az én esetemben melyik a jogkövető magatartás, ha rokkantsági ellátásban részesülök (NRSZH 82%) és még Fogyatékossági támogatást is kapok?
Válaszukat köszönve, tisztelettel: Madarász János
Kedves Madarász János!
Mindenekelőtt illik tisztázni, hogy az ön “keresetkorlát 139.500,- Ft (röviden)” megfogalmazása kissé félrevezető lehet; vagy úgy kellene fogalmazni, hogy a “keresetkorlát 3 hónapra vonatkozó átlaga 139.500,- Ft”, vagy inkább hagyjuk az eredeti megfogalmazást: “rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát”. [a jelenlegi minimálbér 93ezer Ft/hó, aminek a 150%-a az ön által említett 139.500,- Ft, de lényeges a 3 egymást követő hónap, és ugyancsak lényeges a 3 egymást követő hónap átlaga is]
Van ennek az idézett kitételnek egy másik, igen fontos része is: “.. ha keresőtevékenységet folytat és…”
Mi a keresőtevékenység?
[1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról]
A keresőtevékenység fogalmát több törvény is meghatározza, illetve azt határozza meg, hogy mit kell adott esetben alkalmazni. Nagyjából azonosak a megfogalmazások az általunk idézett törvényhellyel.
Véleményünk szerint a fogyatékossági támogatás nem keresőtevékenység, így a keresetkorlát számításánál nem kell figyelembe venni.
Tisztelt Könyvelőiroda!
“3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát” A havi átlag bruttóban,vagy nettóban értendő?Mert ugye a bruttó a tavalyihoz képest több,viszont a nettó kevesebb lett.Lefordítva-akkor kell megszüntetni a rokkantsági ellátás folyósítását,ha a 3 havi n e t t ó átlaga meghaladja a 93 ft-ot?Tisztelettel:Lakatosné
Kedves Cs.Erzsi!
Az előző válasz 4. sorában írunk a minimálbérről, ami jelenleg 93ezer Ft, és bruttó…
Igen,ezt én is tudom.Csak az nem tiszta,hogy mit vesznek figyelembe a nyugdíjfolyósítónál havi átlagként.Mert pl. a szakmunkás minimálbért az 108 ezer bruttó havonta….?
Kedves Cs.Erzsi!
Az írásunkban, az ön előtt adott válaszban, az önnek adott válaszban is leírtuk: bruttó 93ezer Ft a minimálbér jelenleg. A 108ezer Ft nem minimálbér, hanem az a garantált bérminimum!
A jogszabály (és az ONYF is) a minimálbért teszi kötelezettséggé a keresetkorlátnál. A minimálbér és a garantált bérminimum közötti különbségről honlapunkon olvashatja írásunkat, ha a megadott hivatkozásra kattint.
Köszönöm válaszukat. Csupán még egy kérdésem van, mi minősül keresőtevékenységnek?
Tisztelettel: Árpád.
Kedves Árpád!
Alig egy hete válaszoltunk ugyanilyen kérdésre. Kövesse a megadott hivatkozást, és honlapunkon találja a választ.
Mi számít keresetnek?a járulék köteles jövedelem ?
Az éves bérkeretbe az 1674000 ft ba beletartozik e a megbízási díj, mely nem éri el a mbér 30% -át,illetve a tiszteletdíj ami szintén a mbér 30 % alatt van.
Az ilyen megbízási díjnak és tiszteletdíjnak milyen járulékai levonásai vannak munkáltató és a dolgozónak?
Kedves Kovácsné!
Négy nappal ezelőtt válaszoltunk önnek erre a kérdésére; egy hivatkozást küldtünk, amire rákattintva olvashatja a törvényhellyel bővített megoldást.
Tisztelt könyvelőiroda!
Nagyon össze zavarodtam a fenti hozzászólásoktól,és a kollégák szavaitól is. Kérdésem,ha keresőtevékenységet folytatok rehabilitációs ellátás alatt,akkor kapom-e az ellátást és a keresetemet egy időben?Mert felülvizsgálaton már voltam ,csak még határozatot nem kaptam,de jó lenne előre is tisztán látni.
Kimerítő válaszukat előre is köszönöm a kollégák nevében is.
Kedves Árpád!
Idézzük az ONYF állásfoglalását:
Kedves Árpád!
A teljes egyértelműség miatt: előző válaszunk a jelen időszakra vonatkozik, a kz2016uj vizsgálatot követően a rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell, ha az ellátott keresőtevékenységet végez, közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy keresőképtelen.
Tisztelt iroda! Szerintem a nők 40 év utáni nyugdijba vonulásához a 40 év jogosultsága kellene.Csak azt nem tudom pontosan, hogy azt másképp számolják, mint a szolgálati időt?1954-ben születtem, 1972 óta dolgozom, 2 gyermekem van, voltam GYesen, Gyeden táppénzen, rokkant nyugdijban, a mellett dolgozgattam pár órát, ezek mind beszámithatóak?Köszönettel:Bujdosné
Kedves Bujdos Lászlóné!
