Adó | Járulék | Illeték

Iratmegőrzés, de meddig? Iratselejtezés, de mikor és hogyan?

iratselejtezesAz a hatalmas szerencsétlenségünk, hogy súlyos közpénzekből (az adóforintokból) tartunk fenn olyan bürokráciát, amely 5 papírt kér tőlünk ahhoz, hogy igazoljuk 1 papírunk meglétét… 🙁

A vállalkozásoknál elég gyakran felmerülő kérdés:

– Meddig kerülgessük még ezeket a ki… dobozokat?

A rövid válasz az iratmegőrzési, iratselejtezési határidőkre:

Munkaügy  korlátlan
Adóügy  5 (7) év
Számvitel  8 év

Lássuk, hogy mi a hosszabb válasz:

Az adóügyekkel kapcsolatos iratokat (a szerződések, számlák, könyvelés, könyvek, listák, adóbevallásokat alátámasztó nyilvántartások, határozatok, okiratok, számítások, stb.) az adó megállapításához való jog elévüléséig kell megőrizni. Az általános elévülési idő az adott adónem esedékességének évét követő 5 év. (Magyarul, ez 7 évet jelent; pl. a 2013-as évben szerzett jövedelmek után a személyi jövedelemadó bevallásának határideje egyéni vállalkozó esetén a tárgyévet követő február 15.  (2014-ben február 17. volt, mert 15-e szombatra esett), tehát, a bevallást alátámasztó iratokat a 2014 évi esedékességet követő év (2015) + 5 év = 2020-ig kell megőrizni. És 2020 – 2013 = 7 év, akárhonnan is nézzük.)

A munkaügyek során keletkezett személyi iratok esetén nem kell sokat törni a fejünket, hogy meddig kell őrizgetni őket: örökké, és még azon is túl…

Úgy gondoljuk, hogy ez egy teljesen reális megőrzési határidő; ha jól belegondolunk, akkor személyes sorsok, az emberek sorsa függhet attól, hogy hiányzik-e valamilyen irat, ami a biztosítási jogviszonnyal lehet kapcsolatos (pl. bérezések, juttatások, jutalmak, munkaszerződések, stb.).

Mennyi, de mennyi jelenlegi, de főleg volt Ügyfelünknél dolgozó ember lehet hálás, hogy mi a kezdetektől fogva a tb-adatokat már-már mániákusan archiváljuk. Bizony-bizony, az adott cég már régen nem létezik, a papírok az enyészetté váltak, de nálunk akad nyoma, amelyet pl. az ONYF ellenőrei elfogadnak (mert ők is csak emberből vannak, és – ha lehet – segítőkészek).

A számvitel bizonylatai (beszámoló, üzleti jelentés, azokat alátámasztó leltár, értékelés, főkönyvi kivonat,  főkönyvi számlák, az analitikus, illetve részletező nyilvántartások, stb.) esetén fekete-fehér jogszabály mondja ki a tennivalót: “A számvitelről szóló 2000 évi C. törvény szerint a könyvelést közvetetten és közvetlenül alátámasztó bizonylatokat (beleértve a rontott szigorú számadás alá vont bizonylatokat is) 8 évig kell megőrizni. “

A számviteli bizonylatoknál az elévülési idő kezdte a beszámoló közzétételétől kezdődik.

Több információ

Kapcsolódó bejegyzések

"Vissza a tetejére" gomb