Nemrég a hétvégi bevásárlásnál az egyik ?madaras teszkóban? (Auchan) a pénztárnál előttem fizető hölgy élelmiszereket, tisztítószereket és műszaki cikkeket pakolt a futószalagra, majd melegétel utalvánnyal és készpénzzel fizetett. A pénztáros a tavaly év végéig a hidegétkezési jegyeknél megszokott természetességgel fogadta el és kezelte a melegétel utalványokat is.
Megváltozott volna a törvény, erről lemaradtam??!
2010. január 27-én az APEH közzétett egy tájékoztatót a meleg étkezési utalványok elfogadásának feltételeiről. Ebben felhívták a figyelmet arra, hogy a meleg étkezési utalványokat nem lehet beváltani azokra a dolgokra, amelyekre a hideg étel utalványnál korábban megszoktuk.
Sok munkáltató az eddigi hideg étkezési jegy helyett meleg étkezési utalványt ad a dolgozóinak.
Ma már nem elérhető az a bizonyos januári APEH állásfoglalás. Levették a weboldalról.
Mit jelent ez? Pontosan nem tudom. Hiszen nem adtak ki ezzel ellentétes állásfoglalást.
És a törvény nem változott azóta.
Mit mond a törvény?
Így továbbra is azt gondolnánk, hogy a tavalyihoz hasonlóan a melegétel utalványt az alábbi szolgáltatásokra lehet felhasználni:
– étkezőhelyi vendéglátás keretében, amikor ?az ital és helyszínen készített étel helyben-fogyasztásra történő értékesítése, gyakran a szórakoztatás valamilyen formájával együtt? történik,
– munkahelyi étkeztetés keretében amikor ?az étel és ital meghatározott személyek (pl. munkavállalók, tanulók) által igénybe vehetően, általában mérsékelt áron történő közvetlen értékesítése történik?,
– közétkeztetés keretében, amikor ?a más helyen történő fogyasztásra központi konyhán készített étel értékesítése? történik (pl. munkahelyi melegítő konyhára történő kiszállítás, étlapról választott csomagolt étel-adagok kiszállítása).
Mi változott?
A ?melegétel utalványokat? újabban elfogadják a bevásárlóközpontok is, így meg lehet rajta venni azokat az alapanyagokat, melyekből otthon főzhetjük meg az ebédet? és sok minden mást is. Nem mintha ez engem zavarna, csak a törvény nem erről szól.
Nézzük meg, hogy a munkáltatónak – és a könyvelőnek – van-e felelőssége akkor, ha szintén így értelmezi a törvényt?
Kié a felelősség?
Egy munkáltató akkor tartja be a törvényt, ha a juttatás:
– természetben nyújtott melegétel,
– vagy csak meleg étkezésre beváltható utalvány.
Csak ezekben az esetekben fizethető a kedvezményes 25%-os adó.
Mi van az utalványra írva?
Ha az utalványon a kibocsátó feltünteti, hogy kizárólag étkezőhelyi vendéglátást, közétkeztetést vagy munkahelyi étkeztetést biztosító szolgáltatónál váltható be, vagy egyszerűen csak annyi, hogy ?melegétel utalvány?, akkor szerintem a munkáltatónak nem kell aggódni, mert a kedvezményes, 25%-os adózású természetbeni juttatásnak megfelelő utalványt adott a dolgozónak.
Hogy ezt a dolgozó és elfogadóhely közötti ügyletben mire váltják be, az legyen az elfogadóhely és a munkavállaló gondja és felelőssége.
Ha biztosra akarunk menni, az utalvány átadásakor tájékoztatni kell a dolgozót arról, hogy törvény szerint mire váltható be az utalvány és nyilatkoztassuk őt a tájékoztatás megtörténtéről!
(A szerkesztő megjegyzése: A tájékoztatás másik célszerű módja, ha a melegétel utalványra a törvény vonatkozó részét – akár kis betűkkel is – rányomtatjuk, mert akkor biztosan nem keverünk el egy újabb nyilatkozatot. Ugyanakkor az elfogadó is tájékozódhat az elfogadásról, ha akar; mi mindenesetre mindenkinek szóltunk… 😉 )
(Forrás: Adónavigátor Kft.)