Nem tudjuk, hogy ön hol bulizott tavaly szilveszterkor, és meddig aludt január elsején, de mi addig egy alapos összeállítást készítettünk a témáról, amihez szép számmal voltak kérdések is. 🙂 🙂
Kérem, pótolja a hiányt egy kis olvasással; a cikk végén már remekül meg fogja tudni határozni a pontos időpontot is: https://www.konyvelozona.hu/2011/01/osszefoglalo-a-nok-kedvezmenyes-nyugdijba-vonulasi-lehetosegerol-2011-tol/
Tisztelt iroda! Az lenne a kérdésem, hogy Őnők szerint a táppénz, a rokkantsági nyugdij ideje és a nyugdij alatti részmunkaidő beszámit-e a 40 éves munkaviszonyba és a részmunkaidő illetve az alkalmi munkavállalói idő hogyan számolódik. Az is 1 nap, vagy pl.2*4 óra egy nap?Köszönöm válaszukat:Bujdosné
Kedves Bujdos Lászlóné!
40 éves munkaviszonyra (szolgálati időre), vagy a 40 éves jogosultsági időre gondol? Nem mindegy!
A részmunkaidő kapcsán már többször írtuk, legutóbb éppen ma, hogy miként számít szolgálati időnek.
Tisztelt iroda! Köszönöm válaszukat.Még egy kérdésem lenne, hogy a minimálbér 150%-a -a keresetkorlátozás-az egy hónapra értendő ugye?Nem a három hónap együttvéve, csak a három havi átlag férjen bele, de havonta 150% azaz 139500 ft. lehet egy hónapra a bruttó kereset.Mert én 76000 ft. bruttót keresek, akkor az bőven belefér. Köszönöm gyors válaszukat, sokat segitenek.Üdvözlettel:Bujdosné
Kedves Bujdos Lászlóné!
Ahogyan az a névben is benne van: ÁTLAG. Vagyis összeadva három hónap, és osztva hárommal = egy havi átlag…
Egy fontos dolog ami kimaradt, 47 éves vagyok!
Üdvözlök mindenkit!
2011.december 20.-án voltam felülvizsgálaton a megyei Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatalszakértői bizottsága előtt. itt I. fokon 57%os Össz-szervezeti egészségkárosodás mértéket állapítottak meg 36 hónapra.
Ekkor még rokkantsági nyugdíjat kapta.
2012.01.04.én kapott Értesítőben az volt, hogy a mellékelt Nyilatkozatot legkésőbb 15 napon belül küldjem vissza amiben kérem e és mikortól a rehabilitációs járadékot valamint van e magánnyugdíjpénztáram.
2012. januárjától Rehabilitációs Ellátásban részesülök ami 2012.02.29.én megszűnik.
2012.01.04.ei Határozatban Rehabilitálható, kz2016uj(intézményes) rehabilitációt javasoltak.
A kérdésem mivel 2011. december 31.e előtt voltam felülvizsgálaton, ezen szakvélemény alapján Rehabilitációs járadékra vagyok javasolt.
Mivel a szakvélemény 2011.12.21.én készült, hogy kell nyilatkoznom a Budapesti Nugdíjfolyósító Igazgatóság levelében az alábbi lehetőségek közül:
a. kz2016uj felülvizsgálatomat kérem:
b. Rehabilitációs kártyát igényelek.
Köszönöm minél hamarabbi válaszotokat.
Kedves János!
Mindkettőt célszerű választania.
Javasoljuk korábbi írásunk elolvasását a rokkantsági ellátásról és rehabilitációs ellátásról, amely a hivatkozásra kattintva honlapunkon elérhető.
Tisztelt könyvelő iroda!
Köszönöm válaszukat!Az jutott eszembe, hogy jól van e ez, hogy kivettek a ” “nyugdijas dolgozó”-ból bérszámfejtés szempontjából és át lettem téve főfoglalkozásúnak, ami kevesebb nettó bért jelent nekem.Őnük szerint ez igy jó? A keresetkorlátozás alá szerintem nem esek, mert bruttó 76 000 ft a bérem, amiből marad majdnem 50000 ft.netto.Köszönöm válaszukat.Üdvözlettel:Bujdosné
Kedves Bujdos Lászlóné!
Igen, teljesen jól tették, ugyanis 2012.01.01-től ön nem nyugdíjas (így nem is illetik meg az egyéb nyugdíjas kedvezmények sem, mint pl. az említett utazási kedvezmények, nyugdíjas bérlet, stb.), hanem korhatár előtti ellátásban részesülő.
Hogyne vonatkozna önre is a keresetkorlátozás? Legfeljebb nem fenyegeti az a veszély, hogy eléri a korlátot… 🙁
Egyébként mindkettőről írtunk abban az írásunkban, amelyhez kérdését feltette. 😉
Tisztelt könyvelő iroda!
Azt szeretném megkérdezni, hogy a rokkantsági ellátás adómentes jövedelem -e?Részmunkaidőben 4 órát dolgozom e mellett és áttetek főfoglalkozásba a bérszámfejtéskor, már nem vagyok nyugdijas a rokkant ellátás miatt.Igy a kis fizetésem még kevesebb lett egy pár ezer forinttal.Ha adóköteles lesz, akkor nagyon rosszul fogok járni a jövő évi adóbevalláskor összevonva az ellátással jó sokat kellene adót fizetnem.Igy elveszitettem a nyugdijas kedvezményeket, pl. utazás, buszbérlet és még lehet, hogy éhbérért fogok dolgozni betegen, hogy ki tudjam fizetni a számláimat. Válaszukat előre is köszönöm:Bujdosné
Kedves Bujdos Lászlóné!
Igen, adómentes juttatás, a munkavégzésnél a keresetkorlátra kell ügyelni.
