Személyi jövedelemadó

Széchenyi Pihenőkártya 2011.

Széchenyi Pihenő KártyaA 2011-es év újdonsága a Széchenyi Pihenőkártya (SZÉP-kártya), melyről korábban még nem sokat lehetett tudni. Alkalmazásához a kormányrendelet késve jelent meg, de most már a célegyenesben úgy tűnik július elejétől kézbe vehetők az első kártyák. A témával kapcsolatban Szatmáry Kristóf államtitkát is nyilatkozott, ami azonban pontosításra szorul.

A kormány 2011. március 30-i ülésén fogadta el és a Magyar Közlöny 2011.04.12-i számában megjelent az  55/2011. (IV. 12.) Korm. rendelet a Széchenyi Pihenő Kártya kibocsátásának és felhasználásának szabályairól.
Ezt az új cafeteria elemet a munkáltatók évi 300.000 forint értékben adhatják a munkavállalóknak. A Széchenyi Pihenő Kártyával szálláshely-szolgáltatással együttesen vehetők igénybe azok a szolgáltatások, amelyek a pihenést, valamint az egészség védelmét és megerősítését szolgálják.

Az évi 300.000 forintos keretösszeg a kedvezményes adózás felső határa. A munkáltató ezen felül is utalhat a kártyára, de ezt az összeget a személyi jövedelemadón felül egészségügyi hozzájárulás is terheli.

Más fórumok szerint a felettes részt az egyéb jövedelmekkel azonos járulékok terhelik. A hatályos szja törvény 70. § (4) bekezdése szerint ?… egyes meghatározott juttatásnak minősül az a juttatás, amely megfelel e törvény külön rendelkezése [71. §] szerint meghatározott béren kívüli juttatás feltételeinek, de az ott meghatározott értékhatárt meghaladja.?

Minden munkavállaló egy társkártyát kaphat térítésmentesen.

Az államtitkár elmondta, hogy a SZÉP-kártya céljaiban ugyan hasonló az üdülési csekkhez, de a struktúrája átláthatóbb, olcsóbb. A munkáltatóknak a kártya igénylése nem kerül pénzbe, a munkavállalók, ha el is vesztik a kártyát, a pénzüket nem. Emellett 16 százalékos személyi jövedelemadóval adózik, a jutalék pedig a korábbi 6 százalék plusz áfa helyett rögzítetten 1,5 százalék.

Az szja törvény szerint a béren kívüli juttatásokra az adó valóban 16%, de azt a juttatás 119%-a után kell megfizetni, így a Széchenyi Pihenő Kártyára eső adó, melyet a munkáltatóknak kell megfizetni 19,04%.

A SZÉP-kártyáról szóló kormányrendeletet és egyéb hasznos tudnivalók a Széchenyi Pihenő Kártya honlapján olvashatóak.

A Könyvelőiroda Pécs kiegészítése:

– Az üdülési csekk egyelőre forgalomban marad, s a két rendszer egy darabig párhuzamosan él majd.

– A Széchenyi Pihenőkártya összes szolgáltatása csak szálláshely szolgáltatással együtt vehető igénybe!

Az Adónavigátor Kft. engedélyével

Több információ

Kapcsolódó bejegyzések

4 Comments

  1. 65 éves nyugdijas vagyok mi mért nem igényelhetünk SZÉP kártyát

    1. Kedves erzsébet!

      1. A SZÉP kártyát nem a magánszemély igényli, hanem a munkaadó.
      2. A SZÉP kártya egy cafeteria-elem, azaz a munkaadók adhatják, ha úgy gondolják – munkavállalóik és azok közeli hozzátartozói számára
      3. A SZÉP kártyához kapcsolódó adózási kedvezmények a munkaadók terheit igyekeznek vonzó módon mérsékelni, a nyugdíjasok a szociális ellátó rendszer más kedvezményeit vehetik igénybe.

  2. A nyugdíjasok miért maradtak ki a Pihenő Kártya juttatásból /saját jogon!/?
    Szerintem Ők is megérdemelnének esetleg 3-4 napos üdülést,sajnos a nyugdíj
    erre nem ad lehetőséget! A rezsi,gyógyszerek kifizetése után a megmaradt
    tíz,huszezer forint nem elegendő még gondolatban sem a pihenésre. Tudomásom szerint az üdülési csekk igénylése megszünt. Nem ninden nyugdíjasnak van hozzátartozója aki cafetéria juttatásban részesülRemélem,
    hogy ez a felejtés csak átmeneti,mert nagyon szomorító és lehangoló érzést
    jelent az amugyis többségben beteges ny.emberek számára.

    1. Kedves Dr Mártonyi Tiborné!

      Hogy honnan, mi, mikor, miért marad ki, vagy kerül bele – nem a mi döntésünkön múlik… 😉

      A nyugdíjasok, kisnyugdíjasok általános helyzetéről, gondjairól nekünk is megvan a saját véleményünk, de ez mégiscsak egy könyveléssel, számvitellel, adózással, járulékokkal foglalkozó miniportál, ahol ezen szakmák szabályait, azok alkalmazását kell leginkább figyelemmel kísérnünk.
      A nyugdíjasoknak más kedvezményeik vannak, mint az aktív dolgozóknak; és ezt valahol meg is kell érteni. Ez egy olyan elem, amikor a munkaadó adhat a munkavállalónak, ha úgy gondolja.

"Vissza a tetejére" gomb
KÖNYVELŐZÓNA - logó
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információkat tárol a látogató gépén (a böngészőjében), és olyan funkciókat lát el, mint pl. a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.