A helyi iparűzési adóban – 2023-tól – a hagyományos adómegállapítási mód mellett, csupán egyféle egyszerűsített adó választható.
Megszűnt a 80%-os szabály, a kata adóalanyok 2,5 millió Ft adóalap alapján meghatározott adója, és az átalányadózók átalányadó-alap 120%-ában meghatározott egyszerűsített adóalap meghatározási szabálya.
Megmaradt viszont a kivások egyszerűsített adóalap-megállapítása, vagyis ők választhatják azt, hogy a kiva-alap 1,2-szerese után fizetik meg a hipát. Ezt a választást a tárgyévről beadandó bevallásban (vagyis a következő év 05.31-ig) érvényesíthetik.
Az adóalap egyszerűsített megállapítását az a vállalkozó (kisvállalkozó) választhatja, akinek a nettó árbevétele nem haladja meg éves szinten a:
– 25 millió Ft-ot,
– szja törvény szerint kizárólag kiskereskedelmet végző átalányadózó esetén a 120 millió Ft-ot.
12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan kell kiszámolni a bevételt.
Az adó alapja önkormányzatonként:
A vállalkozó székhelyére és telephelyére jutó adóalap településenként. Ha ezt az egyszerűsített adómegállapítást alkalmazzuk , akkor az adót a székhelyünkön is és a telephelyünkön is meg kell fizetni. Ezen esetben érdemes kiszámolni a normál adómegállapítási módot is.
– 2,5 millió forint, ha a vállalkozó bevétele a 12 millió forintot nem haladja meg, azaz a fizetendő HIPA (HIPA = helyi iparűzési adó) teljes adóévre 50.000.- Ft. Ebben az esetben a fizetendő HIPA előleg május 05.31-ig 50.000.- Ft. Abban az esetben, ha 2023-ban a bevétel meghaladja a 25 millió/120 millió Ft-t, esetükben a május 31-ig fizetendő előleg összege a bevallás szerint fizetendő adó.
– 6 millió forint, ha a vállalkozó bevétele a 12 millió forintot meghaladja, de nem több, mint 18 millió forint, esetükben a fizetendő HIPA: 120.000.- Ft.
– 8,5 millió forint, ha a vállalkozó bevétele a 18 millió forintot meghaladja, de nem több, mint 25 millió forintnál ( kiskereskedelem esetén 18 millió Ft-120 millió Ft) a fizetendő hipa a teljes adóévre 170.000.- Ft, melyet május 31-ig kell megfizetni.
A HIPA trv 39/A §. (11) bekezdése alapján ha a kisvállalkozó a sávos adóalap-megállapítást alkalmazza, akkor a helyi iparűzési adóban adómentességre, adókedvezményre és adócsökkentésre nem jogosult!
Tehát, ha az Önkormányzat területén van pl. 2,5 millió Ft adóalap-kedvezmény, és a vállalkozó bevétele ezt nem éri el, akkor nem érdemes ezt az egyszerűsített megállapítási módot választani.
Egyszerűsített adóalap meghatározás első ízben történő választásának bejelentési módjai
– 2022. december 31-én KATA alanyként tételes iparűzési adót fizető egyéni vállalkozónak teendője nem volt, esetében az adóhatóság e módszer választását vélelmezi, azonban minden év május 31-ig közölheti az adóhatósággal (bevallásban, vagy a bejelentés, változás-bejelentés adatlapon), hogy nem kívánja az egyszerűsített adóalap-meghatározást alkalmazni.
– Azon adózók, akik nem a tételes adót választották az adott évre, de a következő évre azt szeretnék, akkor ezt a tényt az xy évi HIPAK bevallás nyomtatványon jelezhetik bevallási határidőn belül, azaz május 31-ig.
(Fontos, hogy ha a kisvállalkozó (nem új Katás) adózó bevallását késedelmesen (2023. május 31-jét követően) nyújtotta be, és azt igazolási kérelemmel nem tudta kimenteni, akkor a bevallás feldolgozásra került, ám az egyszerűsített adóalap-megállapításra vonatkozó bejelentését már nem fogadták el, azaz az általános szabályok szerint adózik.)
– Székhelyét áthelyező, telephelyet létesítő vállalkozás bejelentkezési, változás-bejelentési űrlapon nyilatkozhat az E-Önkormányzat felületén a sávos adó választásáról.
– A vállalkozási tevékenységet 2024. január 1-jét követően kezdő vállalkozó az első adóévről szóló adóbevallásában az első adóévre is, és egyúttal azt követő évre is nyilatkozhat.
A bejelentés a teljes adóévre vonatkozik és mindaddig érvényes, amíg a kisvállalkozó az adóalapját eszerint kívánja megállapítani. Ha már nem a fentiek szerint kívánja megállapítani az adóalapját, akkor e döntését az adóévet követő év 05.31-ig jelentheti be az adóhatóságunknak az adóévi bevallásban.
Nem kell bevallást benyújtani, ha az adóévi adó összege nem haladja meg az adóévi előleg összegét, valamint ha a megfizetett adóelőleg összege magasabb, mint az adóévi adó összege, és adózó a különbözet visszatérítését nem kéri.
Abban az esetben viszont, ha az adózó bevétele meghaladja a 25/120 millió Ft-ot, abban az évben már nem alkalmazhatja a sávos adót, így arról az évről normál szabályok szerint adóbevallást kell benyújtania.
Ha az előző évhez képest magasabb sávba kerülünk a bevételünk alapján, akkor is kell bevallást benyújtani.
Amennyiben az egyéni vállalkozói tevékenység szünetelése adó éven belül egybefüggő 181 napnál rövidebb ideig tart, akkor 2024-től a helyi iparűzési adóban nem szűnik meg az adókötelezettség, ami azt jelenti, hogy ilyen szüneteltetés esetén nem kell soron kívüli adóbevallást beküldeni. Ha sávos adót választott, ott sem lesz arányosítás, az egész évi adót meg kell fizetni.