Tisztelt Könyvelő Iroda !
Már tűvé tettem az egész internetet azután a jogszabály után, hogy 2012 január 1- június 30-ig milyen kereset korlátozás vonatkozik a rokkantsági ellátásban részesülőkre. (60 éves munkavállaló vagyok, tavaly még átmeneti járadékot kaptam 36500 Ft-ot. Most rokkantsági ellátás címén kapom ugyanezt az ellátást.)
Mindenütt csak a leírt jogszabályt találom, miszerint a kereset 3 havi átlagban nem haladhatja meg a minimál bér 150 %-át. De ez a rendelkezés csak a júl.1. utáni keresetekre vonatkozik. De ha én jelenlegi 4 órás munkaviszonyom mellé még szeretnék egy kiegészítő jövedelmet szerezni februárban vagy márciusban (mert lehetőség adódna), akkor rám mi vonatkozik? A tavalyi 80 %-os 6 havi átlagos kereseti határ a 2012-es minimál bérhez viszonyítva? Az nem lehet. Egyik törvény hatályon kívül lett helyezve, a másik hatályba lépett, de csak júl. 1-től alkalmazható. Akkor addig most nem vállalhatok más munkát? Addig a levegőben lógok? Várom szíves válaszukat.
Tisztelettel: Kovács Gyula
Kedves Kovács Gyula!
Én is épp ezzel a problémával küzdök édesapám helyzetéből kifolyólag. Tudna esetleg abban segíteni, hogy megosztja velem – ha kapott vagy talált erre a kérdésére választ?
Én a Nyufit is többször felhívtam, de érdekes módon minden ügyintéző más állásponton volt, ami számomra felfoghatatlan.
Előre is köszönöm, üdvözlettel:
Lagorio Réka
T CIM!
57. ÉVEMET 2012 OKTOBERÉBEN TÖLTÖM, 2004 ÓTA VAGYOK LESZÁZALÉKOLT, 2011-BEN DEC -BEN VOLTAM FELÜLVIZSGÁLATON AHOL 2 ÉVRE ADTÁK MEG 56% OS , REHABILITÁCIÓS ELLÁTÁS VAN A NYUGDIJ SZELVÉNYEN IRVA,AMIT 2012 JANUÁRVAN KAPTAM MEG, VAN 20 ÓRÁS BEJELENTETT ÁLLÁSOM, DE MOST NEM TUDOM HOGY DOLGOZHATOK -E MERT AZT OLVASTAM HOGY AKI DOLGOZIK ANNAK SZÜNETELTETNI KELL AZ ELLÁTÁST, MÁR 2012 JANUÁRBAN VÉGIG DOLGOZTAM AKKOR MOST MI LESZ ?
Kedves cw55!
Az interneten a nagy betűkkel történő írás kiabálást jelent. Ne tessék velünk kiabálni a jövőben, nem vagyunk teljesen süketek, vakok, mi csak idegi alapon vagyunk kicsit nem normálisak… 🙂 🙂
Megtenné azt is, hogy elolvassa azt az írásunkat, amelyhez a kérdését feltette? Nagyon tudjuk javasolni pl. az utolsó előtti bekezdést… 😉
(Arról nem beszélve, hogy a kérdés-feleletek között eléggé ki lett vesézve ez a téma, még kedves olvasóink is segített bogozni a szálakat.)
Tisztelt Könyvelőiroda !
Segítséget szeretnék kérni. 1998 előtt megállapított baleseti járulék után kell-e fizetni egyéni járulékot, be kell-e jelenteni a munkáltatónak, hogy levonja a járulékot? Azt tudom hogy adómentes ellátás de az új törvény alapján 2012 januártól kell fizetni egyéni járulékot utána? Vagy ez csak a rokkantsági ellátásokra vonatkozik? Baleseti járadék esetében is kell kérni a felülvizsgálatot ugyan úgy mint a rokkant ellátás esetében?Mert tudomásom szerint ha valaki nem kéri a felülvizsgálatát megszűnik az ellátása. Ez így igaz? Ez a baleseti járulékra is vonatkozik? Próbáltam a jogszabályból kiigazodni de nem igazán sikerült.
Előre is köszönöm a válaszukat.
Kedves kira1039!
Webmesterünk jelezte, hogy ön levélben fordult Könyvelőirodánkhoz, mert nem kapott kérdésére még választ.
Nagyon köszönjük önnek és másoknak is azt a bizalmat, amivel ügyes-bajos dolgaikkal a honlapunkon keresztül megkeresnek bennünket! Ugyanakkor el kell ismételten – ki tudja hanyadszor – mondanunk, hogy lehetőségeink végesek ahhoz, hogy önként vállalt ingyenes segítőmunkánkhoz az “azonnaliság” is társuljon; amit tehetünk, amit tudunk, azt nagyon gyorsan megválaszoljuk, de mi mégiscsak számviteli szakemberek vagyunk, az adózás, a könyvelés a szakterületünk, a nyugdíjügyekben nagyon utána kell járnunk a dolgoknak (mivel érintőleges szakterület a társadalombiztosítás, ezért legalább tudjuk, merre kell indulni).
Az ön kérdése félre lett téve, mert többszöri nekifutás után sem tudtuk kitalálni, hogy mit is szeretne kérdezni. Annyira megkeverte a fogalmakat, hogy nem tudunk rájönni az eredeti problémára. Ön baleseti járadékot kap, ha nem csalódunk, és mellette munkaviszonyban van?
Kedves kira1039!
Próbálnánk segíteni, de továbbra sem értjük, hogy a baleseti járulék után milyen egyéni járulék megfizetésére gondolt (hiába küldte el 5x ugyanazt a levelet email címünkre [amelyet a webmester kap meg, aki csak technikai segítséget tud nyújtani, ha szükség van rá, szakmait nem], továbbra sem értjük a kérdést)?
Ingyenes segítséget kizárólag honlapunkon keresztül lehet igénybe venni, mert dolgoznunk is kell, hogy megéljünk, és finanszírozhassuk ezt a segítő mini-portált is.
Ha ilyen emailt küldenek címünkre, akkor azt a webmester kapja meg, és azt fogja válaszolni, hogy “irány a honlap”. 😉
Ugyanez a helyzet a telefonhívásokkal: a telefonszám a fizetős ügyfeleink kiszolgálására szolgál, és nem arra, hogy “de csak az én kérdésemre adjanak választ”.
Köszönjük szépen a megértést!
[És várjuk a pontosítást. Ha nem ismeri (nem is kell, hogy ismerje) a szakszavakat, akkor írja le magyarul, érthetően a szituációt, lesse ki a fogalmakat a határozataiból.]
Tisztelt Könyvelőiroda!
Olvasgatva honlapjukat úgy látom, hogy nagyon sok kérdés és bizonytalanság van a megváltozott munkaképességű személyek ellátásainak átalakítása kapcsán.
Cs. Erzsinek írt válaszukban az alábbi mondat szerepel:
Véleményem szerint, ez így pontatlan.
2012.január 1-jétől érvényes előírás szerint:
Szüneteltetni kell az újonnan, valamint a kz2016uj újraminősítést követően megállapított rehabilitációs ellátásban részesülő személy pénzbeli ellátását a keresőtevékenység, a közfoglalkozás, valamint a keresőképtelenség időszakára.
Az erre az időszakra kifizetett ellátási összeget, ha a jövedelemszerzésről a NYUFIG utólag szerez tudomást, a kifizetett ellátásból levonja, ha pedig már megszűnt az ellátás, visszaköveteli.
Az 1955-ben vagy később született 2011-ben rendszeres szociális járadékban részesülő személyek juttatását 2012-ben rehabilitációs ellátásként folyósítják tovább változatlan összegben. Március 31-ig kell kérni a kz2016uj újraminősítést (ha nem kéri 2012. május 1-vel megszűnik az ellátás).
A kz2016uj újraminősítésig: a havi minimálbér 80%-át hat hónapon keresztül meghaladó jövedelem megszerzésekor megszüntetik az ellátást.
A minősítést követően: rehabilitációs ellátás esetén a keresőtevékenység alatt szünetel az ellátás, rokkantsági ellátás esetén a minimálbér 150%-át meghaladó 3 havi átlagjövedelem elérésekor megszüntetik az ellátást.
Üdvözlettel.
Kedves Máté László!
Köszönjük szépen a kiegészítését!
Kedves László!Nem a Könyvelőiroda írta a fent idézett mondatot,ez az ONYF honlapján van így.Ön hol találta az Ön által írt szabályokat meg,mert én ezt sehol nem láttam így leírva?!Ezért is kérdeztem itt.
Kedves Erzsi!
A megváltozott munkaképességű személyek ellátasairól szóló 2011. évi CXCI. törvény 7.§(4) bekezdésére hivatkoztam. A T.33.§(2) bekezdése arról rendelkezik, hogy ezt az előírást a felülvizsgálatig nem kell alkalmazni.
Véleményem szerint, a felülvizsgálatot követően, ha a jogosultsági feltételek fennállnak, a törvényben meghatározott ellátás kerül megállapitásra és a már hivatkozott 7.§ és a többi előírás is vonatkozik rá, tehát munkavégzés esetén az ellátás szünetel.
Én is olvastam az ONYF honlapján megjelent tájékoztatást, ami szerintem nem pontos, mivel az általam leirt hivatkozást nem tartalmazza.
Üdvözlettel
Köszönöm.Most én is rákerestem erre a törvényre,de nekem a 7.§ (3) és (4) bekezdései ellentmondásosnak tűnnek.
(3) A rehabilitációs ellátás id?tartama keres?tevékenységet folytató ellátott esetén meghosszabbodik
a keres?tevékenység id?tartama alatt bekövetkezett keres?képtelenség (a továbbiakban: keres?képtelenség)
id?tartamával. A rehabilitációs ellátásban részesül? személy keres?tevékenység folytatása esetén
a keres?képtelenségére tekintettel ? a kötelez? egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvényben meghatározottak
szerint ? táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.
(4) A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell arra az id?tartamra tekintettel, amikor az ellátott
keres?tevékenységet végez, közfoglalkoztatásban vesz részt, vagy keres?képtelen.
Ön szerint nem így van?Sőt,a 10§ (2) bekezdés C) pontja ezt írja:
(2) A rehabilitációs ellátást meg kell szüntetni, ha a rehabilitációs ellátásban részesül?
c) más rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve a keres?képtelenségre tekintettel folyósított táppénzt,
baleseti táppénzt,
Kérdezem én-hogy kaphat táppénzt valaki,akinek nincs munkahelye?Sehogy.Viszont ha van munkahelye,nem kaphat rehabilitációs ellátást….
Ezzel szemben,aki rokkantsági ellátásban részesül,az létesíthet munkaviszonyt?Tehát aki nem rehabilitálható,egészségi állapotában javulás nem várható,az uccu neki,dolgozzon nyugodtan,egészen a minimálbér 150 százalékáig megteheti!
Kedves Erzsi!
A 7.§(3)-(4) bekezdése nem ellentmondásos, hiszen két különböző dologról van szó. Én nem vagyok jogász és nem szeretnék hosszú jogi okfejtésekbe bonyolódni. A rehabilitációs ellátás esetén lehet bármennyit dolgozni és keresni, nincs korlátozás!
Akkor most már tényleg nem értek semmit!
Bármennyit lehet dolgozni és keresni?Dehogy!
A rehabilitációs pénzbeli ellátás folyósítását szüneteltetni kell, ha az ellátott keresőtevékenységet végez,stb….
Én úgy értelmezem,hogy egyáltalán nem lehet dolgozni.!
Kedves Erzsi!
Nem olyan bonyulult ez. Ha dolgozik, akkor felfüggesztik az ellátás folyosítását, ha nem dolgozik akkor megkapja a jogszabályban megállapított pénzbeli ellátást. A kettő együtt nem járja.
Kedves László!
Még jó,hogy a végére kiderült,hogy én is így gondolom! 🙂
‘1953 születtem 2011 dec. szociális ellátást kaptam 42%. most 2012 rokkantsági ellátást kapok, kérdésem a következő 2005 meghalt a férjem özvegyi nyugdijra jogosult vagyok, mikortól kaphatom az özvegyi nyugdijat, vagy azt külön kell kérnem? Köszönöm.
Tisztel Könyvelőiroda!
A NYUFIG-tól kapott értesítésemben, amely alapján eldönthetem, hogy kérem-e a felülvizsgálatot, fura, óriási vitákra okot adó mondatot találtam!
Idézem:
?Mindaddig, amíg felülvizsgálatára nem kerül sor, az ellátása mellett ? esetlegesen fennálló ? keresőtevékenység folytatására továbbra is a 2011. december 31-én hatályos rendelkezések az irányadóak.?
Ez alapján nekem még nem kell figyelembe vennem a 2012 jan. 1-től hatályba lépett jogszabályokat?
(III. kategóriás 56 éves 67%-os rokkant vagyok.)
Eszerint jól értelmezem, hogy amíg a március 31-ig benyújtandó vizsgálati kérelmem alapján elvégzett felülvizsgálat nem történik meg, addig továbbra is működtethetem a kiegészítő tevékenységemet, hiszen azt már a 2012-es jogszabályok szüntették meg?
Kedves Sós Tibor!
Ne reménykedjen; nem minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak… 🙁
A keresőtevékenység folytatása a keresetkorlátozásra vonatkozik, nem vállalkozás folytatásának minőségére (főfoglalkozás/kiegészítő tevékenység minőségben látja el a vállalkozásban a tevékenységet).
Tisztelt Könyvelőiroda!
Január 1-től 27000 Ft-os rehabilitációs ellátást kapok (55 éves vagyok). Napi 4 órában dolgozom brutto 60.000,- Ft munkabérért. Szeretném megtudni, hogy a rehabilitációs ellátás mellett mennyi az az összeg, amit kereshetek. (2011-ben ez a minimálbér 80%-a lehetett.)
Jól értelmeztem a törvényt: 6 havi kereset átlaga nem haladhatja meg két havi ellátás összegét és a minimálbért. Ez azt jelenti, hogy 2×27000,- Ft + 93000 Ft = 147000 Ft?
Segítő válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Horváth József
Ezt a kérdést szerettem volna én is feltenni,ugyanis a megyei Nyugdíj Igazgatóság nem tudja a választ,szerintük még dolgozni sem lehet,Az ONYF pedig azt mondja,még nem tudni,majd kiderül! 🙁
Válaszukat megköszönném,ugyanabban a cipőben járok,mint az előttem szóló,csak 10 évvel fiatalabb vagyok.
Kedves Cs.Erzsi!
Akkor már, bizonyára, olvasta is válaszunkat. 🙁
Kedves Horváth József!
A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.
De a rehabilitációs járadék megszűnt január 1-el!Már csak rehabilitációs ellátás van.A kettő nem ugyanaz vagy mégis?
https://www.konyvelozona.hu/2012/01/megvaltozott-munkakepesseguek-ellatasanak-valtozasai-2012/
Oké,így rendben,de a rendszeres szociális járadék rehabilitációs ellátás lesz,nem rehabilitációs járadék,ugye?És Önök azt írták,hogy:
A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.
Mi pedig a rehabilitációs ellátás melletti munkavégzésről kérdezünk.Ugyanaz vonatkozik arra is?
Kedves Cs.Erzsi!
Már belegabalyodtunk, mint macska a házi cérnába:
A 2011. december 31-én az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött vagy 5 éven belül betöltő rendszeres szociális járadékban részesülő személy ellátását 2012. január 1-jétől rokkantsági ellátásként kell továbbfolyósítani.
Az minősül az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven belül betöltő személynek, aki 2011. december 31-éig az 57. életévét betöltötte, azaz 1955. január 1-jét megelőzően született.
A 2011. december 31-én rendszeres szociális járadékban részesülő – az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő, azaz 1954. december 31-ét követően született – személyek ellátását 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásként kell továbbfolyósítani azzal, hogy az ellátás összege megegyezik a 2011. december hónapra járó ellátás összegével.
Amennyiben az érintett személy 2012. március 31-ig nem kéri a kz2016uj minősítés elvégzését, a rehabilitációs ellátását 2012. május 1. napjával meg kell szüntetni.
A rehabilitációs és a rokkantsági ellátás nem nyugellátás, ezért 2012. január 1-jétől a foglalkoztatottak nem minősülnek nyugdíjasnak, az egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkezők, illetőleg a társas vállalkozás tagjai pedig nem minősülnek kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozónak.
Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött vagy 5 éven belül betöltő rokkantsági ellátásban részesülő személy ellátását meg kell szüntetni, ha keresőtevékenységet folytat és a jövedelme 3 egymást követő hónapra vonatkozó havi átlaga meghaladja a minimálbér 150 százalékát. (E rendelkezés alkalmazása során a 2012. július 1-jétől szerzett jövedelem vehető figyelembe.)
Az öregségi nyugdíjkorhatárt 5 éven túl betöltő rehabilitációs ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytató személy ellátásának megszüntetésére nem kerül sor.
A rehabilitációs járadékban részesülők esetén (esetükben az ellátást a hatósági döntésben megállapított időtartamig rehabilitációs járadékként kell továbbfolyósítani, az érintetteknek az együttműködési kötelezettségüket továbbra is teljesíteni kell) a keresőtevékenységet folytató személy ellátását meg kell szüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.
Tényleg jól belegabalyodunk,de én még mindig azt szűröm le belőle,hogy a rehab.allátásban részesülő dolgozhat az ellátás mellett,de nem tudni mennyit kereshet,merthogy ugye nekünk rendszeres szoc.járadékból lett az ellátás,tehát nem rehab.járadék volt.A kettő nem ugyanaz,akkor mi vonatkozik -a nem rehab.járadékból “lett” rehab.ellátásokra? Valószínüleg én vagyok értetlen,de a megfogalmazás is sántít nem?
Tisztelettel fordulok önökhöz hogy én szeretnék választ kapni hogy 3-ig csoportú rokkant voltam .saját jogú nyugellátást kaptam .Most meg kaptam hogy kérjem az újabb felül vizsgálatomat .Meg most azt is meg kaptam hogy nem saját jogú nyugellátást kapok .hanem Rehabilitácíós ellátást kapok. Betegségem nem javult , most az a kérdésem hogy mire számíthatok ,mit kapok. meg kevesebb lehet az ősszeg amit eddig kaptam .vagy több , köszönöm a válaszukat .
Kedves Bakk Lászlóné!
Ellátása, összegszerűségben, a kz2016uj felülvizsgálat újabb eredményéig, bizonyosan nem változik.
Felülvizsgálat kérésének határideje: 2012. március 31., aki nem kéri a felülvizsgálatot az ellátása megszűnik 2012. május 1. napjával. 🙁
T.Kőnyvelőiroda
kérdésem az hogy3 as csopprtba tartozottaknak rokkant ellátást ki folyositja,mi a kőzpont neve
Kedves Erzsébet!
Úgy tudjuk, nem változott.
Tisztelt Könyvelőiroda!
2011.10.01-ig I. csoportú rokkant nyugdíjasként üzemeltettem a vállalkozásomat. 2011.10.01-től szüneteltetem. A vállakozásom: saját üzletem kiadása. 1955-ben születtem, a nyugdíjkorhatárt még nem értem el. A saját tulajdonú üzletem benne van a vállalkozásomban.
Kérdésem:
1. Ha 2012.01.01. napjától a vállalkozásomat továbbra is szüneteltetem, akkor milyen járulékot kell fizetnem?
2. Ha időközben üzletemet a vállalkozásom keretein belül siker kiadnom, akkor milyen járulékot kell fizetnem?
3. Hogyan történik a járulékok fizetése, havonta vagy más módon?
4. Milyen számú űrlapon kell az adatváltozást bejelentenem.
Köszönöm szépen és nagyon várom válaszukat!
Gizella
Kedves Gizella!
Szívesen segítünk mindenkinek, de elolvasni mégiscsak önnek kellene a tanácsainkat, amelyek mindenkinek szólnak, nem egyedileg adjuk őket. A járulékfizetésekről olvashatja írásunkat (egész friss), a keresetkorlátról több írásunk is van, és azokhoz a kérdés-feleletek (csak írja be honlapunk keresőjébe a “Keresetkorlát” kifejezést).
Az űrlap száma a módosítandó adattól függ pl. a 12T1041 idén szóba jöhet.
TISZTELT KÖNYVELŐ IRODA! MÁR ELNÉZÉST KÉREK DE ÉN NEM AZT KÉRTEM ÖNÖKTŐL,HOGY AZONNAL VÁLASZOLJANAK! EGYSZERŰEN CSAK NEM TALÁLTAM VÁLASZUKAT,EZÉRT ÍRTAM ÚJRA. EGYÉBKÉNT MÉG KEZDŐ VAGYOK A SZÁMÍTÓGÉP TERÉN. TALÁN NEM KELLENE ILYEN INGERÜLTEN VÁLASZOLNI! CSAK KÉRDÉST TETTEM FEL NEM KÖVETELTEM. ÜDVÖZLETTEL: LIKTOR VALÉRIA
Kedves liktor valeria!
Számunkra ez a mondat azt jelenti, hogy tegnap feltett egy kérdést, amire hol a válasz? lehet, hogy kapott, csak éppen nem találja. Egyrészről sürgetés-féle (“már tegnap feltettem, és elvárom a választ már ma”), másrészről, egyszerűbb sürgetni, mint keresgélni olvasgatni.
Mivel kezdő a számítógépezésben, arra is felhívjuk a figyelmét, hogy az internet világában a nagy betűkkel történő írás kiabálást jelent (tehát, a választ kereső levelét még türelmetlen kiabálásnak is olvastuk, amelyek végén még felkiáltó jelek is nyomatékosítani látszódtak).
Ingerültségről, természetesen, szó sincs; okunk még csak lenne rá – özönlenek az olyan kérdések, amelyekhez a válaszok az írásainkban benne vannak, csak el kellene olvasni pl. a 8 bekezdésből az ötödiket -, de jogunk semmiképpen nincs. Igyekszünk kellő derűvel és töretlen optimizmussal válaszolni. Ha valaki nem így érzi, attól külön is elnézést kérünk; mi is csak emberből vagyunk.
T. KÖNYVELŐ! MEGKÉREM A TEGNAPI KÉRDÉSEMRE HA LEHETSÉGES VÁLASZOLJON! BÁR ELKÉPZELHETŐ,HOGY KAPTAM VÁLASZT DE NEM TALÁLOM. KÖSZÖNETTEL! L. VALÉRIA
Kedves liktor valeria!
Igen, egy órával a kérdés feltételét követően válaszoltunk, méghozzá azt, hogy nem adott meg elegendő adatot ahhoz, hogy tudjunk válaszolni.
Néha elképedünk azon, hogy mennyire hozzászokhattak ahhoz, hogy a magyar bürokráciában azonnal kiszolgálják őket, és követelik azt, hogy a segítség még ennél is hamarabb érkezzen tőlünk… 🙂
Csodálkozunk, hogy nem kapunk időt arra, hogy legalább utánanézzünk a válaszunk helyességének, hogy dolgozzunk egy kicsit a megélhetésünkért, hogy éppen bevallási időszak van, hogy éppen vacsoráznánk, vagy aludnánk egyet, hogy szeretnénk pár napot mással foglalkozni – mindent, de azonnal??
Tisztelt Szakértők!
Jelenleg Rokkantsági járadékot kapok. (33330Ft) Mire számíthatók 2012-től, ha:
Orvosszakértői Intézet Szakvéleménye alapján. 100%-ban munkaképesség csökkenésem van. II. csoportú rokkant egyik szememre vak vagyok. A rehabilitációm nem javasolt.
…
A rokkantsági nyugdíj iránti kérelmem szolgálati idő hiányában korábban már elutasították. 1977-ben születtem. >> Szolgálati időt kell szereznem. Milyen korlátozások vannak a kereső tevékenységre? (Ha egyáltalán kapnék részállásos adminisztratív munkát…)
Köszönöm a segítséget.
Kedves Roland!
Lehet, hogy túl fáradtak vagyunk, de kérdéseit nem nagyon értjük. Túlnyomó többségéről írások vannak honlapunkon, vagy éppen az utolsó kérdése arról szól, amiről a cikk beszél… 🙁
A mire számíthatok-típusú kérdésre nem tudunk/akarunk válaszolni; nem jósolunk, tényekkel dolgozunk. Ezer körülményt nem ismerünk, hülyeséget meg minek beszéljünk, vannak arra jól fizetett honatyáink… 😉
Üdvözlöm, kérdésem a következő:
57 évet betöltött, III. csoportos rokkant nyugdíjas vagyok 2001-től, melynek összege 84.830 Ft. Jelenleg 6 órás munkaviszonyom van.
kérdéseim:
1. Részmunkaidősként a rokkantsági ellátás mellett milyen havi bérért dolgozhatok és mikortól?
2. 2012. január 1-jétől 2012. 06. 30-ig dolgozhatok-e a 6 órás munkaviszonyomban ha az meghaladja a minimálbér 150 %-át?
3. Milyen összegű minimálbérrel kell számolnom, ha középfokú végzettségem van és jelenlegi munkámhoz az szükséges?
4. Ha a rokkantsági ellátás nem nyugellátás, akkor minek minősül? és annak milyen vonzatai vannak?
Válaszukat előre is köszönöm!
Tisztelettel: Aranka
Kedves Aranka!
1. és 2.Miért nem olvassa el a cikket, amihez feltette a kérdését? 🙁 🙁
3. A minimálbérről már december 23-án írtunk…
4. Korhatár előtti ellátásnak. December 20-án, a döntés hajnalának napján írtunk róla…
Ha megharagszik, ha nem, mégis leírjuk: nem ingyenes személyre szóló tanácsadást nyújtunk, mert arra sem időnk, sem energiánk, és éhen is döglenénk. Mi abban segítünk, hogy elmondjuk magyarul, hogy mi mit jelent, de ezt annak kell(ene) elolvasni, aki érdekelt, vagy érintett.
Eddig 54% volta rokkant nyugdíjas,november 30 voltam vizsgálaton.December 30 megkaptam a papírokat és átettek a rehabilitációs ellátásra.Be is adtam apapírokat január 5.Erre ma kaptam egy nyilatkozatot.Mit csináljak töltsem ki még egyszer,küldjem el.Nagyon szépen kérem segítsen köszönöm.
Szeretnék emailt kapni új hpzzászólás esetén.Ilona
Kedves Niegreiszné Eke Ilona!
A részletes segítséget itt találja: Hogyan kell fel~ és leiratkozni honlapunk hozzászólásaihoz?
Köszönöm az eligazítást remélem most jól csináltam.Ilona
Kedves Niegreiszné Eke Ilona!
Úgy tűnik, sikerrel járt, mert még kétszer, két helyre beírta ugyanazt a kérdését, ezzel akár mindkét témára fel tudott iratkozni.
Az eredeti válaszára válaszoltunk már, ha követi a hivatkozást egy könnyed kattintással, akkor olvashatja is. 😉
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Segitségüket kérném abban, amire az adóhatóságtól eddig nem kaptam megnyugtató választ.
Kiegészitő tevékenységet végző evás egyéni vállalkozónál az eva tv. szerinti adóalap 10 %-a a nyugdijjárulék. Kérdésem, kiegészitő tevékenységet végző evás társas vállalkozónál – ha nincs kifizetés – mi alapján lehet fizetni a 10 % nyugdijjárulékot? Az adóhatóságnál azt mondták, ha nincs kifizetés a személyes közreműködésért, ingyenes, akkor csak az eg.szolg.járulékot kell fizetni. Az összes törvényi előirást, fórumot elolvastam, de sehol nem találok erre választ. Mi legyen a kieg. tevékenységű evás társasnál a 10 % nyugdijjárulék alapja, ha nincs (nem is kell) kifizetés? A mindenkori min. bér, esetleg ugyanugy, mint a kieg. tev. evás egyéni vállalkozónál? Válaszukat előre is köszönöm.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Az iránt érdeklődnék, hogy aki rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásban részesül majd ettől az évtől, és egyben egyéni vállalkozó is, annak milyen összeg után kell majd járulékot fizetnie 2012.01.01-től?
Előre is Köszönöm a válaszukat!
Kedves Tünde!
Már többször is válaszoltunk ilyen kérdésre: kb. havi 57ezer Ft a terhe, ha nincs vállalkozói kivétje.
Engem is érdekelne, hogy a fönti esetben (rehab. és rokk. ellátás melletti vállalkozónak) milyen összeg után, milyen járulékot kell fizetni!
Járulékok neve, százaléka és forintja?
Mekkora az az összeg, amiután ezeket fizetni kell?
Azt sem tudom mennyi a minimálbér idén!
Ha a bevétel nem éri el a havi fizetnivalót, akkor egyszerübb visszaadni a vállalkozást!?
Kedves Feketéné Tóth Annamária!
Mindegyik kérdésére honlapunkon friss tájékoztatót talál. Nem tudni, hogy tegnapi cikkünk a minimáljárulékkal kapcsolatban eljutott-e önhöz, de a minimálbérről, ami tavaly december 22-én lett közzétéve, mi már 23-án reggel hírt adtunk – az úgy látszik elkerülte figyelmét.
Tisztelt Könyvelő Iroda!
Férjem 44 éves,2008 óta rendszeres szociális járadékot kap,és mellette 6 órában dolgozik.Mennyiben lesz korlátozva,ha felülvizsgálat után rehabilitációs ellátást fog kapni?Dolgozhat-e mellette,és ha igen milyen jogszabály vonatkozik rá,mennyi lehet a max.jövedelme?
Köszönöm!
Kedves Erzsébet!
Megtenné, hogy legalább azt az írásunkat elolvassa, amihez a kérdését feltette? Netalán a többi, kapcsolódó írásból is egy-kettőt? A kérdések-válaszok böngészését is javasolhatjuk?
A szóban forgó írásunkban így hangzik szó szerint (válasz is arra, amit kérdezett):
Köszönöm a választ.2 napja egyfolytában az ide vonatkozó szabályokat,rendelkezéseket olvasgatom,de nem tiszta előttem.Ugyanis a rehabilitációs ellátásra vonatkozóan ezt olvastam,itt:ONYF tájékoztató
Vagy ez csak a 2012 január 1 utáni “friss” rehabilitációs ellátásban részesülőkre vonatkozik? Az Önök válaszában rehabilitációs JÁRADÉK szerepel. Ezért vagyok összezavarodva,hogy mi vonatkozik ránk és mi a 2012-től megállapított ellátásokra.?! Köszönöm
Tisztelt Könyvelő iroda!
Szolgálati járandóságba részesülő őstermelőre vonatkozó adózási és járulék fizetési szabályok hogy változnak mire kell odafigyelni .
Köszönettel
Tisztelt Könyvelőiroda!Mint volt rokkantnyugdíjas jelenleg rokkantsági ellátott vagyok.Őstermelő vagyok,milyen szabályok vonatkoznak ezentúl rám?Köszönöm a válaszukat László.
Kedves Balatincz László!
A mezőgazdasági őstermelőket érintő legfontosabb változások 2012-ben összefoglalóját a NAV honlapján olvashatja, ha a hivatkozásra kattint.
A keresett oldalt valószínűleg eltávolították, megváltoztatták a nevét vagy jelenleg nem érhető el.
Kedves Tóth Lajos!
Melyik oldalról van szó? Az önt érintő levelezésben a 2012. január 22-i válaszunkban volt csak hivatkozás megadva, az pedig üzemel.
Segíthetünk?